Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 19 mar 2024, 06:53

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 21 paź 2017, 14:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2660
Lokalizacja: Poznan
Bylam dzisiaj przedpoludniem na Milostowie, Pole 39, juz kiedys pisalam, ze zarzad cmentarza upodobal sobie to wlasnie pole do chowania zmarlych poprzez Miejski Osrodek Opieki Spolecznej. Takich grobow przybywa...w takich czasach zyjemy, wielokrotnie z powodu biedy, bezdomnosci, rozbicia rodzin, uzaleznien i innych ciezkich przypadkow.
Do jakiegos momentu zeszlego roku, takie groby oznaczone byly drewnianymi krzyzami i tabliczka, wiele tylko z literkami N/N inne z pelnymi nazwiskami ale kazdy mial krzyz i pasyjke. Dzisiaj musze sie przyznac mialam bardzo nieprzyjemne uczucie i smutek kiedy zobaczylam, ze teraz nie stawia sie takim ludziom juz krzyzy a drewniany slupek z tabliczka. Zalaczam fotki.
Rozumiem, ze Milostowo i Junikowo to cmentarze komunalne ale do tej pory jakos nikt nie kwestionowal stawiania krzyzy a wiec co sie stalo ? Moze ktos z Was wie o co to chodzi bo ja sie domyslam. Od razu pojawili sie od polowy 2016 zmarli ateisci ??? Skad takie pomysly czy naprawde MOPS chce zaoszczedzic na drewnie i gwozdziach, no bo wiadomo, dodatkowa deska, gwozdzie, trzeba przyciac to wszystko wymaga wiecej nakladu pracy i materialu plus pasyjka......a wiec postawic lepiej slupek, taniej, prosciej i mozna zaoszczedzic kupe kasy.
A MOPS bedzie mial pewna wymowke, 100% usprawiedliwienia......przeciez nie mogli wiedziec czy zmarly/zmarla nie byli ateistami i na tym beda bazowac. Dla mnie to szok.
Zdjecia to tylko wycinek, jest tych grobow wiecej. Prosze zauwazyc ze kiedys w 2016 roku zaczeli stawiac gole deski !!!, terazniejsza forma jest ladniejsza ale dalej jak dla mnie to decha.
Od kompetentnej osoby dowiedzialam sie, ze takie oznakowanie tego rodzaju grobow zostalo zaakceptowane przez MOPS i odbyl sie przetarg w zeszlym roku. Swego czasu takze zaczely sie narzekania ile to kosztuja takie pogrzeby, ze nie ma pieniedzy itd. itp. a wiec rozumiec nalezy, ze chodzi o pieniadze. "Brawo miasto Poznan", totalna poruta ! Widac krzyz w oczy kole.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 paź 2017, 17:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lis 2016, 21:04
Posty: 689
Tutaj znajdziesz częściową odpowiedź
http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/ ... ,id,t.html

_________________
--------------------------
Pozdrawiam, Danka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 paź 2017, 15:53 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
To smutne. Smutne i straszne. :(
A artykuł pokazuje co się dziś liczy. Mamona. A gdzie LUDZIE?

Miasta z budżetem przekraczającym kilka miliardów nie stać na kilka tysięcy?

Pozdrawiam
Marek Szymański

PS. Lepiej bym nie odpowiadał co o tym myślę, bo musiałbym złamać jeden z punktów regulaminu Forum.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 paź 2017, 16:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3711
Hania napisał(a):
Do jakiegos momentu zeszlego roku, takie groby oznaczone byly drewnianymi krzyzami i tabliczka, wiele tylko z literkami N/N inne z pelnymi nazwiskami ale kazdy mial krzyz i pasyjke. Dzisiaj musze sie przyznac mialam bardzo nieprzyjemne uczucie i smutek kiedy zobaczylam, ze teraz nie stawia sie takim ludziom juz krzyzy a drewniany slupek z tabliczka. Zalaczam fotki.
Rozumiem, ze Milostowo i Junikowo to cmentarze komunalne ale do tej pory jakos nikt nie kwestionowal stawiania krzyzy a wiec co sie stalo ?


Haniu, no cóż mamy od 3 lat w Poznaniu nowego prezydenta, który nie przepuści żadnej okazji, żeby pokazać jakie wartości są mu bliskie, a jakie ostentacyjnie ignoruje. Nie twierdzę, że on osobiście coś takiego wymyślił, ale władza ma to do siebie, że zawsze znajdą się przyd...sy, które w lot odgadną skąd wiatr wieje i co jest na fali a co nie.

Więcej nie piszę, bo unikam polityki na forum genealogicznym. Kto mnie zna, dobrze wie, jakie mam poglądy.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 paź 2017, 16:40 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
danka55 napisał(a):
Tutaj znajdziesz częściową odpowiedź
http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/ ... ,id,t.html



z tego cytat:

ta {trumna] wędruje pomiędzy Poznaniem, a odległą częścią Swarzędza jaką jest Jasin. Stamtąd wraca na jedną z poznańskich nekropolii.
Zwłoki są tam przewożone z Poznania. Później wracają na Miłostowo lub Junikowo.


I gdzie tutaj jest oszczędność? Takie, powiem trywialnie, "ujeżdżanie " z trumną wte i wewte ma zrekompensować koszt poprzecznej deseczki na krzyżu? To nie jest oszczędność, ale brak szacunku dla człowieka. Bezdomny czy biedny to nie jest "śmieć ", jak myślą niektórzy "przy władzy".

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 paź 2017, 21:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
W tym linku:
http://bip.poznan.pl/bip/zamowienia-pub ... -ja,27299/
warunki przetargu i wymagania.

W zał. 1 do wzoru umowy
jest mowa o: krzyżu, paliku i tabliczce.
Nie szukałem już czy wymagane jednocześnie.
W zał. 2 do wzoru umowy krzyż i palik wycenione tak samo.

Nie wiem - może faktyczne koszty a może poprawność polityczna zdecydowały że praktyczna realizacja jest taka jak jest.

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 paź 2017, 21:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Rozumiem, że niektórych rodzin nie stać na pochówek, ale na sam krzyż chyba tak (tabliczkę dostają gratis), nie wszystko musi się odbywać na koszt podatnika. Teoretycznie żyjemy w państwie świeckim i państwo nie musi stawiać krzyży.
Haniu, brakiem szacunku są zaniedbane groby, bo rodzinie nie chce się chodzić na cmentarz. Oczywiście we W.Św. wszyscy się tam pojawią, bo należy przewietrzyć futra, pokazać nowe buty i torebki.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 paź 2017, 23:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lis 2016, 21:04
Posty: 689
Dla mnie problemem nie jest krzyż czy tabliczka, tylko co się z takimi grobami dzieje potem. Widać to jak na dłoni na zdjęciach Hani. Zapuszczone, zarośnięte, nikt tam nie przychodzi, jedynie ktoś miłosierny zapali znicz na 1 Listopada i położy już niepotrzebne, nadszarpnięte zębem czasu kwiaty z grobu swoich bliskich.

_________________
--------------------------
Pozdrawiam, Danka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 paź 2017, 06:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2660
Lokalizacja: Poznan
W stawianiu tych desek odegrala role polityka "wladcow" Poznania co widac ze szczegolow przetargu. Lukasz ma racje. Smutne to i bulwersujace zarazem ze nie szanuje sie tradycji stawiania krzyza na grobie w Polsce, w kraju gdzie krzyz jest swietoscia.

Bozena ma racje: Bezdomny czy biedny to nie jest "śmieć ", jak myślą niektórzy "przy władzy".

Tomku dziekuje bardzo za ten link !

Heniu i Danka: Pole numer 39 jest miejscem uzywanym poprzez MOPR do pochowku:
1/ osob niezidentyfikowanych - a wiec kto ma przyjsc odwiedzic i zadbac ?,
2/ osob, ktore zmarly samotnie i w zapomnieniu - a wiec kto ma przyjsc odwiedzic i zadbac ?,
3/ osob z marginesu/bezdomnych/uzaleznionych - a wiec kto ma przyjsc odwiedzic i zadbac ?
4/ osob biednych, ktorych bliscy nie maja pieniedzy bo tez sa biedni i nie maja pieniedzy na krzyz.... ba nie maja wielokrotnie na lekarstwa i wiele podstawowych wydatkow

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 paź 2017, 10:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lis 2016, 21:04
Posty: 689
Zastanawiam się co na to MPGK, w końcu za coś bierze niemałą kasę. Jeśli w dodatku jest to specjalna kwatera, to tym bardziej. Marzą mi się w tym momencie cmentarze amerykańskie, gdzie zarządca cmentarza bierze na siebie odpowiedzialność za utrzymanie porządku, wszędzie zielono, po horyzont skoszona trawa i tylko kwiaty ustawione na prawie identycznych tabliczkach świadczą o tym, że ktoś Ich odwiedza i gdzie wszyscy zmarli są równi bez względu na status. Byłam na takim cmentarzu i byłam pod wrażeniem.

I tak na marginesie, naprawdę ludzie są zbyt biedni żeby wyrwać chaszcze na grobach swoich bliskich i od czasu do czasu zagrabić? Mam na myśli tych, którzy przyznają się do zmarłych.Tak się składa, ze na ten temat cokolwiek wiem. Co prawda pochówki dotyczą mieszkańców chowanych przez dps, gdzie pogrzeb nie różni się w niczym od pogrzebu urządzanego przez rodzinę. O ile mieszkaniec był katolikiem miał pogrzeb katolicki z wprowadzeniem do kościoła. Tylko pytanie co dalej? Jeśli była to całkowicie osoba samotna, to najczęściej ktoś z personelu wraz z mieszkańcami porządkują groby nie tylko z okazji Wszystkich Świętych, natomiast jeśli była rodzina, także odwiedzająca mieszkańca, to sprawa wydaje się być rozwiązana. Tymczasem niekoniecznie tak jest. W wielu przypadkach o groby dbają ... pracownicy, o ile groby swoich zmarłych nie są zbyt daleko od miejsca pochówków byłych pensjonariuszy. Rozumiem tych, którzy nie chcą mieć nic wspólnego ze zmarłą osobą z różnych względów, często bardzo traumatycznych, ale tych, którzy się przyznawali, odwiedzali i deklarowali przywiązanie, nie jestem w stanie zrozumieć. Tylko dlatego, że są biedni? Nie przesadzajmy i nie zwalajmy wszystkiego na biedę.

_________________
--------------------------
Pozdrawiam, Danka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 paź 2017, 11:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lut 2011, 20:14
Posty: 204
Lokalizacja: Poznań
Może jest inne wytłumaczenie takiego pochówku. Osoby, opuszczone przez Boga i ludzi, o różnych światopoglądach, mogły sobie po prostu nie życzyć krzyża na grobie. Mogły to być pogrzeby bez udziału księdza - nie wiemy. Poza tym taki grób jest zapewne traktowany jako "prowizorka", skoro i tak nikt nie będzie o niego dbał to być może będzie likwidowany szybciej.

_________________
Pozdrawiam

Katarzyna

Poszukuję : Szawelski, Jurgowski (Jórgowski), Lindner (Lintner), Karpiński, Biały, Duczmal (Pogrzybów, Ligota, Janków Zaleśny)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 paź 2017, 13:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2660
Lokalizacja: Poznan
Tak jak napisalam wczesniej w pierwszym poscie, od powiedzmy polowy zeszlego roku /?/ zaczely pojawiac sie dechy z tabliczka, czy tym samym nalezy uwazac, ze od tego czasu nagle wszyscy zaczeli byc ateistami i innowiercami ??? Nigdy w to nie uwierze.

Likwidowac grobu nie mozna szybciej jak po 20 latach, wedlug przepisow/regulaminu cmentarza....nawet jesli lezy tam biedak i grob jest zaniedbany.....jest przeciez oplacony.

Nie jest jednak moim problemem czy groby sa zadbane czy nie, chodzi o krzyz na grobie. Przyszlo "nowe" i ma gdzies tradycje, nazwe to - buciorami po grobach - do celu.
Wstyd mi, ze takie dechy stawiaja z pieniedzy miedzy innymi moich i w dodatku ma sie na to wytlumaczenie.....no bo przeciez to cmentarz komunalny ale przypomne Wam - takim byl zawsze i wczesniej zaden krzyz na grobie nie byl problemem.

Ps.
Nigdy Pole nr 39 nie bylo "specjalna kwatera"....az do pewnego okresu. Byly tam, jeszcze istnieja groby /oplacone ewidentnie/ z pochowkow lat poznych 1970-tych i wczesnych lat 1980-tych, tak jak grob mojej drugiej babci. Pole jest bardzo ladne polozone, otoczone drzewami/laskiem, choinkami, krzewami, z obsadzonymi drzewami alejkami. Podloze piaszczyste, pole nie jest wielkie i ma naprawde urokliwe polozenie. Pochowki z MOPS czy MOPR, /nie wiem, nie znam sie na tych skrotach/, zaczely sie masowo po wygasnieciu waznosci poprzedniego pochowku i to dobrze po wygasnieciu waznosci, mam na mysli 25-30 lat po. Niestety poniewaz byly tam chowane roczniki powiedzmy 1890-1910 to nie dziwmy sie, ze nie mial kto pozniej dbac, dzieci tych rocznikow tez juz pomarly albo sa w podeszlym wieku, a wnuki ? no coz jak ktos je mial i poczuwaly sie do opieki, i prolongaty to grob istnieje nadal, zadbany, jesli jednak nie bylo opieki i prolongaty to zaczela sie degradacja tego pola. Ale pole to nigdy przedtem nie funkcjonowalo jako "specjalna kwatera".

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 paź 2017, 14:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Na wielu nagrobkach z XIX wieku na Cmentarzu Zasłużonych nie ma krzyży, są tylko jakieś paprotki, bluszcze i jakoś nikomu to nie przeszkadzało w tamtych czasach.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 paź 2017, 15:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2660
Lokalizacja: Poznan
Heniu, ja pisze o czasach terazniejszych nie o XIX wieku, napisalam o wlasnym podworku moimi oczami. Gdybym miala problem z Aleja Zasluzonych w XIX wieku to napisalabym o tym. Nie wiem co komu przeszkadzalo albo nie przeszkadzalo w XIX wieku, pisze co mnie przeszkadza teraz a moze bardziej pasuje slowo - RAZI mnie bardzo.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 paź 2017, 07:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2660
Lokalizacja: Poznan
Wracajac do tematu, wczoraj latalam po TV kanalach i trafilam na reportaz z miasta Łódź i jego cmentarzu dla bezdomnych, takiego wyrazenia uzyto. No i prosze miasto Łódź , stawia krzyze na grobach a mieszkancy, uczniowie szkol itd. odwiedzaja ten cmentarz kolejny rok z rzedu /cmentarz zostal naglosniony w lokalnych mediach/ i zapalaja lampki okolo 1 listopada. Zauwazylam takze, ze na tabliczkach z napisem N/N dodaje sie w Łodzi płeć zmarlej osoby i date smierci jesli jest znana.
U nas w zadufanym /UM/,miescie Poznan niestety płeć nigdzie nie jest podana, no tak przeciez taniej jest wytwarzac tabliczki tylko z napisem N/N.
A wiec podsumowuje i uwazam, ze miasto Poznan zapomnialo komu sluzy i z czyich pieniedzy dzieli. Uwazam za bulwersujace i nieetyczne stawianie dechy /bez wzgledu na wykonanie tej dechy/.
Mieszajac swoje polityczne przekonania w sfere cmentarza UM Poznan zagalopowal sie i przekroczyl granice wszelkiej ludzkiej przyzwoitosci.
Przepraszam, ze poruszylam polityczne podloze w tej kwestii ale inaczej sie nie da.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 mar 2018, 19:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 paź 2014, 12:45
Posty: 223
Trochę "odgrzeję" temat, ale zawsze w kwestii sprzątania zaniedbanych, opuszczonych grobów stawiam za wzór moich nauczycieli ze szkoły podstawowej i liceum, gdzie od października chodziło się "na groby" i sprzątało. Czym skorupka za młodu ... teraz uczę tego samego mojego starszego syna, nie jest ważne czy to "obcy grób" czy swój, łapy nie odpadną jak wyrwie zielsko, ułoży krzyż z kasztanów czy z patyków, wyniesie wypalony znicz. Może i on nauczy swoje dzieci tego samego. Nie wiem czy teraz są takie zorganizowane akcje, czytam czasem o kibicach czy harcerzach. Drugi przykład to cmentarz parafialny w Łomnicy, pomiędzy Nowym Tomyślem a Zbąszyniem. Nieżyjący już proboszcz zapowiedział "swoim", że jeżeli nie zadbają o wszystkie groby to on osobiście wynajmie walec i zrobi porządek po swojemu. Proboszcz wiele lat już nie żyje, a na cmentarzu porządeczek jak się patrzy! I oby więcej takich było! Jedyne co się nie udało księdzu Andrzejowi to zadbać o sąsiadujący cmentarz ewangelików. Po grobach nie ma tam już śladu, teren zarośnięty, ale przynajmniej nie jest wysypiskiem.
Inna rzecz czy stawiać krzyż czy belkę?, nie wiem jak to nazwać. Jesteśmy wychowaniu w kulturze krzyża na grobie zmarłego, nie jest dla nas normalne, że krzyża brak. Jeśli tak jest - wiadomo, ateista lub świadek Jehowy. Mieszkam w protestanckiej części kraju, gdzie według protestantów nie używa się symbolu krzyża w kościołach, na kościołach i chciałoby się powiedzieć, że tym samym na cmentarzach także nie. A tu zdziwienie moje ogromne, bo każdy grób opatrzony jest krzyżem i maleńką tabliczka z imieniem, nazwiskiem i data urodzin i śmierci.Obrazek

Obrazek

_________________
Ewa Alicja Slomska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 mar 2018, 20:53 
Offline

Dołączył(a): 16 lis 2014, 14:56
Posty: 31
Mój kolega, niewierzący, życzył sobie żeby go skremowano, a pogrzeb był bez księdza. W trakcie ceremonii świeckiej nagle jakaś grupa trzech czy czterech pań (domyślam się -
"dyżurnych") ni w pięć ni w dziewięć zaczęła śpiewać pieśni religijne. Po zwróceniu uwagi przez członków rodziny na niestosowność takiego zachowania, te panie dalej kontynuowały swoje śpiewy. Miało to miejsce na polu urnowym, przed wjazdem do fortu na Miłostowie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 mar 2018, 21:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2660
Lokalizacja: Poznan
Niestety ludziska nie maja poszanowania dla niewierzacych
i innowiercow a powinna byc akceptacja i tolerancja religijna....
A zeby sie wtracac w ceremonie pogrzebowa to juz ostatnie hamstwo
i na tym zakoncze moj wpis.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL