Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 23 kwi 2024, 08:32

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 02 lut 2014, 22:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2013, 07:54
Posty: 661
Lokalizacja: Koszuty / Środa / Śrem
Witam wszystkich!

Pod koniec zeszłego roku w czasie moich badań dotarłem do przodków o nazwiskach figurujących w temacie. Dużo informacji zawdzięczam zachowanym aktom dyspens, jakie były wówczas potrzebne moim przodkom do zawarcia małżeństwa. Chodzi tu o parę moich 5x pradziadków. Są to: Wincenty Parzak (ur. ok. 1779, prawd. Łęka Wielka) i Magdalena Dziubalanka (ur. 23 maja 1784, Kopanie), córka Wojciecha i Agnieszki. Zawarli oni związek w Żytowiecku 3 maja 1807 roku.

Parafia katolicka Żytowiecko [Seide], wpis 3 / 1807
Vincentius Paszak alias Parzak? (28 lat)
Dodatkowe informacje: dispensatio
Magdalena Dziubaląka alias Dziubalanka (23 lat)

Byli spokrewnieni w siódmym stopniu komputacji rzymskiej, tj. dziadek Wincentego, Maciej, i prababka Magdaleny, Regina, byli rodzeństwem. Schemat:

Wincenty Parzak <- Marianna <- Maciej <- Fryderyk i Anna -> Regina -> Zofia -> Agnieszka (żona Wojciecha Dziubały) -> Magdalena Dziubalanka

Małe zamieszanie wprowadziło mi jednak pojawienie się drugiego ślubu (może w linii bocznej), mianowicie:

Parafia katolicka Żytowiecko [Seide], wpis 6 / 1812
Martinus Parzy (48 lat, wdowiec)
ojciec: Matthaeus , matka: Marianna Chrapcząka
Dodatkowe informacje: viduus dispensatio
Julianna Brodziąka (40 lat)
ojciec: Sebastianus , matka: Apollonia Dziubaląka

Z tej metryki wynika, że Marcin był starszy od Wincentego o mniej więcej 15 lat. Imię matki Marcina i Wincentego się zgadza, jednakże mam wątpliwość związaną z ojcem. Udało mi się dotrzeć do aktu chrztu Łukasza Parzaka, urodzonego 18 sierpnia 1781 roku. Był synem Sebastiana i Marianny i mam podejrzenia, że był to brat Wincentego.
W dodatku schemat przy akcie dyspensy w przypadku ślubu Marcina prezentuje się inaczej, mianowicie imię matki Macieja jest inne niż w pierwszym przypadku:

Marcin Parzy <- Marianna Chrapcząka <- Maciej <- Julianna (pojawiałaby się miejsce Anny, żony Fryderyka) <- Idzi i Małgorzata -> Regina -> Zofia -> Apolonia -> Julianna Brodziąka

Zofia z tego schematu to prawdopodobnie siostra Reginy z pierwszego schematu.

Bardzo proszę o kontakt wszystkie osoby, które mogłyby mi pomóc w ustaleniu, kto jest ojcem Wincentego. Czy jest to wersja zgodna z aktem chrztu Łukasza, czyli Sebastian, czy też jest to wersja zgodna z aktem ślubu Marcina Parzego, czyli Mateusz. Nie wykluczam też opcji, że Marcin, Wincenty i Łukasz mogli być przyrodnim rodzeństwem - byłoby to możliwe w przypadku, gdyby Mateusz umarł przed 1779 rokiem, a Marianna poślubiła Sebastiana, brata Mateusza.
Rozwiązanie tej zagadki pozwoli mi z większą dozą pewności ustalić moich dalszych przodków, którzy żyli zapewne na przełomie XVII i XVIII wieku.

_________________
Pozdrawiam
Wojciech

***


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 115 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL