Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 16 cze 2024, 01:25

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 20 gru 2010, 21:59 
Offline

Dołączył(a): 09 lis 2010, 21:25
Posty: 98
Trafiłem na zdjęcie studzienki z bamberką, gdzie tło nie pasowało mi do tego, co widzimy dziś.
Obrazek

Po kilku minutach znalazłem wg mnie ciekawą informację.
Cytuj:
Skąd się wziął ten pomniczek przy Ratuszu? W 1915 roku pan Goldenring, właściciel winiarni przy Starym Rynku, postanowił sobie zrobić wyjątkową reklamę. Nie było telewizji, więc musiał mieć coś wyraźnego, co cechowałoby jego winiarnię. Wybrał rzeźbiarza Wakerlego, oraz architekta, który dopasował cokół i postanowili wspólnie zrobić pomniczek jednej z kelnerek tej winiarni. Pracowały tam młode dziewczyny, które dość ciężko tyrały. Nosiły one wino w ciężkich konwiach zawieszonych na ramionach z dołu na samą górę. Jedna z kelnerek, Jadwiga prawdopodobnie Jankowiak, wpadła w oko rzeźbiarzowi i wybrał ją jako modelkę. Wszystkie kelnerki występowały w takich ni to ludowych strojach. Rzeźbiarz postawił ją na beczce, na dziedzińcu swojej pracowni, dał jej nosidła z dwoma konwiami i kazał jej stać. W 1915 roku pomnik został odsłonięty, wszystkim się spodobał i od razu został okrzyknięty Bamberką.
Pomnik ocalał w czasie okupacji, po drugiej wojnie światowej, w czasie działań wojennych przechodził różne koleje, stał nawet przy ulicy Za Bramką, obecnie jest przeniesiony w pobliżu tego miejsca gdzie stał pierwotnie. Etnolodzy mocno kręcili głowami nad tym pomnikiem. Właściwie ta Bamberka wcale nie jest ubrana w strój bamberski. Zaczęto szukać i okazało się, że jest to strój szamotulski.
Panna Jadwiga natomiast wyszła za mąż i nazywała się Gadymska. Podobno była Bamberką. Zapytałem kiedyś Juliusza Kubla, jak to właściwie jest z tą Bamberką, przecież ona ma na sobie strój szamotulski. Odpowiedział "cicho bądź! Nadzienie jest za to bamberskie". Okazało się parę miesięcy temu, że nadzienie też nie jest bamberskie. Zaczęto badać losy tej pani, która pozowała do pomnika i okazało się, że nie nazywała się Gadymska, ale Gadziemska. Nie miała nic wspólnego z Bambrami. W tej naszej poznańskiej Bamberce, wokół której Bambrzy robią w sierpniu imprezę nic się nie zgadza. Właściciel winiarni był Żydem, pani Jadwiga Gadziemska był Polką, a ma na sobie strój szamotulski. Dlaczego Bamberka stała się Bamberką, nie wiadomo. Wiadomo za to, że ten pomniczek jest jednym z ulubionych zabytków poznaniaków.
źródło

I rzeczywiście. wpisując w wyszukiwarkę wymienione w/w tekście hasła, możemy natrafić na kolejne fakty potwierdzające w większej, lub mniejszej części.
Skupiając się jednak na pewnych faktach, że w winiarni pracowały młode kelnerki, jak też, że studzienka została odsłonięta w roku 1915, doszukałem się grobu niejakiej Jadwigi Gadziemskiej, ur. w 1889r. - czyli w momencie odsłonięcia pomnika miałaby ok. 25 lat. czyżby to był grób, kelnerki i modelki z winiarni Goldenringa?

Co możemy powiedzieć o samej lokalizacji studzienki?
1915 - odsłonięcie studzienki zlokalizowanej przed domkami budniczymi, na wprost ul. Woźnej.
1929 - przeniesienie studzienki pod zachodnią ścianę Ratusza.
od zakończenia wojny do 1964 studzienka przechowywana w magazynach.
1964 - ustawienie studzienki przy ul.Mostowej.
1977 - powrót studzienki na Stary Rynek [obecne miejsce].
źródło

_________________
Obrazek


Ostatnio edytowano 28 gru 2010, 00:28 przez roman_g, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 gru 2010, 01:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2666
Lokalizacja: Poznan
Roman - bardzo interesujace. Dziekuje za przytoczenie historii naszej "Bamberki", cos wiedzialam ale nie tyle :o
Jakakolwiek by nie byla historia "Bamberki" poznaniacy maja do Niej sentyment i chyba nic tego nie zmieni :wink:

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 gru 2010, 22:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 lis 2009, 21:44
Posty: 422
ULICAMI MOJEGO POZNANIA - przechadzki z lat 1918 - 1939
Autor: Zbigniew Zakrzewski
Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 1985
Cytat.

„Przy tylnej ścianie Ratusza widzimy studzienkę z bamberką, postawioną na krótko przed pierwszą wojną światową przez winiarza Leopolda Goldenringa własnym sumptem. Dzieło Goldenringa było formą reklamy firmy, a postać bamberki miała uhonorować pracownice winiarni, bamberskiego rodowodu. Siedząc na stopniach studzienki z bamberką, która za mych młodych lat mieściła się przed domkami budniczymi, kobiety wiejskie sprzedawały tutaj przeróżne zioła – pokrzywę, skrzyp, czarcie żebro i tym podobne. Nasza zacna pomoc domowa leczyła nasze dolegliwości żołądkowe właśnie owym czarcim żebrem, zakupionym u stóp ratusza.
Bamberka przypomina mieszkańcom Poznania ich bawarskie po części pochodzenie. Masowe zasiedlanie Jeżyc, Wildy, Górczyna, Dębca, Rataj, Lubonia – wsi zdewastowanych wojną i morową zarazą w XVIII wieku – przybyszami z południowych Niemiec tłumaczy nam genezę takich nazwisk poznańskich jak Bejerlein, Leitgeber, Muth, Remlein, Schneider czy Schulz.
Dzięki codziennym kontaktom z miejscową ludnością oraz z kościołem Bawarczycy ci w ciągu kilku pokoleń całkowicie się spolszczyli, mimo że nadejść tu miał na sto lat z górą zabór pruski. Co więcej, z rodzin tych wyrosło wielu żarliwych polskich patriotów.
Mam jeszcze przed oczyma obrazek sprzed pół wieku – urozmaicone fasady niepozornych kamieniczek (gdzie dziś domki budnicze), a na przedpolu pulsujący życiem targ i hałaśliwy tramwaj.”

Obrazek

_________________
Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
DankaW


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 gru 2010, 00:38 
Offline

Dołączył(a): 29 gru 2010, 22:50
Posty: 1
Poproszony przez "romana_g" o ewentualny komentarz do pytania "kim była Jadwiga Gadziemska".
Co nieco mogę dorzucić.
Dla mnie Jadwiga Gadziemska była babcią, urodziła się 05-10-1889 Piątkowo
W latach panieńskich zamieszkiwała wraz z rodziną: Poznań Główna ul Krótka.
Z domu nazywała się Jakubczak a nie jak napisałeś Jankowiak.
Rodzice (czyli moi pradziadkowie) to Marcin i Franciszka z domu Wawrzyniak, (nazwiska raczej nie bamberskie),
bardziej wstecz nie sięgam więc nie wiem czy nie mam trochę krwi bamberskiej.
Pradziadek był węglarzem, o prababci niewiele wiem, jak i o rodzeństwie babci, wiem tylko o jednym bracie o imieniu Walenty
który miał troje dzieci: Wanda, Stanisław i Czesław,(wszyscy troje są jeszcze wśród żywych)
Za mąż babcia wyszła w 1917 roku za Szczepana Gadziemskiego.
Urodziło im się pięcioro dzieci: Waleria, Bronisław, Edmund, Marian i Czesław, (Edmund i Marian to bliźniacy), żadne z ich dzieci już nie żyje.
Ja jestem drugim synem Czesława (najmłodszego), i od 11 lat jestem już dziadkiem.
Dziadek Szczepan przybył do Poznania z Kujaw z miejscowości Grabie.
Po ślubie babcia pracowała dalej w winiarni Goldenringa, a dziadek był pedlem (inaczej woźnym) w szkole na Głównej.
Dziadek zmarł przed wojną, a babcia zmarła 09-06-1967 roku, jest pochowana na cmentarzu Miłostowo na swym synu
Edmundzie, który zginą w czasie wojny.
Dlaczego pomnik nosi imię "Bamberki" nie wiem. Wiem natomiast że wraz z babcią pracowało tam kilka dziewcząt z
rodzin bamberskich i że były to jej koleżanki. Dlaczego rzeźbiarz wybrał moją babcię nigdy się nie dowiedziałem.


Ostatnio edytowano 30 gru 2010, 19:34 przez Heniek, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 gru 2010, 03:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2666
Lokalizacja: Poznan
Heniu - mozesz byc bardzo dumny :!: . Twoja Babcia to kawalek naszej, poznanskiej historii. Dlaczego rzezbiarz wybral twoja babcie ? ja mysle, ze musiala jemu wpasc w oko jako idealna modelka.
Musi to byc nieslychana satysfakcja kiedy mijasz ten pomniczek i usmiechasz sie do swojej Babci :)
Dziekuje za podzielenie sie historia Twojej rodziny.
Pozdrowienia.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 gru 2010, 09:08 
Offline

Dołączył(a): 09 lis 2010, 21:25
Posty: 98
wow :shock:

Jestem pod wrażeniem błyskawicznego odzewu - podziękował z szacunkiem za Twoje słowa zawierające cenne informacje na temat chyba jednego z najwspanialszych akcentów Poznania.

Cieszy mnie również fakt, że właściwie zlokalizowałem grób Twojej babki - człowiek nie zdaje sobie sprawy jaka jest potęga internetu.
Podobnie odnalazłem Twoją galerię - przypadek.

Pozdrawiam.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 gru 2010, 10:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2541
Lokalizacja: Mnichowo
Teraz przechodząc koło Bamberki będę spoglądał na nią jak os inaczej. Stała się nam bardziej bliska i trochę jest "nasza" :)
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2011, 14:22 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2011, 14:17
Posty: 1
Witam, jestem nowym użytkownikiem i w związku z tym witam Was serdecznie.
Chciałem zamieścić tu pewne sprostowanie. Wackerle ustawił Jadwigę Gadymską (Gadziemską?) na beczce nie w swej pracowni lecz na podwórzu przy ul. Wielka 21/ Woźna 9.
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 30 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL