Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 22:01

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 03 kwi 2013, 10:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2012, 20:25
Posty: 77
Lokalizacja: POZNAŃ
Witam
Ptaszyńska (z d. Guziołek), Stanisława
Lech Gazeta Gnieźnieńska -- nr 87
Data zgonu: 1925.
Wiek: 50 lat
Uwagi: mężatka księgi stanu cywilnego

Prawdopodobne-moja prababcia --wiem ,że młodo umarła,jej córka Cecylia[moja BABCIA] miała dużo rodzeństwa -wiadomo mi ,że ponad 10 ,był jeden syn WACŁAw -jego losy znam pobieżnie .Raczej w okolicach Gniezno-Września -Witkowo
Szukam cokolwiek--jej rodziców,rodzeństwo, może ktoś.....gdzieś ....coś.....

_________________
Pozdrawiam Cecylia Stranz

moje poszukiwania:Wylatkowo, okol. Mogilna-Stranz
Gniezno-Września -Ptaszyńscy,Płóciennik
Śrem i okol.-Gałka,
Czarnków i okol.-Słowińscy,Dymek,Urban


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 kwi 2013, 11:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 sty 2010, 20:38
Posty: 1574
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Witaj Cecylio!

W poniższym linku są 33 osoby o nazwisku Guziołek,z Wielkopolski większość,
oraz 3 Wacław Ptaszyński.
Może warto sprawdzić.

http://straty.pl/index.php/szukaj-w-bazie
Pozdrawiam
Ela

_________________
Pozdrawiam
Ela
Paplaczyk ,Turtoń,Lisiak,Tecław,Antkowiak,Jackowski,Błachowiak,Maćkowiak ,Powała,Kasprzak,Boiński,Roszak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 kwi 2013, 11:31 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Cecylio. nazwisko Guziołek nie wydaje mi się zbyt popularne. "Wychodząc" od wiadomości w gazecie zakładam, że Twoja prababcia pochodziła lub zamieszkiwała w okolicach Gniezna. W bazie Basia osób o tym nazwisku właśnie z tych okolic jest sporo.Są też w pobliżu Ptaszyńscy. "Poukładałabym" sobie tamte osoby, obejrzałabym skany w szukajwarchiwach , bo może tam jeszcze coś dodatkowego się znajdzie. Przepraszam, jeżeli już to zrobiłaś wcześniej, a ja teraz się "wymądrzam" w sprawie dla Ciebie oczywistej.Mówię o tym tylko dlatego, że sama tak kiedyś zaczęłam i kiedy później zdobywałam inne dane okazało się, że w tych układankach -zawało się nie trafionych-znalazłam pasujące mi do drzewka osoby.
Dość trudno będzie Ci znaleźć rodzeństwo Twojej babci w indeksach, bo przypuszczalne wszyscy narodzili się już po roku 1895 -zakładając, że Twoja prababcia Stanisława wyszła za mąż około 1895.

Księga adresowa http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... ublication
zamieszkiwali w latach 1903-1904 Gniezno Guziołek Jan- robotnik, Ptaszyński Lorenz-robotnik
Kłecko Ptaszyński Władysław

Pozdrawiam

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 kwi 2013, 12:54 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
karty meldunkowe miasta Poznania http://www.szukajwarchiwach.pl/53/474/0 ... /#tabSkany Karty meldunkowe od 388 do 418 (może i dalej pod literą G, bo zdarza się , że są poukładane nieco bałaganiarsko)

Guziołek
przejrzałam bardzo pobieżnie , ale zauważyłam , że jest tam kilkanaście osób z Gniezna i okolic, Witkowo, Lubochnia, Malczewo
np. Joanna Guziołek ur. 16.8.1893 Gniezno ojciec Jan matka Marianna Jaskólska
Franciszka Guziołek ur. 25.9.1880 Malczewo poślubiła Franciszka Skrzypińskiego 17.11.1900
Florentyna Guziołek ur.4.6.1865 Lubochnia ojciec Stanisław matka Rozalia Strzyżewska

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 kwi 2013, 13:48 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Szkoła Przemysłowa Dokształcająca Bydgoszcz Guziołek St.i Ptaszyński Franciszek
Państwowe Gimnazjum Klasyczne Trzemeszno kl. V Guziołek Piotr
Miejska Szkoła Handlowo Przemysłowa Gniezno Guziołek
Szkoła II Wydziałowa im Działyńskich Poznań Ptaszyński Edmund

Polska Deklaracja o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych Rok 1926
http://www.deklaracja.genealodzy.pl/ind ... rona&size=

Możesz też przejrzeć wspaniałą wyszukiwarkę danych dla genealogów. Przeszukuje biblioteki cyfrowe. Wystarczy wpisać nazwisko interesującej nas osoby.
http://www.genealogyindexer.org/

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 kwi 2013, 18:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2012, 20:25
Posty: 77
Lokalizacja: POZNAŃ
Ela z Pojezierza napisał(a):
Witaj Cecylio!

W poniższym linku są 33 osoby o nazwisku Guziołek,z Wielkopolski większość,
    oraz 3 Wacław Ptaszyńsk
i.
Może warto sprawdzić.

http://straty.pl/index.php/szukaj-w-bazie
Pozdrawiam
Ela

Witaj Elu--dziękuję za wiadomość -niestety nic tam ''moich ''na razie nie widzę ,ale zachowam w notatkach do póżniejszych badań

_________________
Pozdrawiam Cecylia Stranz

moje poszukiwania:Wylatkowo, okol. Mogilna-Stranz
Gniezno-Września -Ptaszyńscy,Płóciennik
Śrem i okol.-Gałka,
Czarnków i okol.-Słowińscy,Dymek,Urban


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 kwi 2013, 20:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 sty 2007, 14:09
Posty: 141
Lokalizacja: Sofia, Bulgaria
Witam !

Wlaczam sie do poruszonego tematu.
Nazwisko Guzialek / Guziolek wystepuje czesto w kierunku Gniezno - Wrzesnia.

Rodzina Stanislaw Ptaszynski i Stanislawa Guziolek mieszkali w miejscowosci Jaworowo, Mierzewo; USC Mielzyn.
- Franciska ur. 1902
- Johann ur. 1904
- Rosalia ur. 1906
- Marianna ur. 1908
- Adalbert ur. 1910

http://www.basia.famula.pl/

Prosze wejsc w - wyszukiwanie rozszerzone i tam wpisac Malczewo lub Mielzyn i oczywiscie szukane nazwisko.

Pozdrawiam
Grazyna

_________________
Poszukuję potomkow rodziny: Józefa Moszyńskiego i Julianny Moszyńskiej z dm. Wieczorek - Kłecko.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 kwi 2013, 21:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2012, 20:25
Posty: 77
Lokalizacja: POZNAŃ
[list=]witaj Grażynko
Serdecznie dziękuję za wiadomości-wszystko brzmi fajnie -tylko tam nie ma mojej babuni CECYLII!!!![ur.1897]Jest tylko [może jej siostra]Franciszka.A co z reszta jej licznego rodzeństwa?Podobno 12!!!!Chyba jednak to nie ta rodzina :( Szkoda,ale szukam dalej!Oczywiście zastanawiałam się skąd masz takie wiadomości-no teraz jasne!!!-TO TY WYKONAŁAŚ Tą MOZOLNĄ PRACĘ!!!!Dziękuję,dziękuję.Myślę ,że jeszcze Cię nieraz zapytam o te strony

_________________
Pozdrawiam Cecylia Stranz

moje poszukiwania:Wylatkowo, okol. Mogilna-Stranz
Gniezno-Września -Ptaszyńscy,Płóciennik
Śrem i okol.-Gałka,
Czarnków i okol.-Słowińscy,Dymek,Urban


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 kwi 2013, 22:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2012, 20:25
Posty: 77
Lokalizacja: POZNAŃ
[list=][/list]
Genowefa napisał(a):
Szkoła Przemysłowa Dokształcająca Bydgoszcz Guziołek St.i Ptaszyński Franciszek
Państwowe Gimnazjum Klasyczne Trzemeszno kl. V Guziołek Piotr
Miejska Szkoła Handlowo Przemysłowa Gniezno Guziołek
Szkoła II Wydziałowa im Działyńskich Poznań Ptaszyński Edmund

Polska Deklaracja o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych Rok 1926
http://www.deklaracja.genealodzy.pl/ind ... rona&size=

Możesz też przejrzeć wspaniałą wyszukiwarkę danych dla genealogów. Przeszukuje biblioteki cyfrowe. Wystarczy wpisać nazwisko interesującej nas osoby.
http://www.genealogyindexer.org/

Bożenko
Dziękuję za ogromną pracę !!!!Jestem pod wrażeniem [niesamowite wiadomości]!!!I to tak, ot raz dwa.Bardzo dziękuję za pomocne podpowiedzi z Twojej strony [jesteś dla mnie MISTRZEM!!]Wiem,ze w okolicy Gniezna ,ale gdzie? W dzieciństwie byłam z mamą w Niechanowie i w kilku jeszcze miejscach w tym rejonie.Niestety nigdy nie chciała opowiadać o rodzinie .Dopiero niedawno dowiedziałam się ,że prababcia była Guziołek z domu.Nekrolog był w gnieżnieńskiej gazecie 1925 r.Jesli moja babcia Cecylia ur.1897 a jej brat w 1913 to doprawdy ciężko wyobrazić sobie trud urodzenia 12 dzieci!!![chyba ,ze to nieprawda lub były wieloraczki[mam takie podejrzenie -stare zdjęcie komunijne z 3 dzieci[chłopiec i 2 dziewczynki-ot,zagadka].Jak Prababcia Stanisława urodziła moją babcię Cecylię miała 22 lata ,a jej brata Wacława była w wieku 37 latOdłożę te rewelacje do archiwum,bo jak mówisz to jest praca detektywa!!!Kiedyś poukładam te rodzinne zagadki.!!!!Często w rodzinach spotyka się takie same imiona i to utrudnia poszukiwania .Nim przyjdzie lato i wyruszę w teren na wycieczkę ŚLADAMI PRZODKÓW rozpisuję i rysuję drzewka wszystkich rodów [korzystam z Twoich rad-dziękuję ]

_________________
Pozdrawiam Cecylia Stranz

moje poszukiwania:Wylatkowo, okol. Mogilna-Stranz
Gniezno-Września -Ptaszyńscy,Płóciennik
Śrem i okol.-Gałka,
Czarnków i okol.-Słowińscy,Dymek,Urban


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 kwi 2013, 23:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 sty 2007, 14:09
Posty: 141
Lokalizacja: Sofia, Bulgaria
Witam !

Ja bym jednak sprawdzila te rodzine. Zwrocilam uwage, ze wystepuja tam rownoczesnie Guziolek i Ptaszynscy i to nie sa pojedyncze wpisy z tymi nazwiskami.

Potwierdza rowniez Pani, ze byla z mama w Niechanowie co swiadczy, ze pochodza z tamtych okolic.

Te nazwiska wystepuja rowniez w okolicznych parafiach.

Jeszcze nie ma dostepnych skanow z lat wczesniejszych.

A moze poszukac aktu zgonu Cecilii - tam musza byc rodzice i jej miejsce urodzenia.

Pozdrawiam
Grazyna

_________________
Poszukuję potomkow rodziny: Józefa Moszyńskiego i Julianny Moszyńskiej z dm. Wieczorek - Kłecko.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 kwi 2013, 23:45 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Grażynka ma rację. Też stawiam na to, że w BASI masz dane osób powiązanych rodzinnie.
Niechanowo-Kazimierz Guziołek( z pobliskiego Żelazkowa)jest świadkiem na ślubie, wiele osób tam się narodziło itd. Ale ten sam Kazimierz jest chrzestnym Gaspara urodzonego w Bielawach syna Walentego i Franciszki Guziołków -Gaspar ochrzczony w Dębnicy (kilka "kroków"od wsi Bielawy) ale dość odległej od Niechanowa. Zatem wnioskuję, że to rodzina, bo rzadko się zdarzało by pokonywano takie odległości dla "obcych". Walenty Guziołek ur się w 17896 , bo myślę, że to jego akt zgonu w wieku 57 lat w r 1843 znajduje się dalej, a w tym akcie zgonu masz też rodziców. Możliwe, że Kazimierz był jego bratem.Zauważ, że i Modliszewko leży nie tak znowu daleko i Dębnicy i Gniezna a Kazimierz kilkakrotnie się "przewija " w innych aktach.

A propos tego zdjęcia komunijnego. To wcale nie znaczy, że te dzieci były z jednego roku-często posyłano dzieci razem ze względów albo "oszczędnościowych" albo dlatego, że komunia święta w danej parafii nie odbywała się każdego roku np czas wojen, epidemii itp. Może też tak być, że na owym zdjęciu jest dziecko własne i np siostry czy brata-ja mam takie zdjęcie gdzie do komunii poszła dziewczynka i chłopiec-kuzynostwo.Chyba, że jesteś pewna, że to rodzeństwo. :)

_________________
Bożena


Ostatnio edytowano 04 kwi 2013, 10:37 przez Genowefa, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 kwi 2013, 00:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 sty 2007, 14:09
Posty: 141
Lokalizacja: Sofia, Bulgaria
Witam !

Ja tylko dodam do tego co napisala Genowefa.

Moi najstarsi przodkowie pochodza z par. Modliszewko. W nastepnym pokoleniu jeden z nich znajduje sie w par. Sw. Michala Gniezno, potem nastepne pokolenie to par. Sw Trojcy Gniezno, poznej - par. Marzenin.
I w tej parafii to myslalam, ze byl sam a teraz jak indeksuje to znajduje tam sporo jego krewnych.
A to jest ponad 150 lat.

W zapisach koscielnych to lepiej widac, gdyz chrzestnymi z reguly sa najblizsi z rodziny i jak mamy szczescie to jest zapisane skad pochodzili.

E, czasami sa wyjatki od tej reguly.

A jesli chodzi o dzieci to dzisiaj rzeczywiscie trudno to sobie wyobrazic. No kobiety w tamtych czasach byly "ciegle" w ciazy.

Pozdrawiam
Grazyna

_________________
Poszukuję potomkow rodziny: Józefa Moszyńskiego i Julianny Moszyńskiej z dm. Wieczorek - Kłecko.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 maja 2014, 08:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2012, 20:25
Posty: 77
Lokalizacja: POZNAŃ
grazyna napisał(a):
Witam !

Wlaczam sie do poruszonego tematu.
Nazwisko Guzialek / Guziolek wystepuje czesto w kierunku Gniezno - Wrzesnia.

Rodzina Stanislaw Ptaszynski i Stanislawa Guziolek mieszkali w miejscowosci Jaworowo, Mierzewo; USC Mielzyn.
- Franciska ur. 1902
- Johann ur. 1904
- Rosalia ur. 1906
- Marianna ur. 1908
- Adalbert ur. 1910

http://www.basia.famula.pl/

Prosze wejsc w - wyszukiwanie rozszerzone i tam wpisac Malczewo lub Mielzyn i oczywiscie szukane nazwisko.

Pozdrawiam
Grazyna

WITAM wiosennie
NIeustannie,choć powoli dokładam cegiełki do rodzinnego klanu.Tak,Grażynko miałaś rację ,aby się przyjrzeć tym danym!!![Myliło mnie ,że tam nie ma MOJEJ BABCI CECYLII]Brakuje też jeszcze Wacława,Kazimierza ,Marianny,Franciszka ..Mały krok do przodu-teraz będzie łatwiej.Znam losy Wacława[1913],Cecylii[1897],Kazimierza ,Franciszki .Rosalia umarła jak miała roczek.Ciekawe ,gdzie potem mieszkali?Dziękuję ogromnie ,za wsparcie.

_________________
Pozdrawiam Cecylia Stranz

moje poszukiwania:Wylatkowo, okol. Mogilna-Stranz
Gniezno-Września -Ptaszyńscy,Płóciennik
Śrem i okol.-Gałka,
Czarnków i okol.-Słowińscy,Dymek,Urban


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lis 2018, 21:18 
Offline

Dołączył(a): 25 cze 2014, 22:17
Posty: 78
Witam,
po dziś dzień w okolicy Trzemeszna- Wymysłowo, Kalina mieszka Pan o nazwisku Guziołek. Dodam że nazwisko występuje w aktach urodzenia gminy Trzemeszno, właśnie w Wymysłowie :)
Konkretnie mam na myśli małżeństwo Piotr Guziołek i Marianna Łykowska. Mieli na pewno jednego syna, Wacława urodzonego w 1905 r w Wymysłowie.

_________________
Poszukuję: Soszyńscy, Słomowicz - okolice Gniezna, Trzemeszna, Orchowa
Pieczyńscy, Woźniak, Harwozińscy/Garwozińscy, Pińscy- okolice Słupcy
Nowaczyk- Kędzierzyn i Ostrowite Prymasowskie
Nowiccy- Ostrowite Prymasowskie, Mielżyn, Powidz


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot], Henryk Krzyżan i 125 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL