Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 14:19

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 22 mar 2018, 23:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Witam,
Przeglądając księgi par. św. Marii Magdaleny w Poznaniu od roku 1696 zwróciłem uwagę na to, że przynajmniej 30% zapisanych osób nosi niemieckie i szkockie nazwiska lub spolszczone. Ludzie ci piastowali eksponowane stanowiska we władzach miasta lub mieli konkretny zawód i byli : burmistrzami, wójtami, rajcami, aptekarzami, ludwisarzami, kupcami... Osoby o polskich nazwiskach nie mają wpisanego zawodu, a jeśli już, to byli np. pachołkami miejskimi. Ciekawi mnie to, kiedy nastąpił tak duży napływ obcokrajowców do Poznania i jaki był tego powód. Wiek XVIII nie jest dla mnie tajemnicą, bo po wojnach i zarazach sprowadzono wielu osadników. Do tej parafii należał Rynek (obecnie Stary Rynek), więc wszyscy poznańscy patrycjusze do niej należeli - chodzi oczywiście o starą Farę, a nie obecną.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 mar 2018, 10:22 
Offline

Dołączył(a): 12 wrz 2010, 19:05
Posty: 82
Lokalizacja: Warszawa
Panie Henryku!
Czy w przeglądanych przez Pana księgach są zgony z 1795 roku z tej parafii? chodzi mi o ksero aktu zgonu Kunegundy Sokolnickiej ur. 15.05.1755r. pochowanej 23.02.1795r. w Poznań Fara kościół Św. Marii Magdaleny. Czy mogłabym Pana prosić o pomoc w uzyskaniu ksera tego aktu zgonu skoro ma Pan dostęp do tych ksiąg.
Z góry dziękuję
Zofia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 mar 2018, 10:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Pani Zofio!
Księgi są własnością AAP, a tam nie można robić skanów. Można jednak zamówić odpis aktu, który Panią interesuje.

Kunegunda z Sokolnickich Łukomska z Drzazgowa zmarła 23.02.1795r. o godz. 7 vesp.? w wieku 45 lat (taki wiek podano w akcie zgonu).
https://www.geni.com/people/Kunegunda-% ... 0501676603
Rok śmierci niepoprawny.
http://www.sejm-wielki.pl/b/dw.45681

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2018, 11:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
Henryk Krzyżan napisał(a):
Witam,
Przeglądając księgi par. św. Marii Magdaleny w Poznaniu od roku 1696 zwróciłem uwagę na to, że przynajmniej 30% zapisanych osób nosi niemieckie i szkockie nazwiska lub spolszczone. Ludzie ci piastowali eksponowane stanowiska we władzach miasta lub mieli konkretny zawód i byli : burmistrzami, wójtami, rajcami, aptekarzami, ludwisarzami, kupcami... Osoby o polskich nazwiskach nie mają wpisanego zawodu, a jeśli już, to byli np. pachołkami miejskimi. Ciekawi mnie to, kiedy nastąpił tak duży napływ obcokrajowców do Poznania i jaki był tego powód. Wiek XVIII nie jest dla mnie tajemnicą, bo po wojnach i zarazach sprowadzono wielu osadników. Do tej parafii należał Rynek (obecnie Stary Rynek), więc wszyscy poznańscy patrycjusze do niej należeli - chodzi oczywiście o starą Farę, a nie obecną.

Odpowiedź m.in. dotycząca tego okresu pada tutaj (moment ok. 1 h)
https://www.youtube.com/watch?v=0L-uTZSzBWM
a historia się powtarza, więc reszta też dotyczy "wymiany elit".

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2018, 12:12 
Offline

Dołączył(a): 21 lis 2017, 09:12
Posty: 271
Krystyna z Kujaw napisał(a):
Henryk Krzyżan napisał(a):
Witam,
Przeglądając księgi par. św. Marii Magdaleny w Poznaniu od roku 1696 zwróciłem uwagę na to, że przynajmniej 30% zapisanych osób nosi niemieckie i szkockie nazwiska lub spolszczone. Ludzie ci piastowali eksponowane stanowiska we władzach miasta lub mieli konkretny zawód i byli : burmistrzami, wójtami, rajcami, aptekarzami, ludwisarzami, kupcami... Osoby o polskich nazwiskach nie mają wpisanego zawodu, a jeśli już, to byli np. pachołkami miejskimi. Ciekawi mnie to, kiedy nastąpił tak duży napływ obcokrajowców do Poznania i jaki był tego powód. Wiek XVIII nie jest dla mnie tajemnicą, bo po wojnach i zarazach sprowadzono wielu osadników. Do tej parafii należał Rynek (obecnie Stary Rynek), więc wszyscy poznańscy patrycjusze do niej należeli - chodzi oczywiście o starą Farę, a nie obecną.

Odpowiedź m.in. dotycząca tego okresu pada tutaj (moment ok. 1 h)
https://www.youtube.com/watch?v=0L-uTZSzBWM
a historia się powtarza, więc reszta też dotyczy "wymiany elit".


Pani Krystyno. Jestem zszokowany treścią udostępnionego przez Panią materiału z youtube. Sama treść nie jest dla mnie nowością ale ulokowanie jej właśnie na tym forum - jest dla mnie oburzające.
Jestem przekonany, że wszyscy znaleźliśmy się tutaj w celu poszukiwania swoich korzeni na podstawie źródeł, wzajemnej pomocy w tych działaniach czy propagowaniu elementów historii na poziomie lokalnym. Sam w tym zakresie z pomocy Koleżanek i Kolegów korzystam (za co serdecznie dziękuję). Z tego też względu jestem treścią przez Panią umieszczoną zniesmaczony. Tak jak Pani - ja też posiadam własny światopogląd jak też przekonania polityczne. Nie propaguję ich tu jednak, nie zauważyłem też by robiłby to ktoś inny. Proszę by Pani też tego nie robiła bo miejsce to zamieni się w szambo.
(Mimo wszystko) Pozdrawiam - Leszek Wojciechowski.

_________________
@margallus
Poszukiwani:
Roch Chudzyński (Chudziński) - Elżbieta Pruska
Casimirus Kotecki - Marianna
Antoni Mokrzycki - Teresa (Pstrokońska ?)
Józef Piotrowski - Magdalena (XVIII/XIX w.)
Bartłomiej Piotrowski - Marianna Chudzyńska (ślub).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2018, 12:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
Panie Leszku, jestem zszokowana Pańskim wpisem nie na temat.
Życzę zdrowia

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2018, 13:15 
Offline

Dołączył(a): 21 lis 2017, 09:12
Posty: 271
Krystyna z Kujaw napisał(a):
Panie Leszku, jestem zszokowana Pańskim wpisem nie na temat.
Życzę zdrowia


Dziękuję za życzenia.
Nie jestem w stanie zrozumieć co mają wspólnego wynurzenia o podróży do Szwecji i pogromach Żydów - z sytuacją narodowością w Poznaniu XVIII wieku. Mam tylko jedno wytłumaczenie - wykorzystuje pani to miejsce do propagowania prywatnych przekonań politycznych. Powtarzam raz jeszcze - ja też nie jestem ich pozbawiony i kolportuję ich w tym miejscu. Nie zauważyłem by ktoś inny też to robił. Proszę by pani nie siała propagandy politycznej w tym miejscu - jest ich wiele na necie a też i sporo sprzyjających okoliczności na ulicach.

_________________
@margallus
Poszukiwani:
Roch Chudzyński (Chudziński) - Elżbieta Pruska
Casimirus Kotecki - Marianna
Antoni Mokrzycki - Teresa (Pstrokońska ?)
Józef Piotrowski - Magdalena (XVIII/XIX w.)
Bartłomiej Piotrowski - Marianna Chudzyńska (ślub).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 mar 2018, 20:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Witam,
Pierwszy raz spotkałem się właśnie w tej parafii, że w aktach chrztu dzieci nieślubnych nie ma danych dotyczących rodziców/matki. Jest tylko imię dziecka i chrzestni, brak informacji, że dziecko było podrzutkiem. W innych aktach są podane imiona i nazwiska obojga rodziców i informacja, że dziecko pochodzi w nieprawego łoża.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 kwi 2018, 12:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
W Poznaniu z przełomu XVII i XVIII wieku najczęściej występujące zawody (właśnie w tej kolejności):
rzeźnik, piwowar i słodownik, szewc, krawiec.
Znalazłem tylko jednego piekarza, być może ludzie wypiekali chleb w domach.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 73 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL