Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 19 mar 2024, 09:43

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 207 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 sty 2017, 19:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 gru 2016, 23:58
Posty: 165
Lokalizacja: Poznań
Dzień dobry,

Myślę, że to właściwe podforum, zatem proponuje ciekawostkę (jeśli powinien trafić gdzie indziej to proszę admina o przeniesienie postu).

Zainspirowany kilkoma wypowiedziami na forum postanowiłem zrobić użytek z zalegających na dysku fotek. Stworzyłem http://www.cmentarze-poznania.pl

Projekt ma ledwie kilka dni i nie jest pozbawiony wad.

Strona w zamyśle pokazywać ma na mapie dwie kategorie miejsc: cmentarze poznańskie (istniejące, zlikwidowane oraz te istniejące ale zaniedbane) oraz tablice z nazwiskami poległych w latach 1914-1920 (WWI, PW, wojna polsko-bolszewicka), które były często stawiane w miejscowościach skąd pochodzili polegli i zaginieni.

Cmentarze funkcjonujące współcześnie pozostawię wyszukiwarce z serwisu poznan.pl (być może bardziej integrując ją poprzez dostępne API) dodając jedynie fotkę ogólną i krótki opis na mapiej. Te zlikwidowane będą oznaczone i opisane. Głównie chcę skupić się na opuszczonych, bez oficjalnych wyszukiwarek - tak uda się zachować chociaż resztki tego co zostało.

Tłumaczenia wtyczek i strony nawalają więc mogą pojawiać się ang. napisy - tu muszę popracować (strona to taka już ostatnia beta, ale udostępniona). Walczę też z szerokością tabel (dla cmentarzy).

Docelowo powstanie baza z prezentacją wyników na stronie, w tej chwili miejsca opisywane są jako oddzielne podstrony z osadzonymi tabelami lub wklejonymi spisami. Ponieważ szaleje mi guzik SEARCH wyciąłem go dzisiaj ze strony (wkrótce powróci dając możliwość przeszukiwania).

W menu spis prezentujący stan zindeksowania (prawdopodobnie umieszczę tam dodatkowe linki do stron).

Pracuję jeszcze nad prezentacją zdjęć - prawdopodobnie będą to miniaturki w tabelach z linkiem do dużego zdjęcia (home.pl chyba da radę).

Wkrótce pojawią się indeksy dla Leśnej w Antoniku oraz Cmentarza Szpitala w Owińskach. Mam tez trochę fotek nagrobków z okolicznych ewangelickich cmentarzy (to raczej pojedyncze nagrobki - postaram się odcyfrować germańską mowę).

Jestem świadomy niedociągnięć, stronę trzeba dopracować stylistycznie i technicznie. Do załatwienia kilka formalnych zezwoleń bez których nie mogę w tej chwili prezentować wszystkiego co bym chciał. Ale ruszamy. Zapraszam.

_________________
Pozdrawiam
Paweł
Syn Jana, wnuk Stanisława, prawnuk Walentego, 2xprawnuk Franciszka, 3xprawnuk Piotra, 4xprawnuk Andrzeja, 5xprawnuk Antoniego


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sty 2017, 08:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 maja 2013, 06:45
Posty: 400
Pawle,
przez wyszukiwarkę znalazłam osobę, która mnie interesowała. A potem po nitce do kłębka, mając datę zgonu, doszłam do kolejnych ciekawych informacji.

Pozdrawiam
Kasia z Kierejewskich

_________________
ROZPACZLIWIE POSZUKUJĘ:
WIŚNIEWSKA Justyna ur. ok. 1814, ojciec Adam
KIEREJEWSKI Walenty ur. ok. 1780, ojciec Jan
Ślubu Karol FISZER z Joanna/Krystyną Weiglin (przed 1818)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sty 2017, 10:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2016, 20:47
Posty: 591
Mała uwaga: Cmentarz w Chojnicy (na terenie poligonu Biedrusko) i cmentarz garnizonowy w Biedrusku to dwa różne cmentarze.

Pozdrawiam,
Grzegorz.

_________________
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sty 2017, 20:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 gru 2016, 23:58
Posty: 165
Lokalizacja: Poznań
kierejka napisał(a):
Pawle,
przez wyszukiwarkę znalazłam osobę, która mnie interesowała. A potem po nitce do kłębka, mając datę zgonu, doszłam do kolejnych ciekawych informacji.


To wyszukiwarka cmentarna serwisu poznan.pl. Nasza tymczasem nie działa, możliwe jest wyszukiwanie treści w stronach.

_________________
Pozdrawiam
Paweł
Syn Jana, wnuk Stanisława, prawnuk Walentego, 2xprawnuk Franciszka, 3xprawnuk Piotra, 4xprawnuk Andrzeja, 5xprawnuk Antoniego


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 sty 2017, 19:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 gru 2016, 23:58
Posty: 165
Lokalizacja: Poznań
Gregorius napisał(a):
Mała uwaga: Cmentarz w Chojnicy (na terenie poligonu Biedrusko) i cmentarz garnizonowy w Biedrusku to dwa różne cmentarze.Pozdrawiam,
Grzegorz.


Garnizonowe, czy tez wojskowe w Biedrusku znajdują się dwa. O tym drugim niewlele wiadomo, zbieram materiały.

_________________
Pozdrawiam
Paweł
Syn Jana, wnuk Stanisława, prawnuk Walentego, 2xprawnuk Franciszka, 3xprawnuk Piotra, 4xprawnuk Andrzeja, 5xprawnuk Antoniego


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lut 2017, 03:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 gru 2016, 23:58
Posty: 165
Lokalizacja: Poznań
pawtak napisał(a):
W menu spis prezentujący stan zindeksowania (prawdopodobnie umieszczę tam dodatkowe linki do stron).


stan na 07.02.2017

Indeks nazwisk na stronie - 413

Cmentarze - 141

Miłostowo - pole przedwojenne - 11 nazwisk
Biedrusko - cmentarz wsi Chojnica - 25 nazwisk
Wójtostwo - cmentarz ewangelicki - 1 nazwisko
Cerekwica - starty cmentarz parafialny - 40 nazwisk
Poligonowa - cmentarz ewangelicki - 3 nazwiska
Cmentarz garnizonowy Biedrusko - 17 nazwisk
Cmentarz ewangelicki Św. Krzyża (Ogrodowa/Półwiejska) - 16 nazwisk (spis w trakcie opracowywania)
Cmentarz parafii Św. Ducha na ul. Leśnej w Antoninku - 28 nazwisk (spis w trakcie opracowywania)
W opracowaniu są też ewangelickie: Borówiec, Zwola, Zaniemyśl

Tablice - 272

Jarocin - tablica na murze Kościoła (Rynek)- 13 nazwisk
Turew - pomnik - 48 nazwisk
Cerekwica - stary cmentarz parafialny - pomnik - 2 nazwiska
Gębice - pomnik - 47 nazwisk
Osieczna - mogiła 9 nazwisk oraz pomnik - 54 nazwiska (spis w trakcie opracowywania)
Rogalinek - tablica na pomniku - 39 nazwisk
Bnin - tablica na murze Kościoła - 60 nazwisk (spis w trakcie opracowywania)
W najbliższym czasie pojawi się też tablica w Kórniku.

Indeksów i opisu Chojnicy nie aktualizuję na tą chwilę na stronie - jeśli ktoś jest zainteresowany proszę pisać na PW. Cmentarz obfotografowałem w zeszłym tygodniu (78 nazwisk).

_________________
Pozdrawiam
Paweł
Syn Jana, wnuk Stanisława, prawnuk Walentego, 2xprawnuk Franciszka, 3xprawnuk Piotra, 4xprawnuk Andrzeja, 5xprawnuk Antoniego


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lut 2017, 00:38 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1411
Lokalizacja: Poznań
O! Cmentarze! Mój konik :)
Cieszę się!

_________________
Asiek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lut 2017, 09:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2016, 20:47
Posty: 591
Asiek napisał(a):
O! Cmentarze! Mój konik :)
Cieszę się!

Temat nie jest nowy, ale dedykuję link do ciekawej strony o cmentarzach kujawsko-pomorskich:

http://lapidaria.wikidot.com/przyjaciele

Pozdrawiam,
Grzegorz.

_________________
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lut 2017, 12:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Asiek napisał(a):
O! Cmentarze! Mój konik :)
Cieszę się!

Asiu,
Czy wiesz gdzie były cmentarze grekokatolików przed tym przy ul. Towarowej? Wiem tylko o jednym, który był przy Św. Marcinie, na teranie, na który stoi obecnie kamienica - nie pamiętam numeru, ale to ta przy tym nowo wybudowanym koszmarku, naprzeciw ul. Piekary.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lut 2017, 15:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2016, 20:47
Posty: 591
Henryku!

Tutaj jest informacja o dzierżawie gruntów cmentarza. Jest to tekst z Gazety Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1831.08.15 Nr187.
Wynika z tego że już przed tą datą cmentarz istniał.

Obrazek

Powstał w 1795r. ?

Pozdrawiam,
Grzegorz.

_________________
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lut 2017, 18:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Grzegorzu!

Bardzo dziękuję, tego obwieszczenia nie miałem. Mam gdzieś w kompie artykuł o tym, że cmentarz został zlikwidowany, a szczątki przeniesione na inny cmentarz, ale nie podano jaki, bo zamierzano wybudować kamienicę. Skąd przypuszczenie, że cmentarz powstał w 1795 roku?

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lut 2017, 18:44 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Henryk Krzyżan napisał(a):

Bardzo dziękuję, tego obwieszczenia nie miałem.


Przecież w ubiegłym roku to ogłoszenie Tobie wysłałam. :)

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lut 2017, 18:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
bugakg napisał(a):
Henryk Krzyżan napisał(a):

Bardzo dziękuję, tego obwieszczenia nie miałem.


Przecież w ubiegłym roku to ogłoszenie Tobie wysłałam. :)


Grażynko, wysłałaś mi ten drugi artykuł. Wszystko co dostaję od Ciebie mam w osobnym folderze.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lut 2017, 18:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2016, 20:47
Posty: 591
Henryk Krzyżan napisał(a):
Grzegorzu!

Bardzo dziękuję, tego obwieszczenia nie miałem. Mam gdzieś w kompie artykuł o tym, że cmentarz został zlikwidowany, a szczątki przeniesione na inny cmentarz, ale nie podano jaki, bo zamierzano wybudować kamienicę. Skąd przypuszczenie, że cmentarz powstał w 1795 roku?


Taką wzmiankę przeczytałem tu na blogu:
http://poznanskiehistorie.blogspot.com/2014/06/grecy-w-poznaniu.html

Możesz napisać do właściciela strony o podanie źródła:

"Grecy posiadali też swój cmentarz. Początkowo znajdował się on przed Bramą Wrocławską, później, w 1795 roku, Jan Konstanty Żupański, założył nowy cmentarz, na północ od przedmieścia Wilda. W 1857 roku, władze pruskie potrzebowały tego obszaru pod budowę fortyfikacji, więc przekazali Grekom nowy teren na założenie cmentarza, przy obecnej ulicy Towarowej." 

Pozdrawiam,
Grzegorz.

_________________
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lut 2017, 19:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Bardzo dziękuję, już napisałem. Może dowiem się czegoś nowego.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2017, 09:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 gru 2016, 23:58
Posty: 165
Lokalizacja: Poznań
Henryk Krzyżan napisał(a):
Bardzo dziękuję, już napisałem. Może dowiem się czegoś nowego.


A może te źródła pomogą?

http://cmentarze-poznania.pl/cmentarz-gminy-greckiej/

WYBÓR LITERATURY:

Wicherkiewiczowa M. , Grecy w Poznaniu, „Dziennik Poznański”, nr 66, 1934, s. 2-3.

Foć M., Romanowska M., Jan Konstanty Żupański. Życie i dzieło, Poznań 1996.

Chadzinikolau E., Początki i rozwój diaspory greckiej w Poznaniu w XVIII w., [w:] „Kronika Miasta Poznania”, 1996, nr 3, Karol Marcinkowski i jego czasy, s. 263-272.

Lubierska-Lewandowska J., Kilka słów o poznańskich nekropoliach, [w:] Rocznik Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego „Gniazdo”, 2011, rok V, s. 80-111;

_________________
Pozdrawiam
Paweł
Syn Jana, wnuk Stanisława, prawnuk Walentego, 2xprawnuk Franciszka, 3xprawnuk Piotra, 4xprawnuk Andrzeja, 5xprawnuk Antoniego


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2017, 09:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Bardzo ciekawy artykuł, ale moi przodkowie z rodziny Żupańskich zmarli prawdopodobnie przed rokiem 1843, bo moja praprababka brała ślub za zezwoleniem sądu. Co ciekawe w akcie zgonu jej siostry napisano, że rodzice zmarli w Poznaniu, albo w Buku, ale Mariusz twierdzi, że w Buku nie zmarł żaden Żupański, a on zna ten temat.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2017, 10:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 gru 2016, 23:58
Posty: 165
Lokalizacja: Poznań
Henryk Krzyżan napisał(a):
Bardzo ciekawy artykuł, ale moi przodkowie z rodziny Żupańskich zmarli prawdopodobnie przed rokiem 1843, bo moja praprababka brała ślub za zezwoleniem sądu. Co ciekawe w akcie zgonu jej siostry napisano, że rodzice zmarli w Poznaniu, albo w Buku, ale Mariusz twierdzi, że w Buku nie zmarł żaden Żupański, a on zna ten temat.


Obowiązki kupieckie mogły zagnać ich do Buku, gdzie mogli umrzeć, a na pogrzeb ciało przewożono na cmentarz gminy do Poznania. Przeglądam AP pod kątem wykorzystania materiałów na stronie, natknąłem się na rozmaite zezwolenia na przewóz zwłok, ale tak daleko (do połowy XIX.) jeszcze nie sięgałem.

_________________
Pozdrawiam
Paweł
Syn Jana, wnuk Stanisława, prawnuk Walentego, 2xprawnuk Franciszka, 3xprawnuk Piotra, 4xprawnuk Andrzeja, 5xprawnuk Antoniego


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2017, 10:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
pawtak napisał(a):
Henryk Krzyżan napisał(a):
Bardzo ciekawy artykuł, ale moi przodkowie z rodziny Żupańskich zmarli prawdopodobnie przed rokiem 1843, bo moja praprababka brała ślub za zezwoleniem sądu. Co ciekawe w akcie zgonu jej siostry napisano, że rodzice zmarli w Poznaniu, albo w Buku, ale Mariusz twierdzi, że w Buku nie zmarł żaden Żupański, a on zna ten temat.


Obowiązki kupieckie mogły zagnać ich do Buku, gdzie mogli umrzeć, a na pogrzeb ciało przewożono na cmentarz gminy do Poznania. Przeglądam AP pod kątem wykorzystania materiałów na stronie, natknąłem się na rozmaite zezwolenia na przewóz zwłok, ale tak daleko (do połowy XIX.) jeszcze nie sięgałem.


Przeglądałem skorowidze kościoła św. Marii Magdaleny w Poznaniu (tam brali ślub i chrzcili dzieci), ale ich zgony nie zostały odnotowane. Jan Teodor był grekokatolikiem, więc jego zgon mógł być odnotowany w księgach tej gminy (zaginęły), ale jego żona Maria z Lewandowskich jako katoliczka powinna tam być, nawet jeśli zmarła w Buku, a chowana była w Poznaniu.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2017, 11:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3712
Henryk Krzyżan napisał(a):
Jan Teodor był grekokatolikiem, więc jego zgon mógł być odnotowany w księgach tej gminy (zaginęły),


Henryku, już kiedyś wyjaśniałem szczegółowo, że nie grekokatolikiem, a prawosławnym Grekiem. Wówczas określano ich jako schizmatyków lub dyzunitów, dziś te określenia wyszły z użycia, ale tak czy siak chodzi o prawosławie.

"Grekokatolicy" to potoczne określenie katolików, głównie ukraińskich, obrządku bizantyjskiego, czyli wschodniego, na skutek Unii Brzeskiej przeszli oni z prawosławia "na łono" Kościoła Katolickiego zachowując swoją liturgię. Z Grekami łączą ich bizantyjskie tradycje liturgiczne, a nie narodowość.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2017, 11:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Łukasz Bielecki napisał(a):
Henryk Krzyżan napisał(a):
Jan Teodor był grekokatolikiem, więc jego zgon mógł być odnotowany w księgach tej gminy (zaginęły),


Henryku, już kiedyś wyjaśniałem szczegółowo, że nie grekokatolikiem, a prawosławnym Grekiem. Wówczas określano ich jako schizmatyków lub dyzunitów, dziś te określenia wyszły z użycia, ale tak czy siak chodzi o prawosławie.

"Grekokatolicy" to potoczne określenie katolików, głównie ukraińskich, obrządku bizantyjskiego, czyli wschodniego, na skutek Unii Brzeskiej przeszli oni z prawosławia "na łono" Kościoła Katolickiego zachowując swoją liturgię. Z Grekami łączą ich bizantyjskie tradycje liturgiczne, a nie narodowość.


Łukaszu, masz rację, zupełnie o tym zapomniałem. Mój przodek rzeczywiście w niektórych aktach jest określany jako dyzunita. Chodzi więc o księgi gminy greckiej, muszę to sobie w końcu zakonotować w łepetynie :-)

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2017, 12:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 gru 2016, 23:58
Posty: 165
Lokalizacja: Poznań
Henryk Krzyżan napisał(a):
pawtak napisał(a):
Henryk Krzyżan napisał(a):
Bardzo ciekawy artykuł, ale moi przodkowie z rodziny Żupańskich zmarli prawdopodobnie przed rokiem 1843, bo moja praprababka brała ślub za zezwoleniem sądu. Co ciekawe w akcie zgonu jej siostry napisano, że rodzice zmarli w Poznaniu, albo w Buku, ale Mariusz twierdzi, że w Buku nie zmarł żaden Żupański, a on zna ten temat.


Obowiązki kupieckie mogły zagnać ich do Buku, gdzie mogli umrzeć, a na pogrzeb ciało przewożono na cmentarz gminy do Poznania. Przeglądam AP pod kątem wykorzystania materiałów na stronie, natknąłem się na rozmaite zezwolenia na przewóz zwłok, ale tak daleko (do połowy XIX.) jeszcze nie sięgałem.


Przeglądałem skorowidze kościoła św. Marii Magdaleny w Poznaniu (tam brali ślub i chrzcili dzieci), ale ich zgony nie zostały odnotowane. Jan Teodor był grekokatolikiem, więc jego zgon mógł być odnotowany w księgach tej gminy (zaginęły), ale jego żona Maria z Lewandowskich jako katoliczka powinna tam być, nawet jeśli zmarła w Buku, a chowana była w Poznaniu.


A ten Teoś? Koleją żelazną do Warszawy w 1862 się wybrał.

Obrazek

Gazeta Polska Warszawa nr 265, 19.09.1862, str. 4

_________________
Pozdrawiam
Paweł
Syn Jana, wnuk Stanisława, prawnuk Walentego, 2xprawnuk Franciszka, 3xprawnuk Piotra, 4xprawnuk Andrzeja, 5xprawnuk Antoniego


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2017, 13:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Dziękuję, ale to nie ten. Teodorów Żupańskich było kilku, "mój" używał imienia Jan, tylko w akcie urodzenia córki znalazłem imiona Jan Teodor.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2017, 13:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 lis 2016, 03:42
Posty: 54
Lokalizacja: Poznań: Chwaliszewo/Winogrady
Maria Wicherkiewiczowa, która - badając dzieje wspólnoty greckiej w Poznaniu - mogła osobiście rozmawiać z potomkami spolonizowanych już Greków, zauważa, że kiedy "cmentarz grecki" przechodził pod opiekę parafii św. Marcina (1918 r.), w umowie zastrzeżono nienaruszalność grobów w obrządku "greckokatolickim". Nieco później powstała osobna parafia prawosławna (św. Mikołaja), która nie korzystała z cm. Świętomarcińskiego; zmarłych chowała na stokach Cytadeli oraz najprawdopodobniej w Biedrusku (rekruci z Kresów, przesiedleńcy) – o czym przy innej okazji...
Badania Wicherkiewiczowej pochodzą z przełomu lat 1920/30, kiedy na cm. świętomarcińskim istniały jeszcze kwatera i stare groby dyzunickie (przeniesione z przedmieścia wildeckiego). Z pewnością do przełomu XVIII/XIX w. nieliczna diaspora grecka (wg. źródeł jakieś 50 osób w 1780 r., z czego połowa na stałe w Poznaniu, reszta podatki odprowadzała na Węgrzech) była dyzunicka. Być może później, aby konwersja z prawosławia na katolicyzm przebiegła "łagodniej", pojawili się wyznawcy greckokatoliccy? Najprawdopodobniej tego rodzaju informacje zawierały źródła, które oglądała Wicherkiewiczowa - jak sama pisze - w posiadaniu potomków Żupańskich, m.in. Marii z Sobeckich oraz Hoffmannów z Kórnika. Po wojnie, zdaje się, materiały zaginęły.

_________________
Pozdrawiam, Paweł!
https://e-lapidarium.pl/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2017, 13:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Przybycie Żupańskich do Polski z Węgier zdaje się potwierdzać testament Teodora Żupańskiego (ojca Jana Teodora), który zapisał w nim po 600 złotych polskich na kościół grecki w Myszkowcu na Węgrzech i szkołę przy nim (zapisy później anulowano).
viewtopic.php?f=12&t=9052&start=150
Ciekawe czy jest możliwość odnalezienia ksiąg metrykalnych kościoła greckiego w Myszkowcu.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2017, 15:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2016, 20:47
Posty: 591
Gregorius napisał(a):
Henryku!

Tutaj jest informacja o dzierżawie gruntów cmentarza. Jest to tekst z Gazety Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1831.08.15 Nr187.
Wynika z tego że już przed tą datą cmentarz istniał.

Obrazek

Powstał w 1795r. ?

Pozdrawiam,
Grzegorz.


Próbowałem obliczyć wielkość cmentarza na Św. Marcinie, działka nr 28, ale 512 prętów x 72 stopy to chyba pomyłka:

Obrazek

Wyszło by około 20m x 2000m.
Realny rozmiar działki to 20m x 200m.

Pozdrawiam,
Grzegorz.

_________________
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2017, 17:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3712
Gregorius napisał(a):
Próbowałem obliczyć wielkość cmentarza na Św. Marcinie, działka nr 28, ale 512 prętów x 72 stopy to chyba pomyłka:


Wyszło by około 20m x 2000m.
Realny rozmiar działki to 20m x 200m.


W dokumencie jest napisane 512 kwadratowych prętów i 72 kwadratowe stopy :)

Czyli jest tam od razu podana powierzchnia w tych jednostkach. Było to dokładnie 512 1/2 pręta kwadratowego, bo takowy liczył 144 stóp kwadratowych.

Pręt kwadratowy to z kolei ok. 14 m2. Powierzchnia przywołana w dokumencie to około 7.260 m2. Twój "realny" rozmiar to 4.000 m2 czyli nieco mniej, ale jednak w tym samym zakresie wielkości.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2017, 18:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2016, 20:47
Posty: 591
I w ten sposób człowiek uczy się do końca !

Dziękuję i pozdrawiam,
Grzegorz.

_________________
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2017, 18:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Z załączonego planu wynika, że cmentarz nie był jednak naprzeciw ul. Piekary, ale tuż obok?
http://mapa.targeo.pl/swiety-marcin-28- ... -805/ulica

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2017, 19:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2016, 20:47
Posty: 591
Wg mnie między Garncarską a Ratajczaka, mniej więcej w połowie:

http://www.cyryl.poznan.pl/upload_ext/kolekcje/426/t9fpjqLuszxfde2YocUt_ar16x9.jpg

Pozdrawiam,
Grzegorz.

_________________
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2017, 20:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Gregorius napisał(a):
Wg mnie między Garncarską a Ratajczaka, mniej więcej w połowie:

http://www.cyryl.poznan.pl/upload_ext/kolekcje/426/t9fpjqLuszxfde2YocUt_ar16x9.jpg

Pozdrawiam,
Grzegorz.


Grzegorzu, bardzo dziękuję.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2017, 20:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3712
Henryku, zauważ, że w czasach pruskich numeracja ul. Św. Marcin biegła inaczej - rosła okrężnie po stronie południowej od ul. Półwiejskiej do Bramy Berlińskiej i dalej stroną północną z powrotem. Po wojnie przenumerowano ulicę zgodnie z polskimi zwyczajami, tj, numery nieparzyste po jednej stronie, parzyste po drugiej. Pruski model numeracji zachował się co ciekawe na wielu mniejszych uliczkach Poznania.

W związku z tym numer 28 dziś a nr 28 150 lat temu to trochę gdzie indziej.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2017, 21:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Łukaszu, dziękuję za informacje. Wynika z tego, że cmentarz był na terenie, na którym obecnie są wieżowce.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2017, 21:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3712
Henryk Krzyżan napisał(a):
Łukaszu, dziękuję za informacje. Wynika z tego, że cmentarz był na terenie, na którym obecnie są wieżowce.


Nie, naprzeciwko. Tam gdzie jest lub był Pasaż Różowy, albo bardzo blisko.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2017, 21:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Łukasz Bielecki napisał(a):
Henryk Krzyżan napisał(a):
Łukaszu, dziękuję za informacje. Wynika z tego, że cmentarz był na terenie, na którym obecnie są wieżowce.


Nie, naprzeciwko. Tam gdzie jest lub był Pasaż Różowy, albo bardzo blisko.


A gdzie był Pasaż Różowy? Tam gdzie był fotoplastikon?

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2017, 22:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3712
Henryk Krzyżan napisał(a):
A gdzie był Pasaż Różowy? Tam gdzie był fotoplastikon?


https://www.google.pl/maps/@52.406784,1 ... 312!8i6656

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2017, 22:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Łukasz Bielecki napisał(a):
Henryk Krzyżan napisał(a):
A gdzie był Pasaż Różowy? Tam gdzie był fotoplastikon?


https://www.google.pl/maps/@52.406784,1 ... 312!8i6656


Dziękuję, rzadko teraz bywam w mieście, więc nie wiedziałem, że w ogóle taki istnieje :-)

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2017, 22:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 gru 2016, 23:58
Posty: 165
Lokalizacja: Poznań
Panowie (chyba, że jakaś Pani pod męskim nikiem to pardąsik)

Te Wasze rozważania o cmentarzu na Św. Marcinie można o kant .. mapy. Podsumuję to w jednym poście (wybaczcie, że bez cytowania):
- Łukasz ma racje pisząc, że numeracja byłą zmieniana. Porównajcie sobie dostępne mapy z ostatnich prawie 200 lat.
- obwieszczenie mówi nie o dzierżawie gruntów cmentarza, a o dzierżawie gruntów byłego cmentarza (nie wiadomo jak bardzo byłego), ów cmentarz mógł pochodzić z czasów kiedy kupcy "greccy" osiadali w okolicach St. Rynku, czyli przed założeniem cmentarza na Wildzie w 1797 (określam to miejsce umownie cmentarzem greckim na Wildzie).
- na obwieszczeniu pewnie mamy numery parcel, które nie są tożsame z numerami domów (zwróćcie uwagę, że niektóre parcele maja od ulicy dwa numery, brak nr 120 z obwieszczenia, 45,46,47 są już na Św. Marcinie, parcela numeru 27 jest większa od parceli numeru 28 na mapie, w obwieszczeniu chyba mniej (nie przeliczałem, przepraszam),
- tak duży cmentarz dla stosunkowo małej grupy wyznaniowej, tym bardziej, że istniał cmentarz na Wildzie - raczej niemożliwe, chyba, że przebiegli kupcy zastosowali jakiś manewr typu "dotacja z Unii".

_________________
Pozdrawiam
Paweł
Syn Jana, wnuk Stanisława, prawnuk Walentego, 2xprawnuk Franciszka, 3xprawnuk Piotra, 4xprawnuk Andrzeja, 5xprawnuk Antoniego


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2017, 22:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3712
Prawdą jest, że te numery w obwieszczeniu mogły się odnosić do numerów hipotecznych działek, też mi to przeszło przez myśl.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2017, 00:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2016, 20:47
Posty: 591
Wydaje mi się że na tej mapie są zaznaczone podziały geodezyjne - niestety bez numerów:

http://www.cyryl.poznan.pl/katalog.php?baza=obiekty&id_obiektu=49630

Tutaj natomiast jest mapa z 1785 roku. Kościół Św.Marcina (obekt oznaczony cyfrą 11) jest daleko za murami. To już prawie Wilda. Może dlatego mówimy o cmentarzu wildeckim?

http://www.cyryl.poznan.pl/upload_ext/kolekcje/317/V7lqW6dLmwRrRVhzOyud_ar16x9.jpg

I taka ciekawostka na legendzie mapy - obiekt oznaczony cyfrą 34 - szubienica.

Pozdrawiam,
Grzegorz.

_________________
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2017, 07:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Poznań był wtedy bardzo mały, więc odległość może wydawać się duża, a w rzeczywistości kościół św. Marcina był 200-300 metrów od murów. Cmentarz był znacznie dalej.
Szukam tej ciekawostki nr 34 i nie mogę znaleźć :-)

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2017, 12:34 
Offline

Dołączył(a): 12 lis 2013, 12:38
Posty: 183
Henryk Krzyżan napisał(a):
Szukam tej ciekawostki nr 34 i nie mogę znaleźć :-)


Jest w lewej górnej części mapy pomiędzy napisami "ŁĄKI MIEYSKIE" a "WILDA".
A tu trochę informacji
http://poznan.wikia.com/wiki/Szubienica
https://pl.wikipedia.org/wiki/Szubienica_w_Poznaniu

Pozdrawiam
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2017, 12:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2219
Lokalizacja: Poznań
Paradoksem jest to, że ponoć stała na wzgórku. Tysiące razy przechodziłem koło tej kapliczki jako dziecko w drodze nad jeziorko na Łęgach Dembińskich ale nigdy bym się nie domyślił, że była tam szubienica miejska.

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2017, 13:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Dziękuję, dowiedziałem się czegoś nowego o swoim mieście.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2017, 14:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2016, 20:47
Posty: 591
W informacji o dzierżawie gruntów byłego cmentarza greckiego (tekst z Gazety Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1831.08.15 Nr187) jest określenie "sub".
Czy to oznacza dzierżawę po subhastacji (egzekucji) ?

Pozdrawiam,
Grzegorz.

_________________
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2017, 15:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 lis 2016, 03:42
Posty: 54
Lokalizacja: Poznań: Chwaliszewo/Winogrady
Może chodzić o Święty Marcin sub(urbium) (=przedmieście).

_________________
Pozdrawiam, Paweł!
https://e-lapidarium.pl/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2017, 16:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3712
Gregorius napisał(a):
Tutaj natomiast jest mapa z 1785 roku. Kościół Św.Marcina (obekt oznaczony cyfrą 11) jest daleko za murami. To już prawie Wilda. Może dlatego mówimy o cmentarzu wildeckim?

http://www.cyryl.poznan.pl/upload_ext/kolekcje/317/V7lqW6dLmwRrRVhzOyud_ar16x9.jpg


No nie, bez przesady. Między Św. Marcinem (przedmieściem wokół kościoła) a Wildą była jeszcze Półwieś. Jak rozumiem blisko Wildy znajdował się dopiero kolejny cmentarz grecki założony po likwidacji tego pierwszego będącego gdzieś w okolicy św. Marcina.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2017, 16:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Łukasz Bielecki napisał(a):
Gregorius napisał(a):
Tutaj natomiast jest mapa z 1785 roku. Kościół Św.Marcina (obekt oznaczony cyfrą 11) jest daleko za murami. To już prawie Wilda. Może dlatego mówimy o cmentarzu wildeckim?

http://www.cyryl.poznan.pl/upload_ext/kolekcje/317/V7lqW6dLmwRrRVhzOyud_ar16x9.jpg


No nie, bez przesady. Między Św. Marcinem (przedmieściem wokół kościoła) a Wildą była jeszcze Półwieś. Jak rozumiem blisko Wildy znajdował się dopiero kolejny cmentarz grecki założony po likwidacji tego pierwszego będącego gdzieś w okolicy św. Marcina.


Przedmieście Nowe Ogrody też oddzielało Św. Marcin od Wildy.
Może ktoś jest zorientowany, czy zachowała się do dziś kolumna nagrobna na terenie byłego cmentarza kalwińsko/staroluterańskiego przy ul. Ogrodowej? Pamiętam ją z dzieciństwa.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Ostatnio edytowano 12 lut 2017, 16:49 przez Henryk Krzyżan, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2017, 16:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2016, 20:47
Posty: 591
Oczywiście Św. Marcin i Wilda to duże uproszczenie.

"...W roku 1795 (lub 1797) Konstanty Żupański, założył nowy cmentarz, na północ od przedmieścia Wilda..." 

Żródło:
https://www.joomag.com/magazine/przegl%C4%85d-archiwalno-historyczny-1-2014/0213358001455273070?page=103

Cmentarz nie był na Wildzie: był "na północ od przedmieścia Wilda".

Pozdrawiam,
Grzegorz.

_________________
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2017, 19:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3712
Gregorius napisał(a):
Oczywiście Św. Marcin i Wilda to duże uproszczenie.

"...W roku 1795 (lub 1797) Konstanty Żupański, założył nowy cmentarz, na północ od przedmieścia Wilda..." 

Żródło:
https://www.joomag.com/magazine/przegl%C4%85d-archiwalno-historyczny-1-2014/0213358001455273070?page=103

Cmentarz nie był na Wildzie: był "na północ od przedmieścia Wilda".


Z tych lapidarnych zdań można jednak co nieco wywnioskować.

"Za bramą Wrocławską" sugeruje stosunkowo niewielkie oddalenie od murów miejskich, więc pewnie istotnie było to na przedmieściu Św. Marcina. Przedmieście to 200-250 lat temu zajmowało dość niewielki obszar, z grubsza ograniczający się do dzisiejszej ulicy św. Marcin na odcinku od obecnego pomnika Cegielskiego do okolic ulicy Ratajczaka. Trzeba by sprawdzić jakiej parceli odpowiadał ówcześnie numer hipoteczny 28 w obrębie świętomarcińskim. Przypominam sobie teraz, że przez cały wiek XIX utrzymywał się podział hipoteczny według tych obrębów mających początek w przedrozbiorowych jeszcze rozgraniczeniach na dawne miasto w murach, Śródkę, Chwaliszewo, Św. Marcin itd. Zapewne więc cmentarzyk był gdzieś w promieniu 200-300 metrów od kościoła.

Z kolei lokalizacja drugiego cmentarza też jest dość jasna. Na północ od wsi Wilda (określenie "przedmieście" na Wildę jest anachronizmem, przedmieściem była ona pod koniec XIX wieku, ale nie ok. 1800), jednocześnie w miejscu, gdzie w latach 1830' powstały fortyfikacje. To ogranicza obszar do terenu między dzisiejszymi ulicami Królowej Jadwigi, Półwiejską, Kościuszki i Niezłomnych. Gdzieś tam musiał się mieścić ten cmentarzyk, który z racji zajęcia terenu pod umocnienia Prusacy "przenieśli" w sumie dość niedaleko, bo kawałek na zachód, na zewnętrzny teren fortecy przy ulicy późniejszej Towarowej (a wówczas Glacisstrasse), gdzie jak wiadomo powstały też cmentarze innych poznańskich parafii i gmin wyznaniowych. Tam była więc lokalizacja trzeciego i ostatniego cmentarza greckiego.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 207 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL