Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 19 mar 2024, 08:44

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 172 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 18 lis 2012, 19:10 
Offline

Dołączył(a): 12 maja 2012, 15:48
Posty: 483
Lokalizacja: Trójmiasto
A propos Niecki Tczewskiej i Barłożna:
Dziękuję za poruszenie tematu.
Sprowokował mnie do tematu innych osadników również związanych z Reformacją,husytów.
Czy ktoś z naszego Forum wie coś na temat przybycia G[i]erszewskich do Niecki?
Ród wywodzi się z Czech.
Mam niejasne przekazy o husycie-protoplaście rodu na dworze Górków w Szamotułach i jakimś nadaniu za zasługi na Kociewiu.Chcę to powiązać z w/w Niecką.
Kto wie więcej:-)?
Ostatnio zdobyłem informację jakoby o "centrali "G[i]erszewskich w Chojnicach i zaskakujące dane z PoznanProject, sięgające do Fordonu (obecnie już Bydgoszcz).

Dziękuję "z góry"za wszelkie informacje.
Pozdrawiam Wszystkich.
gerszewski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 gru 2012, 17:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2009, 18:32
Posty: 739
Lokalizacja: Nowy Tomyśl\Łagwy
juros napisał(a):
Otrzymałem dzisiaj maila od pana dr. Zbigniewa Chodyły z informacjami o przygotowaniach do druku jego książki o osadnictwie olęderskim.
oraz konieczność wcześniejszych starań o dalsze brakujące środki, uprzejmie informuję, że moja książka "Osadnictwo olęderskie w Wielkopolsce (1597-1793)" zostanie niebawem przekazana do ostatecznego opracowania w prywatnym wydawnictwie "Aeternum" pod Zieloną Górą i ukaże się dopiero w III kwartale, w sierpniu-wrześniu 20011 r. W związku z tym bardzo proszę o cierpliwość.
Zbigniew Chodyła.

Z.Ch.

Czy wiadomo cokolwiek o wydaniu książki?Nie znalazłam nigdzie informacji

_________________
Aga
Dyderski,Pierzyński-Opalenica,Grodzisk
Drzymała,Koza-Grodzisk,Bukowiec
Piotrowski-Granowo
Dota,Dotka-Modrze,Buk,Słupia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 gru 2012, 00:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 gru 2008, 22:02
Posty: 267
Lokalizacja: D-ki, PL
Zapraszam do zapoznania sie z Biuletynem nr 17 Towarzystwa Miłośników Ziemi Dusznickiej pt. "Osadnictwo olęderskie wsi Chełminko" gmina Duszniki. Biuletyn opracowano w oparciu o pracę Bartłomieja Łukaszewskiego pt. "Osadnictwo olęderskie wsi Chełminko w świetle dokumentów z 1732 i 1740 roku."
Biuletyn można poczytać na stronie TMZD -> http://tmzd.npx.pl
pozdrawiam
JacoL

_________________
poszukuję info o: Dederek -Wijewo,Brenno i okolice, Lichocki/a Duszniki, Moczyński /a - Wlkp.,Kuna: i różne jej odmiany Knopt/f ,Kropt/f, Sroka -Zębowo,Lwówek,Miedzichowo,N.Tomyśl,Bartoszewski Józef i Antonina Bartoszewska rod.Górecka -Poznań/Kaźmierz?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 gru 2012, 10:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, 20:49
Posty: 322
Lokalizacja: Skoczów n.Wisłą
Próbowałem poczytać wskazane przez JacoLa opracowanie o Olędrach w Chełminku, ale jakoś mi to nie wychodzi. Link ze strony WTG wchodzi elegancko na stronę o Dusznikach, ale na stronie głównej cały czas mam kursor w postaci strzałki i wszelkie klikanie nic nie daje - dotyczy to także innych pozycji. Tylko na linku o jakiejś tam grze kursor zmienia się w dłoń z palcem wskazującym. Do internetu używam Firefoxa, ale próbowałem też na IE z tym samym skutkiem. Czy treści ze strony głównej są dostępne tylko dla zalogowanych? Fotografie z galerii otwierają się normalnie.

_________________
Bolesław Lipoński


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 gru 2012, 10:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 gru 2008, 22:02
Posty: 267
Lokalizacja: D-ki, PL
Pod art. - w stopce publikacji jest CZYTAJ WIĘCEJ - proszę tam kliknąć. Ja nie mam problemu ani w IE ani w Fox.
pozdrawiam

_________________
poszukuję info o: Dederek -Wijewo,Brenno i okolice, Lichocki/a Duszniki, Moczyński /a - Wlkp.,Kuna: i różne jej odmiany Knopt/f ,Kropt/f, Sroka -Zębowo,Lwówek,Miedzichowo,N.Tomyśl,Bartoszewski Józef i Antonina Bartoszewska rod.Górecka -Poznań/Kaźmierz?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 gru 2012, 10:25 
Offline

Dołączył(a): 01 lut 2011, 23:55
Posty: 222
JacoL napisał(a):
Pod art. - w stopce publikacji jest CZYTAJ WIĘCEJ - proszę tam kliknąć. Ja nie mam problemu ani w IE ani w Fox.
pozdrawiam

Potwierdzam, bez problemu się włączy, jeśli klikniesz na CZYTAJ WIĘCEJ - pod tą informacją (koło ikonki drukarki)
Tadeusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 gru 2012, 10:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, 20:49
Posty: 322
Lokalizacja: Skoczów n.Wisłą
Faktycznie - teraz weszło. Ale system , jak dla mnie, jest trochę mało przejrzysty, gdyż to czytaj więcej znajduje się jakoś w środku linijki, gdzie na początku znajduje się inny link (JacoL) .

_________________
Bolesław Lipoński


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lut 2013, 19:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 cze 2009, 20:45
Posty: 27
Lokalizacja: Babimost
Zapomniana wieś olęderska w puszczy Noteckiej:

http://powiat-miedzychodzki.pl/index.php?a=16777218&t=0&art=328

Pozdrawiam
Kasia R.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lut 2013, 21:39 
Offline

Dołączył(a): 13 sie 2011, 18:13
Posty: 271
Lokalizacja: Zagórów
Witam.
Czy można jeszcze nabyć książkę dr. Zbigniewa Chodyły pt. Osadnictwo olęderskie w Wielkopolsce (1597-1793) .
Pozdrawiam
Zbyszek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lut 2013, 22:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Do tej pory ta książka nie została opublikowana.
Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lut 2013, 22:53 
Offline

Dołączył(a): 23 lis 2012, 19:44
Posty: 67
Witam
Czy wieś Sasinowo d. Sachsenfelde, jeszcze wcześniej Kusajdy jest osadą olęderską, wiadomo mi ,że osiedlono tu Niemców z Saksonii. Czy istnieje wiarygodny opis powstania wsi i jej historii.

_________________
Wojtek
_________________________
Poszukuję: Dobicki - okolice Minikowa, Wielkiej Starołęki, Sasinowa, Dachowa/ Kędziora- Kubalin/Bnin, Koralewski,Jaźwik- Poznań
Bartczak, Płóciennik - okolice Malanowa, Turka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lut 2013, 21:17 
Offline

Dołączył(a): 13 sie 2011, 18:13
Posty: 271
Lokalizacja: Zagórów
Witam.
Dziękuję za informację .
Pozdrawiam
Zbyszek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 mar 2013, 19:32 
Offline

Dołączył(a): 07 mar 2013, 19:18
Posty: 1
Witam.
Mam parę pytań na temat osad olenderskich a konkretnie o olendry chromskie ( Chromiec koło Nowe Miasto ) oraz olendry które przybyły do Kruczynka. Interesuje mnie cokolwiek na ten temat, kiedy powstały, zmiany nazw osad (miejscowości ); moja babcia pisze kronikę o swoich przodkach wiec jakiekolwiek dane mogą jej pomóc.
Czekam na jakąś informacje ponieważ w internecie nie ma zbytnio takich informacji.
Pozdrawiam.
Przemek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 mar 2013, 20:51 
Offline

Dołączył(a): 04 cze 2010, 22:42
Posty: 101
Witam,
polecam "Zapiski Jarocińskie" Nr 1-2(22/23) Rok 2011, które zawierają m.in. duży artykuł dr. Zbigniewa Chodyły "Zarys najstarszych osad olęderskich na Ziemi Jarocińskiej w latach 1747-1790 (1793)".
Wydawnictwo można zakupić w Muzeum Regionalnym w Jarocinie i w Czytelni pod Ratuszem:
www.muzeumjarocin.pl/index.php?strona=ratuszAktualnosci
Pozdrawiam,
Regina.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 cze 2013, 21:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 sie 2008, 18:47
Posty: 951
Lokalizacja: Pępowo / Wrocław
W "Kronice Wielkopolski" nr 4 (144) Rok 2012 str.139-143 jest artykuł Przemysława Kowalskiego pt."Koniec świata olędrów".
Dotyczy głównie okolic Pyzdr,ale są też informacje ogólne.

_________________
Pozdrawiam.
Barbara


"Gdzie się człowiek ulągnie,tam ciągnie".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 cze 2013, 08:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lis 2008, 01:32
Posty: 214
Lokalizacja: Kościan
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 mar 2014, 17:42 
Offline

Dołączył(a): 17 mar 2014, 11:36
Posty: 1
Witam
Czy można jeszcze nabyć książkę dr. Zbigniewa Chodyły pt. Osadnictwo olęderskie w Wielkopolsce (1597-1793). Właśnie dotarłam do swoich olęderskich przodków zamieszkujących wsie Zawadka, Borysławice Kościelne, Zamęty, Borowiec, Stary Borowiec. Odnalazłam 3 pokolenia. Chciałabym dowiedzieć się czegoś więcej nt. osadnictwa olęderskiego i sprawdzić interesujące mnie nazwiska - Fejnas, Fenrych, Herman, Langner, Gewis.
Pozdrawiam
Monika


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 mar 2014, 18:00 
Offline

Dołączył(a): 15 gru 2012, 20:52
Posty: 337
yokom napisał(a):
Witam
Czy można jeszcze nabyć książkę dr. Zbigniewa Chodyły pt. Osadnictwo olęderskie w Wielkopolsce (1597-1793).



Zdaje się prawidłowa opowiedź to że jeszcze nie można jej nabyć - oczekuje na wydanie.

_________________
Stanisław


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 cze 2015, 14:18 
Offline

Dołączył(a): 20 maja 2015, 09:36
Posty: 48
Witam; ciekawi mnie czy książka pana Zbigniewa w końcu ukazała się? Pozdrawiam,Asia

_________________
Poszukuję informacji o rodzinie ewangelików Kribbe (Kriep,Kripp,Kribe) oraz potomków małżeństwa Treichel (Daniel i Henrietta z d. Glimm).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lis 2015, 20:40 
Offline

Dołączył(a): 07 wrz 2014, 15:56
Posty: 86
Zabinskie Holendry, według księdza Ciepluchy i jego książki Z ziemi Kościańskiej . Olędry te założono w 1778r. Szukając innych źródeł data ta się powtarza . Znalazłem akt ślubu przodka z dnia 04-10-1747 z parafi w Żabnie i napisane jest tam że wszyscy łącznie ze świadkami mieszkają w Zabinskich Olędrach. To jest 31 lat różnicy które np. dla mnie są bardzo ważne w poszukiwaniach.
pozdrawiam Paweł L.

_________________
Pozdrawiam
Paweł L.
Poszukuję: Bartłomieja lierscha ( lyer , Lerz i.t.p) gdzie się ur. Ślub brał w Żabnie koło Mosiny w 1747r.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 sty 2016, 18:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
Mowa t. zw. Mazurów wieleńskich
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=372155
oraz :
Mowa ludu wielkopolskiego: charakterystyka ogólna: z dwoma mapkami
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=372215

Gwara Łopienna i okolicy w północnej Wielkopolsce
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=372155

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 sty 2016, 14:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sie 2013, 11:03
Posty: 105
drozdzynski11 napisał(a):
Witam.
Mam parę pytań na temat osad olenderskich a konkretnie o olendry chromskie ( Chromiec koło Nowe Miasto ) oraz olendry które przybyły do Kruczynka. Interesuje mnie cokolwiek na ten temat, kiedy powstały, zmiany nazw osad (miejscowości ); moja babcia pisze kronikę o swoich przodkach wiec jakiekolwiek dane mogą jej pomóc.
Czekam na jakąś informacje ponieważ w internecie nie ma zbytnio takich informacji.
Pozdrawiam.
Przemek


Nie zauważyłem wcześniej tego postu stąd tak późna moja reakcja. Jestem w posiadaniu bardzo dobrze udokumentowanej historii Chromieckich Olędrów , Kruczyńskich i Boguszyńskich, rok ich fundacji jak również kopii samych dokumentów lokacji ( oryginały w APP ). Mam dużą dokumentację o osobach które przybyły jako pierwsi osadnicy, spisy ludności z XIX w. Sam piszę książkę o historii rodziny właśnie rozpoczynając od pierwszych osadników olęderskich w Chromcu. Może nawet jesteśmy skoligaceni bo większość " mieszała "się między sobą. Bardzo chętnie udostępnię posiadaną wiedzę. Pozdrawiam
Marek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 sty 2016, 11:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2006, 14:28
Posty: 1097
Lokalizacja: Billy-Montigny we Francji
malkontent napisał(a):
Mam dużą dokumentację o osobach które przybyły jako pierwsi osadnicy, spisy ludności z XIX w. Sam piszę książkę o historii rodziny właśnie rozpoczynając od pierwszych osadników olęderskich w Chromcu.
Marek


Czy w tej dokumentacji występują nazwiska Krauze (Krauza) i Reich ? A szczególnie Wacław (Venceslaus, mąż Anny Katarzyny) i Antoni Krauze (mąż Anny Marii Reichin) z Chromca ?

Pozdrawiam

Chrystian


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 sty 2016, 21:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sie 2013, 11:03
Posty: 105
Witam.
Tak Krauze z pewnością jest w Kruczyn Olędry ( Kruczynek ), i w Chromieckie Olędry zdaje się , że też. Jestem raczej pewny, że również wystepuje w Kiełczyn Oledry. (Kiełczynek ).
przyślij mi mail na adres mallkkontent@o2.pl
Pozdrawiam Marek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 sty 2016, 22:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2006, 14:28
Posty: 1097
Lokalizacja: Billy-Montigny we Francji
Witam

Mój mail :
orchrist@numericable.fr

Pozdrawiam

Chrystian


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sty 2016, 20:13 
Offline

Dołączył(a): 30 sty 2015, 14:43
Posty: 13
Dzień Dobry
Czy ten rękopis jest dostępny gdziekolwiek w internecie ?

"Genealogia Wszystkich Familii Parochii Wieleńskiej zebranej przez X Antoniego Rontza Kanonika Warszawskiego Proboszcza Wieleńskieg o Roku Pańskiego 1786"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sty 2016, 11:17 
Offline

Dołączył(a): 07 wrz 2014, 15:56
Posty: 86
RyBy napisał(a):
Dzień Dobry
Czy ten rękopis jest dostępny gdziekolwiek w internecie ?

"Genealogia Wszystkich Familii Parochii Wieleńskiej zebranej przez X Antoniego Rontza Kanonika Warszawskiego Proboszcza Wieleńskieg o Roku Pańskiego 1786"

Na stronie głównej w opracowaniach masz dostępną bardzo dobrze wykonaną na tej podstawie prace magisterską Kasi Krűger.
malkontent napisał(a):
Mam dużą dokumentację o osobach które przybyły jako pierwsi osadnicy, spisy ludności z XIX w. Sam piszę książkę o historii rodziny właśnie rozpoczynając od pierwszych osadników olęderskich w Chromcu.
Marek

Interesuje mnie skąd przybyli i daty ? Czy twoja historia i książka będzie dostępna ?

Pozdrawiam
Paweł L.

_________________
Pozdrawiam
Paweł L.
Poszukuję: Bartłomieja lierscha ( lyer , Lerz i.t.p) gdzie się ur. Ślub brał w Żabnie koło Mosiny w 1747r.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sty 2016, 11:52 
Offline

Dołączył(a): 30 sty 2015, 14:43
Posty: 13
lop123 napisał(a):
RyBy napisał(a):
Dzień Dobry
Czy ten rękopis jest dostępny gdziekolwiek w internecie ?

"Genealogia Wszystkich Familii Parochii Wieleńskiej zebranej przez X Antoniego Rontza Kanonika Warszawskiego Proboszcza Wieleńskieg o Roku Pańskiego 1786"

Na stronie głównej w opracowaniach masz dostępną bardzo dobrze wykonaną na tej podstawie prace magisterską Kasi Krűger.


To czytałem, opracowanie bardzo interesujące i dlatego chciałbym sięgnąć do źródeł.
Mnie chodzi o rękopis w wersji elektronicznej, który można by pobrać.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sty 2016, 16:43 
Offline

Dołączył(a): 13 mar 2012, 12:52
Posty: 156
Lokalizacja: Luksemburg
Dzień dobry,
czy orientujecie się może z jakiego rejonu Prus byli osadnicy wyznania ewangelickiego, którzy zamieszkiwali obszar parafii ewangelickiej Krosno (koło Mosiny)?
Wśród moich przodków są właśnie "Olędrzy" z miejscowości Piechanin (Michał Vogt), Borowo (Rölig/Röhlich), (chyba) Borkowic (w aktach zapis Borkowe - nazwisko Jänisch), a także Piltzowie (Pilz/Pils), przemieszczający się po całej parafii (Grzybno, Manieczki etc.).
Moi przodkowie pojawiają się w aktach parafialnych Krosno praktycznie już od rozpoczęcia prowadzenia ksiąg (mniej więcej połowa lat 70. XVIIIw.), jednak bardzo interesują mnie ich wcześniejsze losy.
Czy ktoś orientuje się w jakich dokumentach w AP najlepiej szukać informacji o ich pochodzeniu?

Mam jeszcze drugą linię - ewangelicką rodzinę Gottschalków z okolic Obornik (Ludwikę Gottschalk, która przed 1845r. poślubiła gdzieś katolika Ferdynanda (Kazimierza) Schiewe), jednak ze względu na brak ksiąg ewangelickich parafii w Obornikach, obawiam się, że tutaj mogę się nie cofnąć już do tyłu (całe szczęście, że dzieci, urodzone w Dąbrówce Leśnej, były chrzczone w parafii katolickiej w Obornikach).
Będę bardzo wdzięczna za podpowiedź.

Pozdrawiam serdecznie,
Asia :)

_________________
Poszukuję:
-małżeństwa:Jan+Regina Ryszkiewicz,XVIIIw.,ok.Lwówka,Trzciela
-ks.Bernarda Ryszkiewicza
-ślubu Ant. i Kat. Ryszkiewiczów(przed 1762r.)
-ślubu Ant. Waliszewskiego z Marianną Latosińską(ok.1817r.)
-chrztu Aleksandra Józefowicza(ok.1760r.)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sty 2016, 13:20 
Offline

Dołączył(a): 07 wrz 2014, 15:56
Posty: 86
Asiaa93 napisał(a):
Dzień dobry,
czy orientujecie się może z jakiego rejonu Prus byli osadnicy wyznania ewangelickiego, którzy zamieszkiwali obszar parafii ewangelickiej Krosno (koło Mosiny)?
Wśród moich przodków są właśnie "Olędrzy" z miejscowości Piechanin (Michał Vogt), Borowo (Rölig/Röhlich), (chyba) Borkowic (w aktach zapis Borkowe - nazwisko Jänisch), a także Piltzowie (Pilz/Pils), przemieszczający się po całej parafii (Grzybno, Manieczki etc.).
Moi przodkowie pojawiają się w aktach parafialnych Krosno praktycznie już od rozpoczęcia prowadzenia ksiąg (mniej więcej połowa lat 70. XVIIIw.), jednak bardzo interesują mnie ich wcześniejsze losy.
Czy ktoś orientuje się w jakich dokumentach w AP najlepiej szukać informacji o ich pochodzeniu?
Asia :)


Parafia z Krosna gdy została wybudowana była świątynią wszystkich mieszkających w okolicach ewangelików.
Na swoim przykładzie mogę powiedzieć że główna fala emigracji w te okolicy nie nastąpiła w połowie lat 70. XVIIIw.
Ewangelicy i nie tylko zamieszkiwali dużo wcześniej powiat kościański okolice Mosiny. Historycy wyznaczają daty po lokalizacji osady i przy tych datach > już jest napisane ile było dymów ile mieszkańców , czy cmentarz i nie raz inne informacje jak są .
Od razu to nie powstało, przybysze byli kolonizowani wcześniej z okolic a że byli biegli w zagospodarowywaniu terenów to się namnożyło tych osad, na jakich podstawach prawnych to się odbywało i czy są na to dokumenty tego nie wiem .( w parafii z Żabna widziałem obszerny wpis po Łacinie około roku 1740 przewijało się tam nazwisko Chłapowski nie mogłem zrobić skanu lub zdjęcia celem przetłumaczenia a nie wątpliwie była by to wskazówka na następne badania historyczne, takich zapisków w różnych parafiach może być mnóstwo z tamtych czasów, tylko co z tego ? biorąc mój przykład )
Każdy osadnik miał po parę dzieci i w większości zwłaszcza mężczyźni opuszczali gospodarstwa ojców działo się to z powodów zwłaszcza ożenków.
Musimy przodków szukać w aktach jak już były pisane we wszystkich istniejących w tamtych czasach okolicznych parafi nawet katolickich 17 i 18 wieku.

Nazwiska np. Pilz ze mną też pokrewni szukałbym w parafi z Czempinia gdyż przebywali Pilzowie w Błociszewskich olędrach.

Pozdrawiam
Paweł L. .

_________________
Pozdrawiam
Paweł L.
Poszukuję: Bartłomieja lierscha ( lyer , Lerz i.t.p) gdzie się ur. Ślub brał w Żabnie koło Mosiny w 1747r.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 kwi 2016, 16:19 
Offline

Dołączył(a): 13 mar 2012, 12:52
Posty: 156
Lokalizacja: Luksemburg
lop123 napisał(a):
Asiaa93 napisał(a):
Dzień dobry,
czy orientujecie się może z jakiego rejonu Prus byli osadnicy wyznania ewangelickiego, którzy zamieszkiwali obszar parafii ewangelickiej Krosno (koło Mosiny)?
Wśród moich przodków są właśnie "Olędrzy" z miejscowości Piechanin (Michał Vogt), Borowo (Rölig/Röhlich), (chyba) Borkowic (w aktach zapis Borkowe - nazwisko Jänisch), a także Piltzowie (Pilz/Pils), przemieszczający się po całej parafii (Grzybno, Manieczki etc.).
Moi przodkowie pojawiają się w aktach parafialnych Krosno praktycznie już od rozpoczęcia prowadzenia ksiąg (mniej więcej połowa lat 70. XVIIIw.), jednak bardzo interesują mnie ich wcześniejsze losy.
Czy ktoś orientuje się w jakich dokumentach w AP najlepiej szukać informacji o ich pochodzeniu?
Asia :)


Parafia z Krosna gdy została wybudowana była świątynią wszystkich mieszkających w okolicach ewangelików.
Na swoim przykładzie mogę powiedzieć że główna fala emigracji w te okolicy nie nastąpiła w połowie lat 70. XVIIIw.
Ewangelicy i nie tylko zamieszkiwali dużo wcześniej powiat kościański okolice Mosiny. Historycy wyznaczają daty po lokalizacji osady i przy tych datach > już jest napisane ile było dymów ile mieszkańców , czy cmentarz i nie raz inne informacje jak są .
Od razu to nie powstało, przybysze byli kolonizowani wcześniej z okolic a że byli biegli w zagospodarowywaniu terenów to się namnożyło tych osad, na jakich podstawach prawnych to się odbywało i czy są na to dokumenty tego nie wiem .( w parafii z Żabna widziałem obszerny wpis po Łacinie około roku 1740 przewijało się tam nazwisko Chłapowski nie mogłem zrobić skanu lub zdjęcia celem przetłumaczenia a nie wątpliwie była by to wskazówka na następne badania historyczne, takich zapisków w różnych parafiach może być mnóstwo z tamtych czasów, tylko co z tego ? biorąc mój przykład )
Każdy osadnik miał po parę dzieci i w większości zwłaszcza mężczyźni opuszczali gospodarstwa ojców działo się to z powodów zwłaszcza ożenków.
Musimy przodków szukać w aktach jak już były pisane we wszystkich istniejących w tamtych czasach okolicznych parafi nawet katolickich 17 i 18 wieku.

Nazwiska np. Pilz ze mną też pokrewni szukałbym w parafi z Czempinia gdyż przebywali Pilzowie w Błociszewskich olędrach.

Pozdrawiam
Paweł L. .


Paweł,
dziękuję za odpowiedź.
Moi Pilzowie przenieśli się potem częściowo do Pokrzywnicy, par. ewangelicka Piaski, a częściowo pozostali na terenie parafii Krosno. Ktoś z rodziny pojawił się też w Książku Wielkopolskim.

Wszystkim poszukującym przodków na terenie parafii ewangelickiej Krosno, polecam skorzystanie z indeksów (i częściowo przepisanych metryk) dostępnych na stronie:
http://www.rohnstock-schlesien.de/ (zakładka Genealogie).

Pozdrawiam,
Asia

_________________
Poszukuję:
-małżeństwa:Jan+Regina Ryszkiewicz,XVIIIw.,ok.Lwówka,Trzciela
-ks.Bernarda Ryszkiewicza
-ślubu Ant. i Kat. Ryszkiewiczów(przed 1762r.)
-ślubu Ant. Waliszewskiego z Marianną Latosińską(ok.1817r.)
-chrztu Aleksandra Józefowicza(ok.1760r.)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 kwi 2016, 22:21 
Offline

Dołączył(a): 07 wrz 2014, 15:56
Posty: 86
Asiaa93 napisał(a):
lop123 napisał(a):
Asiaa93 napisał(a):
Wszystkim poszukującym przodków na terenie parafii ewangelickiej Krosno, polecam skorzystanie z indeksów (i częściowo przepisanych metryk) dostępnych na stronie:
http://www.rohnstock-schlesien.de/ (zakładka Genealogie).

Pozdrawiam,
Asia


Asia nawet nie wiesz jak mnie ucieszyłaś tym linkiem nie wiedziałem że Pan Pfeifer wykonał jeszcze transkrypcje zgonów.
Die Sterbefälle in Krosno (Altkirch) von 1776 - 1900

_________________
Pozdrawiam
Paweł L.
Poszukuję: Bartłomieja lierscha ( lyer , Lerz i.t.p) gdzie się ur. Ślub brał w Żabnie koło Mosiny w 1747r.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lip 2016, 06:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Witam,
Niedawno odnalazłem akt ślubu moich przodków w par. ewangelickiej w Szamotułach z 1808 roku. Z treści wynika, że pan młody był synem gospodarza zmarłego w Olędrach Koszanowskich. Czy ktoś może orientuje się czy Olędry Koszanowskie, Huby Koszanowskie, to obecna miejscowość Koszanowo koło Pniew? Młodzi zamieszkali w Gorgoszewie (koło Młodaska), stamtąd pochodziła panna, choć jej przodkowie wywodzą się z Białych Olędrów (obecnie Biała Wieś). Czy Gorgoszewo było również wsią olęderską? Do dziś znajdują się tam pozostałości cmentarza ewangelickiego, na którym w 1804 roku została pochowana babcia w/wym. panny. Panna musiała chyba zmienić wyznanie (pan młody był katolikiem o obco brzmiącym nazwisku Graser/Grajzer, panna Pawłowska), bo akt jej zgonu wystawiono w parafii katolickiej w Bytyniu, tam też były chrzczone dzieci tej pary.
Będę wdzięczny za wszelkie informacje.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lip 2016, 16:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
U mnie w domu używało się określenia 'huby' w znaczeniu wtórnym jakie opisano tutaj:
Gwara Poznania napisał(a):
domy poza obrębem miasta, peryferie

Co się zaś tyczy miejsc mających w nazwie Huby i Olędry to ciekawostki etymologiczne:
W W.Księztwie Poznańskiem widzieć można wiele gospodarstw wybudowanych w polu; te osady nazywają hubami (od Hufe, włóka), albo Olendrami (od Hauland, wycięty las na gruncie)

O ile podana etymologia hubów zdaje się nie budzić niczyich wątpliwości:
W Wielkopolsce włókę roli zwano często z niemiecka hubą lub hufem.
Z kontraktów osadniczych wynika, że koloniści otrzymywali od pół do jednej huby gruntu do zagospodarowania (1 huba - 31 morgów gruntu). Stwierdzono, że aż 40 % gospodarstw miało powierzchnię 1 huby, pozostałe zaś pół huby.
Kolonije wszelkie nazywają się tu huby, a o osadniku na nich mieszkającym mówie się, że mieszka ona na hubach.


ciekawiej jest z olędrami, tutaj Oskar Kolberg cytuje pierwszą publikację przywołaną w tym poście jednak w przypisie 1) pisze:
Do mylnego tego wykładu, dało powód podobieństwo brzmień w wyrazach Holländer i Hauländer. Już Linde, Łukaszewicz i inni dowiedli etymologii wyrazu Olender, od narodowości osadników [...] zatem Olender, znaczy poprostu osadnika z Holandyi lub przyległych krajów przybyłego
który to pogląd wydaje się być współcześnie potwierdzany:
Osobnym problemem jest kwestia nazewnictwa niemieckiego, gdzie funkcjonują dwie oboczności – Holländer i Hauländer. Według wczesnej historiografii niemieckiej[5] to dwa odrębne określenia, pozwalające rozróżnić typ osadnictwa. Olędrów sprowadzano bowiem głównie na trudne tereny, wymagające odpowiedniego przygotowania do uprawy bądź hodowli. Wzmiankowani historycy przekonywali zatem, że na nizinnych, nadrzecznych terenach zalewowych osadników nazywano Holländern (nawiązując do niderlandzkich osadników, specjalistów od melioracji i osuszania), zaś tam, gdzie występowały gęste lasy wymagające karczunku, kolonistów zwano Hauländern (od niemieckiego hauen – ciąć, karczować). Pogląd ten jednak uznano za niesłuszny (zarówno w historiografii niemieckiej, jak i polskiej[6]), o czym mają świadczyć osady założone na terenach zalewowych zwane Hauland i osady powstałe drogą wyrębu lasów zwane Holland. Najprawdopodobniej "słowo Hauländer stanowi późniejszą równoznaczną odmianę słowa Holländer (...), powstałą przez pomieszanie nazwy osadników z nazwą karczunków leśnych"[7].
(Można kliknąć na nagłówki każdego z cytatów - są one linkami do cytowanych źródeł.)

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lip 2016, 19:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Dziękuję Tomku za obszerne wyjaśnienia. Prawdę mówiąc to te huby sam dodałem, bo znalazłem je w opracowaniach w znajdujących się w sieci. Opierając się na dokumentach, które posiadam, były to Olędry Koszanowskie, więc moje pytanie dotyczące tej miejscowości i Gorgoszewa jest nadal aktualne.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lip 2016, 12:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Wpadłem dziś na pomysł napisania do UG w Pniewach w sprawie Olędrów Koszanowskich. Odpowiedział mi pan, który tam mieszkał. Miejsce to zwane było/jest przez miejscowych Hubami Koszanowskimi, ale w oficjalnym nazewnictwie taka nazwa nie istnieje. Były to dwa gospodarstwa, jedno w odległości 800m, drogie 2 km. od właściwego Koszanowa. Przy drugim, po którym nie ma już śladu, był cmentarz ewangelicki. Koszanowo podlegało parafii w Wilczynie, ale mój przodek był chrzczony w 1771 roku w Bytyniu, bo o ile wiem, to był on filią tej parafii.
Tak więc tą sprawę mam wyjaśnioną, pozostaje jeszcze sprawa Gorgoszewa i tego, czy to również była wieś olęderska. W akcie ślubu, o którym wspominałem powyżej, napisano, że panna była córką wolnego właściciela (tak mi przetłumaczono słowo freigesessenen) z Gorgoszewa, natomiast jej dziadek był wolnym rolnikiem w Białych Olędrach. Nasuwa mi się więc przypuszczenie, że i Gorgoszewo działało na prawie olęderskim. Niestety nigdzie nie ma takich informacji.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 paź 2016, 21:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Witam,
Dzięki pomocy udało mi się dotrzeć do jednostki w APP, która wyraźnie mówi, że Gorgoszewo było wsią olęderską, więc jest tak jak przypuszcałem.

Rezess von Gorgoschewo [zniesienie wspólnot na Holendrach Gorgoszewskich], Gorgoszewo 24
http://szukajwarchiwach.pl/53/3229/0/-/ ... bJednostka

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 mar 2017, 21:47 
Offline

Dołączył(a): 09 mar 2017, 21:31
Posty: 1
Może ktoś posiada informacje na temat olendrów, którzy osiedlili się w okolicach Tarkowa, Będzitowa, Jordanowa, Broniewa itp. okolic gminy Złotniki Kujawskie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 kwi 2017, 14:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lis 2006, 10:34
Posty: 223
Lokalizacja: Górny Śląsk
Jurku, z pewnością jesteś w posiadaniu poniższych pozycji.
Jeżeli to możliwe, to prosiłabym o skany dot. osadnictwa w Kolonii Główna (Główieniec) i Gortatowo oraz nazwiska Fuchs:
- W. Rosiński, Osady tzw. "Olędrów" w dawnym woj. poznańskim, strona 311,
- Z. Chodyła, Osadnictwo olęderskie w Wielkopolsce 1597-1793,

A może również:
- Katalog planów miast i wsi wielkopolskich, oprać. K. Górska-Gołaska, z. l, Poznań 1961, poz. 92-96,
- A. Koerth, Reichsdeutsche Kolonisten in der Umgegend von Posen nach 1800, "Deutsche Wissenschaftliche Zeitschrift im Wartheland", 1942, t.5-6, s. 324-325 .

Pozdrawiam z nadzieją, Ina


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 kwi 2017, 08:25 
Offline

Dołączył(a): 04 kwi 2014, 10:33
Posty: 1155
Witam,

dodaje z opracowania...
Magazin für die neue Historie und Geographie
Halle – 1788
simlib.ru/bitstream/123456789/1016/1/magazin_1788.pdf
Posen – Kreis Posen
/Nazwy originalnie odpisane/
Holendry Kazimierz
Holendry Jazionna
Olędry Ręczyn
Olędry Bielany
Olędry Obelzanki
Hutka Olędry
Olędry Goźlińskie
Olędry Heniemkurskie
Olędry Pąchińskie
Olędry Nowosileńskie
Olędry Komurowskie
Olędry Mokre Ogrody
Olędry Stare Oturowskie
Olędry Useikonskie
Gmina Olęderskie
Olędry Nowe
Olędry Stonaskie
Olędry Psarskie
Olędry Psarskie małe
Olędry Stobnickie
Olędry Chorzępowskie
Olędry Nowy Zatori
Olędry Znierzeniec
Złotoryńskie Olendry
Olędry Kosnowskie
Olędry Zamorze
Olędry Rudka
Klemboronie Olendry
Igrzna Olendry
Olędry Dzienezashriga
Olędry Nonińskie
Olędry Kruteckie
Olędry Luboszkie
Olędry do tey Huty
Olędry Jarackie
Olędry Kadusz
Olędry Dębowzkie
Olędry Bucharzew
Olędry Bukoniec
Olędry Tuchol
Olędry Sentop
Olędry Sękowskie
Olędry Przyłęckie
Olędry Glińskie
Olędry Paprockie
Olędry nowo Kożyńskie
Olędry Kozielawskie
Olędry Zachudzkie
Olędry Łubieńskie
Olędry Cegielskie
Olędry Białezkie
Olędry Jazionowe
Olędry Siereckie
Olędry Kuriskie
Olędry Wielkie
Olędry Wymyślanka
Olędry Grudzionka
Olędry Bolenickie
Olędry Sąpolskie
Olędry Węgielskie
Olędry Suche
Olędry Chełmin
Olędry Lysie
Olędry Stare
Olędry Nielkie
Olędry Uładriszyn
Olędry Smolany
Olędry Zakrzewo
Olędry Wysogotowo
Olędry Twardowo
Olędry Czarne
Olędry Kaminskie
Olędry Krobielowo
Olędry Ortonice
Olędry Noynowzkie
Olędry Ludomskie
Olędry Łuminskie
Olędry Stawica

_________________
Pozdrawiam
------------------------------------


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 kwi 2017, 15:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Witaj, Ino!
Posiadam tylko kopię opracowania Władysława Rusińskiego. Tam w wykazie osad olęderskich w powiecie poznańskim na stronie 133 (całość ma 160stron) pod numerem 29 widnieje osada Główno Olędry (dzisiejszy Główieniec) należąca wówczas do parafii św. Jana w Poznaniu. Nie ma tam bliższych informacji poza tym, ze liczyła 12 dymow.
Zapowiadana przed laty książka doktora Chodyły dotychczas nie ukazała się drukiem. Chyba, że jestem w błędzie. Dwóch pozostałych tytułów nie znam.
Nie spotkałem też wymienionego przez Ciebie nazwiska.
Warto dotrzeć do ksiąg gruntowych dla tej miejscowości, znajdującej się w archiwum właściwego sądu rejonowego. Są tam wykazy kolejnych gospodarzy. Grundbuchy zakładane były począwszy od okresu uwłaszczenia chłopów, kiedy to olędrzy-dzierżawcy stawali się właścicielami swoich gospodarstw. Pierwsze działania w tym kierunku podjęto w 1819 r.
Pozdrawiam,
Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 kwi 2017, 16:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lis 2006, 10:34
Posty: 223
Lokalizacja: Górny Śląsk
Dzień dobry Jurku.
Dziękuję za informację. Mam jeszcze pytanie, czy w okolicach strony 133 wspomnianej pozycji, jest napisane, że "osadzono w Główna Kolonia cztery rodziny niemieckie sprowadzone z Wirtembergii. Wraz z trzema lokowanymi w Kicinie oraz jedną w Gortatowie liczyły one 36 osób. Tych osiem rodzin otrzymało w sumie 2 łany i 13 mórg, z czego siedem dostało grunty o powierzchni zaledwie 3-6 mórg, a jedna 1-1,5 łana"? Taki zapis widnieje w przypisach KMP Zawady i Główna.
Prawdopodobnie ta rodzina z Gortatowa to jest mój 5xpradziad Antoni Fuchs ur. ok. 1739, on z żoną oraz jego syn tam umierają, a jego wnuk rodzi się w Kolonii Główna ok. 1814r. Jeżeli byłaby tam powyższa treść, to bardzo proszę o skan tych stron.
Pozdrawiam, Ina


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 kwi 2017, 16:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Witaj,
u Rusińskiego nie występują żadne nazwiska. Nie ma też osady Gortatowo, gdyż prawdopodobnie leżała poza terenem województwa poznańskiego w granicach przed rokiem 1772.
Proszę o maila na adres: oledrzy_nekla@wp.pl.
Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 kwi 2017, 07:11 
Offline

Dołączył(a): 04 kwi 2014, 10:33
Posty: 1155
witam,
Materiał pomocniczy do poszukiwań.Polskie opracowania dokonane z tych stron.

http://www.auswanderer-bw.de/sixcms/det ... sprache=de
https://www.genealogy.net/vereine/wggf/ ... enster.pdf

imienne listy na zapytanie

http://www.ahnenforschung-bw.de/seite/startseite
http://www.ahnenforschung-bw.de/seite/kontakt

https://www.leo-bw.de/media/kgl_atlas/c ... W_12_5.pdf
http://archiv-altshausen.de.tl/Auswande ... 6_1820.htm

_________________
Pozdrawiam
------------------------------------


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 kwi 2017, 19:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2016, 20:47
Posty: 591
ina napisał(a):
Dzień dobry Jurku.
Dziękuję za informację. Mam jeszcze pytanie, czy w okolicach strony 133 wspomnianej pozycji, jest napisane, że "osadzono w Główna Kolonia cztery rodziny niemieckie sprowadzone z Wirtembergii. Wraz z trzema lokowanymi w Kicinie oraz jedną w Gortatowie liczyły one 36 osób. Tych osiem rodzin otrzymało w sumie 2 łany i 13 mórg, z czego siedem dostało grunty o powierzchni zaledwie 3-6 mórg, a jedna 1-1,5 łana"? Taki zapis widnieje w przypisach KMP Zawady i Główna.
Prawdopodobnie ta rodzina z Gortatowa to jest mój 5xpradziad Antoni Fuchs ur. ok. 1739, on z żoną oraz jego syn tam umierają, a jego wnuk rodzi się w Kolonii Główna ok. 1814r. Jeżeli byłaby tam powyższa treść, to bardzo proszę o skan tych stron.
Pozdrawiam, Ina


Kronika Miasta Poznania http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/doccontent?id=168147 wymienia na podstawie mapy n/w osadników:

"Pochodzący z 1816 roku, szkic 3 , na którym pokazano Kolonie Głowno i wymieniono nazwiska osadzonych tam kolonistów oraz uprawiane przez nich ziemie. I tak, niejaki Fuchs posiadał 9 mórg 156 m 2 gruntu, Kasper Weil - 9 mórg 156 m 2 , wdowa Maria Zieglerin - 10 mórg, kolejna wdowa Karolina Schnierlein - 22 morgi 100 m 2 , Frans Ueberein - 14 mórg 67 m 2 , a ogrodnik Eichholz gospodarował na 199 morgach i 87 m 2 . Razem kolonia obejmowała 319 mórg 127 m 2 gruntów. Przy zagrodzie Fransa Uebereina zaznaczono studnię. W pobliżu wytyczono niewielki cmentarz, który istniał jeszcze w końcu XIX wieku. Dziś w tym miejscu znajduje się wiadukt."

Pozdrawiam,
Grzegorz

_________________
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 kwi 2017, 19:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lis 2006, 10:34
Posty: 223
Lokalizacja: Górny Śląsk
Grzegorzu, znam tę pozycję. To z przypisów w niej mam namiary na literaturę z interesującymi mnie informacjami.
Pozdrawiam, Ina


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lip 2017, 23:30 
Offline

Dołączył(a): 22 kwi 2015, 21:23
Posty: 4
Drodzy Państwo-w mojej rodzinie byli prawdopodobnie Olędrzy, mieszkali na Kujawach - Markowo i okolice ,parafia Branno) . Najstarsi to Ewa i Joannes Baytka. Ich Dzieci- Maryanna ur. 1808, Augusta ur. 1816, Karolina ur. 1819, Fryderyk ur. 1823 , dane z Geneteki.Nazwisko pisane różnie-Bethke, Beitke, Baytka). Nazwisko Bejtka znalazłam też w Wilczynie i Marszewie (Ewangelicy, Olędrzy-dane ze scanów).
Czy ktoś może mi pomóc w poszukaniu informacji o Joannesie i Ewie, skąd pochodzą ? Archidiecezja Gniezno-nie ma nic o nich, dokumnty Gminy Ewangelickiej Inowrocław-też nic. Nazwiska towarzyszące (śluby)-Nitz, Stefan, Marquardt, Bohm (Markowo).
Serdecznie pozdrawiam-kujawianka.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lip 2017, 06:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Witam,
W księgach par. Wilczyna w II poł. XVIII wieku zaczynają się pojawiać niemiecki nazwiska, wcześniej ich nie było. Erman - advicatus (pewnie chodzi o wójta, a nie o adwokata, jak początkowo myślałem, Zyc - ekonom, Hanc, Hausa i wiele innych. Wszyscy ci ludzie to raczej wykwalifikowani pracownicy i wszyscy są katolikami. Mowa też o Olędrach Bytyńskiech (nie znalazłem na mapach) i Olędrach Koszanowskich.
Czy komuś coś wiadomo o osadnictwie Olęderskim na tym terenie?

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lip 2017, 06:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2219
Lokalizacja: Poznań
Mam podobną sytuację jak Kujawianka i Henryk. Moja Rodzina po mieczu pochodzi z parafii Izdebno i Lubcz. Tam również pojawiają obco brzmiące nazwiska a przy pierwotnych miejscowościach ich Olędry.
Dołączam się więc do pytania o historię osadnictwa na tym terenie.

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lip 2017, 07:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Wilczyna jest w powiecie szamotulskim :-)

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 172 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL