Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 19 mar 2024, 04:31

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 20 cze 2010, 10:53 
Offline

Dołączył(a): 19 cze 2010, 22:12
Posty: 67
Lokalizacja: Warszawa/Radzymin
Witam serdecznie,
nazywam się Anna Unrug-Cichoń i szukam informacji o moich pradziadkach. Do niedawna nie znałam nawet ich imion (w rodzinie mojego ojca panuje jakaś idiotyczna zmowa milczenia nt. dziadka, pradziadka itd.). Mój dziadek Adam Unrug urodził się w Grąblinie w 1894 r. a zmarł w 1950 r. w Krakowie, babcia - Ludwika z domu Czekala urodziła się w Sosnowcu w 1895 r. a zmarła w 1988 r. w Krakowie. Dziadkowie mieszkali jakiś czas (przed II wojną światową) w Szubinie k. Nakła nad Notecią, w Kurowicach k.Lwowa (dziadek był zarządcą majątku Alfreda Potockiego, ostatniego właściciela Łańcuta), po wkroczeniu Armii Czerwonej uciekli stamtąd do Łańcuta. W końcu zamieszkali w Krakowie. Za każdym razem, kiedy usiłowałam dowiedzieć się czegoś o pradziadkach napotykałam albo na mur milczenia albo zbywano mnie półsłówkami. Z przypadkowych strzępów rozmów wiem, że pradziadkowie byli bardzo przeciwni ślubowi mojego dziadka Adam z babcią Ludwiką, gdyż dziadek miał być księdzem (przerwał naukę w seminarium). Prababcia -matka dziadka Adama - nazywała się Helena z domu Kroska. Mój dziadek był chyba jakimś kuzynem admirała Unruga bo mój ojciec (ur. w 1927 r., zm. w 2004 r.) dobrze go pamiętał, a babcia jeździła już po wojnie do Londynu, do młodszego brata Józefa Unruga - Michała.
Moje pytanie brzmi: Czy może ktoś wie coś o Unrugach z Grąblina k. Konina?
Może podpowiedzą mi Państwo, gdzie szukać aby coś znaleźć?
pozdrawiam
Anna Unrug-Cichoń


Ostatnio edytowano 08 lip 2010, 22:16 przez aniac, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 cze 2010, 11:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
Nie doceniłas nas i naszej wysukiwarki w ten sposób wiele informacji ucieka pytającym
Admirał Józef Unrug 1884 -1973
viewtopic.php?f=5&t=1724&p=14482&hilit=Unrug#p14482

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 cze 2010, 14:27 
Offline

Dołączył(a): 19 cze 2010, 22:12
Posty: 67
Lokalizacja: Warszawa/Radzymin
kabat napisał(a):
Nie doceniłas nas i naszej wysukiwarki w ten sposób wiele informacji ucieka pytającym


Ale przecież to są informacje o adm. Józefie Unrugu, który jest postacią dość znaną a ja pytam o Bronisława Unruga.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 cze 2010, 16:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
Cytuj:
Mój dziadek był chyba jakimś kuzynem admirała Unruga

To mało, że podpowiadam i na pewno jest znane Waszej linii, i czy na pewno ta książka i ten wycinek z gazety.
Cytuj:
jakiś kuzyn
tez dobry trop tylko czy ich nie obrazi...
Są podziękowania albo zdziwienia, poszukiwania trwaja czasami latami.

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 cze 2010, 17:33 
Offline

Dołączył(a): 19 cze 2010, 22:12
Posty: 67
Lokalizacja: Warszawa/Radzymin
Bardzo dziękuję za informacje i za to, że mi pomagasz :) .
Tak, znam tę książkę (ma ją mój brat) ale mimo, że ją znam to pomyślałam sobie, że masz rację- powinnam ją przeanalizować pod kątem zdobytych niedawno informacji.
Mam pytanie, gdzie mogą znajdować się dokumenty z Groblina z XIX w. (świadectwa narodzin, ślubów, zgonów itp.) w archiwum w Koninie, Poznaniu?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 cze 2010, 19:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
Są jeszcze inne pożyteczne wyszukiwarki na forum WTG i tam są wymieniane Twoje nazwiska.
http://www.wtg-gniazdo.org/nekrologi.php
http://bindweed.man.poznan.pl/posen/search.php#search
Maszym teren jest szeroko rozumiana wielkopolska/ kujawy i tutaj wiele możemy sobie pomóc.
Pytasz o Groblina czy Groblin jaki powiat, postaramy się odpowiedzieć.

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 cze 2010, 20:49 
Offline

Dołączył(a): 19 cze 2010, 22:12
Posty: 67
Lokalizacja: Warszawa/Radzymin
kabat napisał(a):
Pytasz o Groblina czy Groblin jaki powiat, postaramy się odpowiedzieć.


Grąblin

Takie miejsce urodzenia mojego dziadka Adama figuruje na akcie zgonu, który dostałam z USC w Krakowie. Przypuszczam,że chodzi o Grąblin k. Konina.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Gr%C4%85blin

To by się zgadzało bo mój tata (urodzony w Poznaniu), który całe życie dorosłe życie spędził w Krakowie i Żywcu, zawsze czuł się Poznaniakiem i Wielkopolaniniem (kibicował Lechowi Poznań :) ). I zawsze powtarzał, że jesteśmy z Unrugów wielkopolskich.
Jak przez mgłę pamiętam, że wspominał mi kiedyś coś o jakimś majątku pod Koninem , znacznie częściej mówił o Szubinie k.Nakła nad Notecią, Kurowicach k. Lwowa (gdzie znajduje się grób jego młodszej siostry Danuty, która zmarła na zakażenie krwi w maju 1939 r., do której podobno jestem uderzająco podobna), o ucieczce przed Ukraincami i Armią Czerwoną i o Łańcucie (o Alferdzie Potockim i jego władczej i groźnej matce - widocznie dzieci się jej bały :wink: ).
Moją główną motywacją do poszukiwań genealogicznych są moje córeczki aby wiedziały "skąd ich ród" i oczywiście też moja ciekawość :D .


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 cze 2010, 21:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Nie bedzie to dla Ciebie pomoc ale warto w miedzyczasie wypisac wszystko z Tek Dworzaczka. Jest tam duzo o Urungach od 1582 r. Jestem przekonany, ze w miedzyczasie mozesz na tej podstawie zbudowac niezle drzewko. Powodzenia

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 cze 2010, 21:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1358
Lokalizacja: Strzelno
Obecnie Grąblin należy do parafii w Licheniu, jeśli w XIX w. też, to w Licheniu powinni wiedzieć gdzie są księgi z XIX w. (mogą być jeszcze na parafii lub już w archiwum), jeśli chodzi o archiwum, to albo AD Włocławek (księgi kościelne) albo AP Konin (księgi USC prowadzone przez proboszcza)

PARAFIA W LICHENIU pod wezwaniem św. Doroty
ul. Klasztorna 4, 62-563 Licheń Stary, tel: (063) 270 81 50

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 cze 2010, 08:15 
Offline

Dołączył(a): 19 cze 2010, 22:12
Posty: 67
Lokalizacja: Warszawa/Radzymin
Ta nazwa: Marantów, wypłynęła mi z głębin pamięci. Mój tata kiedyś wspominał mi, że nasza rodzina miała majątek, który nazywał się właśnie tak :Marantów i był on pod Koninem. Sprawdziłam: Marantów to teraz dzielnica Konina niedaleko Grąblina, gdzie urodził się mój dziadek Adam. Elementy tej układanki zaczynają do siebie pasować.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lip 2010, 10:33 
Offline

Dołączył(a): 19 cze 2010, 22:12
Posty: 67
Lokalizacja: Warszawa/Radzymin
ich siostry Heleny. Chrzty miały miejsce w parafii Licheń Stary w latach 1894 - 1898. Akty chrztu dostałam z parafii św. Doroty w Licheniu Starym (serdeczne podziękowania dla Menki :) ).
Potwierdza się imię mojego pradziadka Bronisław. I teraz moje pytanie: jak znaleźć info o pradziadku? Nie wiem ani gdzie się urodził, ani gdzie zmarł. Musiał mieszkać, gdzieś w okolicach - Marantów, Gosławice, Grąblin? Prababcia wpisana jest w tych aktach chrztu jako Helena Knoska, a w akcie zgonu mojego dziadka - Helena Kroska.

Czy ma ktoś może jakiś pomysł, gdzie szukać? Przepraszam, że tak marudzę ale wiem, że macie i wiedzę i doświadczenie w takich poszukiwaniach. A może ktoś się odezwie z okolic Konina?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lip 2010, 19:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1358
Lokalizacja: Strzelno
Czy masz akt ślubu dziadka Adama? Tam powinien być zapis o miejscu zamieszkania jego rodziców, a jeśli już wtedy nie żyli powinien być zapis o miejscu zgonu.

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lip 2010, 21:26 
Offline

Dołączył(a): 19 cze 2010, 22:12
Posty: 67
Lokalizacja: Warszawa/Radzymin
menka napisał(a):
Czy masz akt ślubu dziadka Adama? Tam powinien być zapis o miejscu zamieszkania jego rodziców, a jeśli już wtedy nie żyli powinien być zapis o miejscu zgonu.



Nie mam, ale mam kontakt z Proboszczem z Lichenia (bardzo miło odpowiedział na mój list, przysłał mi 3 akty urodzenia: mojego dziadka, jego brata i siostry i zaprosił do przeglądania ksiąg parafialnych). Nie wiem czy tam jest akt ślubu dziadka i babci. Powinnam też sprawdzić parafię w Koninie-Gosławicach bo moja mama przypomniała mi, że tam poznali się moi dziadkowie (rodzice mojego taty,dziadek Adam i babcia Ludwika) a proboszczem był wtedy wujek mojej babci Ludki o nazwisku Miklaszewski.
Wielkie dzięki za nowy trop - będę szukać tego aktu ślubu:).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lip 2010, 20:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1358
Lokalizacja: Strzelno
Informacje, o których pisałam wyżej powinny być w USC, mało prawdopodobne, by były w księgach kościelnych (zabór pruski), ale jeśli ślub był w zaborze rosyjskim, to powinny być w obu aktach.

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 wrz 2010, 16:40 
Offline

Dołączył(a): 19 cze 2010, 22:12
Posty: 67
Lokalizacja: Warszawa/Radzymin
Up! Podbijam!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 wrz 2010, 21:05 
Offline

Dołączył(a): 05 sty 2008, 15:11
Posty: 132
Lokalizacja: Międzyrzecz/Poznań
Witam!

Zdaję sobie sprawę, że to dla Ciebie nieco odległe dzieje, ale już teraz mogę podać, że:

rodzina von Unrug, to jedna ze znamienitszych rodzin moich okolic - Międzyrzecza.
Otóż tak się składa, że okolica słynie z portretów trumiennych. W 1996 r., został wydany nakładem Muzeum w Międzyrzeczu (wyczerpany), katalog: "Porterty trumienne tablice inskrypcyjne i herbowe" pod.red. Joanny Patorskiej.
Dlaczego o tym piszę, otóż:
w tymże katalogu jest krótka wzmianka: "W Międzyrzeckiem, w Bukowcu, osiadł także Aleksander Unrug (kat. nr 43), protoplasta polskiej gałęzi rodu, od którego w prostej linii wywyodził się niezłomny Polak - słynny kontradmirał Józef Unrug".

Po przeczytaniu tego upewniłem się, że pochodzisz od "tych" Unrugów. Dlatego też piszę.

Wspomniany Aleksander Unrug ur. ok.1637 zm.1668 - "herbu własnego; syn Jerzego i Elżbiety z Rottenburgów herbu własnego; około 1660 żonaty z Urszulą Elżbieta z Troschków herbu Troska odm.; pan na Bukowcu, Pieskach, Nowym Gorzycku, Gorzyniu i Goślinie.
Tak wygląda początek opisu jego osoby i następnie portretu, który się zachował i można go oglądać w międzyrzeckim muzeum.

Zachowały się jeszcze następujące portrety:
Krzysztof Unrug - *1666-+1723
Dorota Sabina Unrug - *+1668
Karol August Unrug - *1703-+1774
oraz blachy herbowe do dwóch portretów.

Mam nadzieję, że jakoś Cię to naprowadzi.

trochę o Unrugach (po sąsiedzku mieszkających) znajdziesz jeszcze tutaj:
http://www.oledrynowotomyskie.e7.pl/ole ... tomypla-2/

(trochę za połową strony ;))

_________________
pozdr Michał ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 wrz 2010, 21:39 
Offline

Dołączył(a): 19 cze 2010, 22:12
Posty: 67
Lokalizacja: Warszawa/Radzymin
Wielkie dzięki,Michale:)
Przy okazji - znalazłam wujka mojej babci (Antoni Miklaszewski),który był proboszczem w parafii Konin-Gosławice w latach 20 i 30 XX w. Na logikę babcia z dziadkiem tam powinni brać ślub (przynajmniej ja tak bym zrobiła mając wujka-księdza) ale nie, gdzie tam. W parafialnych księgach nie ma wzmianki o ich ślubie czyli prawdopodobnie wzięli go gdzie indziej. Dżisas :evil: Rozumiem, że w tamtych czasach ślub z prawie-księdzem (dziadka Adama mam na myśli) mógł być lekko ambarasujący ale to utrudnia mi mocno poszukiwania :?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 wrz 2010, 22:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1358
Lokalizacja: Strzelno
Wujek mógł dawać ślub, ale raczej przyjechał do parafii panny młodej. Czy w parafii panny już szukałaś?

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 gru 2010, 16:19 
Offline

Dołączył(a): 19 cze 2010, 22:12
Posty: 67
Lokalizacja: Warszawa/Radzymin
Podbijam! Może ktoś kojarzy moją sprawę i wie coś o rodzinie Unrugów, Knosków vel Krosków z okolic Grąblina/Lichenia/Konina.
A wszystkim z forum życzę Szczęśliwego Nowego Roku!
pozdrawiam serdecznie
Anka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sty 2011, 16:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
TV Polonia
reportaż Miasteczko 2010
czas polski 03.01.2011 go 1655 ( trwa teraz i się kończy ) nazwisko i rodzina Horacego Unrug w francji.

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 sie 2011, 08:51 
Offline

Dołączył(a): 19 cze 2010, 22:12
Posty: 67
Lokalizacja: Warszawa/Radzymin
Witam po przerwie:)
U mnie trochę nowości. Znalazłam pradziadka Bronisława (okazuje się że pisał się Unruh i prababcię Helenę z domu Krzoska). Dotarłam do prapradziadka Adalbertusa Unruh i jego żony Cassildy/Kasyldy z domu Rakowskiej. Wzięli ślub w 1841 r. w Książu Wielkopolskim (Xions), gdzie prawdopodobnie mieszkali. Pradziadek Adalbert był wojskowym (majorem?). Z tego co udało mi się ustalić to mieli kilkoro dzieci- synów Alfonsa, Anastazego, mojego pra Bronisława i córki - Konstancję i Albertynę. W Poznań Projekt jest info, że akt ślubu Adalberta i Kasyldy znajduje się "we właściwej parafii" czy znaczy to, że w AA Poznań nic nie znajdę? Akt ślubu Bronisława i Heleny mam właśnie stamtąd. Szkoda wielka, że Poznań Projekt nie obejmuje ślubów z lat 1700-1799 ale i tak jest nieocenioną wprost pomocą, podobnie jak Teki Dworzaczka i projekt BASIA. Wszystkim indeksującym stokrotne dzięki - bez Was nie znalazłabym nic.
I tradycyjnie prośba do forumowiczów, gdybyście wiedzieli cokolwiek o Unrugach/Unruh'ach z okolic Książa, a zwłaszcza o ww. wymienionych - proszę o kontakt!
Ania


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 sie 2011, 22:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 sie 2008, 18:47
Posty: 951
Lokalizacja: Pępowo / Wrocław
Może nie dotyczy to Twoich Unrugów,ale w Muzeum w Gostyniu w Archiwaliach znajduje się z miasta Ponieca "Dokument potwierdzający kupno warsztatu szewskiego podpisany przez Bogusława Ludwika Unruga" chyba z XVIIIw.
Pozdrawiam.
Barbara

_________________
Pozdrawiam.
Barbara


"Gdzie się człowiek ulągnie,tam ciągnie".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 sie 2011, 08:28 
Offline

Dołączył(a): 19 cze 2010, 22:12
Posty: 67
Lokalizacja: Warszawa/Radzymin
pepowianka napisał(a):
Może nie dotyczy to Twoich Unrugów,ale w Muzeum w Gostyniu w Archiwaliach znajduje się z miasta Ponieca "Dokument potwierdzający kupno warsztatu szewskiego podpisany przez Bogusława Ludwika Unruga" chyba z XVIIIw.
Pozdrawiam.
Barbara



Bardzo dziękuję za informację Basiu :) . Cały problem w tym, że nie wiem czy to "moi" Unrugowie bo ci moi co pokolenie przenosili się w inne miejsce (dotyczy to również mnie :D). Mieszkali i w Książu i Wróblewie (okolice Szamotuł) i w okolicach Konina i w Poznaniu i w Szubinie k. Bydgoszczy i w Krakowie...Tak czy inaczej prawdopodobnie wywodzą się z Kargowej. [stan poszukiwań na grudzień 2011: nie z Kargowej lecz z Wągrody, powiat górowski]

pozdrawiam
Ania


Ostatnio edytowano 11 gru 2011, 09:13 przez aniac, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 wrz 2011, 15:17 
Offline

Dołączył(a): 04 maja 2008, 17:33
Posty: 409
Lokalizacja: Zielona Góra
Witam
W parafi Duszniki podczas przeglądania skanów, zauważyłam wpisy z nazwiskiem Unrug.
1811
Franciszka Emilia z Unrugów, akt nr 50
http://szukajwarchiwach.pl/53/3287/0/1. ... bHTCAUWx9A
1812
Franciszka Unrug, akt nr 39
http://szukajwarchiwach.pl/53/3287/0/1. ... 0hnAzNodVw

Pozdrawiam Marianna.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 wrz 2011, 17:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 sty 2011, 18:52
Posty: 134
Lokalizacja: Zatom Stary
Witam!
W Międzychodzie jest pochowany Michał Skórzewski - syn Andrzeja Skórzewskiego i Anny Unrug. Ur. 1861r. W Sielcu, zm. 1925r. w Międzychodzie.

_________________
Pozdrawiam!
Agnieszka Bogajewicz-Lamcha

---------------------------------------------
Szukam
Frankowski, Straburzyński, Szymkowiak, Tacik, Łukaszyk, Szajek, Kalemba, Fąferek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 wrz 2011, 18:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
Księga żałobna wielkopolan od 1863-1876 nazwisko wymieniane +- strony początkowe +- 31 strona.

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 wrz 2011, 14:15 
Offline

Dołączył(a): 19 cze 2010, 22:12
Posty: 67
Lokalizacja: Warszawa/Radzymin
kabat napisał(a):
Księga żałobna wielkopolan od 1863-1876 nazwisko wymieniane +- strony początkowe +- 31 strona.



Dziękuję za podpowiedź:).
Ania


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 wrz 2011, 16:40 
Offline

Dołączył(a): 04 maja 2008, 17:33
Posty: 409
Lokalizacja: Zielona Góra
Witam
Może przydadzą się jeszcze te akty z parafi w Dusznikach:
1813
Franciszka Unrung, akt nr 35
http://szukajwarchiwach.pl/53/3287/0/1. ... FF3PNvsoAg
Franciszka Unrug, akt nr 17
http://szukajwarchiwach.pl/53/3287/0/1. ... RoC0YyPhSQ

Pozdrawiam Marianna.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 wrz 2011, 08:08 
Offline

Dołączył(a): 19 cze 2010, 22:12
Posty: 67
Lokalizacja: Warszawa/Radzymin
marysia13 napisał(a):
Witam
Może przydadzą się jeszcze te akty z parafi w Dusznikach:
1813
Franciszka Unrung, akt nr 35
http://szukajwarchiwach.pl/53/3287/0/1. ... FF3PNvsoAg
Franciszka Unrug, akt nr 17
http://szukajwarchiwach.pl/53/3287/0/1. ... RoC0YyPhSQ

Pozdrawiam Marianna.



Bardzo dziękuję, Marianno, za pomoc. Napisz mi proszę jak otworzyć te linki?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 wrz 2011, 09:03 
Offline

Dołączył(a): 04 maja 2008, 17:33
Posty: 409
Lokalizacja: Zielona Góra
Witam
Wiadomość wysłałam na pw.
Pozdrawiam Marianna.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 wrz 2011, 09:28 
Offline

Dołączył(a): 19 cze 2010, 22:12
Posty: 67
Lokalizacja: Warszawa/Radzymin
marysia13 napisał(a):
Witam
Wiadomość wysłałam na pw.
Pozdrawiam Marianna.


Dziękuję, już mi się otworzyło
pozdrawiam
P.S. Szalenie podoba mi się twoje imię:), moja córka na drugie ma Marianna.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 paź 2011, 11:11 
Offline

Dołączył(a): 19 cze 2010, 22:12
Posty: 67
Lokalizacja: Warszawa/Radzymin
Witam:)
Moje poszukiwania wciąż trwają. Jadąc wgłąb historii rodziny dotarłam do rodziców 2xpradziadka Adalberta. Matką jego była Marianna z domu Gersdorff a ojcem K (?) Unruh. Z zapisów można wnioskować, że około 1810-1820 r. sprowadzili się do Wielkopolski, w okolice Książa Wielkopolskiego z Wendtstadt/Wengstadt kreis Guhrau (Wągroda powiat górowski) na Dolnym Śląsku. Mam dokładną datę urodzenia Albertyny siostry mojego prapra Adalberta. Mam miejsce - właśnie to Wendtstadt. I teraz pytanie: jak sądzicie gdzie mam szukać jakichś dokumentów na ich temat(np. aktu urodzenia Albertyny)? W archiwum we Wrocławiu? Państwowym? Archidiecezjalnym? W Poczdamie? (wiele aktów małżeństw w PP np. z okolic Międzyrzecza ma dopisek, że są dostępne w archiwum w Poczdamie). A może jednak w archiwach w Poznaniu? (oj, to by było super :) ).

pozdrawiam i bardzo czekam na jakikolwiek znak od Was
Ania


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 lut 2012, 12:46 
Offline

Dołączył(a): 19 cze 2010, 22:12
Posty: 67
Lokalizacja: Warszawa/Radzymin
Podbijam! Może ktoś wie jak 'ugryźć' kwestię Wągrody? Gdzie szukać informacji (aktu urodzenia Albertyny? Mam datę urodzenia i miejsce jednak to chyba dokładnie moment, kiedy rodzina przeprowadzała się z Dolnego Śląska do Wielkopolski). W archiwum we Wrocławiu? Państwowym? Archidiecezjalnym? W Poczdamie? (wiele aktów małżeństw w PP np. z okolic Międzyrzecza ma dopisek, że są dostępne w archiwum w Poczdamie). A może jednak w archiwach w Poznaniu?

pozdrawiam
Ania


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 maja 2012, 20:39 
Offline

Dołączył(a): 11 paź 2007, 17:33
Posty: 306
Lokalizacja: Wschowa
atamta napisał(a):
Witam!
W Międzychodzie jest pochowany Michał Skórzewski - syn Andrzeja Skórzewskiego i Anny Unrug. Ur. 1861r. W Sielcu, zm. 1925r. w Międzychodzie.


interesuje mnie wiecej informacji o Michale,dane z tablicy nagrobnej
Michał h.Drogosław Skórzewski
Syn Andrzeja +29.03.1898 Korzeniste k.Kolna
oż.z Anna h.wł.Unrug * Dzięczyna +18.06.1909 Korzeniste k.Kolna
Córka gen.Henryka +13.11.1903 dz.Sielca w inowrocławskim

Michał Miał 5 Rodzeństwa w tym Józefa 1859-1941 zamężna Kisielnicka
powieściopisarka o ps.Estera

Pozdrawiam
Mirek K.Paliszewski Wschowa
PS patrz dane o Skórzewskich
google - Andrzej Skórzewski Anna Unrug baza PSW Pana Minakowskiego


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 maja 2012, 11:16 
Offline

Dołączył(a): 11 paź 2007, 17:33
Posty: 306
Lokalizacja: Wschowa
Witam !
do powyższego,sprostowanie ;
Anna h.wł.Unrug Córka Henryka Kajetana 1791-1849 szambelana króla pruskiego
dz.Dzięczyny k.Ponieca 1827-1842 i Anieli Tekli h.Łodzia Kurnatowskiej 1802-1849
Anna miała wg danych 6 Rodzeństwa ;
- Józef 1825-1903
- Rozalia 1827-1916
- Wiktor Edward 1831-1815
- Kazimierz Stanisław *21.03.1833 Dzięczyna +1863 powstaniec,zmarł z ran odniesionych
w bitwie pod Kołem
- Tadeusz Gustaw 1834-1907
- Henryk Wojciech Ksawery 1836-1903

Tadeusz Gustaw Unrug*27.11.1834 Dzięczyna +14.04.1907 Sielec k.Żnina
generał major pruskiej gwardii,wł.Sielca
oż.z hrabianka saską Izydora v.Bunau *13.06.1851 Falkenhain k.Drezna
+18.04.1923 Habendorf k.Opola
Ich Potomstwo :

-Józef Michał Hubert *07.10.1884 Brandenburg k.Berlina +28.02.1973 Lally-en-Val
poch.na cm.w Montresorze ,admirał ,obrońca Helu
oz.z Zofia Unrug z Rodziny Brata Ojca Wiktora oż.1857 Mórka z Emilia h.Junosza
Bojanowska 1839-1904
Józef admirał z Zofią miał 2 Dzieci

- Michał *19.03.1896 Drezno,Brat Józefa
był dyplomatą i z Nim spotykaja sie Przodkowie Ani

Koligacje Rodziny Unrug,patrz google
Henryk Unrug Aniela Kurnatowska

Pozdrawiam
Mirek K.Paliszewski
PS
wł.Sielca k.Żnina był też Brat Tadeusza,Henryk Wojciech Ksawery *06.05.1836 Dzięczyna
+13.11.1903 Sielec


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 maja 2012, 13:27 
Offline

Dołączył(a): 11 paź 2007, 17:33
Posty: 306
Lokalizacja: Wschowa
Witam !

do poszukiwań Ani Rodziny Unruh ;
dane wstepne do ustalenia i poprawienia

- Karol Zygmunt h.wł.baron Unruh
x Marianna Gerdsoff ? *1768 +21.03.1844 Książ Wlkp.

- Albertyna *1807 +02.09.1870 Poznań
x 1840 Mchy
Marcin Żórawski *1793 +08.03.1868 Międzyrzecz
wojownik z czasów napoleońskich,kpt.

- Alfons Józef *28.08.1840 Książ Wlkp.
- Teofil Hipolit Józef *08.12.1843 Książ Wlkp.
anons Marcina podpisuje Żona z Synem,znaczy że któryś z powyższych
zmarł przed 1868

- Wojciech/Adalbertus *1813 +?
major wojsk,rezydujacy w Ksiażu Wlkp.
x 1841 Ksiaż Wlkp.
Kassylda Rakowska
jest to zapewnie Franciszka Kassylda Rakowska *02.04.1819 Oczkowice k.Niepartu
córka Tomasza Jana *29.12.1783 Bilczew kpt.piechoty Ks.Warszawskiego
posesora Oczkowic a nstp.innych Syna Kazimierza i Joanny Pinińskiej
regentów grodu inowrocławskiego
oz.10.01.1808 Konary Franciszka Drogowska *1791

- Konstancja Franciszka *07.03.1841 Książ Wlkp.

- Alfons *22.05.1845 Książ Wlkp. +04.06.1914 Poznań,kupiec
x Franciszka Wodkiewicz

- Kazimierz info.1913 adwokat w Berlinie
- Karol Wojciech *08.09.1890 Poznań

- Anastazy Konstanty *24.05.1849 Książ Wlkp.

- Albertyna *30.10.1853 Książ Wlkp.

- Władysław *27.06.1857 Książ Wlkp.
x 10.04.1885 Książ Wlkp.
Filipina Ernestyna Bachmann *01.12.1838 Głogów/Glogau
córka Karol Gustawa kupca i Karoliny Wilhelminy Wende z Głogowa

małżeństwo powyższe na podstawie prawomocnego orzeczenia Izby Cywilnej
Sadu Powiatowowego w Poznaniu z dnia 22.11.1892 zostało rozwiazane
/dane z WTG Gniazdo/

powyższe dane do uściśleń

Pozdrawiam
Mirek K.Paliszewski Wschowa


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 maja 2012, 13:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 sty 2010, 07:37
Posty: 111
Lokalizacja: Berlin
Wiem, że odbiegam daleko w kwestii geograficznej od podanych terenów wyjściowych, ale pozwolę sobie wstawić kilka linków. Na tych stronach są zawarte obszerne informacje o Unrug z terenów międzychodzkich.

http://polskaniezwykla.pl/web/place/178 ... nicza.html

http://www.miedzychod.pl/content.php?cm ... ng=de&p=p2

http://www.gazetalubuska.pl/apps/pbcs.d ... /383173626

najobszreniejsza strona z informacjami o Unruh to:

http://www.miedzychod.pl/content.php?cm ... ng=pl&p=p5

_________________
Pozdrawiam RAH
Ryszard Antoni Henicz
Poszukuję:Henicz, Henczyk, Chenicz, Cheinitz, Hejnicz, Heinicz, Heynis, Heinitz, Heynicz, Henisch, Hynicz, Hönicz, Henik, Chęcz, Hęc, Chęc, Hańcz, Hańsz, Hejnia, Hancyk, Heńkowski.
Genealogia nauką cierpliwości.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 maja 2012, 14:13 
Offline

Dołączył(a): 19 cze 2010, 22:12
Posty: 67
Lokalizacja: Warszawa/Radzymin
mirke napisał(a):
Witam !

do poszukiwań Ani Rodziny Unruh ;
dane wstepne do ustalenia i poprawienia

- Karol Zygmunt h.wł.baron Unruh
x Marianna Gerdsoff ? *1768 +21.03.1844 Książ Wlkp.

- Albertyna *1807 +02.09.1870 Poznań
x 1840 Mchy
Marcin Żórawski *1793 +08.03.1868 Międzyrzecz
wojownik z czasów napoleońskich,kpt.

- Alfons Józef *28.08.1840 Książ Wlkp.
- Teofil Hipolit Józef *08.12.1843 Książ Wlkp.
anons Marcina podpisuje Żona z Synem,znaczy że któryś z powyższych
zmarł przed 1868

- Wojciech/Adalbertus *1813 +?
major wojsk,rezydujacy w Ksiażu Wlkp.
x 1841 Ksiaż Wlkp.
Kassylda Rakowska
jest to zapewnie Franciszka Kassylda Rakowska *02.04.1819 Oczkowice k.Niepartu
córka Tomasza Jana *29.12.1783 Bilczew kpt.piechoty Ks.Warszawskiego
posesora Oczkowic a nstp.innych Syna Kazimierza i Joanny Pinińskiej
regentów grodu inowrocławskiego
oz.10.01.1808 Konary Franciszka Drogowska *1791

- Konstancja Franciszka *07.03.1841 Książ Wlkp.

- Alfons *22.05.1845 Książ Wlkp. +04.06.1914 Poznań,kupiec
x Franciszka Wodkiewicz

- Kazimierz info.1913 adwokat w Berlinie
- Karol Wojciech *08.09.1890 Poznań

- Anastazy Konstanty *24.05.1849 Książ Wlkp.

- Albertyna *30.10.1853 Książ Wlkp.

- Władysław *27.06.1857 Książ Wlkp.
x 10.04.1885 Książ Wlkp.
Filipina Ernestyna Bachmann *01.12.1838 Głogów/Glogau
córka Karol Gustawa kupca i Karoliny Wilhelminy Wende z Głogowa

małżeństwo powyższe na podstawie prawomocnego orzeczenia Izby Cywilnej
Sadu Powiatowowego w Poznaniu z dnia 22.11.1892 zostało rozwiazane
/dane z WTG Gniazdo/

powyższe dane do uściśleń

Pozdrawiam
Mirek K.Paliszewski Wschowa




Mirku, skąd masz te dane??? Czy wszystkie z WTG Gniazdo? Chodzi mi przede wszystkim o imię 3 x pradziadka Karola Zygmunta (męża Marianny Gersdorff - akurat jej dane są ok. bo mam odpis aktu ślubu Albertyny, gdzie są dane jej matki Marianny)
Ogromnie Ci dziękuję, jestem tak wdzięczna że nie potrafię tego wyrazić. Szukam tych moich przodków od bardzo dawna i prawdę mówiąc traciłam nadzieję, że uda mi się cokolwiek uzyskać.
Albertyna (siostra mojego prapradziadka) to nawet mi się śni po nocach.P
pozdrawiam serdecznie
Ania


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 maja 2012, 18:42 
Offline

Dołączył(a): 11 paź 2007, 17:33
Posty: 306
Lokalizacja: Wschowa
Witaj Aniu !

Rodzina Unruh,Unrug jest w kręgu moich zainteresowań w zwiazku z koligacjami
Rodzinnymi
Rodzina ta ma wspólne korzenie,część Rodziny Unruh spolonizowała swoje Nazwisko
i pisali sie Unrug
Zobacz google - zabytki epigrafiki na elementach sepulklarnych
dane o Rodzinie Unruh i Gersdorff

W Wągrodzie k.Niechlowa w pobliżu miejsca mojego zamieszkania właścicielami byli
Unruhowie i w pobliskich kosciołach sa Ich epitafia i obrazy
Johan Wilhelm v Unruh 1666-1728 poch.Żabno dz.Wągroda
tutuł barona z herbem zatwierdził poprzez kancelarię cesarska w Wiedniu 14.01.1719
był także starszym ziemskim w ks.wołowskim i sędzią w Ryczeniu
Jego Synowie to Wolf Henrich,walczył z turkami i Jan Sigmunt wł.Wągrody
wg danych o Wągrodzie Unruhowie byli tam do 1787,chyba błednie bo wg.Twoich
danych Albertyna * w Wągrodzie,Podaj rok zapewne 1807/8

Alfons Unruh *1845 +1914 kupiec w Poznaniu otrzymał uznanie tyt.baronowskiego
w Berlinie 02.07.1903
Jego 1v to zapewnie 1868 Międzyrzecz Ludwika Zofia Marchwińska +1877 Poznań
Córka Jana Nepomucena Marchwińskiego
w Międzyrzeczu mieszkała Jego Ciotka Albertyna oz.z Żórawskim

Córka Wojciecha a Siostra Alfonsa była zapewnie Aleksandra *1844 Książ Wlkp.
oz. 1870 Książ Wlkp. Bernardus Falkner lat 26
zapewne był to Bernardus Falkenhain z którą to Rodzina poprzednio Unruhowie
wchodzili w zwiazki małżeńskie

Goniec Wielkopolski z 29.03.1881 donosił ,że Helena,Zofia i Bronisław Unruhowie
z Poznania kupili 1000 znaczków pocztowych na wykupienie niewolników

zgony z tego okresu
+13.07.1879 Zdzisława Unruh
+31.05.1886 Józefa Unruh
+20.01.1902 Henryk Unruh
+10.07.1923 Bolesław Henryk Unruh

czy 1v Bolesława Unruha była Natalia z Sierzyńskich +25.07.1888 Leszno
w kwiecie wieku po krótkich cierpieniach
podpis maż Bolesław Unruh z dzieckiem

z danych wynika że Rodzina baronów Gersdorff wchodziła też poprzednio w związki
małżeńskie z Rodzina Unrug
1791 Wschowa ksiegi grodzkie i ziemskie
Helena Joanna Ernestyna de Gersdorff wdowa po Janie Krzysztofie Karolu Unrugu
dz.Piesków i Zamostówka k.Miedzyrzecza

w nalbliższym wolnym czasie wybiorę sie do Wągrody i okolic i wyszukam śladów
Unruhów i sprawdze gdzie moga znajdować sie dane z tego okresu

Pozdrawiam
Mirek K.Paliszewski Wschowa


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 maja 2012, 21:13 
Offline

Dołączył(a): 19 cze 2010, 22:12
Posty: 67
Lokalizacja: Warszawa/Radzymin
mirke napisał(a):
wg danych o Wągrodzie Unruhowie byli tam do 1787,chyba błednie bo wg.Twoich
danych Albertyna * w Wągrodzie,Podaj rok zapewne 1807/8


Wg Dworzaczka 1804, nawet myślałam, że to się nie zgadza bo mogła Albertyna podać do ślubu późniejszą datę urodzin, że niby jest młodsza. Co tu ukrywać w tamtych czasach musiała uchodzić za starą pannę wychodząc za mąż po trzydziestce :wink:
Ogromnie jestem ciekawa dlaczego przenieśli się do Wielkopolski, wiem, że to wtedy był jeden kraj: Prusy ale i tak mnie to fascynuje.


Alfons Unruh *1845 +1914 kupiec w Poznaniu otrzymał uznanie tyt.baronowskiego
w Berlinie 02.07.1903
Jego 1v to zapewnie 1868 Międzyrzecz Ludwika Zofia Marchwińska +1877 Poznań
Córka Jana Nepomucena Marchwińskiego
w Międzyrzeczu mieszkała Jego Ciotka Albertyna oz.z Żórawskim

zgadza się i z moimi przemyśleniami

Córka Wojciecha a Siostra Alfonsa była zapewnie Aleksandra *1844 Książ Wlkp.
oz. 1870 Książ Wlkp. Bernardus Falkner lat 26
zapewne był to Bernardus Falkenhain z którą to Rodzina poprzednio Unruhowie
wchodzili w zwiazki małżeńskie

Goniec Wielkopolski z 29.03.1881 donosił ,że Helena,Zofia i Bronisław Unruhowie
z Poznania kupili 1000 znaczków pocztowych na wykupienie niewolników

zgony z tego okresu
+13.07.1879 Zdzisława Unruh
+31.05.1886 Józefa Unruh
+20.01.1902 Henryk Unruh
+10.07.1923 Bolesław Henryk Unruh

czy 1v Bolesława Unruha była Natalia z Sierzyńskich +25.07.1888 Leszno
w kwiecie wieku po krótkich cierpieniach
podpis maż Bolesław Unruh z dzieckiem

Bronisław Unruh, nie Bolesław. To mój pradziadek. W 1890 r. ożenił się z Heleną Krzoska i miał 3 dzieci: Adama (mojego dziadka), Józefa i Helenę. Helena po mężu nazywała się Binek.Adam zaś z Ludwiką z domu Czekala miał czworo dzeci - Krystynę, Jerzego, Danutę i Leszka (mój tata). I jeszcze zastanawiam się często co stało się z dzieckiem Bronisława i Natalii.

z danych wynika że Rodzina baronów Gersdorff wchodziła też poprzednio w związki
małżeńskie z Rodzina Unrug
1791 Wschowa ksiegi grodzkie i ziemskie
Helena Joanna Ernestyna de Gersdorff wdowa po Janie Krzysztofie Karolu Unrugu
dz.Piesków i Zamostówka k.Miedzyrzecza

Tak, nawet się zastanawiałam czy to nie jest siostra mojej prapraprababki Marianny.


w nalbliższym wolnym czasie wybiorę sie do Wągrody i okolic i wyszukam śladów
Unruhów i sprawdze gdzie moga znajdować sie dane z tego okresu


Jeśli mógłbyś się podzielić swoimi odkryciami ze mną, byłabym wdzięczna. Mnie trudno się ruszyć z W-wy, bo praca, dzieci, dom...

Pozdrawiam
Mirek K.Paliszewski Wschowa

również pozdrawiam serdecznie
Ania




Ostatnio edytowano 25 gru 2012, 19:21 przez aniac, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lip 2012, 23:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 kwi 2011, 18:28
Posty: 789
Lokalizacja: Pleszew
Karol Unrug Cerekwica pow. Żnin ziemianin zdjęcie http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publication/34225?tab=1
str.21

_________________
Pozdrawiam
Liliana Komorowska

--------------------------------------
Komorowski Antoni akt ur. II poł. XVIIIw.(Czerniejewo i okolice) Brzostowski Antoni zgon poł.XIXw. (?) Brzostowski Kazimierz XVIIIw.(kuj.pom.)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lip 2012, 09:39 
Offline

Dołączył(a): 19 cze 2010, 22:12
Posty: 67
Lokalizacja: Warszawa/Radzymin
Dziękuję, Lilu:).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 paź 2012, 20:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1358
Lokalizacja: Strzelno
Ślub 30 kwietnia 1815, parafia Mogilno, ślubu udzielił: Pontificaktor Illustrissimus Dominus Leo? ??? Kosiński Abbas Monasterij Mogilnensis SS Canonum Doctor Eques Sancti Stanislai,
Generosus Basilius Salomon, lat 28,
Ludovica Szarlota Christina Helena Unrug de Padniewo, lat 19,
świadkowie: Generoso Stephano Dziembowski et Vincentio Wodynski de Kargowa?;

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sty 2013, 15:57 
Offline

Dołączył(a): 19 cze 2010, 22:12
Posty: 67
Lokalizacja: Warszawa/Radzymin
Witam,
Systematycznie, choć powoooli uzupełniam moje drzewo genealogiczne. Udało mi się zdobyć akt zgonu mojego, zmarłego w 1884 r., prapradziadka Alberta/Adalberta. Naprawdę nazywał się Albert Julius Ferdinand Alexander von Unruh:D. Brzmi jakby jego rodzice nie mogli się zdecydować na jedno imię:). Jego matkę mam zidentyfikowaną jako Mariannę z domu von Gersdorff a ojciec nazywał się Karl von Unruh (przypuszczam, że to wymieniany u Mormonów: Karl Joseph Leopold Ferdinand v. Unruh z Wągrody). Jako, że Albert urodził się w 1813 r. w Wągrodzie na Dolnym Śląsku a pierwsze wzmianki u Dworzaczka (czyli w Wielkopolsce) o nich występują ok. roku 1839, znaczy to, że przeprowadzili się do Wielkopolski w latach 1813 - 1839. Cały czas intryguje mnie co było tego powodem? Związki z Polską istniały niewątpliwie, inna z gałęzi rodziny do wieków mieszkała w Polsce, jedna z babek Alberta również była Polką...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 gru 2014, 09:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2009, 18:32
Posty: 739
Lokalizacja: Nowy Tomyśl\Łagwy
Parafia Granowo
1.01.1762 chrzest
Bogumiła Katarzyna Eleonora
rodzice wielmożny Jan i Helena z Dziembowskich Undrugowie

_________________
Aga
Dyderski,Pierzyński-Opalenica,Grodzisk
Drzymała,Koza-Grodzisk,Bukowiec
Piotrowski-Granowo
Dota,Dotka-Modrze,Buk,Słupia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 sie 2015, 09:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
Polscy żołnierze w czasie II wojny światowej
Admirał Unrug 1884-1973
https://www.facebook.com/81266877542644 ... =1&theater

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 paź 2015, 20:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
Mieli bronić przez 2 tygodnie, wytrzymali 32 dni. 76. rocznica bohaterskiej obrony Helu

Czytaj więcej: http://www.radiogdansk.pl/index.php/wyd ... -helu.html

cytat " Decyzję o kapitulacji Helu podjął kontradmirał Józef Unrug. Trzy dni po zakończonej obronie Warszawy, wieczorem 1 października został podpisany akt kapitulacji półwyspu "

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 paź 2015, 05:08 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Nawet teraz, wspólcześnie można trafić na materialne ślady kontradmirała Unruga.

Cztery lata temu w czasie rozbiórki starego domu w Siemianowicach odnaleźliśmy drzewce sztandaru z 1936 roku Ligi Morskiej i Kolonialnej Huty w Siemianowicach.
Drzewce było z nabitymi gwoździami fundatorów. Z tych gwoździ wynikało, że głównym fundatorem sztandaru był kontradmirał Unrug (główny srebrny gwóźdź).

Drzewce trafiło do Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku i znajduje się w jego zbiorach.

Pozdrawiam
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lut 2016, 19:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
https://www.facebook.com/RocznicaNaKazd ... =3&theater

28 lutego 1973 roku w Lailly-en-Val we Francji zmarł kontradmirał Józef Unrug, w latach 1925-1939 dowódca Floty. W czasie kampanii polskiej 1939 roku dowodził wszystkimi siłami wyznaczonymi do obrony Wybrzeża

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lip 2016, 12:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
https://www.facebook.com/historia.polsk ... =3&theater
Wizyta marszałka Józefa Piłsudskiego w Gdyni.
Marszałek Józef Piłsudski wizytuje okręty w towarzystwie komandora Józefa Unruga.
Data: 1 lipca 1928 r

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL