Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 kwi 2024, 15:34

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Łagiewniki
PostNapisane: 29 paź 2008, 21:54 
Offline

Dołączył(a): 29 paź 2008, 19:15
Posty: 12
Witam was wszystkich bardzo serdecznie. :D
Od niedawna zajełam się poszukiwaniami moich przodków i ich miejscowości.
W moim drzewie znalazłam miejscowość Łagiewniki, koło poznania. Wiem, że miejscowość tą pochłonął poligon w Biedrusku. Postawili tam też pomnik.
Może ktoś z was wie coś więcej o tych Łagiewnikach? albo też ma w swoim drzewie rodzinę pochodzącą z tamtej wsi.
Bardzo proszę o jakiekolwiek informacje.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Łagiewniki
PostNapisane: 30 paź 2008, 09:41 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Witam,

Może niedokładnie na temat, ale były już tutaj tematy związane z wsiami i cmenatrzami na obecnym terenie poligonu. Zobacz tutaj:
viewtopic.php?f=3&t=433&p=4544&hilit=biedrusko#p4544
viewtopic.php?f=2&t=320&p=2573#p2573

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Łagiewniki
PostNapisane: 30 paź 2008, 10:10 
Offline

Dołączył(a): 29 paź 2008, 19:15
Posty: 12
Tak wiem.
Na forum czytałam już wszystko o Łagiewnikach, ale może jest ktoś kto więcej wie niż ja, posiada jakieś zdięcia, bo ja nic takiego nie mam.
Ale dziękuję za dobre chęci i pozdrawiam. :D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Łagiewniki
PostNapisane: 26 lut 2009, 14:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 gru 2006, 12:24
Posty: 399
Lokalizacja: 77-100
Temat trochę zapomniany, więc spróbuję go ożywić.
Oto bowiem niedawno dowiedziałem się że mój Dziadek jako cieśla pracował przy budowie poligonu/ koszar w Biedrusku. Wraz z nim jego najmłodszy syn...
Dalej pojawiają się też Łagiewniki...
Problem w tym, że interesująca mnie historia nie nadaje się do publicznego omawiania, szczególnie jeśli chodzi Łagiewniki.
Na forum chciałbym uzyskać informację czy ktoś z szanownych forowiczów dysponuje jakąkolwiek wiedzą nt. budowy poligonu, czy zna miejsce przechowywania dokumentacji z tym zadaniem związanej, itp...
Oczywiście - rozpoczynam samodzielnie poszukiwanie interesujących mnie informacji, ale gdyby ktoś coś podpowiedział to byłbym bardzo wdzięczny.
Prawdopodobnie w Wielkopolsce będę w połowie maja i do tego czasu chciałbym uzyskać wiedzę co i gdzie mogę znaleźć i pozyskać jakieś dokumenty.

_________________
Bogusław.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Łagiewniki
PostNapisane: 26 lut 2009, 19:14 
Offline

Dołączył(a): 25 lis 2008, 12:44
Posty: 28
Lokalizacja: Złotniki
Mieszkam w pobliżu Łagiewnik przy terenie poligonu Biedrusko, rzeczywiście znajduje się tam pomnik poległych w drugiej wojnie światowej, po mieszkańcach pozostały mogiły, bardzo niewiele, troche grobów dziecięcych. Brakuje tabliczek. Jesli jakies zachowały się to jest ich bardzo niewiele. Kościół w Chojnicy zachował się w złym stanie, brakuje dachu. Jest zamkniety i zabezpieczony przed wejsciem na teren. Troche na temat parafii w Cholnicy jest napisane na stronie parafii w Suchym Lesie:
http://www.parafiasuchylas.pl/pl/histor ... _roku.html

Pozdrawiam

Marek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Łagiewniki
PostNapisane: 26 lut 2009, 20:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 gru 2006, 12:24
Posty: 399
Lokalizacja: 77-100
Poprzednio trochę pobuszowałem po "tych stronach" , ponieważ w 1944 w Suchymlesie ( Suchylas- tak jest podobno prawidłowo - gdzieś o tym czytałem) zmarł mój Dziadek, który przedtem mieszkał w Morasku, potem na kilka lat wyjechał do Jasionny (k. Wronek) i znów powrócił do Suchego Lasu.
Tam też chodził do szkoły mój Ojciec.
A ponieważ niedawno dowiedziałem się że budował Biedrusko, wracam do tematu. Prawdopodobnie będę w okolicy w połowie maja, więc muszę szybko zebrać trochę informacji i wskazówek gdzie można ewentualnie zdobyć jakieś dokumenty...
Nie zdążyłem jeszcze sprawdzić w bazie AAP, ale Łagiewniki należały chyba do parafii Chojnica-Morasko ( która już nie istnieje).

_________________
Bogusław.


Ostatnio edytowano 27 lut 2009, 12:41 przez BTK47, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Łagiewniki
PostNapisane: 27 lut 2009, 12:23 
Offline

Dołączył(a): 25 lis 2008, 12:44
Posty: 28
Lokalizacja: Złotniki
Witam,

Łagiewniki musiały należeć do parafii Chojnica, gdyż od samego kościoła jest to odległość 2-3 kilometrów. W weekendy można przejechać się rowerem i zobaczyć kościół, po drodze (wjazd od strony Złotnik ul Łagiewnicka) jest pomnik upamietniający poległych, a także resztki cmentarza.
Obecnie używana jest nazwa Suchy Las, ale nie wiem jak to było w przeszłości.

Pozdrawiam

Marek.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Łagiewniki
PostNapisane: 16 mar 2009, 17:32 
Offline

Dołączył(a): 29 paź 2008, 19:15
Posty: 12
Obecnie interesuję się historią miejscowości wchłoniętych przez poligon. napewno Łagiewniki należały do parafii chojnickiej w tej chwili z tą parafią zwiazana jest parafia w Suchym Lesie. w AAP są mikrofilmy ksiąg parafialnych z parafi chojnica morasko(w maju się tam wybieram mam nadzieję ze coś znajdę), Napisałam też do księdza w Suchym Lesie ale odpowiedzi brak. W tej chwili mam zamiar wjechac na teren poligonu, porobic parę fotek.
Gdyby ktoś był zainteresowany tym tematem zapraszam.
Pozdrawiam

Anna :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Łagiewniki
PostNapisane: 14 lip 2012, 00:10 
Offline

Dołączył(a): 13 lip 2012, 23:27
Posty: 1
Lokalizacja: Poznań
AnnaMS-cie napisał(a):
Witam was wszystkich bardzo serdecznie. :D
Od niedawna zajełam się poszukiwaniami moich przodków i ich miejscowości.
W moim drzewie znalazłam miejscowość Łagiewniki, koło poznania. Wiem, że miejscowość tą pochłonął poligon w Biedrusku. Postawili tam też pomnik.
Może ktoś z was wie coś więcej o tych Łagiewnikach? albo też ma w swoim drzewie rodzinę pochodzącą z tamtej wsi.
Bardzo proszę o jakiekolwiek informacje.


Na początku 19 wieku mój pra...dziadek był zarządcą majątku Łagiewniki - spędziłam dużo czasu w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu - są tam dokumenty związane z parafią w Chojnicy - można praktycznie wyszukać wszystkich przodków (urodzenia, śluby, zgony - zestaw pochodzi z końca 17 wieku do końca istnienia kościoła w Chojnicy. (A o jakie nazwisko chodzi? :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Łagiewniki
PostNapisane: 15 lip 2012, 20:09 
Offline

Dołączył(a): 29 paź 2008, 19:15
Posty: 12
Witam :D Szczególnie interesuje mnie nazwisko Pers, ale też Szczepanowski, Ksawerczak, Łonowski.
Pozdrawiam
Anna


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 143 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL