Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 19 mar 2024, 04:22

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 207 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 sie 2017, 04:54 
Offline

Dołączył(a): 13 kwi 2012, 10:38
Posty: 378
Ps
A jeszcze w temacie cmentarza górczyńskiego - bardzo ciekawe są księgi wojenne i przedwojenne - myślałem pójść tam z dobrym aparatem cyfrowym i porobić zdjęcia każdej strony w dobrej rozdzielczości i wrzucić na stronę-hosta do pobrania lub przeglądania ale to wymaga wolnego dnia i uzgodnień

_________________
Pozdrawiam Serdecznie

Stanisław Bartoszewski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sie 2017, 06:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2660
Lokalizacja: Poznan
viewtopic.php?f=5&t=925&hilit=cmentarz+sw.marcina
Poczytaj.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sie 2017, 18:31 
Offline

Dołączył(a): 13 kwi 2012, 10:38
Posty: 378
Czytałem ale nic z tego nie wynika. Tylko tyle że niemcy ekshumowali na samotną nie dalej niż 15 lat po pogrzebie a resztę polacy do zbiorowego grobu na milostowie (też do końca nie wiadomo gdzie) -- tyle zrozumiałem. Mnie natomiast interesują księgi cmentarne

_________________
Pozdrawiam Serdecznie

Stanisław Bartoszewski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sie 2017, 20:44 
Offline

Dołączył(a): 01 gru 2009, 18:03
Posty: 659
Lokalizacja: Poznań
kapelusz napisał(a):
Ps
A jeszcze w temacie cmentarza górczyńskiego - bardzo ciekawe są księgi wojenne i przedwojenne - myślałem pójść tam z dobrym aparatem cyfrowym i porobić zdjęcia każdej strony w dobrej rozdzielczości i wrzucić na stronę-hosta do pobrania lub przeglądania ale to wymaga wolnego dnia i uzgodnień


viewtopic.php?f=3&t=4067&p=95129&hilit=cmentarz+g%C3%B3rczyn#p95129

Mniej więcej dwa lata temu padła propozycja zdigitalizowania tych ksiąg po wcześniejszym ich sfotografowaniu. Niestety ksiądz proboszcz nie był zainteresowany. Pozwolenie może dać tylko proboszcz parafii p.w MBB.

krysia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 paź 2017, 08:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3711
Przypominam ten wpis o cmentarzu greckim, który niegdyś mieścił się w płd-zach narożniku dawnego dworca autobusowego:

Łukasz Bielecki napisał(a):
Jeśli się nałoży tę mapę na dzisiejszą, to cmentarz wypada mniej więcej w rejonie skrzyżowania ulic Przemysłowej i Wujka, byłby to ten narożnik:
https://www.google.pl/maps/@52.399638,1 ... .4h,76.53t
Czyli na terenach dawnego dworca autobusowego...


Obecnie na całym tym terenie toczą się prace budowlane, a konkretnie kopane są fundamenty. Jakby podejść od strony ul. Przemysłowej i Wujka, to można by chociaż popatrzeć na wykop, nie podejrzewam, aby jeszcze dziś wykopywali jakieś szczątki ludzkie, choć wykluczyć nigdy nie można. W sumie może władze nawet nie dysponowały informacją, że tam się przez pewien czas mieścił cmentarz? W każdym razie pewnie wkrótce coś na tym terenie wybudują.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lis 2017, 11:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 kwi 2011, 18:28
Posty: 789
Lokalizacja: Pleszew
Warto zajrzeć -https://www.tvn24.pl/poznan-lezy-na-cmentarzach,785763,s.html

_________________
Pozdrawiam
Liliana Komorowska

--------------------------------------
Komorowski Antoni akt ur. II poł. XVIIIw.(Czerniejewo i okolice) Brzostowski Antoni zgon poł.XIXw. (?) Brzostowski Kazimierz XVIIIw.(kuj.pom.)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sty 2018, 16:14 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 0076&tab=3
Goniec Wielkopolski: najtańsze pismo codzienne dla wszystkich stanów
Rok 1880
Numer 89


- Nowy cmentarz farny, zbyteczny w Poznaniu.
Wiadoma, że dochczasowy cmentarz farny przy ulicy św. Wojciecha jest tak obszerny, że jeszcze na lat kilka miejsca stanie do chowania zmarłych. Miejscem tem jest obszerny plac dotychczas nietknięty u stóp górnego Cmentarza przy zielonych sztachetach w połączeniu z dotychczasowym ogrodem. Uwzięto się w dozorze farnym, aby miejsce na nowy cmentarz wbrew życzeniu duchowieństwa, które przecież doskonale zna potrzeby parafialne, a zatem i cmentarz, koniecznie i to jeszcze zaraz zakupić. Zakupiono też dwadzieścia (20) morgów za 20 tysięcy na ów nowy cmentarz. Morgi te, położone tuż przy cmentarzu żydowskim za bramą berlińską, na prawo od dworca centralnego. Nowy ten cmentarz oczywiście będzie ogrodzony z trzech stron, z czwartej strony ogrodzenia nie będzie potrzeba, bo mur cmentarza żydowskiego wystarczy jako ogrodzenie i dla rzymsko - katolickiego farnego cmentarza w Poznaniu. Tym sposobem rzymscy katolicy parafii farnej razem ze żydami będą spoczywali obok siebie w pokoju wiekuistym. Możnaby też przy tej sposobności zaraz wszystkie chrześcijańskie cmentarze miasta Poznania przy nowym farnym i około żydowskiego urządzić, aby czemprędzej zaprowadzić cmentarze symultanne.
Czy jest kto w dozorze farnym, i w radzie parafialnej, któremu rzecz ta obojętną?
Parafijanom farnym i innym katolikom jak i duchowieństwu z pewnością obojętnią nie jest. W obydwóch archidyecezyach naszych nigdzie nie ma rzymsko-katolickiego cmentarza obok żydowskiego. Farny dopiero dozór pierwszy wsławi się w dziejach miasta Poznania i naszego Księztwa tem, że wprowadza tę niesłychaną, nowość do naszej ziemi. Nawet rada parafialna okazała się, nie mając zbadanej należycie tej całej sprawy, skorą do potwierdzenia wniosku dozoru, czyżby z grzeczności dla grzecznego prezesa dozoru? Odtąd by więc parafianie farnego kościoła zmarłym swym krewnym i przyjaciołom oddawali uroczyście ostatnią przysługę śród kurzu, błota, trzasku, hałasu, krzyków, wozów, dorożek, koni rogacizny i nierogacizny, na drodze prowadzącej do dworca i zarazem na nowy cmentarz farny.
Ręczymy, że gdyby rada parafii farnej chciała cofnąc swoje zezwolenie na drodze prawnej, jeszcze uczynić to może. O co prosimy!

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sty 2018, 16:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3711
Niezłe, co za obskurancki artykulik :)
Rada parafialna myślała jednak przyszłościowo, choć nikt nie mógł oczywiście przewidzieć, że cmentarz zlikwidują hitlerowcy.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sty 2018, 17:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 lis 2016, 03:42
Posty: 54
Lokalizacja: Poznań: Chwaliszewo/Winogrady
Dzięki za ten trop :) Kilka ciekawych, prasowych wpisów można znaleźć u nas na stronie, polecam te, dotyczące "zniesienia cmentarzy w śródmieściu". Po najechaniu na foto pojawi się adres bibliograficzny; źródło: WBC i Polona - http://cmentarze-poznania.pl/cmentarze/

_________________
Pozdrawiam, Paweł!
https://e-lapidarium.pl/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 sty 2018, 02:36 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 0076&tab=3
Goniec Wielkopolski: najtańsze pismo codzienne dla wszystkich stanów
Rok 1880 Numer 117

Poniedziałek, 24go Maja.
- Cmentarz dla kościoła Farnego (20 mórg po 1000 grz. morga) został już stanowczo kupiony. Rada Parafijalna podpisała zeszłego Piątku przedłożony sobie kontrakt. Rada była w większości, ale nie w komplecie. Już od 1go Kwietnia r. 1881go ma się zacząć chowanie na nowym cmentarzu. Kupno to o tyle jest korzystne, że mur żydowski będzie osłaniał zarazem i katolickie miejsce spoczynku z jednej strony. Na starym cmentarzu przez lat 50 jeszcze chować się będą ci co mają grobowce familijne, poczem cmentarz zostanie zupełnie zniesiony.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 sty 2018, 12:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2016, 20:47
Posty: 591
Ponieważ muszę odwiedzić wulkanizatora na Madziarskiej, wrzuciłem mapę tej okolicy i wyświetlił mi się cmentarz na terenie ogródków działkowych.
Co to za cmentarz? Mapa google niczego nie pokazuje.

https://mapa.targeo.pl/poznan%2061-615%20madziarska%20,19,16.9306271,52.4495732?data=eyJmdHMiOnsicSI6InBvem5hbiA2MS02MTUgbWFkemlhcnNrYSAifSwid2luIjoic2VhcmNoLWZvcm0ifQ==

Pozdrawiam,
Grzegorz.

_________________
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 sty 2018, 12:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2660
Lokalizacja: Poznan
To chyba cmentarz parafii Pw.Matki Boskiej Czestochowskiej, Cmentarz Naramowicki
ale nie mam wiecej pojecia.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 sty 2018, 13:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3711
Cmentarz parafii naramowickiej jest dobry kilometr dalej, przy ul. Jasna Rola. Tam na działkach to chyba jakaś pomyłka.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 sty 2018, 14:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 lis 2016, 03:42
Posty: 54
Lokalizacja: Poznań: Chwaliszewo/Winogrady
Cytuj:
wyświetlił mi się cmentarz na terenie ogródków działkowych

Komuś się ręka omsknęła, kiedy oznaczał mapę. O cmentarzu nic mi nie wiadomo. Błąd na mapie.

_________________
Pozdrawiam, Paweł!
https://e-lapidarium.pl/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 sty 2018, 15:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2016, 20:47
Posty: 591
No i się wyjaśniło. Przez moment myślałem że ktoś zaznaczył tam stary cmentarz Bronisława / Jasna Rola.

Pozdrawiam,
Grzegorz.

_________________
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 sty 2018, 21:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 gru 2016, 23:58
Posty: 165
Lokalizacja: Poznań
Gregorius napisał(a):
No i się wyjaśniło. Przez moment myślałem że ktoś zaznaczył tam stary cmentarz Bronisława / Jasna Rola.


Dla ścisłości to przy Krygowskiego.

_________________
Pozdrawiam
Paweł
Syn Jana, wnuk Stanisława, prawnuk Walentego, 2xprawnuk Franciszka, 3xprawnuk Piotra, 4xprawnuk Andrzeja, 5xprawnuk Antoniego


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 sty 2018, 22:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3711
Przy obecnej Krygowskiego mieścił się stary cmentarzyk Nowych Naramowickich Olędrów, oczywiście ewangelicki. Katolicki cmentarz parafii MB Częstochowskiej leży gdzieś z 400 metrów na południe i nie ma z tym pierwszym nic wspólnego.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 sty 2018, 22:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 gru 2016, 23:58
Posty: 165
Lokalizacja: Poznań
Łukasz Bielecki napisał(a):
Przy obecnej Krygowskiego mieścił się stary cmentarzyk Nowych Naramowickich Olędrów, oczywiście ewangelicki. Katolicki cmentarz parafii MB Częstochowskiej leży gdzieś z 400 metrów na południe i nie ma z tym pierwszym nic wspólnego.


W sensie? Bo nie kumam o co chodzi.

_________________
Pozdrawiam
Paweł
Syn Jana, wnuk Stanisława, prawnuk Walentego, 2xprawnuk Franciszka, 3xprawnuk Piotra, 4xprawnuk Andrzeja, 5xprawnuk Antoniego


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 sty 2018, 22:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3711
Jak przeczytałem Jasna Rola, to myślałem, że chodzi o cmentarz parafii naramowickiej, o którym pisała Hania.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 sty 2018, 22:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 lis 2016, 03:42
Posty: 54
Lokalizacja: Poznań: Chwaliszewo/Winogrady
Panowie się nie zrozumieli... Gregorius napisał Bronisława/Jasna Rola. Najbliższy ul. Bronisława cmentarz jest ten ewangelicki na ul. Krygowskiego. Jasna Rola to oczywiście cmentarz parafii naramowickiej. Wszyscy wiemy o co chodzi, tylko "się napisało" nieprecyzyjnie ;)

_________________
Pozdrawiam, Paweł!
https://e-lapidarium.pl/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 sty 2018, 23:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2016, 20:47
Posty: 591
Sorry, chodziło mi o ewangelicki cmentarz Jasna Rola / Krygowskiego.
Krygowskiego jest od niedawna, nie zapamiętałem tej nazwy ulicy i dlatego napisałem Bronisława.
To w jednym fyrtlu, no może nieprecyzyjnie.

Pozdrawiam,
Grzegorz.

_________________
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 lut 2018, 12:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 paź 2017, 22:12
Posty: 12
Jak jesteśmy w temacie cmentarza przy ul. Krygowskiego, wybrałem się tam ostatnio i jedyne na co się natknąłem to tablica której zdjęcia wrzucam poniżej. Obok też były schody, lecz może to być pozostałość konstrukcji która istniała tam w okresie 2010-2013?

Czy jest ktoś w stanie rozszyfrować fragment tego napisu na płycie? Dziwi mnie tylko fakt że nie ma nigdzie daty na tej płycie. Może to fragment jakiegoś większego nagrobka.

Cytuj:
...gingst zur ewgen Heimain ein, Wie wohl mag Dir, Verklärter sein!


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

2008:
Obrazek
2010:
Obrazek
2012:
Obrazek

Aktualnie teren wygląda tak (2016):
Obrazek

_________________
Lubiechowo - Kurkiewicz
Bielewo - Cichocki


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 lut 2018, 14:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3711
Na początku niewątpliwie było "Du" (odtłuczone), dalej jest Heimath. Całość znaczy z grubsza - Poszedłeś do wiekuistej ojczyzny - jak dobrze ci tam, opromienionemu.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lut 2018, 20:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 gru 2016, 23:58
Posty: 165
Lokalizacja: Poznań
buddha napisał(a):
Jak jesteśmy w temacie cmentarza przy ul. Krygowskiego, wybrałem się tam ostatnio i jedyne na co się natknąłem to tablica której zdjęcia wrzucam poniżej. Obok też były schody, lecz może to być pozostałość konstrukcji która istniała tam w okresie 2010-2013?


Schody to pozostałość współczesnej budowli.

_________________
Pozdrawiam
Paweł
Syn Jana, wnuk Stanisława, prawnuk Walentego, 2xprawnuk Franciszka, 3xprawnuk Piotra, 4xprawnuk Andrzeja, 5xprawnuk Antoniego


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2018, 21:52 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 9776&tab=3
Goniec Wielkopolski: najtańsze pismo codzienne dla wszystkich stanów
Rok 1881
Numer 123


- Nowa brama, która powstąje obecnie w przedłużeniu Małej Rycerskiej, a która ma być ukończoną w jesieni, będzie, o ile można wnosić z fundamentów, podobną do bramy Berlińskiej. Będzie miała dwa przejazdy dla wozów i dwa chodniki dla pieszych. Droga za tą bramą przerznie cmentarz ewangielicki gminy św. Pawła.
...

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 sty 2019, 23:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Witam,
Czy ktoś jest zorientowany, w którym miejscu ul. Wszystkich Świętych w Poznaniu był kościół i cmentarz pod tym samym wezwaniem?
Na cmentarzu chowano w XVIII wielu biedną ludność miasta, w tym zubożałą szlachtę, a w kościele biedniejszych rzemieślników.
Poza tym interesuje mnie gdzie był wtedy cmentarz zwany wielkim, bo farny był chyba przy kościele.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sty 2019, 00:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 lis 2016, 03:42
Posty: 54
Lokalizacja: Poznań: Chwaliszewo/Winogrady
Cmentarz zajmował teren mniej więcej od budynku szkoły na rogu ul. Wszystkich Świętych w stronę placu...
[url]Obrazek[/url]

A relacje z prac archeologicznych do poczytania choćby tu:
http://poznan.wyborcza.pl/poznan/1,36001,2860216.html

https://gloswielkopolski.pl/za-bramka-w-poznaniu-odkopano-juz-szczatki-200-osob-zdjecia/ar/3539395

_________________
Pozdrawiam, Paweł!
https://e-lapidarium.pl/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sty 2019, 00:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Bardzo dziękuję Pawle. Jak indeksuję jakąś parafię, to lubię wiedzieć gdzie był nieistniejący kościół i cmentarz.
Co ciekawe, to chyba ta parafia nie prowadziła własnych ksiąg, bo wpisy są w księgach par. św. Marii Magdaleny.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lut 2019, 11:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2218
Lokalizacja: Poznań
Czy wiadomo co sie dzieje ze stroną http://cmentarze-poznania.pl/ ?
Wygląda na to, że domena nie jest opłacona - zgłasza sie hosting home.pl

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lut 2019, 12:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 lis 2016, 03:42
Posty: 54
Lokalizacja: Poznań: Chwaliszewo/Winogrady
To prawda. Zmieniamy koncepcję i ma to związek z planowanym założeniem stowarzyszenia zajmującego się "ratowaniem" poznańskich cmentarzy (i pamięci o nich) oraz pracą nad Cyfrowym Lapidarium Poznania. Póki co - jesteśmy na facebooku jako Cmentarze Poznania i tam publikujemy sporo starych zdjęć, informacji, biogramów, planów itp. Inna jest też interakcja z ludźmi, którzy wrzucają ciekawe fotki ze zbiorów rodzinnych.
Strona wróci, jak się "ogarniemy" ;)
Zapraszamy na fb -> https://www.facebook.com/CmentarzePoznania/
Można tam już spotkać kilku użytkowników tego forum, którzy aktywnie nas wspierają :)
Pozdrawiamy!

_________________
Pozdrawiam, Paweł!
https://e-lapidarium.pl/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lut 2019, 16:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2660
Lokalizacja: Poznan
Gratuluje stronki.....no i zdjecia naprawde to kawal historii cmentarzy
naszego miasta. Moge przeslac fotki do zamieszczenia na stronke, ktora jest "w remocie".
Jestem zainteresowana "... założeniem stowarzyszenia zajmującego się ratowaniem
......" Odzywaj sie od czasu do czasu jak sprawy sie maja...dziekuje.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lut 2019, 16:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 lis 2016, 03:42
Posty: 54
Lokalizacja: Poznań: Chwaliszewo/Winogrady
Cytuj:
Gratuluje stronki.....no i zdjecia naprawde to kawal historii cmentarzy
naszego miasta. Moge przeslac fotki do zamieszczenia na stronke, ktora jest "w remocie".
Jestem zainteresowana "... założeniem stowarzyszenia zajmującego się ratowaniem
......" Odzywaj sie od czasu do czasu jak sprawy sie maja...dziekuje.


Dziękujemy za komplementy; staramy się trzymać wysoki poziom merytoryczny, a przy deficycie czasu - różnie bywa z aktywnością, ale na fb jestem raczej dostępny i tam można pisać wiadomości, pytać i sugerować...
Wiadomo, że przygarnę wszelkie funaralia w każdej postaci! Zdjęcia, wspomnienia, artykuły... Proszę słać na skrzypalik@gmail.com, właściwie przeze mnie opisane, z podaniem autora, zasobu itd. - wykorzystam na stronie, tak jak robię to na fb.
Stowarzyszenie się organizuje i konceptualizuje, choć niestety, ku mojemu zaskoczeniu, nawet w środowisku cmentarników (czy jak tam zwał) trudno się dogadać i pod okrągłymi słówkami jest sporo rywalizacji i wchodzenia sobie w paradę. Ale nie odpuszczę. Tymczasem, zachęcam do lektury sprzed kilku miesięcy, która sygnalizuje poznańskie potrzeby w temacie cmentarzy:
http://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,105531,24114093,zniknie-na-naszych-oczach-a-zmarli-odejda-w-niepamiec-cmentarz.html

_________________
Pozdrawiam, Paweł!
https://e-lapidarium.pl/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lut 2019, 06:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2218
Lokalizacja: Poznań
Cytuj:

To dla mnie smutna informacja. Nie mam i nie zamierzam mieć konta na fb ale cóż....takie czasy nastały.
Sieć 'Piotr i Paweł' miała karty rabatowe. Od początku roku je zlikwidowała i wprowadziła aplikację na smartfony. Ile osób nadal korzysta z karty rabatowej ?? Tylko 12% - singum temporis....

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lut 2019, 08:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2660
Lokalizacja: Poznan
Pawel, ja takze nie mialam, nie mam i nie bede miec konta na Facebook,
poczekam na "remontowana" stronke i tam wlasnie chcialabym fotki, ktore posle
zobaczyc :wink: Wierze, ze niebawem stronka, na ktora czekasz/czekamy bedzie dostepna.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lut 2019, 11:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 lis 2016, 03:42
Posty: 54
Lokalizacja: Poznań: Chwaliszewo/Winogrady
Hania, Paweł, rozumiem takie podejście. Też bywam sceptyczny jeśli idzie o sposoby użytkowania fb. Optymalna sytuacja, to równoczesne istnienie obu wersji strony dot. poznańskich cmentarzy i do tego będę dążył. W ten sposób informacje trafiają do szerszego grona odbiorców, no i można podyskutować w komentarzach pod wpisami na fb, co jest trudniejsze na samej stronie internetowej.
I podtrzymuję to, co już napisałem - chętnie zapoznam się z wszelkimi materiałami dotyczącymi funeralnej historii Poznania.
Będę tu informował o rozwoju sytuacji (strona, stowarzyszenie, itd.); trzymajcie kciuki za powodzenie projektu...

_________________
Pozdrawiam, Paweł!
https://e-lapidarium.pl/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lut 2019, 05:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2218
Lokalizacja: Poznań
Pawle, Dziękuję za zrozumienie. Będę z niecierpliwością oczekiwał wznowienia działania Waszej strony.

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 kwi 2019, 14:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 lis 2016, 03:42
Posty: 54
Lokalizacja: Poznań: Chwaliszewo/Winogrady
Społeczny Opiekun Zabytków oraz redakcja strony cmentarze-poznania.pl zapraszają na wydarzenie:
"DLA FRANUSIA MĄDREGO I INNYCH POCHOWANYCH NA CYTADELI".

Z okazji MIĘDZYNARODOWEGO DNIA OCHRONY ZABYTKÓW (18 kwietnia) oraz Miesiąca Pamięci Narodowej zapraszamy do zwiedzania ze Społecznym Opiekunem Zabytków i Redakcją strony cmentarze-poznania.pl zabytkowego cmentarza św. Wojciecha na stoku poznańskiej Cytadeli.

W programie:
*** OTWARTE ZWIEDZANIE ZABYTKOWEJ NEKROPOLII
13 kwietnia, g. 11 i g. 17.
*zbiórka przy wejściu głównym na Cytadelę (od alei Niepodległości), u dołu schodów, przy "armatach".

*** SPOŁECZNA OPIEKA SZKÓŁ NAD MOGIŁAMI
15 i 17 kwietnia - oprowadzanie po cmentarzu dla uczniów z nauczycielami i objęcie przez szkoły społecznej opieki nad wybranymi mogiłami
UWAGA: szkoły, zastępy harcerskie itp. mogą jeszcze zgłaszać chęć udziału w akcji: skg.poznan@wp.pl

*** SPACER DENDROLOGICZNY PO STOKU CMENTARNYM CYTADELI
17 kwietnia, g. 17

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.
Uwaga: w przypadku skrajnej niepogody organizatorzy zastrzegają sobie prawo odwołania zwiedzania.

Organizatorzy: Społeczny Opiekun Zabytków Adam Suwart, redakcja strony cmentarze-poznania.pl - Cyfrowe Lapidarium Poznania, Stowarzyszenie im. Kaspra Goskiego, Dendroterpia Poznań.

_________________
Pozdrawiam, Paweł!
https://e-lapidarium.pl/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 mar 2020, 16:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Witam.
W księdze miejskiej Poznania z roku 1777 wymieniony został cmentarz na Czerwowskiej Górze. Może ktoś jest zorientowany jakie to miejsce? Dodam tylko, że chodziło o budowę cegielni na gruntach wsi Rataje.
Fragment:
...gdy toż zgromadzenie Ewangelickie rozpoczętą na Grobli Fabrykę kościoła swego (budowa kościoła rozpoczęła się właśnie w 1777 roku - przyp. mój) i innych dla osób kościelnych pomieszkań, struk... zakończy, y Cmętarz na Czerwowskiej Górze do (nich) z dawna należący obmuruje..."
Chodzi zatem o cmentarz ewangelicki. Jak się nazywała góra, na której był cmentarz ewangelicki obok kościoła św. Wojciecha, zlikwidowany w czasie budowy Cytadeli?

Już sam znalazłem, ale nie usuwam, bo może komuś się przydać.
Wzgórze Winiarskie (Góra Burchartowej, Czerwowska Góra)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wzg%C3%B3rze_Winiarskie

Pytanie o splanowane wzgórze obok kościoła św. Wojciecha nadal aktualne. Wzgórze było naprzeciwko Cmentarza Zasłużonych.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 mar 2020, 18:24 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
https://zabytek.pl/pl/obiekty/poznan-ko ... l-pw-wszys
Historia
"Szczytowy okres popularności tendencji reformatorskich zgodnych z nauką Marcina Lutra przypadł w Poznaniu na poł. XVI w. Ich ośrodkiem był pałac należący do możnego rodu Górków przy ul. Wodnej, gdzie w latach 1540-1543 działał prywatny zbór. W 1571 r. do Poznania przybyli jezuici. Wówczas zabroniono odprawiania nabożeństw w obrębie murów miejskich luteranom, którzy wznieśli na Górze Czerwowskiej (zw. także Winną lub Łysą), położonej na pn. od Wzgórza św. Wojciecha, dom modlitwy. Pod koniec XVI w. został zastąpiony drewnianym kościołem, spalonym w 1616 r. Od tej chwili, przez ponad 150 lat ewangelicy nie posiadali w Poznaniu własnej świątyni.
5 marca 1768 r. sejm przyznał innowiercom prawo do swobodnego wyznawania wiary, co miało bezpośredni wpływ na decyzję o budowie zboru ewangelickiego i zakupieniu w tym celu gruntów na przedmieściu Grobla w Poznaniu. W kwietniu 1777 r. król Stanisław August wydał przywilej zezwalający na jego budowę, a trzy miesiące później położono kamień węgielny.
Kościół ewangelicki pw. św. Krzyża został zaprojektowany przez Antoniego Höhne i wzniesiony w latach 1777-1783. Wystrój rzeźbiarski jest wiązany z Augustynem Schöpsem, który w latach 1781-1785 wykonał m. in.: trzy niezachowane rzeźby Cnót Boskich - Wiary, Nadziei oraz Miłości, figury czterech Ewangelistów znajdujące się przy ołtarzu, rzeźby atlantów wspierających emporę zachodnią i najprawdopodobniej figury św.św. Piotra i Pawła wieńczące główny portal wybudowany w latach 1802-1803. W 1785 r. wykonano ołtarz główny oraz rokokowy prospekt organowy.
"
...
https://www.researchgate.net/publicatio ... r_3_96-116
Żyto A., 2017, Śladami poznańskich ewangelików, Turystyka Kulturowa, nr 3, 96-116
Ewangelicy w Poznaniu
"Pierwsze wzmianki o poznańskich ewangelikach pojawiają się w XVI wieku.
Ich obecność, będąca często skutkiem konwersji religijnej wynikała początkowo przede wszystkim z podtrzymywanych kontaktów handlowych i kulturowych z coraz to bardziej zreformowanym zachodem. Miejscem, w którym w sposób zorganizowany zainicjowano
życie religijne innowierców, była rezydencja rodu Górków herbu Łodzia, zlokalizowana przy ul. Wodnej (obecnie gmach Muzeum Archeologicznego – Pałac Górków). Niewątpliwie ważną postacią dla wspólnoty ewangelickiej był kasztelan poznański i starosta generalny wielkopolski, Andrzej I Górka (1500-1551 r.), który pomimo katolickich korzeni zdecydował się na udzielnie swojego protektoratu dla zreformowanych chrześcijan, wstępując samemu w ich szeregi. Od połowy XVI w. rezydencja, przebudowana na pałac z kaplicą, stała się najważniejszym ośrodkiem wielkopolskiej reformacji w myśl humanistycznej tolerancji światopoglądowej. Ostatecznie, po wygaśnięciu rodu Górków (1592 r.) przez blisko dwieście lat poznańscy ewangelicy spotykali się prywatnie w domach lub w niewielkim, drewnianym kościele zlokalizowanym poza murami miejskimi na Górze Czerwowskiej, gdzie w miejscu odpowiadającym położeniu dzisiejszemu pomnikowi Armii Poznań znajdował się również cmentarz parafialny, szkoła, szpital i zabudowania gospodarcze [Błaszczyk 2001, s. 23-45].
W 1616 r. całość zabudowań została stracona w wyniku podpalenia, będącego wyrazem niepokojów społecznych i wrogiego nastawienia katolickiej ludności do dysydentów. Kolejne 150 lat to okres, w którym ewangelicy zmuszeni byli korzystać z miejsca modlitwy poza
murami miasta, aż do czasu najazdu szwedzkiego, gdy w latach 1704 – 1710 władze umożliwiły celebrację nabożeństw przy ul. Woźnej, w pomieszczeniach łaźni miejskiej.
Po przywróceniu polskich władz w mieście wierni ponownie zostali pozbawieni miejsca spotkań oraz dobytku wspólnotowego i przez ponad pół wieku wciąż pozostawali bez własnej siedziby. Sytuacja zmieniła się na korzyść po roku 1768, co wynikało z postanowień Traktatu Warszawskiego. Zapewniał on gwarancję tolerancji wyznaniowej w Polsce i oficjalnie zamykał okres prześladowań mniejszości religijnych. Ewangelicy otrzymali wówczas teren pomiędzy rozlewiskami Warty a Groblą z przeznaczeniem na budowę zboru, która rozpoczęła się w 1777 r.. Do czasu poświęcenia świątyni w 1786 roku, nabożeństwa luterańskie sprawowane były tymczasowo w Wadze Miejskiej. Tworzenie się ośrodka wspólnoty ewangelickiej na Grobli wpłynęło niewątpliwie na rozwój tego urokliwego w ówczesnym czasie miejsca. Pobliskie tereny stawały się stopniowo głównym miejscem osiedlania się przybywającej ludności niemieckiej, w przeważającej mierze będącej wyznania ewangelickiego. Coraz więcej ludzie migrowało chętnie z ciasnych zabudowań miejskich
na tereny przedmiejskie, w tym m.in. zamożne rodziny ewangelickie, które przyczyniały się do rozwoju gospodarczego tych terenów. „Wyłonił się z tej panoramy obraz luteran jako ludzi światłych, zapobiegliwych i przedsiębiorczych, mających uznanie dla pracy (…) stanowiącej moralny aspekt zbawienia” [Błaszczyk 2001, s. 8]. W wyniku zmian granic terytorialnych, na mapie osiemnastowiecznej został do Prus.
"
...
https://pl.wikipedia.org/wiki/Cmentarz_ ... w_Poznaniu
Historia
"W myśl mandatów królewskich z 1555 i 1556, egzekwowanych skrupulatnie przez starostę Janusza Kościeleckiego, na terenie miasta Poznania obowiązywał zakaz odbywania praktyk religijnych przez protestantów. Głównym ośrodkiem protestantyzmu stało się wówczas przedmieście Święty Wojciech (obowiązywała tam jurysdykcja duchowna, nie królewska). W 1596 gmina luterańska otrzymała w dzierżawę wieczystą od proboszcza Jana Mrowińskiego tzw. Łysą Górę lub Górę Czerwowską - wzniesienie położone nieco na północ od kościoła św. Wojciecha.
Nazwa wzgórza powzięta została od nazwiska mieszczan - rodziny Czerwów-Bukwiczów. Na tym terenie powstał ośrodek reformacyjny złożony z drewnianego kościoła, pastorówki, trzech domów pracowników kościelnych, szpitala dla ubogich, szkoły i cmentarza założonego już w 1592[2].

Cmentarz przetrwał wszystkie okresy silnych animozji religijnych w dobie kontrreformacji. Został zlikwidowany dopiero w pierwszej połowie XIX wieku w związku z budową pasa fortyfikacji wokół miasta. Nadprezydent Edward Flottwell zrekompensował gminie luterańskiej utratę nekropolii parcelą na przedmieściu Nowe Ogrody (obecny Park Jana Henryka Dąbrowskiego), wykupionej od Anny Mycielskiej. Protestanci otrzymali również odszkodowanie w wysokości pięciu tysięcy talarów. Część parceli przyznano też gminie kalwińskiej. Konsekracja nowych cmentarzy nastąpiła 11 grudnia 1831. Nagrobki i sarkofagi translokowano ze Wzgórza Świętego Wojciecha[2], co opisał Marceli Motty w swoich Przechadzkach po mieście: Pamiętam dobrze, gdy ów pagórek cmentarny skopywano i nieboszczyków z niego rugowano. W niektórych miejscach prostopadle skopanych trumny wyglądały, kości i czaszki sterczały z ziemi jak rodzynki i migdały z przekrajanej baby. Wszystkie resztki nieboszczyków, co się tam znalazły, przewieziono do nowozałożonego cmentarza przy Półwiejskiej ulicy[3].
Obecnie po nekropolii nie dochował się żaden ślad w terenie. Mniej więcej w tym miejscu stoi Pomnik Armii Poznań.
"

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 mar 2020, 20:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Grażynko, bardzo dziękuję.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 gru 2020, 19:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Trochę mnie zmroziło, choć nie ma zimy.
Czy wszystkich ekshumowano?
...

Władze Poznania planowały wybudować wybieg dla psów. Jednak w miejscu budowy kiedyś był cmentarz ewangelicki. Wprawdzie było to dawno temu, bo w drugiej dekadzie XX wieku i zaraz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości został zlikwidowany, to jednak pracę wstrzymano by wykonać badania archeologiczne. Naukowcy ze stowarzyszenia POMOST z końcem listopada zaczęli badania terenu, które potrwały do 14 grudnia. Badacze odkryli 10 grobów, w tym 5 dziecięcych, 3 kobiet i 2 mężczyzn oraz szczątki cmentarnego ogrodzenia. Naukowcy dokonali ekshumacji szkieletów. Szczątki trafią na inny cmentarz, a władze Poznania mogą kontynuować budowę wybiegu dla psów.

https://wideo.wp.pl/wybieg-dla-psow-odk ... 384538753v

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 gru 2020, 19:32 
Offline

Dołączył(a): 10 mar 2009, 13:09
Posty: 616
DankaW napisał(a):
Trochę mnie zmroziło, choć nie ma zimy.
Czy wszystkich ekshumowano?


Podobno odbyło się na nim nie więcej niż 20 pochówków:
http://wtg-gniazdo.org/upload/opracowan ... opolie.pdf
Pozdrawiam
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 gru 2020, 21:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 lis 2016, 03:42
Posty: 54
Lokalizacja: Poznań: Chwaliszewo/Winogrady
Więcej informacji na temat ewangelickiego cmentarza dla mieszkańców Junikowa znaleźć można na stronie, nad którą właśnie pracuję: https://e-lapidarium.pl/cmentarze/ewang ... /junikowo/

Wkrótce na 8 "dawnych" poznańskich cmentarzach staną przygotowane przeze mnie tablice Systemu Informacji Miejskiej. A to dopiero początek oznaczania tych miejsc na obszarze miasta.

_________________
Pozdrawiam, Paweł!
https://e-lapidarium.pl/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 cze 2021, 05:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Witam
W księdze zgonów kolegiaty św. Mikołaja w Poznaniu jest wymieniany wielokrotnie cmentarz przy kościele św. Rozalii w Berdychowie, czy coś na ten temat wiadomo, bo nigdzie nie mogę znaleźć informacji.
Wpisy pojawiają się pod koniec XVIII i na początku XIX wieku (do roku 1812).

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 cze 2021, 10:58 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
Henryk Krzyżan napisał(a):
Witam
W księdze zgonów kolegiaty św. Mikołaja w Poznaniu jest wymieniany wielokrotnie cmentarz przy kościele św. Rozalii w Berdychowie, czy coś na ten temat wiadomo, bo nigdzie nie mogę znaleźć informacji.
Wpisy pojawiają się pod koniec XVIII i na początku XIX wieku (do roku 1812).

Ciekawe znalezisko!

Informacji o tym kościele brak u J. Łukaszewicza ("Krótki opis historyczny..."), ks. Nowackiego ("Archidiecezja poznańska w granicach historycznych") i w wizytacji generalnej dekanatu poznańskiego bpa Okęckiego (1779 r.) Nie trafiłem też na żadną prebendę związaną z tym kościołem.

W parafii św. Rocha, wg elencha z 1888 r., świętowano uroczystość św. Rozalii (może odpust?).

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 cze 2021, 17:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 lis 2016, 03:42
Posty: 54
Lokalizacja: Poznań: Chwaliszewo/Winogrady
Bartek napisał(a):
Henryk Krzyżan napisał(a):
Witam
W księdze zgonów kolegiaty św. Mikołaja w Poznaniu jest wymieniany wielokrotnie cmentarz przy kościele św. Rozalii w Berdychowie, czy coś na ten temat wiadomo, bo nigdzie nie mogę znaleźć informacji.
Wpisy pojawiają się pod koniec XVIII i na początku XIX wieku (do roku 1812).

Ciekawe znalezisko!

Informacji o tym kościele brak u J. Łukaszewicza ("Krótki opis historyczny..."), ks. Nowackiego ("Archidiecezja poznańska w granicach historycznych") i w wizytacji generalnej dekanatu poznańskiego bpa Okęckiego (1779 r.) Nie trafiłem też na żadną prebendę związaną z tym kościołem.

W parafii św. Rocha, wg elencha z 1888 r., świętowano uroczystość św. Rozalii (może odpust?).


Nie słyszałem o "samodzielnym" kościele i cmentarzu św. Rozalii w Berdychowie. Gdyby istniał jednocześnie (powiedzmy w XVII-XVIII-pocz. XIX w.) ze św. Rochem na Miasteczku, św. Sebastianem w Piotrowie i św. Mikołajem na Zagórzu, byłby 4 kościołem z cmentarzem na niewielkim obszarze o raczej standardowym zagęszczeniu ludności. Inaczej mówiąc - na kilometrowym odcinku prawego brzegu Warty, co 500 metrów byłby kościół z cmentarzem...

Natomiast filialny kościół św. Sebastiana w Piotrowie posiadał ołtarz św. Rozalii przez co niekiedy zapisywano również i to wezwanie łącznie ze św. Sebastianem. W dniu św. Rozalii (4 września) oraz w Zaduszki, odbywała się procesja z kościoła macierzystego (św. Mikołaja) do św. Sebastiana.
Myślę, że to jest wyjaśnienie - w przywołanym przez Henryka przypadku kościół i cmentarz św. Rozalii w Berdychowie = kościół i cmentarz św. Sebastiana w Piotrowie.

Tu mapa poznańskich cmentarzy: https://e-lapidarium.pl/mapy-i-plany/cmentarze-w-granicach-poznania/
A tu o cmentarzu św. Sebastiana: https://e-lapidarium.pl/cmentarze/rzymskokatolickie/piotrowo/

_________________
Pozdrawiam, Paweł!
https://e-lapidarium.pl/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 cze 2021, 19:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Wszystko by się zgadzało, gdyby nie to, że w jednym roczniku wymieniany jest cmentarz przy kościele św. Sebastiana w Piotrowie i cmentarz przy kościele św. Rozalii w Berdychowie. Piotrowo i Berdychowo to jednak dwie różne miejscowości, choć położone po sąsiedzku. Ta sama osoba, pisząca tym samym charakterem pisma co kilka dni pisze raz o cmentarzu przy św. Rozalii w Bedrychowie, raz o cmentarzu przy św. Sebastanie w Piotrowie i znów o św. Rozalii, to raczej trochę dziwne.
Pewnie też nie wiadomo Tobie, że osoby zmarłe w przytułku św. Barbary na Chwaliszewie były sporadycznie chowane przy kościele św. Barbary, a nie tylko na cmentarzu przy św. Mikołaju, bo i takie zapisy znalazłem.
Gdybym przez przypadek trafił na ten wpis, to przyznał bym Tobie rację, ale zindeksowałem wszystkie dostępne księgi kolegiaty św. Mikołaja i szczegółowo wpisywałem miejsca pochówków - cmentarze i kościoły. Mogę jedynie przypuszczać, że pod koniec XVIII wieku założono nowy cmentarz w Berdychowie, a kościół św. Rozalii to po prostu mała kaplica cmentarna.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 cze 2021, 00:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 lis 2016, 03:42
Posty: 54
Lokalizacja: Poznań: Chwaliszewo/Winogrady
Na mapie Poznania z oznaczonymi cmentarzami, do której link zamieściłem wyżej, jest również ten przy św. Barbarze na Chwaliszewie, skąd więc supozycja, iż ja rzekomo nie wiem, że tamtejszy cmentarz i kościółek były wykorzystywane jako filialne wobec św. Mikołaja?

Wpisy w księgach parafialnych są tak merytoryczne, jak merytoryczni byli ich wytwórcy, a z tym różnie bywało. Osobną sprawą jest ogólna wiedza i zdolność interpretacji treści tego rodzaju lakonicznych wpisów - oczywistych dla ich wytwórców i odbiorców w końcu XVIII w.; mniej oczywistych dla współczesnych odczytujących je (i nieznających kontekstu w jakich powstały) amatorów genealogii.

Filialny kościół w Piotrowie, w 1. poł. XVIII w. występuje niekiedy w źródłach pod wezwaniem jednocześnie św. Sebastiana i św. Rozalii. Takie nazewnictwo za archiwaliami (spisy inwentarzy, wizytacje) przytacza np. Leopold Czacharowski w artykule omawiającym losy organów kościelnych w świątyniach prawobrzeżnych dzielnic Poznania (KMP 1997/1). Natomiast prof. Wiesiołowski analizuje detalicznie, m.in. na podstawie wizytacji z 1779 r., dzieje kolegiaty i parafii św. Mikołaja, również wymieniając filie, pośród których brak św. Rozalii (KMP 1995/1). W obu wypadkach tezy wywiedziono na podstawie bogatej kwerendy źródłowej, daleko wykraczającej poza znajomość lakonicznych zapisów metrykalnych parafii. O św. Rozalii jako filii św. Mikołaja nie wspomina też P. F. Neumann w swoim artykule poświęconym kościołowi na Zagórzu.

O istnieniu na przełomie XVIII i XIX w. kościoła i cmentarza św. Rozalii na Berdychowie brak wzmianek w źródłach historiograficznych, choćby u (wspomnianego wyżej przez Bartka) Łukaszewicza. A przecież znane są m.in. archiwalia opisujące okoliczności zniesienia św. Sebastiana, św. Wawrzyńca, św. Barbary, św. Mikołaja, które wykorzystywano w opisach i późniejszych opracowaniach... Jakim cudem nie ma nic na temat kaplicy z Berdychowa zlikwidowanej po 1812 r. (jak sugerują zapisy w księdze)?

Pod koniec XVIII w., kiedy działała Komisja Dobrego Porządku, a zwłaszcza w czasach tzw. Prus Południowych, kiedy wdrażano nowe, pruskie przepisy sanitarne, nie było zezwolenia władz na zakładanie niewielkich cmentarzy przykościelnych pośród siedlisk; raczej dążono (skutecznie) do likwidacji tych, które już istniały, czyli w Piotrowie, na Miasteczku, na Zagórzu i w Chwaliszewie, u Reformatów, na Śródce, na Komandorii przy kościele, na Ostrowie przy NMP itd.

Czyli: aby potwierdzić istnienie "osobnego" kościoła i cmentarza w Berdychowie (a nie ma takiego również na mapach i planach z epoki; pozostałe są!) trzeba innego rodzaju źródła, niż adnotacje o pochówkach, notowane ręką jednego księdza w roczniku. Moim zdaniem - autor wpisu do księgi coś mocno pomieszał.

_________________
Pozdrawiam, Paweł!
https://e-lapidarium.pl/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 cze 2021, 07:36 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
Paweł Skrzypalik napisał(a):
Filialny kościół w Piotrowie, w 1. poł. XVIII w. występuje niekiedy w źródłach pod wezwaniem jednocześnie św. Sebastiana i św. Rozalii. Takie nazewnictwo za archiwaliami (spisy inwentarzy, wizytacje) przytacza np. Leopold Czacharowski w artykule omawiającym losy organów kościelnych w świątyniach prawobrzeżnych dzielnic Poznania (KMP 1997/1).

Dzięki wielkie! Sprawdzę w AAP.

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 cze 2021, 08:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2016, 20:47
Posty: 591
Może piszący określił umiejscowienie grobów posiłkując się stronami położenia ołtarzy (św. Sebastana, św. Rozalii) ?

_________________
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 207 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL