Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 18 kwi 2024, 08:20

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 08 sie 2008, 08:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lis 2006, 21:18
Posty: 19
Lokalizacja: Gdańsk
Jestem z Gdańska a część mojej rodziny pochodziła z Wielkopolski. Podróż tam jest bardzo kosztowna. Szukam osób , które mogłyby mi pomóc w odszukaniu moich prapra..dziadków. Ja chętnie pomogę jeżeli ktoś potrzebuje informacji i dokumentów z terenu kaszub. Mój pradziadek Franciszek Palicki urodził się 29.09.1870r. w Snowidowie pow. Grodzisk Wlkp. Jego rodzice to Jan Palicki i Maria Palicka. ( tyle wiem z jego aktu zgonu). Odnalazłam prawdopodobnie rodziców Franciszka i są to Joannes Palicki i Marianna Schulc , którzy wzięli ślub w Opalenicy ( wpis 8/1863). Nie mam jednak żadnego dokumentu potwierdzającego ten fakt.
To co mogłam pozyskać z Urzędu Stanu Cywilnego to już mam. Teraz z badaniem korzeni troszkę stanęłam.
Wiem, że mogę pozyskać dane z Archiwów Państwowych w tym przypadku z poznańskiego. Czy można zrobić to nie udając się do Poznania? Proszę o pomoc jak to zrobić. Jestem początkującym badaczem.Pozdrawiam wszystkich Tamara


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 sie 2008, 09:33 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Hej,

odpowiadając po części na Twoje pytanie - zobacz wątek viewtopic.php?p=6032#p6032
Właśnie trwa tam dyskusja na temat zamawiania kwerendy i fotografii w Archiwum Państwowym w Poznaniu


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 sie 2008, 12:41 
Offline

Dołączył(a): 08 sty 2008, 17:56
Posty: 39
Lokalizacja: Zduny
Najlepiej w takiej sytuacji w najbliższym archiwum państwowym zapytać o mozliwość sprowadzenia mikrofilmów akt z Archiwum w Poznaniu.Duża część akt metrykalnych jest zmikrofilmowana dotyczy to akt urzędów stanu cywilnego jak i duplikatów ksiąg parafialnych.W bazie Pradziad znajdziesz informację za jakie lata są księgi i ich mikrofilmy.Koszt sprowadzenia mikrofilmu jest różny kiedy pierwszy raz zamawiałam mikrofilmy była mowa o 50 zł ale zawsze płaciłam 8.90 zł.Wypożycza się na okres 1 miesiąca z możliwością przedłużenia do 3 miesięcy.Dotyczy to jednak tylko akt archiwum państwowego które rozpoczynają się ok 1818 roku.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 sie 2008, 13:14 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Co do akt USC to, z tego co wiem, nie ma w archiwum mikrofilmów tych akt.

Za to faktycznie czasem zdarzają się mikrofilmy duplikatów.
Sprawdziłem to Snowidowo i podlegało ono pod parafię w Ptaszkowie. Z tego co widzę są mikrofilmy obejmujące lata 1818-1872 (sygnatury: MF 0-18866 do MF 0-18884 - wszystko pewnie na jednej rolce, tyle że zamawiając musisz podać przedział sygnatur)
Pozdrawiam
Maciej


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 sie 2008, 13:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lis 2006, 21:18
Posty: 19
Lokalizacja: Gdańsk
Bardzo wam dziękuję za informacje. Przeanalizuję zaraz ten wątek.Jeżeli będę zamawiała te dokumenty to czy dokonuje się tego na jakimś specjalnym formularzu? A jak dokonać potem zapłaty -przelewem -podadzą konto? Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 sie 2008, 14:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lis 2006, 21:18
Posty: 19
Lokalizacja: Gdańsk
Jak już zdobędę ten mikrofilm to może spiszę wszystko ( jeżeli jest to w mojej mocy-nie wiem ile informacji zawiera)-komuś pewnie się przyda. Nigdy nie miałam czegoś takiego nawet w ręku. Jak to się przegląda?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 sie 2008, 14:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lis 2006, 21:18
Posty: 19
Lokalizacja: Gdańsk
Cytuj:
"Za to faktycznie czasem zdarzają się mikrofilmy duplikatów.
Sprawdziłem to Snowidowo i podlegało ono pod parafię w Ptaszkowie. Z tego co widzę są mikrofilmy obejmujące lata 1818-1872 (sygnatury: MF 0-18866 do MF 0-18884 - wszystko pewnie na jednej rolce, tyle że zamawiając musisz podać przedział sygnatur)
Pozdrawiam
Maciej"


Maciej jak sprawdziłeś , że Snowidowo należy do Parafii w Ptaszkowie( mnie to zajęło trochę czasu). Gdzie znalazłeś te sygnatury akt. Mnie jeszcze interesuje Opalenica i Grodzisk WLKP lata 1775 do 1870.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 sie 2008, 18:34 
Offline

Dołączył(a): 08 sty 2008, 17:56
Posty: 39
Lokalizacja: Zduny
Najlepiej zapytaj się w archiwum do którego chcesz sprowadzić mikrofilm czy mogą go ściągnąć i jak je zamówić.W Kaliszu mozna to zrobić wysyłając list lub pisząc poprostu emaila a płaciłam gotówką kiedy przyjechałam obejrzeć mikrofilmy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 sie 2008, 20:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 cze 2007, 20:16
Posty: 468
Lokalizacja: Wieleń
Witaj!
Musisz napisać podanie do najbliższego archiwum, w którym prosisz o sprowadzenie z ... archiwum mikrofilmu parafii (tu nazwa) o sygnaturze ...
W moim przypadku, a sprowadzano mi kilkakrotnie mikrofilmy z Poznania do Piły, nie musiałem nic płacić!

Pozdrawiam

_________________
Antoni Sikorski ur. ok. 1836, od 1860 mąż Rozalii Laskowskiej, szewc w Trzemesznie - gdzie i kiedy się urodził? gdzie i kiedy zmarł?
Jakub Rutkowski, ur. 1809/1812, zm. 1839 w Gałowie/Szamotuły, od 1834 mąż Doroty Paplaczyk - gdzie i kiedy się urodził?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 sie 2008, 21:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lis 2006, 21:18
Posty: 19
Lokalizacja: Gdańsk
Oj super , że mi tak pomagacie. Nie wiem jednak jak mam zdobyć sygnaturę akt? Analizowałam bazę "pradziad" ale tam są podane tylko jakieś zespoły nie ma sygnatury akt?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 sie 2008, 11:01 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Tamarat40 napisał(a):
Maciej jak sprawdziłeś , że Snowidowo należy do Parafii w Ptaszkowie( mnie to zajęło trochę czasu).


Najszybciej w bazie kartenmeister.com
Polecam też lekturę tego opracowania: http://www.wtg-gniazdo.org/wiki.php?pag ... ejscowosci

Tamarat40 napisał(a):
Gdzie znalazłeś te sygnatury akt. Mnie jeszcze interesuje Opalenica i Grodzisk WLKP lata 1775 do 1870.

Baza SEZAM: http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/sezam.php
Np. o ptaszkowie masz tutaj:
http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/sezam. ... y_id=58575
Niestety, sygnatury mikrofilmów tylko na miejscu w Archiwum.

Co do akt metrykalnych, to zasadniczo w AP Poznań znajdziesz duplikaty z lat 1818-74 oraz później akta USC 1874-1907 (tu co roku dochodzą nowe akta starsze niż 100 lat)
Jeśli chcesz szukać w 1775 to niestety zostaje Archiwum Archidiecezjalne.

Tamarat40 napisał(a):
Oj super , że mi tak pomagacie. Nie wiem jednak jak mam zdobyć sygnaturę akt? Analizowałam bazę "pradziad" ale tam są podane tylko jakieś zespoły nie ma sygnatury akt?


W bazie SEZAM, link podany wyżej. W Arch. Państ. w Poznaniu dokładne sygnatury ksiąg metrykalnych są już w większości w prowadzone do systemu. W innych archiwach raczej nie...
Jak będziesz miała interesujące Cię sygnatury, to mogę Ci sprawdzić numer/sygnaturę mikrofilmu - jeśli oczywiście jest.

Pozdrawiam
Maciej


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 78 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL