Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 29 kwi 2024, 02:04

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 08 sie 2011, 21:21 
Offline

Dołączył(a): 12 sty 2010, 20:57
Posty: 80
Witam!

Mam kilka zdjęć rodzinny, ktorych do dziś nie rozszyfrowałem, choć pytalem wiele osób z rodziny.
Niestety te ktore wiedziały, kto jest na zdjęciu już nie żyją... ale może jakimś cudem ktoś z Was może mi pomóc...
Oto te zdjęcia:

1)
Anna Paulina Roske (zd. Schoen)
Tak brzmi napis na odwrocie, ale na zdjęciu są widoczne 2 kobiety.... ktora to Anna Paulina (moja prapraprababcia):

Obrazek
rewers:
Obrazek

2)
Tajemnicza rodzina... Czy są to Ruczkowscy...

Obrazek
rewers:

Obrazek

Zdjęcie zrobione w Berlinie lub Neukolln (obecnie chyba Berlin)
I tu pare słów wyjaśnień.
Mój praprapradziad Teofil Ruczkowski(ur.1836 r. w Poznaniu) miał 3 dzieci: Władysława, Stanisława i Pelagię...
Pasowałoby mi to zdjęcie na tą właśnie gromadkę, ale z aktu meldunkowego nie wynika jednak by wyjechali do Niemiec...

3)Oto ten akt:
Obrazek

Obrazek

Natomiast jego syn Władysław (mój prapradziadek) miał ze Stanisławą zd. Formanowicz mieli 3 dzieci: Edmunda, Gertrudę i Władysława - wszystkie urodzone w Berlinie.

No i zaczyna się "zabawa"...
Otóż znalazłem zdjęcie Leokadi Nickiel z dedykacją "dla kochanego kuzyna" z 1943 r. z Neukoln.
Przypuszczam, że to córka Gertrudy napisała pozdrowienia dla syna Edmunda, mego pradziadka Władysława....
To kolejna niestety trudna do potwierdzenia hipoteza...
4) Leokadia Nickiel

Obrazek

No i powróćmy do zdjęcia nr 1...spójrzcie na chłopca z prawej strony... i popatrzcie na poniższe zdjęcia doroslego mezczyzny:

5)
Obrazek
rewers:
Obrazek

To zdjęcie z Metz z 1914/15 r. Gdybym wiedział kim jest ten żołnież z lewej stony... rozwikłałbym tajemnicę ze zdjęcia nr 1... Przypuszczam, że to brat mego prapradziadka Władysława - Stanisław Ruczkowski...

Oto jeszcze 2 zdjęcia tej osoby:
6)
Obrazek
7)
Obrazek

A może się mylę i chłopiec ze zdjęcia nr 1 nie ma nic wspólnego z mężczyzną ze zdjęć 5-7...

Może ktoś ma jakieś sugestie...
Pozdrawiam!

Łukasz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 sie 2011, 11:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lut 2010, 11:42
Posty: 176
Lokalizacja: Poznań
Witaj!
Czy jesteś pewny że zdjęcie nr 1 przedstawia rodzinę Roske. Wydaje się że jest to kartka pocztowa firmowa na której jest tylko adres do Pauliny Roske.
Analizując daty: ślub na PP- małżeństwa - ślub: par. Pobiedziska 29/1867: Johann Roeske (25) + Anna Pauline Schoen (26) - Paulina urodziła się ok. 1841 roku.
Z Ksiąg adresowych Poznania wynika że w 1893 roku Pauliny Roske geb. Schoen w Poznaniu nie było , była w 1897 ul. Philippinerstrasse 6 - wdowa, w 1902 jeszcze mieszka Schrodkamarkt 5, a w 1903 już w spisach nie ma. Z tego wynika że w czasie mieszkania w Poznaniu (1897-1902) miała by mniej wiecej 56 -61 lat.
Czy któraś z pań na zdjęciu wygląda na tyle lat. Zdjęcie może być z wcześniejszych lat bo dzieci są małe, ale czy na pewno jest to Paulina, a nie przypadkowe osoby.
Serdecznie pozdrawiam -Izabella


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 sie 2011, 12:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, 20:49
Posty: 322
Lokalizacja: Skoczów n.Wisłą
Co do wypowiedzi Izabelli odnośnie tego, że zdjęcie nr 1 to firmowa kartka pocztowa, to wyrażam zdanie odrębne. Na kartkach firmowych z reguły był wyeksponowany jakiś widoczek ( lub kilka widoczków) a osoby bardzo rzadko stanowiły pierwszy plan, chyba że były to tzw. osoby publiczne - mówiąc dzisiejszym językiem VIP-y. Ponadto na stronie głównej ( z osobą, widokiem itp) był jakiś napis mówiący co na tej kartce się znajduje.W dawniejszych czasach można było zamówić u fotografa zdjęcia na papierze pocztówkowym lub jeśli ktoś potrafił sam wykonywać odbitki to mógł kupić specjalny papier fotograficzny w formacie pocztówkowym, który był grubszy od zwykłego a na odwrocie miał specjalny nadruk ułatwiający adresowanie. Takie papiery można było jeszcze kupować w latach powojennych także w Polsce ( co najmniej do lat 80-tych - kiedy nastała era kolorowej fotografii to mało komu się opłacało robić w domu odbitki).

_________________
Bolesław Lipoński


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 sie 2011, 14:34 
Offline

Dołączył(a): 12 sty 2010, 20:57
Posty: 80
Witam!

Dziękuję za pierwsze wpisy.
A akt meldunkowych m. Poznania oraz aktu urodzenia córki Pauliny, mojej praprababci Karoliny wynika, że mieszkali oni w Poznaniu, przynajmniej od 1879 r. Przez 10 miesięcy w 1898 r. mieszkali także w tym domu ze zdjecia...
Z akt maeldunkowych Pauliny wynika, że urodzila się w 1848 r w Dolsku (ksiądz natomiast w akcie ślubu wpisał, że pochodzila z Kopaniny i ur. się w 1842 r.)...
Reasumując..
Wg mnie na zdjęciu z ok. 1885 r. znajdują się Paulia Roeske z córką Karoliną (jej starsza córka przyszła na świat w 1870 r. w Środzie Wlkp. i wyszła za mąż w wieku 15 lat za Heppnera)... ale to tylko przypuszczenia... nadal nie mam pojęcia, która to i zapewne nigdy się nie dowiem :)

Pozdrawiam!

Łukasz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 sie 2011, 10:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sie 2010, 23:09
Posty: 44
Lokalizacja: Berlin
Witam,

zdjecie nr. 1 - na odwrocie jest napisane Pauline Röske Wittwe / Paulina Röske wdowa.

Pozdrawiam Ludvica


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 sie 2011, 00:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 paź 2010, 01:54
Posty: 439
Lokalizacja: Poznań
Zdjęcie z żołnierzami warto zamieścić w dziale Militaria na forgen.pl
Jakaś ciekawa informacja może kryć się w napisach na zdjęciu, chyba dobrze widzę, ze jest tam rok 1914/1915? Może to rocznik naboru?

_________________
Pozdrawiam
Olga T.
_____
Tyliński, Drzymała,Słociński, Napierała, Przybylski, Kaczmarek, Jaskóła, Szafrański, Roszak, Biskup, Danielewicz. Zapraszam na bloga: Poznań 1908. Śladami Marianny - przewodnik dla prawnuczki http://poznan1908.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 sie 2011, 08:46 
Offline

Dołączył(a): 25 lis 2010, 15:46
Posty: 63
Lokalizacja: Chorzów
Podpis pod zdjęciem z żołnierzami jest taki "Erinnerung an den feldzug 1914/15" "Pamięci kampanii 1914/15"
Pozdrawiam Marek

_________________
Pozdrawiam Marek
_______________________________________________________________________________
Poszukuję: Poprawa, Rybak, Mierzchała, Kmiecik z Siemianic i okolic


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 sie 2011, 22:42 
Offline

Dołączył(a): 12 sty 2010, 20:57
Posty: 80
Dziękuję wszystkim za próbę pomocy.
Niestety nic nowego nie odkryłem :(

Pozdrawiam!

Łukasz


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 58 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL