Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 20 kwi 2024, 00:08

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 sie 2008, 14:36 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Witam!

Poszukuję wszelkich osób, w których rodzinie pojawia się nazwisko jak w temacie. Moje poszukiwania urywają się na Józefie Gidlewiczu, który z Gogolewa koło Książa Wielkopolskiego przybywa do Mchów znajdujących się po drugiej stronie miasteczka i tam osiedla się już na stałe.
W metrykach z Gogolewa pojawia się pierwszy raz w 1799 roku przy swoim małżeństwie jako Josephum Gitlewicz juvenem militaris servituti anno 22, biorąc ślub z Franciscam Borowianka alias Kurowicka virginum anno 20. Później 16 stycznia 1819 odnajduję tam też zgon leciwej już Marianny Gidlewicz, możliwe że jego matki.
Jedna jeszcze ważna informacja jaką znalazłem w księgach dusz (o ile dane te są wiarygodne), to data i miejsce urodzenia Józefa - 4 kwietnia 1778 Osiek kreis (prawdopodobnie) Pleschen. Szukałem więc aktu urodzenia z parafii Mieszków, ale niestety pudło. Możliwe, że to nie ten Osiek.. takich miejscowości jest niestety wiele.
Inny tropy, to bliskie powiązania właścicieli Jarocina - Radolińskich z kościołem Gidelskim (koło Częstochowy). Może to oni właśnie sprowadzili moich przodków do Wielkopolski..? :)
Na koniec jeszcze wspomnę, że większość potomków Józefa Gidlewicza nosi teraz nieco zmienione nazwisko. W połowie XIX wieku z nieznanych przyczyn uległo transformacji i przekształciło się w Giglewicz.

Zebrane przeze mnie dane dostępne są na http://www.skalecki.net (teraz już bez logowania ;) )
Pozdrawiam
Piotrek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sie 2008, 15:36 
Offline

Dołączył(a): 17 sie 2008, 09:33
Posty: 33
Z nazwiskiem Gidlewicz spotkałem się w Jeziorkach(gmina Stęszew).W dziale ciekawe historię podałem link do historii wsi.
Pojawiają się tam Stanisława i Wojciech Gidlewicz -dzielą się swymi wspomnieniami.Szukając czegoś przypadkowo natchnąłem się na informację,że Gidlewicz przed wojną prowadził sklep w Jeziorkach.
Potwierdzenie tej informacji znajdziesz wpisując to nazwisko w wyszukiwarkę http://genealogyindexer.org/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sie 2008, 15:47 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Dzięki za tę informację. Na notki o Gidlewiczach z Jeziorek natknąłem się już wcześniej, jednak nie mam z nimi żadnego kontaktu. Będę musiał się chyba tam przejechać, lub podzwonić po okolicy. Może ktoś coś będzie wiedział.

Piotrek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sie 2008, 17:13 
Offline

Dołączył(a): 17 sie 2008, 09:33
Posty: 33
W spisie telefonów nie ma interesującego Cię nazwiska.Proponuję,żebyc zadzwonił po nr który widnieje przy nazwisku Sielicki-Pani Grażyna Sielicka jest pasjonatką historii tej wsi,więc z pewnością właściwie Cię nakieruje.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sie 2008, 17:21 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Dzięki za tę informację, na pewno skorzystam :)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 175 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL