Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 kwi 2024, 18:28

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 19 kwi 2013, 07:54 
Offline

Dołączył(a): 08 mar 2013, 20:35
Posty: 5
Poszukuję wiadomości na temat Wojciecha Kozala urodzony w 1891 r w miejscowości Ligota nad Lutynią w 1893 roku przeprowadził się z rodzicami do Nowego Folwarku koło Krotoszyna. Nauczyciel w Ugodzie koło Rawicza. Dowódca III kompani w Powstaniu Wielkopolskim w walkach o Rawicz. Zginął w walce z bolszewikami prawdopodobnie w obronie Grodna 1920 r (BRAT BŁOGOSŁAWIONEGO BISKUPA MICHAŁA KOZALA ) Bardzo będe wdzięczny za każdą wiadomość i to obojętnie z jakiego okresu życia.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 kwi 2013, 14:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 sty 2010, 20:38
Posty: 1588
Lokalizacja: zachodniopomorskie
L.p. Nr Nazwisko Imię Stopień Oddział Zgon Data Miejsc. Uwagi
1 18536 Kozal Wojciech ppor. 69.p.p. pl. 16.VII.1920 Dziewieniszki.

http://genealodzy.pl/modules.php?op=mod ... 1a2f3e1c43

…..Również przez Dziewieniszki, Gieranony i Dajnowę wycofywał się 69 pułk piechoty[6] walczący w składzie 24 brygady. Pułk w walce pod Żemłosławiem wziął do niewoli 15 jeńców sowieckich. Po stronie polskiej w bitwie koło Dziewieniszek i Gieranon poległo trzech żołnierzy (m. in. plut. Kałmucki Antoni) i dowódca 2 kompaniippor. Kozal Wojciech[7]. W walkach pod Gieranonami/Dziewieniszkami w dniu 17 lipca 1920 r. brały udział również 67 i 70 pułk piechoty. 
http://soleczniki.pl/dziewieniszki
Oszmiana -cmentarz, ob.grodzieński ,Białoruś
Na starym cmentarzu znajdują się też mogiły polskich żołnierzy poległych w 1920 w walce z bolszewikami, a także wspólny grób 57 Polaków zamordowanych przez NKWD w nocy z 23 na 24 czerwca 1941 w tutejszych więzieniach 
http://www.youtube.com/watch?v=oDIjYCi9BHY
http://www.wiki.rowery.olsztyn.pl/miejs ... i/oszmiana
http://www.kozal.pl/?Informacja_o_Parafii:Patron
str.7
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... ublication
W 2008 roku temat rodziny Kozal z Ligoty, był poruszany przez Anete Kozal login Senial:
viewtopic.php?f=1&t=626&start=80

Ela

_________________
Pozdrawiam
Ela
Paplaczyk ,Turtoń,Lisiak,Tecław,Antkowiak,Jackowski,Błachowiak,Maćkowiak ,Powała,Kasprzak,Boiński,Roszak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 kwi 2013, 19:09 
Offline

Dołączył(a): 05 sie 2011, 13:32
Posty: 83
W Krotoszynie żyją jeszcze potomkowie Kozalów. Osobiście nie mam do nich żadnych kontaktów.


Monika


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 kwi 2013, 22:29 
Offline

Dołączył(a): 14 cze 2008, 12:20
Posty: 90
Lokalizacja: Rawicz
Według książki "Rawicz-Zarys dziejów" Wojciech Kozal był dowódcą 1.kompani zakrzewskiej liczącej 80 osób, w nocy z 3 na 4 lutego 1919 kompania ta brała udział w próbie odbicia Rawicza.

Dlaczego interesuje Cię postać Wojciecha Kozala? Mam nieco informacji na temat jego przodków, ojciec Wojciecha i mój 2xpradziadek byli braćmi.

_________________
Adam

Czy ktoś odwiedza parafię w Wielkim Łęcku ( powiat działdowski w Warmińsko-Mazurskie) ? Poszukuję tam Nadrowskich i Nadolskich.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 kwi 2013, 21:02 
Offline

Dołączył(a): 08 mar 2013, 20:35
Posty: 5
szu181 Moja kuzynka jest z domu Kozal i ona dała mi książke Cierniowa Mitra. Zainteresował mnie Wojciech, bo tam była o nim mała wzmianka. Mieszkam w Krotoszynie 3km od miejsca urodzenia Michała Kozala. Kozali i rodzin spokrewnionych w samym krotoszynie jest dużo, ale oni nic nie wiedzą na temat Wojciecha. Jeszcze nie wiem gdzie chodził do szkoły pedagogicznej w Krotoszynie czy Rawiczu, czego uczył. Przed powstaniem był nauczycielem w Ugodzie powiat rawicki.

Jeżeli się czegoś dowiem będę wdzięcznny.
Piszę artykuł do gazetki mojego kościoła- służyli Bogu i ojczyźnie
z uszanowaniem


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 kwi 2013, 20:38 
Offline

Dołączył(a): 14 cze 2008, 12:20
Posty: 90
Lokalizacja: Rawicz
"Tym samym sytuacja materialna w domu znacznie się poprawiła i umożliwiła wysłanie dwóch synów do szkoły średniej: starszego Wojciecha do szkoły pedagogicznej w Rawiczu i najmłodszego Michała do Kónig-Wilhelm Gimnazjum w Krotoszynie."

Tyle napisane jest na stronie Parafia Bł. Michała Kozala BM w Pruszczu Gdańskim http://www.kozal.pl/?Informacja_o_Parafii:Patron

Nie znam szczegółów dotyczących życia Wojciecha, wiem że oprócz Michała Kozala miał on też starsze rodzeństwo z pierwszego małżeństwa ich matki z Pawłem Koniecznym.
Rodzicami Wojciecha i Michała byli Jan Kozal(1865-1918) i Marianna Płaczek (1851-1927)

pozdrawiam

_________________
Adam

Czy ktoś odwiedza parafię w Wielkim Łęcku ( powiat działdowski w Warmińsko-Mazurskie) ? Poszukuję tam Nadrowskich i Nadolskich.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 kwi 2013, 10:52 
Offline

Dołączył(a): 08 mar 2013, 20:35
Posty: 5
Pozdrawiam !
Posiadam tylko jedno zdjęcie z okresu Powstania Wielkopolskiego ale bardzo słaba jakość z książki "WOJSKOWE ASPEKTY POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO 1918-1919
W bibliotece w Krotoszynie nie ma książki " od Prosny do Rawicza " Zygmunt Wieliczki skąd mogę ją ściągnąć ?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 kwi 2013, 17:25 
Offline

Dołączył(a): 31 maja 2010, 17:36
Posty: 18
Polecam stronę www.Stankiewicze. Po lewej szukaj straty WP/dane CAW/ w latach -1920r, jeśli zginął na wojnie to powiniem być.Ja tam znalazłem brata ojca.

Pozdrawiam Jan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lut 2016, 12:39 
Offline

Dołączył(a): 29 gru 2015, 16:44
Posty: 3
W pamiętniku mojego dziadka Mikołaja Skudławskiego napisane jest że w jego domu mówiono Wojciech uczęszczał do Preparandki w Rawiczu. W jego zapiskach znajduje się także wiadomość że Jan Kozal kupił domek w Krotoszynie przy ulicy Cmentarnej , obok domu stolarza Wujca , dla moich pradziadków Jana Skudławskiego i Jadwigi z domu Koniecznej siostry przyrodniej Bł Biskupa Michała Kozala. Przez pewien okres mieszkali w tym comu wujkowie mojego dziadka Michał i Wojciech , będący wtedy uczniami gimnazjum Krotoszyńskiego


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 gru 2023, 10:00 
Offline

Dołączył(a): 31 paź 2011, 20:17
Posty: 4
mtala napisał(a):
W Krotoszynie żyją jeszcze potomkowie Kozalów. Osobiście nie mam do nich żadnych kontaktów.

Monika


moja Babcia była Kozal i urodziła się w Domaninie:)

Z naszego drzewa Genealogicznego wynika, że Wojciech Kozal miał syna - Eugeniusza, niestety nie mam informacji ani o żonie Wojciecha, ani dalszych losach jego potomków:(

_________________
Szukam rodzin: Wiznerowicz, Kozal, Tamborscy, Student, Tabaka


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 145 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL