Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 25 kwi 2024, 20:18

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 kwi 2016, 09:54 
Offline

Dołączył(a): 29 paź 2015, 12:31
Posty: 116
Czytam posty dość skrupulatnie i dochodzę do wniosku, że każdy poszukujący "korzeni" z pewnością odwiedza cmentarze. Można byłoby założyć właśnie taki wątek? W poszukiwaniu przodków spacerowałam po cmentarzu w Mieścisku (pow.wągrowiecki). Jest wiele mogił starych, niestety już bez jakichkolwiek tablic. Niektóre jednak tablice są zachowane. Może zacznę jako pierwsza:
1. Marianna Szudarska (z d. Mikołajczak) 20.08.1851 - 15.02.1938
2. Leokadia Pospychała (z d. Sikorzyńska) 14.12.1899 - 13.09.1936
3. Rozalja Sulikowska 2.09.1875 - 11.09.1935
4. Marcjanna Purolnik (z d. Rymer) 12.08.1869 - 16.11.1935 i Jan Purolnik 13.10.1865 - 1.08.1955
5. Stanisław Widziński 9.05.1889 - 2.08.1966 i Waleria Widzińska 27.08.1887 - 14.02.1971
6. Marta Kluczyńska 29.06.1888 - 21.01.1967 (w moim "drzewie")
7. Antoni Tański (syn Franza i Pelagii z d.Reisner) 7.06.1892 - 28.04.1966 i Stefania Tańska 26.12.1904 - 18.10.1987
umieściłam nazwiska urodzonych przed 1900 rokiem, może komuś się przyda?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 kwi 2016, 15:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5182
Droga ...
Na forum jest już stary i dość obszerny temat o cmentarzach naszych przodków.
Aby nie robić tzw. drobnicy tematycznie ze sobą tak bardzo powiązanej, proponuję pociągnąć twój pomysł w istniejącym już temacie.
Sama zamieszczałam (chyba nie będzie przesadą jak napiszę setki zdjęć) z wojaży po cmentarzach wielkopolski, wykupiłam w tym celu abonament na Fotosiku, aby nie być niczym ograniczoną i wklejałam zdjęcia na Forum.
Jednak osób, które dzieliłyby się tym samym było niewiele, więc zrezygnowałam z zapędu i z abonamentu na Fotosiku. Kiszę to wszystko na dysku komputera, ponieważ uważam, że pomysł nie został podtrzymany przez Forumowiczów.
Wychodzę z założenia, że aby brać - trzeba też dać.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 kwi 2016, 20:20 
Offline

Dołączył(a): 29 paź 2015, 12:31
Posty: 116
Danusiu, cieszę się ogromnie. Nie myślałam o tym w tak szerokim zakresie jak Ty, ale po prostu wpisałam nie mając co z tym zrobić. PESEL mam trochę posunięty (jak przodkowie w moim "drzewie") i nie bardzo umiałam robić jakichś dodatkowych zakładek. Co wcale nie znaczy, że z tych wędrówek nie będę spisywać następnych okolicznych cmentarzy. Może akurat komuś się przyda. Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 kwi 2016, 23:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2007, 05:50
Posty: 495
Lokalizacja: Poznań
Odnośnie cmentarzy - na podstawie inf. zamieszczonych w internecie sporządziłam ostatnio wykaz cmentarzy z woj. wielkopolskiego istniejących i nieistniejących różnych wyznań wyszło trochę ponad 700 pozycji.

_________________
Katarzyna Krüger
Szukam Krüger, Krystman, Rusznica, Tuszyński.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 kwi 2016, 08:43 
Offline

Dołączył(a): 29 paź 2015, 12:31
Posty: 116
Jestem pełna podziwu! A może w swoich zasobach masz też nazwisko Johann (Jan) Pijanowski ur. 22.12.1890 w Mieścisku? Szukam już wszędzie i nie mogę natrafić na żaden ślad. Z nazwiskiem Duszyński spotkałam się w Mieścisku, ale nic więcej nie wiem. Pozdrawiam serdecznie


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 kwi 2016, 09:02 
Offline

Dołączył(a): 29 paź 2015, 12:31
Posty: 116
Przepraszam, uuupsnęło mi się. Nie Tuszyński tylko Duszyński. Zrobiłam błąd i przepraszam :oops:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 kwi 2016, 15:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5127
Lokalizacja: Poznań
casey napisał(a):
Odnośnie cmentarzy - na podstawie inf. zamieszczonych w internecie sporządziłam ostatnio wykaz cmentarzy z woj. wielkopolskiego istniejących i nieistniejących różnych wyznań wyszło trochę ponad 700 pozycji.

Czy ten wykaz jest gdzieś dostępny?

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 kwi 2016, 21:56 
Offline

Dołączył(a): 29 paź 2015, 12:31
Posty: 116
Też byłabym tym wykazem zainteresowana


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 kwi 2016, 16:49 
Offline

Dołączył(a): 22 mar 2014, 19:16
Posty: 400
Lokalizacja: Puszczykowo
Pijanowska napisał(a):
Czytam posty dość skrupulatnie i dochodzę do wniosku, że każdy poszukujący "korzeni" z pewnością odwiedza cmentarze. Można byłoby założyć właśnie taki wątek? W poszukiwaniu przodków spacerowałam po cmentarzu w Mieścisku (pow.wągrowiecki). Jest wiele mogił starych, niestety już bez jakichkolwiek tablic. Niektóre jednak tablice są zachowane. Może zacznę jako pierwsza:
1. ....
umieściłam nazwiska urodzonych przed 1900 rokiem, może komuś się przyda?


Pewnie że informacje z nagrobków – czy to uzyskane bezpośrednio na cmentarzu czy też z wyszukiwarek których jest coraz więcej są bardzo przydatne, ale nawet ich nie można brać za pewnik.
Właśnie wczoraj znalazłem na szukajwarchiwach.pl akt urodzenia mojej prababci, w którym jest adnotacja o zgonie. Wynika z niego że zmarła rok wcześniej niż podaje informacja na nagrobku.
Co ciekawe, już wcześniej miałem podobną sytuację z inną prababcią, z tym że u niej na nagrobku była zła data urodzenia (też rok różnicy).
O ile takie przesunięcia o rok mogę zrozumieć (trafiłem na co najmniej jeszcze jeden przypadek) to niedawno szukając informacji przez jedną z cmentarnych wyszukiwarek trałiłem na informację (popartą zdjęciem nagrobka) że jeden z dalszych powinowatych urodził się w 1871 podczas gdy z jego aktu urodzenia wynika że przyszedł na świat w… 1858 roku. Skąd mogła się wziąć tak duża różnica nie wiem...

_________________
Pozdrawiam
Grzegorz

Poszukuję: Bartczak (Mchy, Sebastianowo, Nowe Miasto), Pietruszyński (Dąbrowa, Skórzewo), Filipiak (Śmiełów, Międzychód), Pawlak (Sierniki), Stachowiak (Kotusz, Karśnice, Wąbiewo), Dolata (Parzęczewo), Taciak (Sierniki), Nyczak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 kwi 2016, 17:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2007, 05:50
Posty: 495
Lokalizacja: Poznań
Porozmawiam z Maćkiem lub Piotrem jak ten wykaz wykorzystać.

_________________
Katarzyna Krüger
Szukam Krüger, Krystman, Rusznica, Tuszyński.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 kwi 2016, 19:10 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
gregB napisał(a):
Właśnie wczoraj znalazłem na szukajwarchiwach.pl akt urodzenia mojej prababci, w którym jest adnotacja o zgonie. Wynika z niego że zmarła rok wcześniej niż podaje informacja na nagrobku.
Co ciekawe, już wcześniej miałem podobną sytuację z inną prababcią, z tym że u niej na nagrobku była zła data urodzenia (też rok różnicy).
O ile takie przesunięcia o rok mogę zrozumieć (trafiłem na co najmniej jeszcze jeden przypadek) to niedawno szukając informacji przez jedną z cmentarnych wyszukiwarek trałiłem na informację (popartą zdjęciem nagrobka) że jeden z dalszych powinowatych urodził się w 1871 podczas gdy z jego aktu urodzenia wynika że przyszedł na świat w… 1858 roku. Skąd mogła się wziąć tak duża różnica nie wiem...

Takie "przekłamania" na nagrobkach są bardzo częste. Myślę, że są różne tego przyczyny-podam jedną.
Na nagrobku mego pradziadka było tylko "zmarł mając lat 60"-nic więcej. Nagrobek się zestarzał, dalsza rodzina postanowiła odnowić i teraz zaczęły się problemy-reszta pochowanych tam osób miała dokładnie określone daty i chciano to ujednolicić . Nikt nie wiedział kiedy urodził się i zmarł pradziadek Wojciech. Zrobiono "wyliczankę" bazując na datach urodzin jego dzieci. Na szczęście z tą kartką wg której miały być wyryte na pomniku daty, kuzynka w ostatniej chwili przypomniała sobie, że prowadzę genealogie rodziny i przyszła. Okazało się, że u trzech osób daty były niezgodne z metrykami.
Współcześnie rodzina wie dokładnie wszystko, bo ma urzędowy akt zgonu z wszystkimi danymi. Dawniej bywało różnie. Jeżeli wyszukiwarka cmentarna sporządzona jest w oparciu o zdjęcia nagrobków pomyłki wynikają z napisów na nich. Nie wszędzie zachowały się księgi cmentarne ale jeśli są to pomyłek jet mniej. Ale np w Łodzi "idzie się" na łatwiznę i wpisuje datę pochówku w wyszukiwarkę i to od dnia nazwałabym "umownego"-dawnych lat nie ma wcale.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 kwi 2016, 21:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2007, 05:50
Posty: 495
Lokalizacja: Poznań
Cmentarze pow. chodzieskiego z podaniem gminy: (39 cmentarzy w 20 lokalizacjach).
LP Miejscowość Gm Ilość Cmentarzy
1. Borowo Szamocin 1
2. Borówki Szamocin 1
3. Budzyń Budzyń 1
4. Chodzież chodzież 4
5. Jaktorowo Szamocin 1
6. Laskowo Szamocin 1
7. Lipia Góra Szamocin 2
8. Margonin Margonin 2
9. Milcz Chodzież 5
10. Nietuszkowo chodzież 3
11. Nowe Brzeźno Budzyń 1
12. Oleśnica Chodzież 3
13. Pietronki Chodzież 3
14. Podanin Chodzież 1
15. Podstolice Budzyń 1
16. Stróżewo Chodzież 1
17. Sypniewo Margonin 1
18. Szamocin Szamocin 4
19. Wyszynki Budzyń 1
20. Żoń Margonin 2

_________________
Katarzyna Krüger
Szukam Krüger, Krystman, Rusznica, Tuszyński.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 kwi 2016, 22:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 sie 2008, 18:47
Posty: 952
Lokalizacja: Pępowo / Wrocław
Czasem błędy w datach na tablicach cmentarnych wynikają z pomyłek popełnionych przez kamieniarza.Mam na to dwa przykłady w mojej rodzinie.Mamie zmienił dzień urodzenia,a babci nie dodał litery,tak jak miał napisane na kartce.
Nie wszyscy domagają się poprawy i tak z błędem tablica zostaje.Żyjąca rodzina zna prawdziwe dane,ale następne pokolenia już mogą mieć problem.

_________________
Pozdrawiam.
Barbara


"Gdzie się człowiek ulągnie,tam ciągnie".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 kwi 2016, 21:27 
Offline

Dołączył(a): 15 gru 2015, 22:28
Posty: 485
casey napisał(a):
Odnośnie cmentarzy - na podstawie inf. zamieszczonych w internecie sporządziłam ostatnio wykaz cmentarzy z woj. wielkopolskiego istniejących i nieistniejących różnych wyznań wyszło trochę ponad 700 pozycji.

W samym powiecie konińskim jest ok 100 cmentarzy ewangelickich, oczywiście w zdecydowanej większości od dawna nieczynnych. Biorąc pod uwagę przyległe powiaty jest ich ok. 200.
http://www.lm.pl/aktualnosci/informacja/95661/zapomniany_cmentarz
A tutaj można obejrzeć jak wygląda część z nich:
http://luteranie.konin.pl/cmentarze.html
Łącznie z cmentarzami katolickimi i innych wyznań jest ich zapewne ponad 500.
W skali całej Wielkopolski, ostrożnie szacując może być 2000 - 3000 a może i więcej.

_________________
Pozdrawiam, Ryszard.

Poszukuję aktu zgonu Melanii Józefy Kurnatowskiej z domu Bronikowska zm. 31.10.1834 r. w nieustalonym miejscu. Przed śmiercią zamieszkała w Ruszkowie pow. Koło.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 kwi 2016, 09:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2007, 05:50
Posty: 495
Lokalizacja: Poznań
Witam, w zakładce opracowanie w dziale" Cmentarze, nekrologi, listy poległych" zamieszczony został spis cmentarzy woj. wielkopolskiego opracowany na podstawie danych dostępnych w internecie.
Pozdrawiam

_________________
Katarzyna Krüger
Szukam Krüger, Krystman, Rusznica, Tuszyński.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 kwi 2016, 09:33 
Offline

Dołączył(a): 29 paź 2015, 12:31
Posty: 116
Wielkie podziękowania :)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 108 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL