Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 19 mar 2024, 12:01

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 26 cze 2015, 12:03 
Offline

Dołączył(a): 17 kwi 2012, 07:19
Posty: 12
Witam,

Mój pradziadek Józef Rassek (1881 -1942) pochodził z Górnego Śląska, był powstańcem Górnośląskim (m.in. w Knurowie pełnił funkcję Komendanta Placu) oraz jednym z twórców amatorskiego ruchu teatralnego na Górnym Śląsku w okresie Powstań i Plebiscytu. Był członkiem amatorskich zespołów m.in. "Wesołość" oraz twórcą kabaretu "Czarny Kot" . Niedługo po plebiscycie został kierownikiem Górnośląskiego Teatru Ludowego. W późniejszych latach 20 - tych jak i 30-tych (z tego co wiem) pracował w Wielkopolsce jako komik groteskowy, humorzysta. Przez pewien czas, zapewne w końcówce lat 20-tych był kierownikiem artystycznym poznańskiego kabaretu Pawie Pióro, który znajdował się przy ulicy 27 grudnia w Poznaniu. Sam mieszkał wtedy zapewne w Poznaniu przy ulicy Wielkiej 2 m.3. Posiadam folder reklamowy kabaretu "Pawie Pióro" zapewne z końcówki lat 20 - na którym jest podobizna mojego pradziadka. Wiem także o występach pradziadka w Bydgoszczy m.in w kinie Corso.

Posiadam kilka zdjęć przedstawiających pradziadka oraz jakieś dla mnie anonimowe osoby związane z jakimś kabaretem być może Pawim Piórem.

Może wśród uczestników forum znajdują się osoby których krewni byli także artystami kabaretowymi w tym okresie na terenie Wielkopolski choć nie tylko?

Być może na tych zdjęciach znajdują się też Wasi krewni (szczególnie interesujące są 4 ostatnie zdjęcia) ?

Oto te zdjęcia: https://plus.google.com/photos/11485489 ... svUrozsggE

Nie tak dawno w Muzeum Powstań Śląskich, które znajduje się w Świętochłowicach, na jednej ze ścian wykorzystana została jako dekoracja powiększona reprodukcja zdjęcia amatorów Górnośląskiego Teatru Ludowego, wśród osób znajdujących się na zdjęciu jest m.in. mój pradziad a także: dr Ignacy Nowak, Zofia Wójcicka - Chylewska oraz Józef Walke. Być może na zdjęciu tym znajdują się także osoby pochodzące z Wielkopolski ?

Wiadomo mi na przykład, że w czasie powstania zostali wysłani do tzw. Dowództwa Grupy Południowej dwaj artyści poznańscy Józef Szymczak i Stefan Droszcz dla użycia ich przy referacie Oświaty jako kabarecistów lub dla zawiązania trupy teatralnej.

Dodatkowo umieszczam link do zdjęcia z członkami Górnośląskiego Teatru Ludowego początek lat 20-tych, którego reprodukcja znajduje się na jednej ze ścian Muzeum Powstań Śląskich.

http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/62 ... 8b66fdd7b/

Będę wdzięczny za wszelki odzew !

Pozdrawiam
Rafał

_________________
Mój e-mail jurek7@op.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 wrz 2017, 14:59 
Offline

Dołączył(a): 17 kwi 2012, 07:19
Posty: 12
Witam,

Do przedwojennych współpracowników mojego pradziadka Józefa Rasska należał Sylwester Wesołowski - także humorysta dodatkowo wirtuoz gry na organkach. Prawdopodobnie przeżył wojnę i w 1945 występował jeszcze w Poznaniu. Być może zmarł 1963-01-01 i jest pochowany przy ulicy Chrobrego w Poznaniu. Być może ktoś posiada jakieś pamiątki i informacje o nim. Może miał jakąś rodzinę ? Będę wdzięczny za kontakt.

Pozdrawiam
Rafał Jurowski

_________________
Mój e-mail jurek7@op.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 wrz 2017, 15:12 
Offline

Dołączył(a): 01 gru 2009, 18:03
Posty: 659
Lokalizacja: Poznań
Cmentarzem zarządza parafia pw.Św. Stanisława Kostki w Poznaniu. Może uda się coś dowiedzieć Sylwestrze Wesołowskim ?

Biuro parafialne
Poniedziałek: 16.00 - 18.00
Wtorek: 9.00 - 11.00
Środa: 9.00 - 11.00
16.00 - 18.00
Czwartek: 9.00 - 11.00
Piątek: 16.00 - 18.00
Tel.: 61 823 35 87
Mail: biuro@stanislawkostka.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 wrz 2017, 18:29 
Offline

Dołączył(a): 17 kwi 2012, 07:19
Posty: 12
Bardzo dziękuję, będę próbował..

Tymczasem podaję jeszcze inne pseudonimy (nazwiska) osób związanych z kabaretem "Pawie Pióro"

1. Zenita Mia [Mia Zenita]- tancerka charakterystyczna - prawdziwe nazwisko prawdopodobnie (Maria Bilska )
2. Wegner Irena [Irena Wegner] - Tancerka par excellense
3. Halicka Ada [Ada Halicka]- Kuplecistka
4. Horczakówna Hela [Hela Horczakówna] - Subretka (może to Horczakowna Wanda 1928 styczeń Echo)
5. Ozłomska Lili [Lili Ozłomska] - Tańce klasyczne
6. Pakulska Ada [Ada Pakulska] - Wodewilistka
7. Mesalini - prawdziwe nazwisko prawdopodobnie (Władyław Messalini)
8. Romann Conferan - humorysta komik - nazwisko Józef Rassek

9. Kapelmistrz Pan Ganzke
10. fortepian Pan Kaczmarek

https://photos.app.goo.gl/HrOfLrbkCevnbkd63

Postaram się ten wpis aktualizować, dodając nowe nazwiska, zapomnianych przedwojenny artystów kabaretowych związanych z Wielkopolską, którzy mogli współpracować z moim pradziadkiem !

Pozdrawiam
Rafał

_________________
Mój e-mail jurek7@op.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL