Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 29 kwi 2024, 10:14

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 sty 2012, 09:29 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Ciekawy reportaż o Mormonach w Polsce:
http://tygodnik.onet.pl/32,0,72719,syzy ... tykul.html
m.in. parę słów o Centrum Historii Rodziny:

"Ciekawość budzi Centrum Historii Rodziny, pokój z wielkimi monitorami, przylegający do pomieszczenia z chrzcielnicą, do którego tak samo chętnie zaglądają mormoni, jak i ci, którzy z wiarą tą nie chcą mieć nic wspólnego. Ci pierwsi korzystają z jego ogromnych zasobów, by ustalić imiona i nazwiska swoich przodków, w imieniu których mogą przyjąć chrzest. Nierzadko Święci w Dniach Ostatnich przyjmują w życiu kilkadziesiąt chrztów.

Ci drudzy wykorzystują bazę genealogiczną mormonów, powstałą dzięki fotografowaniu archiwów parafialnych, dla stworzenia drzew własnych rodzin. – Ich praca zaoszczędziła mi mnóstwo zachodu – zachwala zasoby centrum pan Marek z Siedlec. – Dzięki mormonom mogłem bez problemu wyśledzić korzenie mojej rodziny aż do początku XIX wieku."

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2012, 23:13 
Offline

Dołączył(a): 09 lut 2012, 21:33
Posty: 28
Mnie tez pomogli Mormoni. Szukam ludzi w Polsce a mieszkam w Teksasie. Na stronie Mormonow moge spojrzec czy maja mikrofilmy z danej miejscowosci z PL. Jesli maja to zamawiam i po podeslaniu rolki lub wiecej moge ogladac i robic odbitki w ich ''bibliotece''/biurze poszukiwan. Kosztuje mnie to kilka $ za rolke i kilka centow za kazda odbitke ale to taniej niz przelot do PL. Ludzie tam pracujacy sa b. pomocni .Ogladalem juz rolki z Walkow,Borzecice, Kozmin, i inne miejsca,ktore mnie interesowaly. Chyba w PL mozna to samo robic i szukac w diecezjach , ale nie wiem czy latwo/dostepne dla ludzi i czy sie placi .Tutaj w TX jest duzo miejsc gdzie mozna zamawiac i ogladac ich mikrofilmy.Nie trzeba sie bac ze beda chcieli zrobic z kogos "Mormona". Nigdy mnie nie namawiali do zmiany wiary ( jestem Katolikiem ) czy ''na sile'' pouczali . Ich glowna siedziba jest w stanie Utah ,USA ale mozna koscioly/swiatynie ich odszukac w kazdym stanie. Co do ich religii to nie bede sie wypowiadac bo maja przeciez prawo wierzyc w co chca i jak chca. Szczegolnie tutaj .
Mozna tez oczywiscie zaplacic i szukac na ich stronach internetowych. Szkoda ze nie maja mikrofilmow/rolek ze wszystkich miasteczek w PL ale powoli pracuja nad tym. Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2012, 23:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 paź 2009, 18:31
Posty: 235
Texan napisał(a):
...Ogladalem juz rolki z Walkow,Borzecice, Kozmin, i inne miejsca,ktore mnie interesowaly. Chyba w PL mozna to samo robic i szukac w diecezjach , ale nie wiem czy latwo/dostepne dla ludzi i czy sie placi ....


Grzegorzu, jakie nazwiska z tej okolicy są w kręgu Twoich zainteresowań?

_________________
Pozdrawiam
Anna

Poszukuję osób o nazwisku:
Balasiewicz, Litwin, Szklarek, Snycer, Smektała, Szpurtacz (Jutrosin),


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2012, 18:33 
Offline

Dołączył(a): 09 lut 2012, 21:33
Posty: 28
Moze tez masz rozpracowane te tereny jak Ch. Orpel ktory pomaga czesto ludiom. Chwala mu za to ! On mi tez pomogl na poczatku /podpowiedzial i wyjasnil kilka spraw.Ja pracowalem dosc ostro przez 3 lata na drzewem rodzinnym. Musze sie przyznac ze to mnie b. wciagnelo. Jednak z drzewka powstalo drzewo a teraz juz maly las : ) Koncentruje sie na nazwisku Wyremblewski. Mam duzo juz rozpracowane i kiedys sie tym podziele w Gniezdzie. Moge sie cofnac, dzieki mikrofilmom Mormonow az do lat 1700. W roku 1750 urodzil sie bowiem ''pierwszy'' w tym drzewie Bartlomiej. Na wsi Walkow i Borzecice ( bo sa jakby polaczone wsie ) jednak byl znany jako Kus' lub Kusiow ( raz jest opisany ). Jego pierwsza zona byla Jadwiga z domu Jajor. Po smierci Jadwigi Bartlomiej zeni sie z Malgorzata i w spisie wystepuje juz jako Wyremblewski
( Wyrembielski wpisane ). Dzieci Bartlomieja i Jadwigi,a bylo ich kilka , w pozniejszych wpisach maja juz W..ski np. przy slubach. Kobietom czesto pisali np. Wyrembleszczanka ,itp. Rozpisze to jednak obszerniej i w innej rubryce. pozdr. Dodam ze nie wiem nic o Kus' lub W...ski przed Bartlomiejem. Sa legendy i ''tropy'' ale nic konkretnego.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2012, 18:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 paź 2009, 18:31
Posty: 235
Do Christiana mi bardzo daleko.
Jadwiga jest siostrą Walentego Jajora (1747-1785), który jest moim bezpośrednim przodkiem. O Jadwidze wiem, że miała 2 mężów i niewiele ponadto.
Pozdrawiam
Anna

_________________
Pozdrawiam
Anna

Poszukuję osób o nazwisku:
Balasiewicz, Litwin, Szklarek, Snycer, Smektała, Szpurtacz (Jutrosin),


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2012, 21:14 
Offline

Dołączył(a): 09 lut 2012, 21:33
Posty: 28
jak chcesz to spojrze do moich ksiag i moze cos napisze o Jadwidze.
Co Cie ciekawi ? pozdr.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lut 2012, 00:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 cze 2011, 15:24
Posty: 87
Lokalizacja: Toronto,Richland ,WA
Witam To wszystko o Mormonach nie wyglada tak rozowo My mieszkamy w miasteczku gdzie co trzecia osoba jest wyznanca LDS Pozdrawiam Anka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lut 2012, 16:23 
Offline

Dołączył(a): 09 lut 2012, 21:33
Posty: 28
Piszesz '' nie wyglada to tak rozowo''. Ja wiem o co Tobie chodzi bo mieszkam w USA . Jestem jednak w stanie TX i wiekszosc tytaj to Babtysci . Ja jestem Katolikiem ale jak pisalem wczesniej w ich(Mormonow) wiare sie nie wtracam. Wiekszosc ludzi uwaza ze to kult ( mormonizm )ale trzeba sprawdzic samemu i sie dowiedziec podjac decyzje. Znam tez historie jak powstal ich kosciol ale nie do tego jest ta strona zeby to opisywac, mysle. Fakt jest ze maja najwieksze zbiory na swiecie o geneologii i mi byli pomocni . Ja ich ''religii'' nie ruszam a oni nie starali ze mnie zrobic ''mormona''. W stanie Utah jest najwiecej Mormonow i maja sile . Nawet teraz maja kandydata na prezydenta USA ale my tez mamy dobrego Katolika Santorum jako kandydata.pozdr.-Greg


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lut 2012, 18:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 16:04
Posty: 618
Lokalizacja: Turek
Pozostańmy przy tematyce genealogicznej, kwestie religii i polityki, nawet tej wielkiej, amerykańskiej :) zostawmy na inne fora. Przypuszczam, że tematy te nie pomogą nikomu w poszukiwaniach przodków.

_________________
Pozdrawiam
Darek 100

Uzyskałeś darmową pomoc na naszym forum? Znalazłeś przodków w naszych projektach? Wspomóż nas, nic Cię to nie kosztuje:
https://fanimani.pl/wtggniazdo/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lut 2012, 03:15 
Offline

Dołączył(a): 09 lut 2012, 21:33
Posty: 28
Wlasnie tak proponowalem jak Ty . Zobacz moj powyzszy post. Pozdr.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lut 2012, 14:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 mar 2007, 17:37
Posty: 108
Lokalizacja: Hamilton, Kanada
Dla zainteresowanych maly fotoreportaz z Salt Lake City i Biblioteki Genealogicznej z 2008 roku. Pod kazdym zdjeciem sa opisy, ale nie widac ich w funkcji "Slide show".

http://www.pbase.com/malgorzata/slc

Malgorzata

_________________
Niech zyja przodkowie!

http://malgorzata-przodkowie.blogspot.com/

Nowak/Nowaczyk z par. Objezierze, Rogalscy, Skok z par. Ceradz Koscielny, Zagajewscy z par. Objezierze, Koper/Koperek/Koperski z par. Cerekwica


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lut 2012, 22:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5182
Małgosiu, jestem pod ogromnym wrażeniem, ależ cudowna pracownia!!! :shock:

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 47 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL