Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 02 maja 2024, 13:23

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 30 wrz 2012, 11:45 
Offline

Dołączył(a): 26 wrz 2012, 22:55
Posty: 14
Kiedy byłem dużo mniejszy i młodszy, słyszałem od (dawno już nieżyjącego) ojca (Floriana Stachowiaka, ur. 8.03.1915 r. w Goździnie, syna Piotra Stachowiaka i Leokadii Górnej), że znany wszystkim z książek historii Michał Drzymała był dla niego jakimś tam dalekim wujkiem. Pamiętam nawet, że jako kilkuletni chłopak, chwaliłem się tym faktem na lekcji historii. Niestety, ojciec w żaden sposób nie potrafił tego doprecyzować. Potem nie było już okazji by to uczynić. A teraz, gdy zająłem się odtwarzaniem korzeni, sprawa wydaje mi się dość interesująca, stąd moje pytanie: czy ktokolwiek podjąłby się próby potwierdzenia bądź odrzucenia takiego związku?

_________________
Roman J. Stachowiak
Poszukuję przodków z rodziny Vogel, Stachowiak, Śliwiński


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 paź 2012, 16:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 paź 2010, 01:54
Posty: 439
Lokalizacja: Poznań
Romanie, a masz dane o pradziadkach? I może o miejscowościach, w których mieszkali? Skrócony wywód przodków Michała Drzymały zawiera publikacja Krzysztofa Raniowskiego "Rody ziemi wolsztyńsko-babimojskiej". Moim 3xpra...dziadkiem (na 99%, bo muszę to potwierdzić) jest Walenty Drzymała - brat Jakuba Drzymały, pradziadka Michała.

_________________
Pozdrawiam
Olga T.
_____
Tyliński, Drzymała,Słociński, Napierała, Przybylski, Kaczmarek, Jaskóła, Szafrański, Roszak, Biskup, Danielewicz. Zapraszam na bloga: Poznań 1908. Śladami Marianny - przewodnik dla prawnuczki http://poznan1908.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lis 2012, 15:23 
Offline

Dołączył(a): 26 wrz 2012, 22:55
Posty: 14
Niestety, najstarsze dane, jakimi dysponuję o tej gałęzi mojej rodziny dotyczą jedynie moich dziadków: Piotr Stachowiak, Leokadia z d. Górna, zamieszkali w miejscowości Terespotockie. Nie znam nawet dat ich urodzin i śmierci.

_________________
Roman J. Stachowiak
Poszukuję przodków z rodziny Vogel, Stachowiak, Śliwiński


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lis 2012, 18:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lip 2010, 21:03
Posty: 4050
Lokalizacja: Obra/Wolsztyn
Związki Stachowiaków i Drzymałów zapewne są, o czym świadczą chociażby zapisy w Poznań Project:
Parafia katolicka Grodzisk Wielkopolski 16 / 1886
Bartholomaeus Stachowiak (24)
Marianna Drzymała poprzednio zamężna Janus (35) vidua

Marianna była córka Wojciecha i Marianny Polus z Kobylnik

Zwróciłbym jednak uwagę, czy nie były one bliższe np. przez Leokadię Górną i tę stronę rodziny - chociaż bardziej na zasadzie powinowactwa:

Parafia katolicka Wielichowo 23 / 1894
Joannes Drzymała (1868) ojciec: Matthias Drzymała, matka: Marianna Drzymała
Marianna Górna z domu Nowak (1846) ojciec: Bartholomaeus Nowak, matka: Victoria Danel Dodatkowe informacje: vidua I v.Mołdrzyk

Jan Drzymała to najbliższy kuzyn (nota bene brat mojego pradziadka) Michała Drzymały. Matka Jana - Marianna i ojciec Michała - Walenty byli rodzeństwem.
Taka mała hipoteza - być może Twoja babcia Leokadia była wnuczką owej Marianny Nowak II voto Górna, a III voto Drzymała? Wszystko jest możliwe. Musiałbyś sprawdzić akt małżeństwa dziadków i akty ich zgonów... Po nitce do kłębka. Tu otwiera się Tobie szerokie pole do poszukiwań. :wink:

_________________
Pozdrawiam
Jurek


***********
Szanuję pracę i dorobek badawczy innych. Dlatego - zgodnie z Regulaminem Forum i prawem oraz aby nie naruszać praw autorskich i nie dokonywać kradzieży wartości intelektualnych - zamieszczam linki do źródeł informacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 gru 2012, 21:22 
Offline

Dołączył(a): 26 wrz 2012, 22:55
Posty: 14
Wielkie dzięki za podpowiedź

_________________
Roman J. Stachowiak
Poszukuję przodków z rodziny Vogel, Stachowiak, Śliwiński


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 67 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL