Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 05 maja 2024, 10:25

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 gru 2010, 18:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 lis 2009, 21:44
Posty: 422
W czerwcu lub lipcu nasz kolega Kuba Wojtczak zapytał nas, czy nie wiemy co znaczy napis na nagrobku „Chyrowiak”?
Odpowiedzieliśmy wówczas, że wiemy, że była to przedwojenna elitarna szkoła, że mamy jakieś materiały, ale gdzie???
Osobiście znamy dwóch „Chyrowiaków”, co znaczy że ówcześni chłopcy z terenów Wielkopolski pobierali tam również nauki.
Nadszedł czas, aby Kubie odpowiedzieć na wówczas zadane pytanie bardziej szczegółowo, i przedstawić posiadane materiały.

"Chyrów był w począwszy od lat osiemdziesiątych XIX wieku, aż do dwudziestolecia międzywojennego siedzibą renomowanego gimnazjum jezuickiego Zakładu Naukowo-Wychowawczego Ojców Jezuitów w Chyrowie mieszczącego się na terenie wsi Bąkowice. Ogromny czworoboczny budynek mógł pomieścić 600 uczniów. W pomieszczeniach Collegium mieściła się sala teatralna na 1000 osób, kaplica, jadalnia na 500 miejsc, muzeum przyrodnicze, w tym bogata kolekcja ptaków afrykańskich i azjatyckich fundacji hrabiów Dzieduszyckich. Absolwentami tego gimnazjum utworzonego w okresie Austro-Węgier w roku 1883 byli m.in. polscy politycy, wojskowi, artyści i ekonomiści m.in. Eugeniusz Kwiatkowski, Adam Styka, Jan Brzechwa, Kazimierz Junosza-Stępowski , Antoni Wiwulski, Jerzy Kirchmayer, pierwszy biskup gdański Edward O'Rourke, Aleksander Birkenmajer, Mieczysław Orłowicz, Kamil Giżycki. Jezuicka biblioteka kolegiacka była wówczas jedną z największych w całym województwie lwowskim licząc ponad 30 tys. woluminów.

Po upadku Polski od września 1939 Collegium jezuickie było siedzibą garnizonu Armii Czerwonej. W 1941 biblioteka została całkowicie zniszczona, a całość zakładu naukowego zamieniona na więzienie niemieckie. Jezuici opuścili Chyrów udając się najpierw do Krakowa, a następnie do Włoch. Po II wojnie światowej jezuicki konwikt i Collegium zostało zamienione na radzieckie koszary, a do 2004 koszary ukraińskie. 4 lutego 1996 przyklasztorna kaplica Collegium została wyświęcona jako greckokatolicka cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja."
źródło - wikipedia.

Zakład Naukowo-Wychowawczy O.O. Jezuitów pod wezwaniem św. Józefa
w Bąkowicach pod Chyrowem
- widok z lotu ptaka

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Uczeń w mundurku "Chyrowiaka"

Obrazek

Program przedstawienia przygotowanego przez uczniów - niestety bardzo zniszczony.

Obrazek

c.d.n., a w nim spis nauczycieli uczniów w roku 1935 i 1936.

_________________
Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
DankaW


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 gru 2010, 00:34 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lis 2007, 17:27
Posty: 891
Lokalizacja: Kalisz / Poznań
Nie wiem jak mam dziękować!

Pamiętam, kiedy znalazłem nagrobek na cmentarzu w Goliszewie, na którym widniał napis "uczeć gim. w Chyrowie" (zdjęcie poniżej). Wpisałem ten zwrot w google i wyskoczyło mi właśnie "chyrowiacy", "chyrowiak". Nie mogłem się połapać co i jak i w ogóle. Wiedziałem że tam była jakaś szkoła, ale coś więcej... nic! Aż do teraz!

Obrazek

Dziękuję pięknie! :)
Na Święta kolejna zagadka rozwiązania! 8)

_________________
Pozdrawiam
Kuba


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 gru 2010, 11:12 
Offline

Dołączył(a): 29 lip 2010, 20:10
Posty: 176
Lokalizacja: Wielkopolska Wschodnia/Kalisz
Witajcie
niezgłębiona jest wiedza płynąca z ,,zawartości'' wiejskich cmentarzy, często zaniedbanych i zapomnianych(mowię o starych mogilach !), często niszczonych - traktowanych jak towar na półce sklepowej. Wystarczy, ze rodzina ,,zapomni'' oplacić kwaterę, a już idzie do obrotu ( przyklad - grób J.T.Dybowskiego na kaliskim Zagorzynku).
Dzięki Wam jeszcze raz - Kubie za bystre oko, a BogDanom :) za przyblizenie wiedzy. Przyznam szczerze, że autora wierszy dla dzecii ( choćby kultowa ,,Pchla szachrajka'') nigdy bym nie skojarzyl z jezuickim ,,zakladem naukowym'''' :

http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Brzechwa

Kubo. z jednej strony chwila radości wynikająca z powiększenia naszej wiedzy, a z drugiej strony ,,jątrząca się rana''. że nasz kaliski zaklad - Collegium Carnkovianum n i s z c z e j e coraz bardziej. A Pan Marszalek zamiast go ratować, zasłanioa parkingiem piętrowym na ... 39 stanowisk!

Pozdrawiam swiątecznie

Andrzej

_________________
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wislawa Szymborska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 maja 2011, 21:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5182
Kuba_Wojtczak napisał(a):
...Pamiętam, kiedy znalazłem nagrobek na cmentarzu w Goliszewie, na którym widniał napis "uczeć gim. w Chyrowie" (zdjęcie poniżej). Wpisałem ten zwrot w google i wyskoczyło mi właśnie "chyrowiacy", "chyrowiak". Nie mogłem się połapać co i jak i w ogóle. Wiedziałem że tam była jakaś szkoła, ale coś więcej... nic! Aż do teraz!

Obrazek

Fragment ze Słownika biograficznego Chyrowiaków.

Obrazek

Andrzeju,
w słowniku nie znalazłam w wykazie wychowanków od 1886 - 1939 nazwiska Jan Brzechwa, właśc. Jan Wiktor Lesman, ani też Leśmian.
Nie wiem na podstawie jakiego źródła pochodzi informacja na Wikipedii, bo moja z przytoczonego słownika.
Cytuję:' Identyfikacja osób i krótkie biogramy powstały głównie na podstawie pisma "Z Chyrowa" ( 1893-1911), a następnie jego kontynuacji:"Kwartalnika Chyrowskiego" (1912-1939). Informacje zawarte w tych czasopismach dotyczą głównie maturzystów i absolwentów chyrowskich oraz uczniów, którzy dłużej przebywali w konwikcie i potem utrzymywali z Zakładem stałe lub okresowe wiezi. Są to jedynie informacje opisowe, fragmentaryczne, niekiedy mało precyzyjne; pozwalają jednak na odtworzenie drogi życiowej wielu Chyrowiaków aż do wybuchu II wojny światowej."
Jeśli brak informacji o dalszej drodze życiowej ucznia, to zamieszczone jest tylko nazwisko i imię.

http://kmt.pl/pozycja.asp?ksid=5651

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 36 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL