Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 19 mar 2024, 06:15

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 277 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 17 lut 2015, 10:40 
Offline

Dołączył(a): 21 lut 2010, 10:54
Posty: 442
jozwiw napisał(a):
Szanowni Państwo,

niezwykle ciekawe są informacje przez Państwa tu udostępniane.

W Środzie zmarł i chyba tam też został pochowany mój 4xpradziadek Antoni Lewandowski. Data jego zgonu 5 maja 1879 jest pewne i potwierdzona zarówno wpisem do księgi kościelnej jak i USC. Był on w Środzie sędzią - nie wiem dokładnie w jakich latach, był w żonaty z Marianną Majerowicz (ale podejrzewam, że może to być spolszczona wersja nazwiska Majer lub Mejer). Zmarł w Środzie w 1879 r. wg aktu zgonu miał się urodzić 82 lata wcześniej Kähme Kreis Birnbaum (Kamionna koło Międzychód), jego żona zmarła nie wiem kiedy, ale przed 1892 w Żninie.

U Dworzaczka sędzia Lewandowski ze Środy występuje jako świadek w latach 40tych. To potwierdza poprawność zapisu w akcie zgonu.

Rodzicami sędziego byli Andrzej i Ewa. Czy może zetknęli się Państwo kiedykolwiek w jakichś dokumentach czy materiałach z Antonim Lewandowskim sędzią? A może z jakimiś innymi osobami z tej linii Lewandowskich ze Środy? A może zachował się grób Antoniego (Bernarda) Lewandowskiego?

Z góry dziękuję za odpowiedź, jozwiw


Udało mi się jeszcze ustalić, że Antoni Lewandowski miał też adoptowaną córkę Elfrydę Wandę, urodzoną podobno w Środzie 24 listopada 1855 (choć jej aktu chrztu nie udało mi się znaleźć), która wyszła w Środzie 10 maja 1882 za Marcela Maciejewskiego. Zastanawiam się czy może istnieje jakaś możliwość dotarcia do dokumentów tej adopcji?

Z pozdrowieniami, jozwiw


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lut 2015, 22:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2013, 07:54
Posty: 659
Lokalizacja: Koszuty / Środa / Śrem
W akcie zgonu sędziego Lewandowskiego ze Środy znajduje się dość drobny, aczkolwiek istotny szczegół. Mianowicie obok miejsca urodzenia Antoniego znajduje się dopisek unverheiratet, co znaczy, że był nieżonaty. Gdyby był żonaty z Marianną Majerowicz z pewnością w akcie pojawiłby się zapis "Ehemann der Marianna geb. Majerowicz" lub podobnie, ponieważ wydaje mi się bardzo nieprawdopodobnym, aby zgłaszającej nie był znany stan cywilny zmarłego.
Jeśli chodzi o Elfrydę Wandę proponowałbym zajrzeć do ksiąg ewangelickich Środy, ponieważ imię Elfryda (Elfriede) jest charakterystyczne dla ewangelików, względnie katolików pochodzenia niemieckiego. Mogła się urodzić jako ewangeliczka, ale później mogła zostać przysposobiona przez Antoniego Lewandowskiego, przyjmując jego nazwisko.

_________________
Pozdrawiam
Wojciech

***


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lut 2015, 22:11 
Offline

Dołączył(a): 21 lut 2010, 10:54
Posty: 442
Dziękuję za wiadomość. Miejsce urodzenia jest niepewne. Przeglądałem tamtejsze księgi ale nic nie znalazłem, zresztą w latach w których miał się urodzić jest akurat luka.

Co do jego małżonki, to na pewno był żonaty. W jej akcie zgonu widnieje informacja czyją była żoną (Marianna Lewandowska z d. Majerowicz zmarła w 1876 w Żninie). Tak samo w akcie córki Józefy (ale to nie ta sama Józefa co zgłasza zgon sędziego Antoniego - jego córka była wtedy już zamężna i nosiła inne nazwisko) wyraźnie podani są rodzice - śedzia Antoni i jego prawowita małżonka Marianna z d. Majerowicz.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lut 2015, 18:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2013, 07:54
Posty: 659
Lokalizacja: Koszuty / Środa / Śrem
Wydaje mi się jednak, że może to być zbieżność nazwisk, ponieważ - jak już odnotowałem w swoim poprzednim poście - Antoni Bernard Lewandowski, zmarły w Środzie 4 maja 1879 roku, był na 100% bezżenny - wskazuje na to słowo unverheiratet, co w dosłownym tłumaczeniu na polski znaczy bezżenny. Gdyby był żonaty lub byłby wdowcem, z pewnością byłoby to w należyty sposób odnotowane w akcie zgonu. Jednak dla stuprocentowej pewności chciałbym zobaczyć akt zgonu Marianny Lewandowskiej z d. Majerowicz, a także (jeśli jest możliwe) wiedzieć, kiedy i gdzie Antoni i Marianna wzięli ślub ;)

_________________
Pozdrawiam
Wojciech

***


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lut 2015, 19:43 
Offline

Dołączył(a): 21 lut 2010, 10:54
Posty: 442
Akt zgonu Marianny Lewandowskiej z d. Majerowicz - zdjęcie i tłumaczenie jest tu:

http://ww.wtg-gniazdo.org/forum/viewtop ... =15&t=9436

Nie sądzę, żeby s Środzie było w tym czasie 2 emerytowanych sędziów Antonich Lewandowskich. Musi być jakieś inne wytłumaczenie. Może byli rozwiedzeni? Ich córką, co wynika z jej aktu zgonu była Józefa Lewandowska zamężna Buzalska urodzona ca 1812-1820. Natomiast wspominana wcześniej Elfryda Wanda, urodzona w 1855, zgodnie ze swoim aktem ślubu (z 1882) była adoptowaną córką sędziego Antoniego ze Środy, a o Mariannie Lewandowskiej z d. Majerowicz jako adopcyjnej matce nie ma ani słowa.

Niestety do daty i miejsca ślubu Antoniego i Marianny nie udało mi się dotrzeć.

W akcie zgonu Józefy Buzalskiej z d. Leandowskiej napisane jest:

Gniezno, 7 kwietnia 1892
Przed niżej podpisanym urzędnikiem stanu cywilnego stawił się dzisiaj, znany co do osoby nauczyciel lokalnej szkoły katolickiej Florian Buzalski zam. w Gnieźnie przy ul. Katedralnej (Domstraße) 11, który zgłosił, że jego matka wdowa Józefa Buzalska zd. von Lewandowska wieku 79 lat, wyznania katolickiego, zamieszkała w Gnieźnie, urodzona w Środzie, żona zmarłego w Rydlewie pow. Żnin nauczyciela Stanisława Buzalskiego, córka zmarłego w Środzie sędziego Antoniego von Lewandowskiego i jego zmarłej w Żninie żony Marianny zd. von Majerowicz, zmarła w szpitalu katolickiem w Gnieźnie , dnia 6 kwietnia 1892 roku o dwunastej w południe.
Zgłaszający wyjaśnił, że o wyżej opisanym zgonie jest utwierdzony z własnej wiedzy.
Odczytano, przyjęto i podpisano
(-)Florian Buzalski, nauczyciel
Urzędnik stanu cywilnego
(-) Willasch
Potwierdzono zgodność z głównym rejestrem
Gniezno, 7 kwietnia 1892 roku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lut 2015, 20:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Władku.
Trudno Tobie pomóc, nie podajesz żadnych dat ani miejscowości.
W Środzie nie ma ślubu Antoniego Lewandowskiego z Marianną Majerowicz. Nie piszesz też nic, czy Lewandowscy mieli inne tzn. swoje dzieci, oprócz rzekomo adoptowanej Alfredy Wandy.
W akcie ślubu w USC Środa 1882 (szukajwarchiwach) Alfredy Wandy Lewandowskiej z Marcelim Maciejewskim nie ma żadnej wzmianki o matce, jest tylko wymieniony ojciec Antoni Lewandowski, a przecież nie żył już Antoni Lewandowski (+ 1879 Środa) ani jego żona Marianna Lewandowska z d. Majerowicz (+ 1876 Żnin). Dlaczego wymieniono tylko ojca Antoniego pomijając matkę Mariannę?
W akcie zgonu Antoniego Lewandowskiego podano, że nie był żonaty, co też jest, co najmniej dziwne i różne od tego, co zapisano w akcie zgonu Marianny Lewandowskiej? Może był jakiś powód, że małżonkowie nie byli razem?
Marianna zamieszkiwała w Żninie u Józefy Buzalskiej, na tej podstawie domniemywam, że był jakiś powód, dla którego małżonkowie nie mieszkali razem.
A może Alfreda Wanda była nieślubnym, ale uznanym przez ojca dzieckiem?
Dla Środy niestety nie zachowały się księgi meldunkowe, więc trudno cokolwiek prorokować. Na cmentarzu nie ma też grobu Antoniego Lewandowskiego.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lut 2015, 20:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2013, 07:54
Posty: 659
Lokalizacja: Koszuty / Środa / Śrem
Czyli o zbiegu okoliczności nie ma mowy - faktycznie jest to jedna i ta sama osoba. Wobec tego urzędnik stanu cywilnego popełnił dość rażący błąd, ponieważ powinien zaznaczyć, że Antoni Lewandowski nie był unverheiratet, tylko Wittwer... Bardzo ciekawy błąd. W takim razie pozostaje tylko dotrzeć do dokumentu adopcyjnego. Wydaje mi się, że Elfryda Wanda mogła zostać zapisana w księgach urodzeń ewangelików. Na szczęście księgi ewangelickie Środy są dostępne zarówno w AP Poznań, jak i w Archiwum Archidiecezjalnym, tak więc pozostaje tylko sprawdzić, czy pod datą urodzenia podaną w akcie ślubu rodzi się jakaś Elfriede Wanda i czy widnieje tam stosowna adnotacja dotycząca przysposobienia jej przez Antoniego Lewandowskiego.
Ze swojej strony przepraszam za małe zamieszanie, jednak wolę sprawdzić wszelkie możliwe źródła informacji ;) Choć początkowo trudno było mi w ten fakt uwierzyć...

_________________
Pozdrawiam
Wojciech

***


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lut 2015, 21:09 
Offline

Dołączył(a): 21 lut 2010, 10:54
Posty: 442
DankaW napisał(a):
Władku.
Trudno Tobie pomóc, nie podajesz żadnych dat ani miejscowości.
W Środzie nie ma ślubu Antoniego Lewandowskiego z Marianną Majerowicz. Nie piszesz też nic, czy Lewandowscy mieli inne tzn. swoje dzieci, oprócz rzekomo adoptowanej Alfredy Wandy.
W akcie ślubu w USC Środa 1882 (szukajwarchiwach) Alfredy Wandy Lewandowskiej z Marcelim Maciejewskim nie ma żadnej wzmianki o matce, jest tylko wymieniony ojciec Antoni Lewandowski, a przecież nie żył już Antoni Lewandowski (+ 1879 Środa) ani jego żona Marianna Lewandowska z d. Majerowicz (+ 1876 Żnin). Dlaczego wymieniono tylko ojca Antoniego pomijając matkę Mariannę?
W akcie zgonu Antoniego Lewandowskiego podano, że nie był żonaty, co też jest, co najmniej dziwne i różne od tego, co zapisano w akcie zgonu Marianny Lewandowskiej? Może był jakiś powód, że małżonkowie nie byli razem?
Marianna zamieszkiwała w Żninie u Józefy Buzalskiej, na tej podstawie domniemywam, że był jakiś powód, dla którego małżonkowie nie mieszkali razem.
A może Alfreda Wanda była nieślubnym, ale uznanym przez ojca dzieckiem?
Dla Środy niestety nie zachowały się księgi meldunkowe, więc trudno cokolwiek prorokować. Na cmentarzu nie ma też grobu Antoniego Lewandowskiego.


O miejscach wiem niewiele więcej oprócz tego, co wynika z przedstawionych powyżej aktów i informacji. Sędzia Antoni rzekomo miał się urodzić (wg. swojego aktu zgonu) w Kamionnej koło Międzychodu, ale nie znalazłem tam jego aktu urodzenia ani ślubu rodziców. Wiem o jednej jego córce Józefie, później Buzalskiej, która pobrała się ze Stanisławem Buzalskim w Łęgowie-Tarnowie 24 grudnia 1841 i napisane jest tam, że była z Podklasztorza, możliwe, że tam się urodziła, w akcie jej zgonu jest napisane, że urodziła się w Środzie, ale nie znalazłem tam jej urodzenia. Na marginesie aktu zgonu Marianny Lewandowskiej ze Żnina, ale nie z USC tylko z parafii jest informacja o dwojgu dzieci, ale zdjęcie, którym dysponuję jest na tyle nieczytelne, że nie mogę odczytać. Jednym pewnie jest Józefa, druga to może Alfreda Wanda, a może jeszcze ktoś inny, ale nie mogę odczytać.

Wersja o której piszesz wydaje mi się prawdopodobna, ale dla mnie to niewiele zmienia, bo ja jestem potomkiem Józefy Lewandowskiej Buzalskiej, a więc i sędziego Antoniego i Marianny z d. Majerowicz, więc interesują mnie zarówno obie te osoby jak i ich dalsi przodkowie.

A nie zachowały się w Środzie, żadna dokumenty sądowe, w których mogłyby być materiały dot. sędziego Lewandowskiego albo jakieś testamenty, sędzia pewnie pomyślałby o tym, żeby taki testament sporządzić.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lut 2015, 22:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Neyman - krewni i powinowaci na przestrzeni 250-ciu lat.
http://www.kronikisredzkie.pl/?page_id=5981

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 kwi 2015, 22:06 
Offline

Dołączył(a): 20 cze 2008, 13:00
Posty: 45
Lokalizacja: Olsztyn
Czy szanowni koledzy i koleżanki zajmujący się tematyką Środy Wlkp. natknęli się może kiedyś na nazwisko Schmidt? Szczególnie interesują mnie:
Weronika Schmidt z d. Krocker (1847-1927) i Józef Maksymilian Schmidt (1844-1906) - urzędnik w średzkim sądzie(?)
Z góry dziękuję ze wszelkie informacje.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 kwi 2015, 11:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
LukaszK napisał(a):
...Weronika Schmidt z d. Krocker (1847-1927) i Józef Maksymilian Schmidt (1844-1906) - urzędnik w średzkim sądzie(?)

Groby członków rodziny Schmidt znajdują się na średzkim cmentarzu.
Podaj przez PV adres e-mail, postaramy się coś pomóc.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 maja 2015, 23:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Synem Weroniki i Maksymiliana był Telesfor Schmidt, budowniczy nekielskiego kościoła.
Zapraszam:
http://historia.nekla.eu/strona-165-syl ... ciola.html
Pozdrawiam,
Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 cze 2015, 12:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
Witam
Szukam kontaktu z nazwiskiem Kabaciński z Środy Wielkopolskiej.
Kontakt czysto genealogiczny, ta miejscowość i nasze stale uzupełniane poszukiwania sugeruje że możne to być nasza lina " brakujący" fragment od 1782 roku, konkretnie lata 1910 > współczesne.
Kilka lat temu miałem kontakt z osobami piszącymi do mnie na temat tego nazwiska czy można go odnowić.
Mieczysław Kabaciński ur. 1910 w Środzie - zm. 1988 w Środzie i tu pochowany

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 paź 2015, 18:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Na niżej podanej stronie znajduje się wyszukiwarka grobów na średzkim cmentarzu

http://nodejs-enginewp.rhcloud.com/#/people/szukaj

drugi adres:

www.uk-sroda.pl

tutaj należy odszukać wyszukiwarkę.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 paź 2015, 18:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
DankaW napisał(a):
Na niżej podanej stronie znajduje się wyszukiwarka grobów na średzkim cmentarzu

http://nodejs-enginewp.rhcloud.com/#/people/szukaj

drugi adres:

http://www.uk-sroda.pl

tutaj należy odszukać wyszukiwarkę.


Zapomniałam dodać, że oprócz wyszukiwarki grobów znajduje się również wyszukiwarka nekrologów.

http://uk-sroda.pl/nekrologi/

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 paź 2015, 10:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 sie 2015, 09:53
Posty: 28
Lokalizacja: Poznań
Witam, poszukuję informacji o zakładzie szewskim, który prowadził mój dziadek na terenie Środy Wlkp. Mój dziadek to Władysław Godek żyjący w latach 25.05.1913 (Tarnowo) - 23.09.1961 (Poznań); syn Franciszka i Franciszki (zd. Koperska). Mile widziane wskazówki, gdzie mogę znaleźć informacje.. Z góry dziękuję za okazaną pomoc! :)

_________________
Pozdrawiam
Mariusz Godek

Poszukuję informacji o członkach rodzin: Godek, Giecewicz, Koperski, Nowicki (rejon Kostrzyn Wlkp./Iwno), Walotka, Ławicki, Grzelak, Menzel/Mencel, Karolek/Karólak, Boruszak, Ostaszewski, Bajon, Podleski, Mielcarek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lut 2016, 13:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Witam,
Nie wiem czy był już tu wklejany link "Powstanie Wielkopolskie w 1918-1919 w Środzie. Spis członków."
http://www.szukajwarchiwach.pl/53/884/0 ... 1#tabSkany

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 kwi 2016, 23:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Damnatio memoriae po średzku, czyli słów kilka o projekcie kolumbarium na średzkim cmentarzu

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 kwi 2016, 11:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
W 1839 r. w Środzie brał ślub Maciej Dutkiewicz z Rogoźna z panną Teklą Michaliną Laskowską.
W akcie zapisano - on kawaler lat 32, ona panna lat 24.

Trafił ktoś z Was kiedykolwiek na zapis ślubu, gdzie ksiądz pomylił stan cywilny ślubujących?

Moje pytanie wynika stąd, że śledząc dalej losy tej pary, trafiłam na stronę Wielcy.pl a tam informacja, że Maciej Dutkiewicz był wcześniej żonaty z Gertrudą Bokin.
Wyszukiwarka PP nie pokazuje takiego ślubu lub ja źle definiuje zapytanie.
Do Wielcy.pl informacja ta została przekazana przez P. Piotra Dutkiewicza, ale tam nie ma możliwości kontaktu z korespondentami.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 kwi 2016, 12:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2013, 22:28
Posty: 672
Lokalizacja: Wrocław
Myślę, że jednak Maciej Dutkiewicz był żonaty z Gertrudą Bokin później:

Parafia katolicka Rogoźno, wpis 11 / 1854
Matthias Dutkiewicz (45 lat)
Gertrudis Bokin (35 lat)
Piotr Dutkiewicz (e-mail: prowent@icpnet.pl):pan młody Maciej Dutkiewicz (wdowiec) syn Onufrego Dutkiewicza i Antoniny z Szymańskich
(07-01-2008)

_________________
Piotr Lis

Burzyński i Kotecki (Kociałkowa Górka, Czerlejno)
Błażejewski (Krzywiń), Dubisz (Strzyżew, Bieżyń)
Baranowski (Jurkowo, Rąbiń), Bukowiecki (Jurkowo)
Szuleta (Wrząca i Racławice), Kurzawa (par. Goszcz i Giżyce)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 kwi 2016, 12:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
pietrzepawle napisał(a):
Myślę, że jednak Maciej Dutkiewicz był żonaty z Gertrudą Bokin później:

Parafia katolicka Rogoźno, wpis 11 / 1854
Matthias Dutkiewicz (45 lat)
Gertrudis Bokin (35 lat)
Piotr Dutkiewicz (e-mail: prowent@icpnet.pl):pan młody Maciej Dutkiewicz (wdowiec) syn Onufrego Dutkiewicza i Antoniny z Szymańskich
(07-01-2008)

Dziękuje Piotrze.
Wyszukiwarce PP zadałam przedział lat 1800 - 1850, ponieważ ślub w Wielcy.pl podano jako pierwszy, około 1830 r.
Cytuję:
"śluby i dzieci, wnuki, i do prawnuków
herb
żona (ślub: około 1830): Gertruda Bokin 1820
herb
żona (ślub: w roku 1839, Środa (katol.), dawny pow. Środa (obecn. woj. wielkop.), ): Tekla Laskowska 1814, (Rodzice : Antoni Laskowski 1785-1850 & Marianna Neyman 1787-1858)"

Skromna różnica w dacie ślubu - 24 lata.
Twoja informacja wyjaśnia, że muszę szukać aktu zgonu Tekli - kolejna nauka.
Dziękuję serdecznie.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 cze 2016, 02:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Spisy zmarłych na epidemię cholery w latach 1848 - 1852 z 29 parafii położonych w granicach powiatu średzkiego z połowy XIX w.
poczytacie tutaj.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 cze 2016, 11:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Kto sprzedał ziemię Niemcom dowiesz się tutaj.

Opracowano na podstawie źródła z APP.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 cze 2016, 19:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Danusiu, czy możesz napisać co to jest ta "czarna księga"?

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 cze 2016, 20:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Henryk Krzyżan napisał(a):
Danusiu, czy możesz napisać co to jest ta "czarna księga"?

Heniu,
ale mi zadałeś pytanie :oops:
Trudno, muszę szukać rozwiązania.

Czasopismo Naprzód z dnia 13 marca 1907 r. R. XVI Nr 71

"Księga hańby.
Pojawiła się niedawno książka, która jak wielki wyrzut sumienia uderza we wszystkie serca polskie, niejako płomienne oskarżenie haniebnej frymarki ziemią na rzecz hakatystycznej komisyi kolonizacyjnej.
Cała, litania nazwisk przesuwa się przed oczyma, nazwisk znanych i pięknie brzmiących, przybranych w karmazynową tradycyę i często w hrabiowskie tytuły, korowody nowoczesnych Targowiczan, którzy wyzbywszy się wszelkiej łączności z ludem polskim, sprzedali to ostatnie, co im jeszcze w dziedzictwie pozostało — swe majątki ziemskie.
„Czarna księga" sprzedawczyków ojczyzny jednak mimo rozlicznych przytoczonych tam faktów, mimo dat i cyfr dokładnych nie uderzyła w sam rdzeń złego, nie wykazała, olbrzymiej różnicy, jaka zachodzi w sprzedaży ziemi ze strony szlachty a ludu wiejskiego.
Oskarża ona wszystkich zarówno bez różnicy stanu, zawodu, wykształcenia, gromem uderza na wszystkich łapczywych grosza judaszowego, a nie baczących na niebezpieczeństwo stąd płynące dla ludu polskiego. Temu też przypisać należy, że autor nie przedstawił stosunku ilościowego szlachty do ludu, by można ocenić, jaki ogromny procent szlachty bierze udział w tem bezecnem dziele, przy małym stosunkowo udziale chłopów i mieszczan. Było to koniecznem ze względu na ogromne różnice intelektualne tych warstw, ze względu na to, że świadomość przestępstwa pod względem narodowym
nie tak silnie przejawić się może u ciemnej masy chłopskiej i drobnomieszczańskiej, niż u warstwy, zdającej sobie dokładnie sprawę ze swych czynów, rozumiejącej doskonale ogrom zbrodni przez siebie dokonywanej, a mimo to z zimną krwią, z bezgranicznym cynizmem rzucającej ogromne obszary swych majętności komisyi kolonizacyjnej. Tego brakło
w „Czarnej księdze" i to głośną jej wadą.
A teraz przyjrzyjmy się bliżej faktom, dajmy głos cyfrom.
Od roku 1886 do dziś dnia, a więc w przeciągu jednego dwudziestolecia wydał rząd pruski 450,000.000 marek na kolonizacyę
ziem-polskich. Za te sumy olbrzymie wykupiono z rąk polskich 400.000 morgów ziemi i to lwią część z rąk szlachty, a zaledwie nikłą od biednego chłopstwa i drobnomieszczaństwa.
W powiecie wąbrzeskim sprzedał hr. M i e 1żyński3778 morgów za cenę 2,200.000 marek (dobra Ryńsk).
Hr. B n i ń s k a 705 morgów (dobra Żerniki) za 420.000 marek.
Julian C z a r l i ń s k i 882 morgów.
Jan C z a p s k i 965 morgów za 600.000 marek.
Jadwiga hr. M y c i e l s k a 533 morgów.
Emilia hr. P o t w o r o w s k a 886 morgów za 660.000 marek.
Stanisław hr. P o n i ń s k i 1043 morgów za 907.000 marek.
Dr Ludwik R e k o w s k i 2003 morgów za cenę 1,350.000 marek.
Franciszek M o s z c z e ń s k i 1574 morgów za 1,095.000 marek.
Konstanty B r e z a 949 morgów za 480.000 marek.
Leon hr. S k ó r z e w s k i 2248 morgów za 930.000 marek.
Nepomucen N i e m o j e w s k i 2684 morgów za 1,667.600 marek.
Arnold hr. S k ó r z e w s k i 1448 morgów za 1,250.000 marek.
Leon hr. C z a r n e c k i 1401 morgów za 1.475.000 marek.
Spotykamy tam nieskończony szereg filarów narodu, którzy z lekkiem sercem wyzbyli się ziemi dobrowolnie, bo o ziemi w drodze przymusowej sprzedanej nie wspominamy. W uwagach czytamy: że tysiące ludzi opuściło te dobra sprzedane, skoro tylko komisya kolonizacyjna je objęła. Nadto wychodźctwo wzrosło olbrzymio, około 400.000 głów w przeciągu 10 lat.
A teraz przypatrzmy się stosunkowi nietylko sprzedanej ziemi — rycerskiej i chłopskiej (bo tu olbrzymio przeważa ziemia obszarników) — ale i stosunkowi osób, które tę ziemię sprzedały. W liczbie tych spotykamy 120 szlachciców i 180 gospodarzy. Zestawmy te cyfry z milionową masą chłopstwa w Poznańskiem i niepokaźną kilkutysięczną cyfrą szlachty, a uderzy nas olbrzymi procent frymarczącej ziemią braci szlacheckiej.
A jednak momentu tego nie podnosi wcale prasa polska burżuazyjna. Heca ruska wywołała olbrzymią nagonkę, rozpętała wszelkie instynkty szowinistyczne, prawdziwe orgie święciły pisma, żyjące ze szczucia dwóch bratnich narodów na siebie, sprzedaż ziemi Rusinom, a nawet żydom, uważa się za groźne niebezpieczeństwo dla „polskiego stanu posiadania i polskości", jednak głos oburzenia nigdy tak żywiołowo nie piętnował haniebnego kupczenia ziemią uherbowanej czeredy, mimo wszystko reprezentującej zawsze i wszędzie, szczególniej na kresach, „prawdziwą polskość".
A trzeba nadto wglądnąć w przyczyny, zmuszające szlachcica i chłopa do sprzedaży ziemicy ojcowskiej. Chłop zwykle pod grozą licytacyi, z powodu olbrzymiego obdłużenia, w ostatniej konieczności wyzbywa się swej zagrody, on, który latami całemi ciuła grosz w najgorszej udręce na Saksach i w Ameryce, by odkupić swą ziemię; szlachta łakomi się na suty grosz, który daje jej możność pędzenia wesołego żywota, bez troski.
I tak w uwagach czytamy obok uherbowanych nazwisk: „żyje we Wiedniu, w Berlinie i t. d.“ Ci panowie wesołe dni tam spędzają za pieniądze komisyi kolonizacyjnej.
Mimo to „nienarodowymi" są tylko robotnicy polscy zorganizowani, którzy walczą z hakatą, w nich się godzi zawsze, a zapomina się o właściwych targowiczanach.
A kiedy dziś rząd pruski gotuje projekt ekspropriacyjny, bezczelny zamach na prawa ludu polskiego, znowu nie kto inny, jeno „nienarodowi" robotnicy organizacyi socyalistycznej występują i występować będą z najgłośniejszym protestem.
Mowy Radziwiłłów, Jażdżewskich — sławione „radykalne" mowy— gną się w najpoddańszym lojalizmie, a przecież „opinia" na zawsze przylepiła im etykietę narodową. Bo szlachta nasza urodziła się do reprezentowania ojczyzny, jej jedynie w dziedzictwie przypadło duchowe przywództwo narodu, jej tylko wolno bezkarnie szachrować świętościami narodowemi.
Dla niej prasa nasza ma tylko słowa uznania, dla zacnych obywateli, cnotliwych matron — prawdziwych synów ojczyzny.
Ta sama prasa, która radowała się pogromem socyalistów niemieckich — jedynych obrońców ludu polskiego—ta prasa sprzedajna, twórczyni „opinii narodowej".

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Ostatnio edytowano 24 cze 2016, 21:47 przez DankaW, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 cze 2016, 21:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Dziękuję Danusiu! Przeglądałem ponownie "Kroniki" i jeszcze raz chciałem Tobie/Wam podziękować za opisanie historii Krzyżanów w Środzie i księdza Knasta. Ciekawe który z Knastów przeniósł się do Poznania, bo pamiętam jeszcze wujka (kuzyn ojca), który miał cukiernię przy ul. 23. lutego (robił mi tort na komunię) i z opowiadań jego brata, który miał piekarnię przy ul. 3. Maja (miał żonę Czeszkę i ponoć sprowadził przepis na Pumpernikiel). Jeszcze w latach 80-tych spotkałem się z córką cukiernika, ale potem kontakt się urwał.
Jednak przed "erą telewizji" rodziny utrzymywały bliższy kontakt, bo Emilia Zimniewicz z domu Knast zmarła w 1867 roku (matka mojej prababki Zuzanny), a więc było to ponad 100 lat!

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 wrz 2016, 01:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Spis Chyrowiaków z Wielkiego Księstwa Poznańskiego i Wielkopolski z lat 1886 - 1939.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 paź 2016, 14:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Danusiu,
Miałaś całkowitą rację podejrzewając, że jeden i drugi ksiądz ignacy Knast są rodziną. Dostałem od jednego z potomków rodziny Knastów rozrysowane drzewo tej rodziny i wynika z niego, że starszy ksiądz Ignacy Kant (ur. 31.07.1809r, zmarł 07.06.1870r. Ostrowo k. Gniewkowie i tam pochowany), to stryj "naszego" księdza Ignacego Knasta.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 paź 2016, 23:22 
Offline

Dołączył(a): 07 sie 2014, 11:52
Posty: 58
Witam,
Chciałbym zapytać czy spotkaliście się może z nazwiskiem Smorawiński. Szczególnie Smorawiński Karol, ślusarz w Środzie (taki zapis znalazł się w akcie małżeństwa z 1847 roku z parafi Lenartowice k. Pleszewa jego syna Józefa, ślusarza w Pleszewie z Urszulą z Królikowskich, córką lenartowickiego organisty) i jego żona Wiktoria z Bogackich. To moi 4xpra.

Pozdrawiam! :wink:

Michał Łoziński


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 paź 2016, 23:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
MichałLoz napisał(a):
...Smorawiński Karol, ślusarz w Środzie (taki zapis znalazł się w akcie małżeństwa z 1847 roku z parafi Lenartowice k. Pleszewa jego syna Józefa, ślusarza w Pleszewie z Urszulą z Królikowskich, córką lenartowickiego organisty) i jego żona Wiktoria z Bogackich...

Para ta występuje w średzkich księgach, ale na pewno nie mieszkali zaraz po ślubie w Środzie.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 paź 2016, 07:37 
Offline

Dołączył(a): 07 sie 2014, 11:52
Posty: 58
Serdecznie dziękuję, Danko! Na Poznan Project znalazłem akt małżeństwa Karola i Wiktorii Smorawińskich z 1816 r. z parafii Września. Zawarli ślub we wsi Chocicza k. Wrześni, dzięki tłumaczeniu Jurka Drzymały (viewtopic.php?f=14&t=12375&hilit=smorawi%C5%84ski) dowiedziałem się, że byli na służbie we dworze Ignacego Gosławskiego, właściciela Chociczy. Później w udostępnionych na FamilySearch skanach z par. Września, znalazłem akt urodzenia Józefa, syna Karola i Wiktorii z Bogackich małżonków Smorawińskich. Józef został ochrzczony we Wrześni 3 marca 1818 roku. Akt nr 34 z roku 1818.

https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cat=189264

Dane o wieku Józefa nie zgadzają się jednak trochę z aktem małżeństwa z 1847 roku z parafii Lenartowice Józefa Smorawińskiego i Urszuli z Królikowskich. W chwili spisywania aktu, 28 września 1847 roku, Józef ma 28 lat, a według aktu urodzenia z parafii Września, miałby już skończone 29 lat. Mam nadzieję, iż wszystko wyjaśni się wraz ze znalezieniem aktu zgonu Józefa. Danko, czy wiesz może coś więcej na temat Karola i Wiktorii Smorawińskich?

Pozdrawiam! :D

Michał Łoziński


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 paź 2016, 08:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2660
Lokalizacja: Poznan
Michale, roznica wieku o jeden rok to zadna roznica w tamtych czasach :wink: naprawde. W swoich
poszukiwaniach mialam roznice, wiekowe, znaczne. Ludzie nie pamietali dokladnie wtedy wieku, nie mieli dowodow osobistych, jeden pamietal tak a drugi inaczej. Z dalszych poszukiwan moze dowiesz sie czegos wiecej ale wcale niekoniecznie bedziesz mial "jak mur" dokladna date. To wszystko jest jaknajbardziej normalne w genealogii. Zycze powodzenia :)

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 paź 2016, 08:55 
Offline

Dołączył(a): 07 sie 2014, 11:52
Posty: 58
Oczywiście rozumiem i dziękuję, Haniu! :D Masz zupełną rację. Mam po prostu nadzieję na to, że w akcie zgonu Józefa znajdę wzmiankę o miejscu jego urodzenia i przybliżonym wieku, chociaż i to nie jest pewne. W każdym razie wszystko by to wyjaśniło.

Pozdrawiam!

Michał Łoziński


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 gru 2016, 21:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2016, 20:47
Posty: 591
Mieszkańcy Środy oraz okolic ! A może ktoś znalazł?

Obrazek

Pozdrawiam,
Grzegorz

_________________
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 gru 2016, 11:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Gregorius napisał(a):
Mieszkańcy Środy oraz okolic ! A może ktoś znalazł? ...

Grzegorzu, interesują Cię te listy ze względów kolekcjonerskich, czy postępowania spadkowego?
Jakiś stary pugilarys i papióry leżą pod piątym drzewem po lewej stronie jadąc od Środy, pomiędzy Janowem a Dębiczem. Niestety, nie sprawdzimy, obowiązuje w tym miejscu zakaz zatrzymywania i postoju. Boję się nawet stanąć jak idę pieszo. :lol:

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 gru 2016, 22:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2016, 20:47
Posty: 591
Zadziwia mnie znajomość rynku papierów wartościowych przez naszych przodków. Pugilarys i tak jest już chyba pusty !
JWM Ostrowski chyba niejeden taki "pugilarys i papióry" zgubił bo majątek Gułtowy przeszedł w ręce Bnińskich.

Pozdrawiam,
Grzegorz.

_________________
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 cze 2017, 14:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Informacja dla zainteresowanych Powstańcami Wielkopolskimi z powiatu średzkiego.

W czerwcu została wydana książka zatytułowana „Uczestnicy Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 z ówczesnych granic powiatu średzkiego„.

Nabyć ją można osobiście u wydawcy i zarazem dystrybutora, którym jest

Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Dominowie
ul.Centralna 10
63-012 Dominowo


oraz w Środzie Wielkopolskiej w Księgarni przy Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Wydawca prowadzi również sprzedaż wysyłkową
, po uprzedniej wpłacie kwoty 32,00 zł. ( 25,00 zł. książka w twardej oprawie, szyta, + 7,00 zł. koszty wysyłki) na wskazane poniżej konto.

Bank Spółdzielczy w Środzie Wlkp. O/ Dominowo

50 9085 0002 0040 0002 0385 0001


Należy pamiętać o podaniu dokładnego adresu wysyłki.

Książka podaje historię kompanii średzkich przedstawioną we wspomnieniach uczestników Powstania Wielkopolskiego, spis nazwisk 1921 Powstańców Wielkopolskich z dzisiejszych Gmin Dominowo, Kostrzyn, Krzykosy, Nekla, Środa Wlkp. i Zaniemyśl, które w 1918 r. położone były w granicach powiatu średzkiego oraz około stu własnoręcznych życiorysów Powstańców Wielkopolskich.

Spis Powstańców Wielkopolskich 1918-1919 przedstawiony w publikacji zawiera: nazwisko, imię, źródło informacji, datę i miejsce urodzenia, informacje o rodzicach, datę i miejsce zgonu, przydział do jednostki wojskowej, stopień i uwagi, w których podano dodatkowe informacje.

Spis treści.
Wstęp . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9
Skąd byli nasi ? . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10
Środa w pierwszych dniach wolności . . . . . . 20
Powstanie Wielkopolskie w Środzie . . . . . . . . . . . . . . . 28
O walkach średzkich kompaniach . . . . . . . . . . . . . . . . . 32
Krótki zarys działania oddziału nekielskiego . . . . . . . . . . 47
Pluton Kostrzyński . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 52
Bitwa pod Kcynią 3.2.1919 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 55
Hołd . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 62
Jaka data, jakie nazwisko, jaka miejscowość . . . . . . . . . . 68
Wykaz uczestników Powstania Wielkopolskiego 1918-1919
z ówczesnych granic powiatu średzkiego. . . . . . . . . . . . . . . . 70-211
Biogramy . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 212
Życiorysy . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 220
Podziękowanie . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 311
Spis ilustracji . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 312
Skróty zastosowane w tekście i tabeli . . . . . . . . . . . . . . 314
Omówienie i wykaz źródeł zastosowanych w opracowaniu tabeli . 315

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 cze 2017, 17:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2218
Lokalizacja: Poznań
Cytuj:
Wydawca prowadzi również sprzedaż wysyłkową, po uprzedniej wpłacie kwoty 32,00 zł. ( 25,00 zł. książka w twardej oprawie, szyta, + 7,00 zł. koszty wysyłki) na wskazane poniżej konto.


Jeżeli dobrze rozumiem w celu zamówienia książki trzeba się kontaktować z Wydawcą ?

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 cze 2017, 19:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Nie koniecznie.
Robiąc przelew po jego lewej stronie powinny być zamieszczone przez bank wszystkie Twoje dane tzn. imię i nazwisko oraz pełny adres.
Po prawej wpisz dane podane wyżej tj: Gminny Ośrodek Kultury ... i nr konta.
W treści piszesz: Wpłata na książkę o powstańcach.
To wystarczy, jeśli nie chcesz faktury, którą również można otrzymać.

Jeśli chcesz się skontaktować z wydawcą, poniżej podaję adres e-mailowy oraz nr telefonu

gok.dominowo@gmail.com
Tel. (061) 285-92-91

Wiem, że już Panie wysyłały książki drogą pocztową, więc metoda skutkuje.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 cze 2017, 04:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2218
Lokalizacja: Poznań
Dziękuję Danusiu

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 sie 2017, 17:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2660
Lokalizacja: Poznan
Bylam dzisiaj w Srodzie, miescie moich przodkow, ktorzy przyszli tam z Brodowa. Pogoda dopisala. Bylam w Urzedzie Miasta gdzie rozmawialam z bardzo pomocnym i sympatycznym urzednikiem. Oby takich wiecej. Takze pojechalam na cmentarz tym razem dalam sobie czas, spacer/zwiedzanie byl przyjemny, obejrzalam stare grobowce i kwatere Powstancow Wlkp., zrobilam sporo zdjec, troche tutaj zamieszczam do obejrzenia. Zabytkowe grobowce robia spore wrazenie ale tez jeden wymaga wiekszej uwagi i opieki bo porasta zielskiem a innego mury pekaja. Kwatera Powstancow Wlkp. wspaniala. Na tablicy z nazwiskami powstancow 3 nazwiska mi znane, dziadka, jego brata i ich krewnego.
Sroda Wlkp. to czyste, schludne, male miasto /ok.22.000/, zadbane, widac dobra reke gospodarzy. Nie widzialam smieci na ulicach ani psich kup na chodnikach. Ludzie pomocni, zatrzymaja sie na moment i powiedza, wytlumacza co gdzie i jak trafic. Niestety Kosciol Najswietrzego Serca Jezusa zamkniety, to znaczy otwarty przedsionek z klecznikiem. Dziwi mnie bo jeszcze wakacje i mogloby byc otwarte dla turystow. Odwiedzilam takze sredzki targ, co za przyjemnosc tam chodzic, CZYSTO, wybrukowane, zadbane. Kiedy pomysle o Rynku Lazarskim w Poznaniu to jakis koszmar i czuje jak cos chodzi mi po lecach, brrr !
Jednym slowem, polecam Srode Wlkp na odwiedziny pod kazdym wzgledem, nie bedziecie zalowac.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jeszcze informacja, jak bedziecie w Srodzie w najblizszym czasie to w ksiegarni na Placu Zamkowym mozna dostac jeszcze ksiazke "Uczestnicy Powstania Wielkpolskiego 1918-1919 z Owczesnych Granic Powiatu Sredzkiego", oczywiscie autorstwa naszych - Danki i Bogdana, kupilam dla potomnych.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 sie 2017, 18:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Ubolewamy nad faktem, że nie dane nam było się spotkać. :(
Pozdrawiamy
Danka i Bogdan

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 sie 2017, 20:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2660
Lokalizacja: Poznan
Jeszcze bede w tym roku, planuje juz we wrzesniu, mam jeszcze sprawy do rozwiazania
w Srodzie to napewno sie zobaczymy :wink:

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 wrz 2017, 15:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2660
Lokalizacja: Poznan
http://www.powstancywielkopolscy.sroda. ... y-187.html

O przygotowywaniach rocznicowych, plan obchodow 100-letniej rocznicy.
W Srodzie stanie pomnik Powstancow Wielkopolskich, ktorego odsloniecie planuje sie na nastepny rok plus bardzo duzo ciekawych inicjatyw.

Chcialabym takze slow kilka pochlebnych napisac o ksiazce Danki i Bogdana, o ktorej mowa wyzej, otoz za niewielka naprawde symboliczna cene otrzymalismy niesamowita zawartosc. Gdybym miala to opracowac to zeszloby mi 10 lat, ilez tam pracy :!: 1921 nazwisk Powstancow, Rzeczowy wstep, opis wydarzen, ciekawe zdjecia, nekrologi, biogramy, piekna, twarda, odporna na zniszczenie okladka ze wspanialym zdjeciem Powstanca z Borzejewa. Polecam :!:

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 lis 2017, 11:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2013, 07:54
Posty: 659
Lokalizacja: Koszuty / Środa / Śrem
Słów kilka o tym, jakich "patronów" obierają w Środzie...

http://glospowiatusredzkiego.pl/index.php/judownload-2017-11-20/send/2-gazeta-glos-powiatu-sredzkiego-2017/8-gps-48-2017 - strona 6

Komentarze na Facebook'u:

https://www.facebook.com/GlosPowiatuSredzkiego/photos/a.243520229095869.52468.243518685762690/1484414125006467/?type=3&theater

_________________
Pozdrawiam
Wojciech

***


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 lis 2017, 15:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2660
Lokalizacja: Poznan
Wojciech - Niestety, nie moge nic przeczytac/pobrac z tego linku, to jest co sie ukazuje

Uwaga
Niedozwolony dostęp do pobierań.
Błąd! Próbowałeś pobrać plik z nieautoryzowanego źródła, lub twoja przeglądarka nie wysłała odnośnika.

???

Sorry, juz sie cos odkrecilo :D nie ma problemu teraz.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 lis 2017, 22:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2013, 07:54
Posty: 659
Lokalizacja: Koszuty / Środa / Śrem
nastian napisał(a):


Z całym szacunkiem, nie wątpię, że prof. Pilarczyk jest znawcą tematu, ponieważ nie raz miałem okazję słuchać jego wykładów, jednak ta wypowiedź jest zaprzeczeniem, ponieważ nie rozumiem, jak można mówić, że Piłsudski nie był przeciwnikiem powstania, by po chwili dodać, że był to "wewnętrzny bunt Polaków przeciwko państwu pruskiemu"... Mimo tych "przemytów oficerów" w znacznej mierze było to zdanie Wielkopolan na własne, wewnętrzne siły... Ale temat powstania zostawmy dla wątku powstania ;)

_________________
Pozdrawiam
Wojciech

***


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 gru 2017, 08:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2660
Lokalizacja: Poznan
Wojciechu, nie dyskutuj z "nastianem", przeciez nawet nie wiemy kto to jest, nie
podal w swoim profilu nic, ani imienia ani nazwiska ani miejsca zamieszkania ani nawet swoich
zainteresowan.
Szkoda Twojego czasu Wojciechu na dyskusje z kims kto tak skrzetnie sie ukrywa.
Liczba jego postow przez 7 lat mowi takze wiele o tym uzytkowniku.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 gru 2017, 10:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2013, 07:54
Posty: 659
Lokalizacja: Koszuty / Środa / Śrem
Powstanie wielkopolskie od swojego wybuchu jako swój bezpośredni cel miało wyzwolenie ziem Wielkiego Księstwa Poznańskiego spod pruskiego panowania i włączenie do odradzającej się Rzeczypospolitej. Czy taki zryw, w takim celu, można nazwać "sprawą wewnętrzną pomiędzy Polakami w Poznańskiem a państwem pruskim"? Takie stwierdzenie jest chyba o wiele bardziej krzywdzące dla wszystkich, którzy walczyli o włączenie Wielkopolski do macierzy w 1918 i 1919 r., niż nazwanie Piłsudskiego zdrajcą... Względy polityczne nie wszystko tłumaczą. Wystarczyłoby, by Piłsudski zorganizował coś w stylu zorganizowanego w 1920 r. "buntu" Żeligowskiego, a z pewnością jego ocena w Wielkopolsce byłaby zgoła inna, i dlatego w tym konkretnym przypadku nie zgadzam się z opiniami prof. Pilarczyka i prof. Dworeckiego.
Tym optymistycznym akcentem zamykam dyskusję i życzę miłego dnia :)

_________________
Pozdrawiam
Wojciech

***


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 gru 2017, 22:10 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2013, 16:40
Posty: 87
Lokalizacja: Środa Wielkopolska
Mam pytanie, dlaczego ludzie wyjeżdżali do Tucholi w 1920 roku że Środy.

_________________
Arek

Poszukuję : Dobrzański, Zalewski, Balcerski, Kaniewski, Matysiak ,Grocholewski ,Macioszczyk ,Kaminiarczyk ,Taczała ,Spychała, Jakś.
Miasto : Środa ( Schroda ) i okolice , Kuślin, Wąsowo, Bachorzew , Maczniki, Nowy Tomyśl.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 277 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL