Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 10:32

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 277 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 18 paź 2011, 21:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2006, 10:38
Posty: 1309
Lokalizacja: Luboń
DankaW napisał(a):
Echo spotkania w Środzie Wlkp.

Dzisiejszy Głos Powiatu Średzkiego zamieścił prezentowany poniżej artykuł.
(numer 20 (87) 19 października 2011 ISSN 1899-2196

Obrazek

Danusiu, proszę o egzemplarz do kroniki :D

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 paź 2011, 06:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lis 2009, 07:51
Posty: 25
Lokalizacja: Poznań
Głos Powiatu Średzkiego znajduje sie pod adresem skąd można pobrać numer 20 z artykułem o naszym spotkaniu w Środzie w pdf.

http://www.glospowiatusredzkiego.pl/

_________________
Ryszard Lachera - Poznań

Poszukuję: Skrzypczak, Szczechowiak, Porwich, Wilk, Bąk z okolic Dusznik, Wilczyny, Konina, Pniew, Łężeczki, Chrzypsko


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lis 2011, 20:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
pepowianka napisał(a):
...Przy okazji może ktoś skojarzy mój login z Ambrożym Pampowskim,którego nagrobek oglądaliśmy w kolegiacie.
Nazwisko pochodzi od Pępowa w pow.gostyńskim,bo w tutejsze dobra wżenił się dziadek Ambrożego Peregryn z Międzyborza Międzyborski zw.Położejewskim i przyjął nazwisko żony.
Sam Ambroży był dworzaninem Kazimierza Jagiellończyka i jego synów,wojewodą sieradzkim,starostą generalnym Wielkopolski i starostą malborskim.Ciągle podróżował,pokonując około dwóch tysięcy kilometrów rocznie,co wydaje się na owe czasy wręcz nieprawdopodobne,ale zostało udokumentowane w książce Jacka Wiesiołowskiego pt."Ambroży Pampowski-Starosta Jagiellonów.Z dziejów awansu społecznego na przełomie Średniowiecza i Odrodzenia". ...


Basiu,

specjalnie dla Ciebie zamieszczamy artykuł Bartosza Kiełbasy, jaki ukazał się
w Średzkim Kwartalniku Kulturalnym, październik - grudzień 2011 Nr 4 (60),
pod tytułem "Koniński wątek z życia Ambrożego Pampowskiego (1444-1510)".

Obrazek

Obrazek

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lis 2011, 21:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 sie 2008, 18:47
Posty: 951
Lokalizacja: Pępowo / Wrocław
Danusiu,pięknie dziękuję za artykuł. Nie spodziewałam się,że moje pierwsze spotkanie z uczestnikami Forum będzie tak owocne. :D
Czy rozwiązał się już problem krzyży?
Pozdrawiam serdecznie.
Basia

_________________
Pozdrawiam.
Barbara


"Gdzie się człowiek ulągnie,tam ciągnie".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lis 2011, 22:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Basiu,

Bardzo się cieszymy, że jesteś zadowolona, że to pierwsze spotkanie tak miło wspominasz.
Mówią, że właśnie ten pierwszy kontakt jest najważniejszy, że daje obraz o tych, z którymi się spotykasz.

Co do krzyży, które przywiozłaś, to nie są one żadnym problemem.
Zapotrzebowanie było troszeczkę większe, więc jeszcze postaraliśmy się o dwa dodatkowe.
Pozostały tylko dwa, które czekają na odbiór przez Macieja.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lis 2011, 23:32 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Dziękuję. Myślę o nich ostatnio intensywniej, ale dopiero co osiadłem w domu na jakiś czas. Myślę, że po prostu wezmę urlop jednego dnia i przyjadę. Odezwę się - mam nadzieję w ciągu 2 tygodni.

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 gru 2012, 23:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Przeglądając księgi metrykalne Środy a konkretnie księgi zgonów, trafiliśmy na bardzo ciekawe zapisy z końca XVIII w.
Różnią się one nieco z informacjami zamieszczonymi w książce pt. "Kolegiata w Środzie Wielkopolskiej" wydanej w 2008 rk.

Naszymi odkryciami pragniemy podzielić się z Forumowiczami, których interesują dzieje Środy i jej mieszkańców.
Niestety, nie udało się uniknąć błędów drukarskich.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 gru 2012, 23:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Danusiu i Bogdanie -

Zawsze z wielkim zainteresowaniem czytam Wasze posty, zwlaszcza te, ktore zawieraja
ciekawe opracowania, historie, opisy wydarzen, relacje z Waszych wycieczek w poszukiwaniu
rodzinnych miejsc, osob, zdjecia itp. Czytam z zaciekawnieniem i nigdy jeszcze sie
nie zawiodlam. Oczywiscie to, ze mieszkacie w Srodzie Wlkp. /miescie i rejonie moich przodkow/
sprawia, ze zawsze kibicuje Wam, przemawia przezemnie patriotyzm lokalny w stosunku do Was
ale jakze uzasadniony.
Wszystko co jest zwiazane ze Sroda Wlkp. i jej sasiedztwem jest dla mnie niezmiernie ciekawe,
dostarczacie mi nowych wrazen i przezyc poprzez nowe informacje a ja ucze sie z jakiego miasta
pochodzili moi przodkowie i moge byc dumna z Ich miasta tak jak oni byli dumni za zycia.
Nalezy sie Wam uznanie i to nie byle jakie bo robicie to wszystko z czystego
zaangazowania w genealogie i nie tylko ta Wasza najblizsza ale i genealogie
rejonu skad pochodzili Wasi przodkowie i gdzie umarli.
Nikt Wam nie placi zadnych pieniedzy za to co robicie, wkladacie swoje serce i fundusze,
dzielicie sie wynikami i to jest wlasnie TO !

Dziekuje Wam serdecznie za umieszczenie powyzszego postu i zyczylabym sobie jako uzytkownik
o wiecej genealogii jak powyzej i aby Forum przestalo byc nareszcie poletkiem
do osobistych wojenek spowodowanych odczuciem zakompleksienia, publicznego niedocenienia,
nieszczerosci oraz manipulowaniem czytajacymi uzytkownikami.

Danusiu i Bogdanie, dziekuje za GENEALOGIE pozbawiona podtekstow i Bog wie jeszcze czego.

Pozdrowienia

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 gru 2012, 10:25 
Offline

Dołączył(a): 02 mar 2012, 15:19
Posty: 111
Lokalizacja: Wrocław
Kochani,
Bardzo dziękuję za wątek o Środzie. Bardzo mnie to miasto interesuje, gdyż tu żyli i są pochowani moi prapradziadowie. Dwa dni temu minęła 100 rocznica śmierci praprababci Bibianny Einbacher-Stanke-Piasnej. W tym wątku znalazłam rachunek wystawiony przez jaj syna, malarza dekoracyjnego Aleksandra Piasnego.
Dziękuję i serdecznie pozdrawiam
Agata

_________________
Moje nazwiska: Szuwalski, Grobelny ( Kobylin), Piasny, Einbacher.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 gru 2012, 22:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
KPBC - Gazeta Grudziądzka 1907.02.21 R.14 nr 23

„ - Ze Środy donosi nam pewien Wiarus że tamtejszy ludek polski z miasta i okolicy robi swoje zakupy nie u kupców polskich, lecz w handlach żydowskich.
- Kiedyż się pod tym względem nawrócisz ludu polski ?. Przecież to bardzo źle w dzisiejszych czasach napychać kieszenie obcym, podczas gdy nas wrogowie nasi na każdym kroku bojkotują!
- Red - Ten sam korespondent pisze nam także, że w Środzie osiadła jako akuszerka p. Nawrocka i mieszka u p. Pankowskiego w pobliżu sądu.
- Rodacy nasi z Środy i okolicy powinni panią N. popierać w razie potrzeby! - Red."

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 gru 2012, 03:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
KPBC -Gazeta Grudziądzka 1907.03.07 R.14 nr 29

„-Środa. Ks. Kazimierz Kruszyński pisze nam w imieniu swojej matki co następuje:

Szanownej publiczności miasta Środy i okolicy donoszę uprzejmie,
iż z dniem 1.3. b. r. obejmuje praktyki po mnie jako akuszerka pani Popek z Gniezna,
którą jako sumienną i gorliwą w swoim zawodzie polecić mogę.
Za zaufanie okazywane mi przez 27 lat mej praktyki na tej drodze składam moje serdeczne podziękowanie,
prosząc o potrzebne zaufanie dla p. Popek. Mieszka przy starym rynku naprzeciw banku ludowego i p. Kiełczewskiego.

Z szacunkiem
M. Kruszyńska”

[Ależ było zapotrzebowanie na akuszerki w Środzie i okolicy.
Na terenie niedalekiej od Środy Targowej Górki była również akuszerka, ale pracowała zapewne na innym terenie - wiosek tej Gminy i okolicznych.
Do narodzin dzieci i wnuków były Panie te przyworzone przez ojców lub dziadków specjalnie posłaną powózką konną.
W domu czekała przyszła mama i ??? - nie było wówczas USG] :D

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 gru 2012, 11:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr167, 23-7-1892r., str.6:
„Przed kilku tygodniami rozeszła się wieść, jakobym o kasie pożyczkowej w Środzie i jej dyrektorze p. Bogulińskim ze Środy opowiadał, że kasa na niepewnych stoi nogach. Oświadczam niniejszem, że w tej formie wieści takich nie rozpowszechniałem, a jeżeli z powodu odezwania się mojego o kasie i p. Bogulińskim wobec kilku osób, którzy mnie żle zrozumieli, p. Boguliński został dotknięty, to przepraszam go i zaznaczam zarazem, że wieści powyższe są bezpodstawne i kasa pożyczkowa w Środzie o ile ja wiem, bardzo dobrze stoi. Środa, dnia 20 lipca 1892. Walenty Neyman.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 gru 2012, 19:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
KPBC
Gazeta Grudziądzka 1907.06.13 R.14 nr 71


„- Od Środy. W M ą d r e m zamknięto na razie szkołę, ponieważ panuje tam szkarlatyna i dyfterya. Wiele dzieci zachorowało już na tę niebezpieczną chorobę.”

Gazeta Grudziądzka 1907.06.15 R.14 nr 72

„- Środa. Nowym sprzedawczykiem okazał się posiedziciel Z i e l i ń s k i, który posiadłość swą wraz z oberżą w Środzie sprzedał Niemcowi, gościnnemu Adolfowi
Schneiderowi, za 60 000 mr.”

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sty 2013, 18:53 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2013, 16:40
Posty: 87
Lokalizacja: Środa Wielkopolska
Szukam spisu ludności w Środzie lata 1900-1939 , może być spis rzemieślników .Mój pradziadek był szewcem na ul. Krótkiej nie wiem jak go znaleźć.

_________________
Arek

Poszukuję : Dobrzański, Zalewski, Balcerski, Kaniewski, Matysiak ,Grocholewski ,Macioszczyk ,Kaminiarczyk ,Taczała ,Spychała, Jakś.
Miasto : Środa ( Schroda ) i okolice , Kuślin, Wąsowo, Bachorzew , Maczniki, Nowy Tomyśl.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sty 2013, 21:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Kera78 napisał(a):
Szukam spisu ludności w Środzie lata 1900-1939 , może być spis rzemieślników .Mój pradziadek był szewcem na ul. Krótkiej nie wiem jak go znaleźć.

Kero, podpisuj Swoje posty, taki na tym forum zwyczaj - wiele nie podpisanych postów pozostaje bez odpowiedzi.
Podpis można ustawić na stałe w profilu użytkownika :wink:

Co do spisu, to będziesz miał kłopot, bo takowe się nie zachowały.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 sty 2013, 21:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr199, 1-9-1886r., str.3 : „Z przyjemnością zapisujemy, iż znowu jeden z naszych rodaków otworzył w Środzie fabrykę pojazdów, wozów, oprócz tego wyrabia wszelkie narzędzia rolnicze, oraz reparacyą wszelkich maszyn. Jest to p. Kazimierz Przybylski, który dłuższe lata pracował za granicą i wydoskonalił się w swym zawodzie – polecamy go więc względwm mieszkańców i okolicy.”
Str.4: ”K.Przybylski poleca swój zakład kowalski i mechaniczny, przyrzekając skorą i rzetelną usługę przy bardzo umiarkowanych cenach.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 sty 2013, 17:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Nazwiska notariuszy urzędujących w Środzie
Akta dostępne w AP Poznań - wg źródła: http://www.szukajwarchiwach.pl/

Wiek XIX.

Karol Callin…………………... od 1837 do 1850 dostępne
Antoni Trąbczyński……….. od 1845 do 1864 dostępne
Emil Hertzler………………... od 1853 do 1856 dostępne
Bernard Engel…………….... od 1858 do 1866 dostępne
Edwin Weiss……………….... od 1860 do 1874 dostępne
Józef Węclewski…………... od 1864 do 1889 dostępne
Ignacy Wierzbowski………. od 1866 do 1879 dostępne
Karol Priwe………………..... od 1878 do 1884 dostępne
Emil Służewski……………... od 1885 do 1890 dostępne
Paul Weiss………………...... od 1890 do 1920 dostępne

Wiek XX.

Tadeusz Musiał……………... od 1925 do 1932
Eugeniusz Urbański……….. od 1927 do 1932
Wincenty Stachowiak…….. od 1930 do 1939
Edward Trauczyński……….. od 1933 do 1933
Antoni Burdajewicz……….. od 1934 do 1937
Edward Sommer………….... od 1937 do 1939
Tadeusz Kostórkiewicz…... od 1945 do 1947
Józef Pawłowicz………….... od 1947 do 1951[1952]

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sty 2013, 00:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
Dziennik Poznański” nr135, 15-06-1895r., str.4:
„Epilog głosnej strzelaniny na podwórzu hotelu Hüttnerowej w Środzie pomiędzy właścicielem ziemskim Grögerem z Nagradowic a właścicielem dóbr rycerskich i oficerem landwery Mikulskim z Siekierek rozegrał się onegdaj przed kratkami tutejszej izby karnej.[…]”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2013, 22:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr62, 14-03-1896 r. str.5:
„Podziękowanie. Wielmożnemu Panu Dr. Liebkowi z Środy serdeczne podzięki za szczęśliwą pomoc przy trudnem nader rozwiązaniu żony mojej kochanej, składam. Pana Dr. Liebka jako zdolnego chirurga każdemu polecić mogę. Wincenty Pieczyński rzeżnik i handlarz w Środzie.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lut 2013, 22:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr 123, 1-06-1912 r., str.3:
„Ze Środy piszą do nas : Uroczystość strzelecka rozpoczyna się u nas w drugie święto Zielonych Świątek ranną pobudką, poczem o 10 udają się strzelcy z muzyką i sztandarem na sumę do wspaniałej fary, a po południu o 4 wyruszają w pochodzie na strzelnicę, gdzie rozpoczyna się strzelanie do tarczy królewskiej. W czwartek o 6 skończyło się ubieganie o godność króla kurkowego, którym w tym roku został p.Franciszek Kuliszak, a wicekrólem p. Aleksander Piasny.- Nasze bractwo strzeleckie rozwija się pomyślnie pod egidą prezesa dr.Liebeka. Po dość długiej suszy, trwającej do połowy maja, deszcz teraz często przepaduje i mimo chłodnego powietrza, stoją zboża u nas i w okolicy bardzo dobrze. Jest nadzieja, że skutkiem pomyślnego powietrza nie będzie większej drożyzny, ale raczej wiele artykułów spożywczych stanieje.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lut 2013, 16:24 
Offline

Dołączył(a): 02 mar 2012, 15:19
Posty: 111
Lokalizacja: Wrocław
Jolu, bardzo dziękuję za te wycinki prasowe. Znów w tym wątku znalazłam brata mojej prababci, Aleksandra Piasnego.
Pozdrawiam serdecznie
Agata

_________________
Moje nazwiska: Szuwalski, Grobelny ( Kobylin), Piasny, Einbacher.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 mar 2013, 07:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr237, 15-10-1868r., str.4:
„Sprzedaż dobrowolna. Położony w mieście powiatowem Środzie sub No. 216 i 217 grunt mój, składający się z obszernego murowanego domu mieszkalnego wraz z murowanemi budynkami gospodarskiemi, z 130 morgów roli 2 i 3 klasy w najlepszej kulturze, z wiatraka na 2 cylindrach w najlepszym obrocie, zamierzam sprzedać z wolnej ręki bez inwentarza lub z inwentarzem. Dom ten dla położenia swego i wewnętrznego urządzenia stosowny jest mianowicie na hotel. Bliższe szczegóły u mnie samego. Karol August Weisskopf, właściciel dóbr Murzynowo leśne pod Środą.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 kwi 2013, 20:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr 203, 06-09-1881 r., str.4: „Dwa domy w najlepszem miejscu przy rynku położone, w których od dwunastu lat prowadzę handel korzeni i żelaza z dobrym i stałym odbytem, mam zamiar pod korzystnemi warunkami sprzedać. W.I.Radziejewski w Środzie.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 kwi 2013, 13:52 
Offline

Dołączył(a): 16 lut 2011, 17:10
Posty: 1
Dziękuję za tę wzmiankę. Odnajduję rodzinę Radziejewskich mocno osadzoną w tej okolicy.
Maria z Radziejewskich
Gdyby cokolwiek Więcej było na ten temat proszę o powiadomienia mariadolata56@poczta.onet.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 kwi 2013, 07:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr36, 14-02-1880r., str.3:
„Szanownych pp. Właścicieli pokładów torfowych zawiadamiam uprzejmie, że sprawiłem sobie nową maszynę do prasowania torfu i chętnie przyjmuję wczesne zamówienia do najspieszniejszego uskutecznienia. Przyjmuję roboty torfiarskie bez żadnych współzawiadowców i chętnie udzielam ustne wskazówki Hugo Berndt w Środzie.”

WBC „Dziennik Poznański” nr147, 1-07-1870r., str.3:
„Mam do sprzedania w Środzie roli wybornej mórg 27 ½ wraz z wiatrakiem, budynkami mieszkalnemi i gospodarczemi i obszernym sadem. F.Nabok burmistrz emeryt w Środzie.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 maja 2013, 21:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr210, 15-09-1869r., str.4:
„Składam moje publiczne podziękowanie p. doktorowi Ławieckiemu, który mi nogę lewą operował 4 sierpnia 1869 z pomocą pana doktora Powidzkiego z Śremu tak szczęśliwie że przez 16 dni sam zagoił z pomocą Pana Boga; a wyjął grupę ciała, twardego tak jak bułkę za 2 fenigi.- Choć licząc 76 lat, zostałem całkiem przy sile. Polecam go jako zdatnego doktora całej publiczności. Środa, 12 września 1869. Obywatel B. Staymecz.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 maja 2013, 17:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr247, 28-10-1869r., str.4:
„Moją cukiernią, restauracyą i handel win, które przeniosłem z Poznania do Środy, przy Rynku, narożnik ulicy Szerokiej i św. Ducha, polecam łaskawym względom, zapewniając skorą i dobrą usługę. Środa, w pażdzierniku 1869. A. Szpingier.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 225, 01-10-1867 r., str.4:
„Obwieszczenie. Grunt mój, w Środzie No.76 przy ulicy Pyzderskiej położony, składający się z domu mieszkalnego, dwupiętrowego, wraz z stajniami, ogródkiem warzywnym, jako też z studnią w podwórzu, zamierzam sprzedać z wolnej ręki pod korzystnemi warunkami. Mający chęć kupna zechcą się zgłosić do właścicielki. Środa, 22 września 1867 r. Gromadzińska.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lip 2013, 06:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr 188, 21-08-1866 r., str.4:
„Biuro moje urządziłem w kamienicy P. Chłapowskiej, blisko sądu. Środa, 15 sierpnia 1866. Wierzbowski, rzecznik i nataryusz.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 lip 2013, 21:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr 52, 05-03-1870 r., str.4:
„Dom mój z urządzoną piekarnią w Środzie pod No. 135 położony, w dobrym stanie będący, zamierzam z wolnej ręki sprzedać. Wawrzyn Pieczyński.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 239, 20-10-1866 r., str.4:
„W Środzie splanował ks.Szamarzewski w przeciągu kilkunastu miesięcy zaniedbany cmentarz, poprzecinał gankami, porobił klomby, nie żałował ani drzew, ani krzewów, otoczył go ogrodzeniem, a przy rozpoczęciu dzieła nie miał podobno więcej nad 200 złp. w ręku.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 225, 01-10-1901 r., str.4:
„Od 2 października znajduje się nasz kantor w własnym domu przy ulicy Fryderykowskiej 4, I p. Cukrownia w Środzie Auerbach. Rath. Reimann.”
„Od 2 października znajduje się nasz kantor w naszym domu przy ul.Fryderykowskiej nr. 4, I piętro. Selig Zuerbach i synowie.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 49, 02-03-1869 r., str.3:
„Posiadłość moją tu położoną, składającą się z domu murowanego, wozowni z spichlerzem, obszernych stajen, maglowni i ogrodu, pod korzystnemi kondycyami, sprzedać zamyślam. Środa, 15 lutego 1869. Lehmann, emeryt.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 wrz 2013, 17:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr 88, 16-04-1865 r., str.4: „J. Jakubowski w Środzie poleca swój nowo założony i doborowy skład sukien, nadmieniając, że ma tylko towar dobry po cenach umiarkowanych.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 94, 25-04-1865 r., str.3: „Kurs pszczelniczy w Środzie. Zarząd Towarzystwa Rolniczego powiatów wrzesińskiego, średzkiego i gnieźnieńskiego zmuszony odstąpić od uchwały Walnego Zebrania z dnia 2 marca 1865, zawiadamia szanownych Członków Towarzystwa, że w poniedziałek, dnia 15 maja r. b., rozpocznie się pod przewodnictwem pana Kremera, pierwszego nauczyciela i pszczelarza w Środzie, kurs teoretyczno-praktycznego pszczelarstwa, który trwać będzie około trzech tygodni. Towarzystwo Rolnicze uchwaliło dziesięć stypendiów na wspomnione powiaty; ubiegający się o takowe zgłoszą się do p. Jakoba Stanowskiego w Kijewie pod Środą. Jakób Stanowski, sekretarz.[…]”

WBC „Dziennik Poznański” nr 93, 23-04-1893 r., str.5: „Środa. O godzinie pierwszej w nocy z czwartku na piątek wybuchł tutaj pożar, który zniszczył dwie wielkie szopy z maszynami rolniczemi i narzędziami kowalskiemi, własność szanowanego powszechnie obywatela, dobrze obeznanego w swoim fachu maszynisty p. Lubierskiego. Co ratować można było, ratowała nasza straż ogniowa, która się dzielnie trzymała. Od dni kilku bawi w mieście naszem banda cyganów, która niepokoi mieszkańców.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 46, 25-02-1862 r., str.3 : „Obwieszczenie. Na wniosek sukcesorów po Antonim i Cecylii Gniotczykach następujące grunta w Środzie położone, pojedyńczo lub całkiem li podług ustanowienia interesantów, celem podziału w dobrowolnej subhastacyi […]”

WBC „Dziennik Poznański” nr 23, 29-01-1863 r., str.3 : „W Środzie na plantacyach jest dom mieszkalny i bawialny z stajniami, kręgielnią i obszernym ogrodem warzywnym i owocowym z wolnej reki każdego czasu do sprzedania. Bliższe szczegóły i warunki udzieli ustnie lub piśmiennio na frankowane listy właściciel Wincenty Gryszczyński.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 wrz 2013, 18:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 kwi 2011, 19:26
Posty: 406
Lokalizacja: Świebodzin
WBC "Goniec Polski" 1851.10.24 R.2 Nr 245, str. 4:
"Przeszkody stawiane przez prawo o stowarzyszeniach resp. przez władze rządowe, również i brak udziału ze strony członków ligi, zniewalają dyrekcyą do zwołania walnego zebrania:
1) celem rozstrzygnienia czy Liga Polska w powiecie średzkim nadal ma istnieć lub też być rozwiązaną;
2) celem postanowienia na jaki cel ma być obrócony fundusz Ligi wynoszący 573 tal.
Dyrekcya nie mając prawa rozstrzygać ani w pierwszem ani w drugiem pytaniu, zaprasza szanownych członków na walne zebranie odbyć się mające 5. listopada rb. o godzinie 11ej przed południem w lokalu Dankowskiego w Środzie.
Dyrekcya ligi polskiej w Środzie"

Przy okazji, poszukuję informacji o ww. Dankowskim.

_________________
Pozdrawiam,
Jurek Kołpowski

Poszukuję aktów urodzenia: Jan ANTONIEWSKI alias DANKOWSKI (ok.1769)
Joanna PRZEZDZIECKA (ok. 1771)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 wrz 2013, 10:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Jurku.

Środa jest bardzo uboga w informacje archiwalne dot. jej mieszkańców.
Nie zachowały się księgi meldunkowe ani żadne spisy, zatem pozostają tylko metrykalia parafialne.
Jeśli to Twoi przodkowie, podaj chociaż imiona, lub jakiś inny punkt "zaczepienia" odnoszący się do Środy.
Bez dodatkowych informacji to naprawdę trudne i czasochłonne zadanie dla chcących Tobie pomóc.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 wrz 2013, 11:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 kwi 2011, 19:26
Posty: 406
Lokalizacja: Świebodzin
Danko i Bogdanie!

W tej konkretnej sprawie poruszam się dosłownie po omacku. Tak, Dankowscy, to moi przodkowie. Nazwisko to pojawia się w mojej rodzinie w XIX w. Cytowana przeze mnie informacja z Gońca Polskiego zainteresowała mnie, ponieważ w owym czasie wśród "moich" Dankowskich była popularna profesja kucharza (wynika to z zapisów metrykalnych). Kucharzem był mój praprapradziadek Piotr oraz, między innymi, jego synowie Jan i Tadeusz. Miejscowości, z którymi byli na pewno związani to Krotoszyn, Dominowo, Drzązgowo, Żabno, Psarskie, Nekla, Piotrowice.

_________________
Pozdrawiam,
Jurek Kołpowski

Poszukuję aktów urodzenia: Jan ANTONIEWSKI alias DANKOWSKI (ok.1769)
Joanna PRZEZDZIECKA (ok. 1771)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 wrz 2013, 14:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Jurku.

Zgadza się, w Dominowie zamieszkiwał Tadeusz Dankowski z żoną i siedmiorgiem dzieci.
Przyprowadzili się z miejscowości Psarskie pow. Śrem.
Z Dominowa wyprowadzili się do Nekli.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 wrz 2013, 08:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 kwi 2011, 19:26
Posty: 406
Lokalizacja: Świebodzin
Danko i Bogdanie!

Serdecznie Wam dziękuję za ciekawe materiały! Dzięki nim wyklarował się kolejny niejasny wątek historii mojej rodziny.

_________________
Pozdrawiam,
Jurek Kołpowski

Poszukuję aktów urodzenia: Jan ANTONIEWSKI alias DANKOWSKI (ok.1769)
Joanna PRZEZDZIECKA (ok. 1771)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 wrz 2013, 23:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Jurku.

Tak jak piszesz wyżej, nazwisko Dankowski pojawia się w Środzie. Pierwsza wzmianka to koniec XVIII w.
W 1790 roku została ochrzczona imieniem Franciszka, córka Stanisława Dankowskiego – arendarza karczmy i Katarzyny.
Poza nią chrzest w Środzie przyjęli: Karol, Wiktoria, Maria, Franciszek, Franciszek, Józef, Józefa, Józefa.
Ślub brali: Teofil i Stanisław.
Zmarli: Karol, Antoni, Weronika i Józefa.
Trafiłam też przy nazwisku Dankowska na miejscowość Słupia [Słupia Wielka], ktoś z rodziny musiał tam mieszkać.
Szczegóły wyślę na PV.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 wrz 2013, 15:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lis 2007, 20:19
Posty: 170
Lokalizacja: Kostrzyn / Czachurki k. Pobiedzisk / Poznań
Danko i Bogdanie,

czy mówi Wam może coś nazwisko Dylikowski/Delikowski ze Środy? Macie może osoby o tym nazwisku w swoim drzewie? Żona brata mojej praprababci Emilia Wilkowska nazywała się z domu Dylikowska i pochodziła ze Środy. Urodziła się w 1848 jako córka Józefa i Marianny.

Pozdrawiam,
Kuba

_________________
Łabędzcy (Opatówko, Września, Kleszczewo, Kostrzyn), Wilkowscy (Kostrzyn, Poznań), Klimas (Iwno, Wiktorowo, Chorzałki), Wesołek (Krerowo, Mączniki, Czerlejno), Stacheccy (Kostrzyn, Pobiedziska), Nijaki, Dopiera, Dokowicz,Banach (powiat Grodzisk, Wolsztyn)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 wrz 2013, 18:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lis 2007, 20:19
Posty: 170
Lokalizacja: Kostrzyn / Czachurki k. Pobiedzisk / Poznań
Danko i Bogdanie,

dziękuję za ekspresową pomoc. Jestem Wam bardzo wdzięczny - nie spodziewałem się tak szybkiej odpowiedzi i tak dokładnej kwerendy :)

Z pozdrowieniami,
Kuba

_________________
Łabędzcy (Opatówko, Września, Kleszczewo, Kostrzyn), Wilkowscy (Kostrzyn, Poznań), Klimas (Iwno, Wiktorowo, Chorzałki), Wesołek (Krerowo, Mączniki, Czerlejno), Stacheccy (Kostrzyn, Pobiedziska), Nijaki, Dopiera, Dokowicz,Banach (powiat Grodzisk, Wolsztyn)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 paź 2013, 13:43 
Offline

Dołączył(a): 17 kwi 2008, 09:41
Posty: 28
Lokalizacja: z Poznania
Witam,

Jestem zainteresowany danymi dot. Rodziny Janasik. Sa to napewno moi przodkowie ze Srody Wlkp i okolic.

Interesuja mnie wszelkie dane na ich temat. Dzieki z gory za COS

Robert Janasik


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 paź 2013, 20:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr 215, 19-09-1890 r., str.6 : „Szanownej publiczności Środy i okolicy donoszę uprzejmie, iż dnia 20, 21 i 22 b. m. fotografować będę w lokalu Wgo Przybylskiego. Z szacunkiem W. Rabska.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 70, 25-03-1865 r., str.4 : „Środa, 20 marca. Przed kilku dniami byliśmy świadkami pożaru wynikłego w domu mieszkalnym na kolonii Buchwald, będącego własnością familii, która w ostatnich latach przeszła wszelkie nieszczęścia, jakie Opatrzność w naszej krzyżowej drodze, zesłać na nas może. Ojciec, kamień węgielny familii, powszechnie szanowany i zaufaniem zaszczycony notaryusz, przeniósł się do wieczności, dwóch synów, chluba kraju i pomoc rodziny legło śmiercią walecznych na początku walki po tamtej stronie Prosny, ogień przed dwoma laty wybuchły zamienił w gruzy zabudowania gospodarcze ich szczuplej posiadłości, a dziś do tylu bolesnych nieszczęść dołączył się nowy pożar i nowe straty. Ogień tak nagle zajął cały budynek, iż sługa dworski, będący już na spoczynku, zaledwie z niego życie swe wraz z familią unieść zdołał pozostawiając cały swój dobytek, a nawet ubiór na pastwę płomieni.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 paź 2013, 10:42 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2013, 16:40
Posty: 87
Lokalizacja: Środa Wielkopolska
Czy jest moze cos o Dobrzanskim

_________________
Arek

Poszukuję : Dobrzański, Zalewski, Balcerski, Kaniewski, Matysiak ,Grocholewski ,Macioszczyk ,Kaminiarczyk ,Taczała ,Spychała, Jakś.
Miasto : Środa ( Schroda ) i okolice , Kuślin, Wąsowo, Bachorzew , Maczniki, Nowy Tomyśl.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 paź 2013, 01:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Kurier Poznański 1872.01.02 R.1 nr1

„Ospa wybuchła tych dni w Wróblowie pod Wronkami, w Gułtowach i Targowej Górce w Średzkiem."

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lis 2013, 22:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Święto Zmarłych i Dzień Zaduszny wprawiają nas wszystkich w wielką zadumę nad życiem, ale przede wszystkim nad śmiercią.
Wybraliśmy się wczoraj prawie już w nocny na średzkim cmentarzu.
Spokój i cisza pozwoliły na wiele wspomnień o najbliższych, zadumę i towarzystwo przyjaznych duchów, których niestety nie widzieliśmy.

Poniżej kilka zdjęć z tego nocnego spaceru po cmentarzu.


Kwatera Powstańców Wielkopolskich i pomordowanych na początku II wojny światowej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Grobowiec Ziółkowskich

Obrazek

Grobowiec NN

Obrazek

Grobowiec Labijaków
Obrazek

Grobowiec Olchtów
Obrazek

Grobowiec Ratajczaków
Obrazek

Grobowiec Zarembów
Obrazek

Grobowiec Henke
Obrazek

Grobowiec Leporowskich
Obrazek

Kwareta Sióstr Szarytek
Obrazek

Grobowiec Milewskich
Obrazek

Grobowiec Musielaków
Obrazek

Grobowiec Kubickich
Obrazek

Grób Izabeli Janickiej
Obrazek

Grób Barańczykównej
Obrazek

Grobowiec Kremerów
Obrazek

Grobowiec Bendów i Stasińskich
Obrazek

Grobowiec Namysłowskich
Obrazek

Grobowiec rodziny Jurek
Obrazek

Miejsce rozstrzelania przez Niemców dwóch 18 letnich Polaków w 1939 r.
+ Józef Ratajczak zam. Zbęchy pow. Kościan
+ NN
Obrazek

Grobowiec Buczmów
Obrazek

Grób ks. Marcelego Weychana
Obrazek

Grobowiec Węclewskich
Obrazek

Grobowiec Wawrzyniaków i Rexów
Obrazek

Grobowiec Erkiertów
Obrazek

Grobowiec Laskowskich
Obrazek

Grobowiec Tyrakowskich i Śmiśniewiczów
Obrazek

Obrazek

Grobowiec Hoffmanów
Obrazek

Grobowiec Ławickich
Obrazek

Grobowiec Ryllów
Obrazek

Grobowiec Braunków
Obrazek

Grobowiec Balińskich
Obrazek

Grobowiec Pospieszalskich
Obrazek

Grobowiec Bogulińskich
Obrazek

Grobowiec Kapuścińskich
Obrazek

Grobowiec Rexów i Rybickich
Obrazek

Grobowiec Trąmpczyńskich
Obrazek

Grobowiec Rogalskich
Obrazek

Grobowiec Gibanowskich
Obrazek

Grobowiec Kłosowiczów
Obrazek

Grobowiec Mroczkowskich
Obrazek

Grobowiec Jasiewiczów
Obrazek

Grób Józefy Drozdowskiej
Obrazek

Grobowiec Bembnistów
Obrazek

Grobowiec Hołogów
Obrazek

Grobowiec NN (zniszczono tablice)
Obrazek

Grobowiec Lesińskich
Obrazek

Grobowiec Krzysztofowiczów
Obrazek

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Ostatnio edytowano 02 lis 2013, 23:11 przez DankaW, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lis 2013, 23:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2006, 14:28
Posty: 1097
Lokalizacja: Billy-Montigny we Francji
Zdjęcia naprawdę piękne i wzruszające .

Dziękuję.

Pozdrawiam

Chrystian


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lis 2013, 03:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Danusiu i Bogdan -

Dziekuje slicznie za mozliwosc przechadzki po sredzkim cmentarzu
w tak piekna i jedyna noc. Grobowce, groby robia wielkie wrazenie :!:
Tak jak napisal Chrystian - piekne i wzruszajace.
Tym sposobem odwiedzilam ziemie gdzie spoczywaja moi przodkowie,
choc wiekszosc juz nie ma nagrobka ale to nie ma znaczenia.

Dziekuje Wam bardzo za zapalenie swieczki, kolejny rok, pod Pomnikiem Powstancow Wlkp
dla mojego Dziadka.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lis 2013, 12:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Porządkując groby przez cały rok, męczymy się z miejscem, z którego zrobiono małe wysypisko śmieci. W zieleń można przecież wrzucić wszystko, bez względu czy to wypada czy też nie.
Jest po drodze, a do kontenera na śmieci trzeba się wracać – a po cóż?.

Wybieramy więc przez cały rok wypalone znicze, puszki i butelki po napojach ( i nie tylko tych bezalkoholowych ), plastikowe wkłady itp., a wszystko po to, aby jesienią było można posprzątać liście dmuchawą.


Obrazek


Podczas naszego nocnego spaceru w Święto Zmarłych, postanowiliśmy z Bogdanem zlikwidować to „dzikie wysypisko”. Decyzję zaczęliśmy realizować wczoraj.

Obrazek


Obrazek


Umęczeni i zziajani jak psiutki wróciliśmy do domu, nie zupełnie z siebie zadowoleni, ponieważ wykonaliśmy ¼ „przedsięwzięcia”, ale … szczęśliwi.

Wniosek: Nie trzeba jechać do dużych metropolii, aby ujrzeć „ogród botaniczny” na dachu.


Obrazek


Podczas porządkowania wyżej opisanego miejsca, ukazał się naszym oczom zapomniany przez ludzi (czytaj Towarzystwo) nagrobek.
W grobie spoczywa Mateusz Goździewski, który przeżył 75 lat.

Grób jakich wiele, jednak jest on na średzkim cmentarzu wyjątkowy (choć nie jedyny), bo z 1855 r.


Obrazek

Obrazek


W metrykaliach parafialnych zapisano, że 17 lutego 1855 roku zmarł Mateusz Goździewski, mieszkaniec Środy, 75 lat, na starość.
Jest to chyba jeden z najstarszych zachowanych grobów. Być może to nie jest grób ziemny a grobowiec. Okaże się po całkowitym uporządkowaniu terenu.


Zatem odkryliśmy i ocaliliśmy od zapomnienia grób osoby:
urodzonej w XVIII w.,
zmarłej w XIX w.,
ponownie wystawiony na światło dzienne w XXI w. !!!



A tak wygląda dziś grobowiec obok miejsca spoczynku Mateusza Goździewskiego.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek

Przykrywa go jeszcze częściowo gruba warstwa liści, starych gałęzi i śmieci porośnięta zielenią.
Wokół grobów trzeba będzie jeszcze wyrzucić dużo śmieci i ziemi.

Obrazek


Obrazek


Niestety, księgi cmentarne nie zawierają żadnej informacji, kto spoczywa w grobowcu, jest jedynie zapis NN.



Czeka nas jeszcze wiele pracy.

Obrazek


Obrazek

Szkoda, że wcześniej nikt nie dostrzegł tych zabytków, choć jest w Środzie Towarzystwo opiekujące się
starymi zabytkowymi grobami, nawet kwestują w tym celu na cmentarzu, wcale nie ze złym efektem.


Obrazek


Dla chwili, kiedy nasze oczy ujrzały wyryty na nagrobku rok 1855 - warto było nam sobie zadać ten trud.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lis 2013, 13:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Dla mnie super historia i to jeszcze w Srodzie !
Bardzo stary grob !
Dziwne, ze w grobowcu lezy N/N, ktos musial Jemu
ten grobowiec postawic i to ktos nie biedny !
Jestem bardzo ciekawa tej historii, moze sie dowiecie
szczegolow ? Bardzo intrygujace.
Dla Was slowa uznania za to, ze nie mozecie patrzec
na to jak ludzie urzadzaja sztuczne wysypiska smieci
i wzieliscie sprawe w swoje rece, nagroda za to byla
dla Was wspaniala. Gratuluje odkrycia !
Dziekuje za foto relacje.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lis 2013, 16:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 sie 2008, 18:47
Posty: 951
Lokalizacja: Pępowo / Wrocław
Podziwiając nieustanne zaangażowanie Danki i Bogdana w odkrywanie historii,pytam o stan prawny takich nagrobków,które uważamy za zabytkowe.Czy podlegają one jakiejś ochronie,może konserwatorowi zabytków,czy też o ich losie decyduje wola miejscowego proboszcza ?
Sama opiekuję się grobem z 1901 r.Po kilku latach poszukiwań udało mi się dotrzeć do rodziny zmarłych tam pochowanych.
Rodzina dokonała prolongaty grobu,gdyby nie to,grób byłby już skopany i przejęty przez kogoś innego.
Martwi mnie też stan grobu,który znajduje się przy kościele w Pępowie pow.Gostyń,a w którym pochowana jest Weronika z Sulerzyskich Jaraczewska dziedziczka Wielkiego Zalesia i Lipna ur.w Górkach Zagajnych 1816 zm.w Wielkim Zalesiu 20.03.1883 r.
Nagrobek chyli się ku upadkowi.Jest piękny,wart renowacji. Może ktoś poszukuje danych o tej osobie ?
Może trzeba podjąć lokalną inicjatywę i skupić wokół niej życzliwe sprawie grono ?
Może są jakieś przepisy ?

Niestety,nie potrafię zamieścić zdjęcia.

_________________
Pozdrawiam.
Barbara


"Gdzie się człowiek ulągnie,tam ciągnie".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 gru 2013, 08:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr 44, 24-02-1887 r., str.5:
„Aptekę w Środzie nabył od p. Hoffmanna aptekarz p. Gierłowski z Poznania za 108,000 mr.”

WBC „Dziennik Poznański” nr 128, 07-06-1882 r., str.4:
„Bliższego objaśnienia, jak sobie postępuje lubeckie Towarzystwo ogniowe w przypadkach wynagrodzenia szkód przez pożar powstałych, udziela na żądanie W. J. Radziejewski w Środzie.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 gru 2013, 09:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr 176, 04-08-1898 r., str.3:
„Udzielenie koncesyi. Aptekarz p. Julian Tarnowski otrzymał koncesyą na prowadzenie nabytej przez siebie apteki w Środzie.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 277 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 39 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL