Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 25 kwi 2024, 23:05

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 lip 2014, 19:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2014, 15:38
Posty: 19
Lokalizacja: Olsztyn
Pisałem już do różnych instytucji w sprawie mojego pradziadka, ale jak na razie sprawa jest w toku. Ostatecznie polecono mi zwrócić się do Dyrekcji Archiwów we Francji, gdyż mój pradziadek - Adam Piechalak (ojciec: Michał Piechalak, matka: Bronisława zd. Woźniak), wyjechał z Polski spod Jarocina (Gizałki lub Szymanowice) do Francji w dwudziestoleciu międzywojennym. Wyjechał tam w celach zarobkowych. Po jakimś czasie przysłano z Francji do owdowiałej żony - Elżbiety Piechalak zd. Herk telegram informujący o śmierci Adama Piechalaka. Niestety, dokument ten zaginął i nic nie wiadomo gdzie i kiedy zmarł oraz gdzie jest on pochowany. Myślałem, żeby zapukać do kancelarii parafialnej w Szymanowicach, aby zajrzeć do księgi, w której mógłby znaleźć się wpis o śmierci Adama, ale tamtejszy Pleban poinformował, ze wszystkie księgi zostały oddane do Archiwum w Gnieźnie. Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie. Pozdrawiam!

_________________
Stefan OFM


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lip 2014, 07:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sie 2011, 02:50
Posty: 1075
Lokalizacja: Poznań
Witam
Tutaj jest akt urodzenia Michała a na marginesie notatka dotycząca jego ślubu z Elżbietą.
http://www.szukajwarchiwach.pl/11/758/0 ... 4Usdflxgcg
Akt 153, data ur. 16.12.1892 Szymanowice
Na: http://www.geneteka.genealodzy.pl znajdziesz więcej, m.in. rodzeństwo Adama, akt ślubu Michała i Bronisławy oraz ich rodziców.

_________________
Pozdrawiam
Izabela
Poszukuję:Mańczak Kacper+Agnieszka Bernacik/Bernad (Komorniki, Rudnicze), Zgoła (Lusowo, Luboń), Hadyniak Tomasz + Barbara Frąszczak (Wiry), Kozłowski Szczepan+Julianna Jakubiak (Żabikowo)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lip 2014, 10:46 
Offline

Dołączył(a): 28 kwi 2010, 17:04
Posty: 48
Czy wdowa wyszła powtórnie za mąż?
Jeśli tak, to w akcie powtórnego ślubu będzie więcej danych o jej pierwszym mężu.

_________________
Pozdrawiam,
Elżbieta z d. Cibińska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lip 2014, 12:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2014, 15:38
Posty: 19
Lokalizacja: Olsztyn
Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź, choć kolejna pomoc stawia mnie na rozdrożu w sprawie nazwiska panieńskiego Elżbiety, żony Adama. Różnie rodzina podaje, mówiąc, że odległe dziady nazywały się HERKA, a w aktach urodzenia ich kolejnych dzieci nie dodano końcowego A, i wyszło HERK. Tak miała też nazywać się moja prababka, i akta stanu cywilnego w Jarocinie to potwierdzają, podając, że ojcem Elżbiety był Józef HERK. W kancelarii parafialnej w Jarocinie, gdzie mieście się wpis w księdze pogrzebowej o mojej prababce, podają też dane jej mamy, a więc mojej praprababki: Marianna zd. Migacz. Nie wspomnę już o błędzie na nagrobku Elżbiety (zmarał w 1966 r., pochowana w Jarocinie), gdzie zamiast nazwiska PIECHALAKA, było nazwisko PICHALAK, co na początku zmyliło mnie zupełnie, szukając rodzeństwa mojego pradziadka pod płaszczem błędnego nazwiska. A tutaj z kolei nadesłana fotokopia podaje, że Elżbieta nazywała się HERKT. Teraz nie wiem, w jakim kierunku podążać, skoro dokumentacje są sprzeczne.., skąd takie odmienności w nazwisku? Komu „zaufać”?
Bardzo dziękuję Pani Izabelo za pomoc i nadesłanie linków, mam dostęp do źródeł, ale z tego co zauważyłem, archiwum obejmuje lata 1978-1995. Rodzeństwo Adama mam dobrze opisane, także ich rodziców oraz ich dziadków, ale teraz mam nadto dokumentację. Dziękuję.

Wracam do przodującego wątku – Adama i jego śmierci we Francji. Skoro dokument został wysłany do Polski, to przypuszczam, że gdzieś musi znajdować się zapis i jego śmierci, miejscu pochówku. Ale gdzie? Pewno proboszcz odnotował w księdze fakt jego śmierci, ale ksiąg tych już nie ma, są w Archiwum. Może w jakiś urzędach?

Co do zapytania Pani Elżbiety, to odpowiadając mogę stwierdzić jednoznacznie, że nie wyszła ona ponownie za mąż.

_________________
Stefan OFM


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lip 2014, 17:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sie 2011, 02:50
Posty: 1075
Lokalizacja: Poznań
Stefanos napisał(a):
Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź, choć kolejna pomoc stawia mnie na rozdrożu w sprawie nazwiska panieńskiego Elżbiety, żony Adama. Różnie rodzina podaje, mówiąc, że odległe dziady nazywały się HERKA, a w aktach urodzenia ich kolejnych dzieci nie dodano końcowego A, i wyszło HERK. Tak miała też nazywać się moja prababka, i akta stanu cywilnego w Jarocinie to potwierdzają, podając, że ojcem Elżbiety był Józef HERK. W kancelarii parafialnej w Jarocinie, gdzie mieście się wpis w księdze pogrzebowej o mojej prababce, podają też dane jej mamy, a więc mojej praprababki: Marianna zd. Migacz. Nie wspomnę już o błędzie na nagrobku Elżbiety (zmarał w 1966 r., pochowana w Jarocinie), gdzie zamiast nazwiska PIECHALAKA, było nazwisko PICHALAK, co na początku zmyliło mnie zupełnie, szukając rodzeństwa mojego pradziadka pod płaszczem błędnego nazwiska. A tutaj z kolei nadesłana fotokopia podaje, że Elżbieta nazywała się HERKT. Teraz nie wiem, w jakim kierunku podążać, skoro dokumentacje są sprzeczne.., skąd takie odmienności w nazwisku? Komu „zaufać”?
Bardzo dziękuję Pani Izabelo za pomoc i nadesłanie linków, mam dostęp do źródeł, ale z tego co zauważyłem, archiwum obejmuje lata 1978-1995. Rodzeństwo Adama mam dobrze opisane, także ich rodziców oraz ich dziadków, ale teraz mam nadto dokumentację. Dziękuję.

Wracam do przodującego wątku – Adama i jego śmierci we Francji. Skoro dokument został wysłany do Polski, to przypuszczam, że gdzieś musi znajdować się zapis i jego śmierci, miejscu pochówku. Ale gdzie? Pewno proboszcz odnotował w księdze fakt jego śmierci, ale ksiąg tych już nie ma, są w Archiwum. Może w jakiś urzędach?

Co do zapytania Pani Elżbiety, to odpowiadając mogę stwierdzić jednoznacznie, że nie wyszła ona ponownie za mąż.

Witam ponownie :D
Na Geneteka masz akt ślubu:
rok 1885 akt 18 Józef Herkt [Imię ojca: Józef Imię matki: Józefa Jatczak] Marianna Migacz [Imię ojca: Antoni Imię matki: Józefa] Szymanowice [miejscowość Lisewo data 1885.06.29 ]
http://www.szukajwarchiwach.pl/11/758/0 ... RH6o4aILRg

_________________
Pozdrawiam
Izabela
Poszukuję:Mańczak Kacper+Agnieszka Bernacik/Bernad (Komorniki, Rudnicze), Zgoła (Lusowo, Luboń), Hadyniak Tomasz + Barbara Frąszczak (Wiry), Kozłowski Szczepan+Julianna Jakubiak (Żabikowo)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lip 2014, 14:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2014, 15:38
Posty: 19
Lokalizacja: Olsztyn
Dziękuję jeszcze raz Pani Izabelo, dzięki podpowiedziom moja wiedza o mojej rodzinie znacznie się poszerzyła. Sam jestem pozytywnie zaskoczony. Niestety, Dyrekcja Archiwów we Francji negatywnie ustosunkowała się do mojej prośby odnośnie Adama Piechalaka. Znowu zostałem przekierowany. Jest jednak nadzieja. Na Genetyka jest akt urodzenia Adama i wpis o jego ślubie - uprzejmości Pani Izabeli zawdzięczam te dane - a znając datę ślubu, mogę zapukać do USC w Gizałkach, gdzie jeszcze mają dokumenty z tego okresu i może tam będzie coś o śmierci Adama?

_________________
Stefan OFM


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lut 2017, 22:25 
Offline

Dołączył(a): 08 lut 2017, 18:19
Posty: 1
Dzien dobry / Witam

Minęło już trochę czasu od ostatniego Pana wpisu na forum , nie wiem czy nadal Pan jest aktywny i poszukuje swoich korzeni...
Jestem wnukiem Jadwigi Tobolskiej zd. HERK zamieszkalej Lisewo
Takie nazwiska jak : Migacz , PICHALAK sa mi bliskie ...
W związku z powyższym moze uda sie powiazac kolejny lanczuszek w naszych drzewach genealogicznch.
Z gory dziekuje za kontakt.

Pozdrawiam
Wala i Krzysztof
moj e-mail : privcriss@volny.cz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lut 2017, 23:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2014, 15:38
Posty: 19
Lokalizacja: Olsztyn
Cieszę się z tej wiadomości, myślę, że wiele dowie się Pan ode mnie jak również ja od Pana

_________________
Stefan OFM


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 175 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL