Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 16 kwi 2024, 15:11

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 05 lut 2017, 16:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 gru 2016, 23:58
Posty: 165
Lokalizacja: Poznań
Aktualne zdjęcia:

Obrazek

Obrazek

Miejsce znajduje się w pobliżu skrzyżowania drogi łagiewnickiej (biegnącej przez poligon) z ul. Leśną (w okolicach szlabanu i tablic informacyjnych przy wjeździe na poligon od strony Biedruska).

Obrazek

Wiemy, że:

W Biedrusku przebywała grupa więźniów radzieckich z 1920 roku w liczbie conajmniej batalionu (ok.300 osób), w 1920 przybyła do Biedruska conajmniej jedna grupa przesiedleńców z Bobrujska (600 osób).

Obóz w Strzałkowie, z którego prawdopodobnie przybyli więźniowie zlikwidowano w 1924, nie wiadomo jak długo przebywali oni w Biedrusku, wiemy jednak, że w 1921 odnotowano w gazecie ucieczkę 2 więźniów z obozu w Biedrusku.

Część przebywających w Biedrusku zdecydowała się pozostać w Polsce, przyjmując nasze obywatelstwo i osiedlając się po IWŚ w poniemieckich domach w okolicach Murowanej Gośliny. W 1945 AC po wkroczeniu na te tereny dokonała aresztowań i całe rodziny wywożono w do ZSRR.

Cmentarz prawosławny na stokach Cytadeli powstał około 1920 r., prawdopodobnie w okolicach 1925 wraz z założeniem parafii prawosławnej pw. św. Mikołaja. W roku 1921 parafian było 126. Parafia św. Mikołaja była dla prawosławnych żołnierzy m.in. z Biedruska kościołem garnizonowym. W latach 1925 - do połowy wojny, zmarłych prawosławnych chowano na Cytadeli, dla wcześniejszych pochówków brak danych.

Na tą chwilę udało mi się ustalić następujące fakty:

Powiatowy Konserwator Zabytków posiada kartę cmentarza,
Proboszcz Morasko - brak danych w parafii - wybieram się do AAP.
Proboszcz Suchy Las - brak danych w parafii, parafią właściwą do poszukiwań jest Morasko.
Parafia Św. Mikołaja - księgi prowadzone od 1925,
Na cmentarzu garnizonowym w Biedrusku także znajduje się mogiła prawosławna.

Wojsko - wiadomo, czarna dziura, póki co próbowałem ustalić coś telefonicznie. Mam jedynie potwierdzenie, że krzyż istniał od dawna, wcześniej był drewniany. Znalazłem też info, że w 2015 krzyż został wymieniony na metalowy.
Jak widać mogiła zadbana, najbliższa okolica uprzątnięta - choć trzeba przedzierać się przez krzaki. Przy mogile dwa znicze.
Jedyne informacje w internecie jakie udało mi się wyszukać to poszukiwania historii miejsca na e-biedrusko.

Poszukuję jakiegokolwiek punktu zaczepienia. Być może ktoś z Państwa w swoich poszukiwaniach natrafił na ślady metrykalne. Będę wdzięczny za pomoc.

_________________
Pozdrawiam
Paweł
Syn Jana, wnuk Stanisława, prawnuk Walentego, 2xprawnuk Franciszka, 3xprawnuk Piotra, 4xprawnuk Andrzeja, 5xprawnuk Antoniego


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL