Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 25 kwi 2018, 13:42

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: 18 mar 2018, 10:31 

wp.pl napisał(a):
Prezydent Andrzej Duda wziął w sobotę udział w chrzcie Zuzanny Marii Nelec.
To już 16 dziecko wielodzietnej rodziny z Przeciszowa koło Oświęcimia w woj. małopolskim.
Z ciekawości sprawdziłem w moim drzewie.
Największej liczby dzieci doczekali się Józef Doliński x Aniela Łotyczewska, Modrze 1872.

Aniela urodziła 14 dzieci.

PostNapisane: 18 mar 2018, 11:00 

Siostra mojej babci, Franciszka w związku małżeńskim z Tomaszem, urodziła 12 dzieci, w tym 2 chłopców i 10 dziewczynek. Wszystkie dzieci rodziły się w Kościanie.

PostNapisane: 18 mar 2018, 13:33 

U mnie u 4x pradziadka Marcina i Małgorzaty Szmatuły liczba dzieci z jednego małżeństwa to 11 w latach 1770-1793.
Natomiast u pradziadka Józefa i Marianny Małdrzyk liczba dzieci,które urodziła to 12 w latach 1863-1890.
U mojego Taty było trzynaścioro rodzeństwa,ale po dwóch matkach.
Krzysztof.

PostNapisane: 18 mar 2018, 16:46 

Wojciech Wawrzynkiewicz (brat mojego 4x pradziadka) miał 18 dzieci z jedną żoną, Wiktorią Zamiarą. Czworo dzieci zmarło w dzieciństwie, o czwórce nie mam danych a dziesięcioro założyło swoje rodziny.

Pozdrawiam
Kasia z Kierejewskich

Ślubu Karola FISZER z Joanna/Krystyną Weiglin (przed 1818).

PostNapisane: 18 mar 2018, 17:39 

U mnie też czternaścioro to najwięcej. Jest kilku 'trzynastodziecięcych'.
Z ciekawości policzyłem: moja Babka po kądzieli miała... 66 kuzynów i kuzynek w prostej linii :)

Vulnerant omnes, ultima necat
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek, Dembecki, Robakowski, Stachowski, Mackowiak

PostNapisane: 18 mar 2018, 18:16 

Moi 2* pradziadkowie Wojciech Kaczmarek i Józefa zd, Morawska mieli siedemnaścioro dzieci najstarsze rodzi się w 1882 najmłodsze w 1906 r. Dzieci rodzą się w Szczepankowie,Ostrorogu i Szczuczynie.

Pozdr Agnieszka.

PostNapisane: 19 mar 2018, 13:41 

Jedną z moich krewnych z Wielkopolski była Marianna Miczuga, ur. 1865 r. w Otocznej, która w 1881 r. poślubiła Jana Kasprzaka. Krótko po ślubie para wyemigrowała za Ocean i tam na świat przyszło osiemnaścioro ich dzieci, z czego wszystkie dożyły dorosłości. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że było jeszcze jedno dziecko (urodzone w Polsce), ale ze względu na mało precyzyjne zapisy na listach pasażerskich, nie udało mi się tego potwierdzić. Nie znalazłem również metryki chrztu tego dziecka (miało mieć pół roku w chwili wyjazdu).

PostNapisane: 21 mar 2018, 10:38 

W moim drzewie najwięcej dzieci miała praprababcia Anna Paschke i prapradziadek Stanislaus Kluczynski .-11.

Poszukuje Wójciak lub Wojciak,Gajewscy,Siwa (SCHIWA),Kluczyńscy Tańscy ,Paschke ,Błaszczyk,Stefaniak,Winke,Wollf,Krause
Biskupin,Strzelcze koło Mogilna,Gasawa i okolice ,Miescisko,Podolin.

PostNapisane: 21 mar 2018, 12:19 

Mój dziadek ur.w 1879 roku miał 15-dzieci.
Miał już 3 wnuków kiedy urodziła się ostatnia córka.

PostNapisane: 23 kwi 2018, 23:19 

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 4746&tab=3
Gazeta Polska: codzienne pismo polsko-katolickie dla wszystkich stanów 1924.07.03 R.28 Nr151

Para narzeczone posiadająca 37 dzieci.
W miejscowości Kuffstein w Tyrolu odbył się niedawno temu ślub gospodarza rolnego niejakiego Folgera Daniela z Jadwigą Paschal.
Nowożeniec liczył w dniu ślubu 62 lata i posiada 21 dzieci, które urodziły się w czasie jego pierwszego małżeństwa;
jego obecna narzeczona natomiast liczy 59 wiosen, posiada także 16 dzieci.
Zatem nowożeńcy już w dniu ślubu poszczycić się mogli tak pokaźnym zasobem potomstwa.
Wesele odbyło się w ścisłem gronie przy udziale 180 osób.
...

PostNapisane: 24 kwi 2018, 20:30 

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 4746&tab=3
Gazeta Polska: codzienne pismo polsko-katolickie dla wszystkich stanów 1924.09.17 R.28 Nr215 - str.2

Kto ma w Polsce najwięcej dzieci?
Gdy niedawno prasa warszawska chełpiła się jakąś parą małżeńską, która posiadała aż tuzin dzieci, "Dzień. Bydgoski" z miejsca oświadczył, że Wielkopolanom cyfra ta nie imponuje i zawezwał swych Czytelników, aby mu donosili o nadzwyczajnych wypadkach błogosławieństwa Bożego w tutejszych familjach.
Na wezwanie to z pierwszą wiadomością pospieszyszył p. Ignacy Zamel, nauczyciel w Nowymdworze (pow. Chodzież), który nam donosi co następuje:

Szanowna Redakcjo!
Stosownie do ogłoszonego życzenia co do rodzin posiadających ponad tuzin dzieci donoszę, że szczęśliwymi rodzicami pod tym względem są:
1) Małżonkowie Wojciechowie Jelińscy z Nowegodworu, powiat Chodzież, którzy cieszą się ośmiu synami i tyluż córkami, a więc razem 16 dziećmi, które wszystkie żyją.

Na drugim planie są:
2) Jozefowie Kończakowie z Lipy, pow. Chodzież, którzy mieli 7 synów i 7 córek, ale jeden syn zmarł. Żyje więc 13 dzieci.

Jako nauczyciel wyżej wymienionych miejscowości stwierdzam, że wszystkie te dzieci, pomimo niezamożności rodziców, zostały dobrze wychowane. Np. syn Kończaków jest urzędnikiem państwowym w Żywcu, drugi zaś studentem IV kursu seminarjum naucz, w Kcyni.
Reszta, niby ministrowie bez teki, chodzą za pługiem i to w obu rodzinach.
Dodaję jeszcze, że podstawa tego błogosławieństwa Bożego jest to, że rodzice są ludźmi trzeźwymi moralnemi i pracowitymu. Oby Polska takich miała jak najwięcej.
Z serdecznym pozdrowieniem Ig. Zamel.
...

Strefa czasowa: UTC + 1