Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 kwi 2024, 17:04

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 04 lip 2012, 15:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lip 2012, 14:52
Posty: 13
Lokalizacja: Poznań
Witam wszystkich związanych z WTG „Gniazdo”. Poszukuje wszelkich danych o rodzinach Bociańskich i Matysiaków. Przyczyna prosta po niedawnej śmierci moich rodziców, którymi opiekowałem się przez sześć lat nadszedł czas na wyjaśnienie wielu zagadek rodzinnych. Świadom jestem tego, iż potrwa to trochę lat, lecz życie nauczyło mnie cierpliwości. Teraz do sedna sprawy, przed pogrzebem pułkownika Ludwika Bociańskiego zgłosiła się jego rodzina, z którą byłem w kontakcie, z zapytaniem czy bym nie namalował jego portretu, zgodziłem się i ów portret zawisł w starostwie w Pleszewie. Od tamtego momentu zacząłem zadawać wiele pytań na temat rodzinki najstarszym „Seniorom”, lecz jakie było moje zdziwienie, że pamięć ich sięga jedynie do ich dziadków, czyli moich pradziadków a co tyczy się ich rodzeństwa to?????. Przy okazji pogrzebu pułkownika L. Bociańskieg poznałem jego gałąź rodziny i zarazem poznałem waszą „forumowiczkę” panią Annę Kamińską – Stregiel dzięki niej mam jedną gałąź rodzinki, ale nie mogę „przypiąć” do niej mojego pradziadka Marcelego Bociańskiego. Teraz właściwe pytanie czy posiadacie wiedzę i wiadomości o rodzinie Bociańskich związanych z terenami: Szamotuły, Otorowo, Pniewy, Buszewko, Dębina, Czyściec, tam żyli moi kochani Matysiakowie i Bociańscy.
To, co wiem na pewno mój pradziad po „mieczu” Marceli Bociański urodził się w Ruchocicach 25 Maja 1863r. był z zawodu stelmachem i został pochowany w Otorowie żoną jego była Franciszka Stoińska prawdopodobnie urodzona w Czyścu, nie posiadam żadnych wiadomości o ich rodzeństwie.
Po „kądzieli jeszcze gorzej znam tylko dane moich dziadków; Ludwik Matysiak urodzony Otorowo, 03.Sierpnia 1887 r. ojciec Michał Matysiak i matka Małgorzata zd. Starosta. Babka moja Michalina zd. Ruks urodzona 12.Wrześien 1889 r. w Buszewku jej rodzice to Józef i Antonina Ruks. Co do nazwiska Ruks ponoć pisali się dawniej Rux - ponoć?
Proszę o pomoc w ustaleniu, jakich kol wiek danych lub naprowadzeni mnie na „ dokumenty” w archiwach państwowych czy kościelnych.
Dzięki Marek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lip 2012, 17:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sie 2011, 02:50
Posty: 1075
Lokalizacja: Poznań
marek58 napisał(a):
Witam wszystkich związanych z WTG „Gniazdo”. Poszukuje wszelkich danych o rodzinach Bociańskich i Matysiaków. Przyczyna prosta po niedawnej śmierci moich rodziców, którymi opiekowałem się przez sześć lat nadszedł czas na wyjaśnienie wielu zagadek rodzinnych. Świadom jestem tego, iż potrwa to trochę lat, lecz życie nauczyło mnie cierpliwości. Teraz do sedna sprawy, przed pogrzebem pułkownika Ludwika Bociańskiego zgłosiła się jego rodzina, z którą byłem w kontakcie, z zapytaniem czy bym nie namalował jego portretu, zgodziłem się i ów portret zawisł w starostwie w Pleszewie. Od tamtego momentu zacząłem zadawać wiele pytań na temat rodzinki najstarszym „Seniorom”, lecz jakie było moje zdziwienie, że pamięć ich sięga jedynie do ich dziadków, czyli moich pradziadków a co tyczy się ich rodzeństwa to?????. Przy okazji pogrzebu pułkownika L. Bociańskieg poznałem jego gałąź rodziny i zarazem poznałem waszą „forumowiczkę” panią Annę Kamińską – Stregiel dzięki niej mam jedną gałąź rodzinki, ale nie mogę „przypiąć” do niej mojego pradziadka Marcelego Bociańskiego. Teraz właściwe pytanie czy posiadacie wiedzę i wiadomości o rodzinie Bociańskich związanych z terenami: Szamotuły, Otorowo, Pniewy, Buszewko, Dębina, Czyściec, tam żyli moi kochani Matysiakowie i Bociańscy.
To, co wiem na pewno mój pradziad po „mieczu” Marceli Bociański urodził się w Ruchocicach 25 Maja 1863r. był z zawodu stelmachem i został pochowany w Otorowie żoną jego była Franciszka Stoińska prawdopodobnie urodzona w Czyścu, nie posiadam żadnych wiadomości o ich rodzeństwie.
Po „kądzieli jeszcze gorzej znam tylko dane moich dziadków; Ludwik Matysiak urodzony Otorowo, 03.Sierpnia 1887 r. ojciec Michał Matysiak i matka Małgorzata zd. Starosta. Babka moja Michalina zd. Ruks urodzona 12.Wrześien 1889 r. w Buszewku jej rodzice to Józef i Antonina Ruks. Co do nazwiska Ruks ponoć pisali się dawniej Rux - ponoć?
Proszę o pomoc w ustaleniu, jakich kol wiek danych lub naprowadzeni mnie na „ dokumenty” w archiwach państwowych czy kościelnych.
Dzięki Marek

Witam
Myslę, że to może być śłub jednych z Twoich przodków.

Parafia katolicka Otorowo, wpis 22 / 1877 zgodność: Pan młody: 68%

Joseph Rux (24) ojciec: Eucharius Rux, matka: Petronella Pieczyńska

Antonina Banos (20) ojciec: Stanislaus Banos, matka: Catharina Migoś
Tutaj na forum nazwisko Bociański a szczególnie Ludwik również jest w kręgu zinteresowań, wystarczy wpisać imię i nazwisko w "szukaj".

_________________
Pozdrawiam
Izabela
Poszukuję:Mańczak Kacper+Agnieszka Bernacik/Bernad (Komorniki, Rudnicze), Zgoła (Lusowo, Luboń), Hadyniak Tomasz + Barbara Frąszczak (Wiry), Kozłowski Szczepan+Julianna Jakubiak (Żabikowo)


Ostatnio edytowano 04 lip 2012, 18:06 przez izabela06, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lip 2012, 18:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2009, 18:32
Posty: 739
Lokalizacja: Nowy Tomyśl\Łagwy
Na szybko przydatne linki

http://poznan-project.psnc.pl/

http://www.basia.famula.pl/

http://szukajwarchiwach.pl/53

_________________
Aga
Dyderski,Pierzyński-Opalenica,Grodzisk
Drzymała,Koza-Grodzisk,Bukowiec
Piotrowski-Granowo
Dota,Dotka-Modrze,Buk,Słupia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lip 2012, 18:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 gru 2009, 15:20
Posty: 87
Lokalizacja: Sławno/Słupsk
Marku.
Nie wiem czy Twoi Bociańscy wcześniej nie nazywali się troszeczkę inaczej. Ale tak na wszelki wypadek podaję:
BOCIANEK Franciszek 1813 Debina,Otorowo,Poznań,
BOCIANEK Jan 1838 in Debina,Otorowo,Poznań,

_________________
Tadeusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lip 2012, 22:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5182
Tad napisał(a):
Marku. Nie wiem czy Twoi Bociańscy wcześniej nie nazywali się troszeczkę inaczej. Ale tak na wszelki wypadek podaję:
BOCIANEK Franciszek 1813 Debina,Otorowo,Poznań,
BOCIANEK Jan 1838 in Debina,Otorowo,Poznań,

Przodkowie Ludwika Bociańskiego pochodzący z okolic Pleszewa, zapisani są w księgach metrykalnych parafii Lenartowice w XVIII w. jako "Bocian".
Być może w Otorowie pierwsze brzmienie nazwiska było również Bocian ( zazwyczaj pierwszy czyli ojciec), potem Bocianek ( syn), aż w końcu ewolucja zatrzymała się na formie Bociański.
Tak było w około pleszewskich parafiach.
Życzę powodzenia. :)

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 lip 2012, 13:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 maja 2008, 20:01
Posty: 164
Lokalizacja: Łódź
Witaj Danusiu.

Bocianowie (Bociańscy), przodkowie Ludwika Bociańskiego, w XVIII w. występują też w par. Grodzisko n. Prosną.Wiem o tym dzięki uprzejmości Chrystiana Orpela, który podał mi tę wiadomość w sierpniu 2008 r.,kiedy to w dziele: Poszukuję utworzyłam temat: Kubasik, Bociański, Chryzostomiak.
Rodzeństwo bezpośredniego przodka Ludwika - Andrzeja Bociańskiego (1781-1852) urodziło się w Grodzisku, a on sam w Zawidowicach, par. Lenartowice. Bracia Andrzeja to : Benedykt (ur. w 1791 r.) i Marcin Jan Kanty, ur. w 1781 r..

Dla Marka decydujące są dane o dalszych losach tych braci, ponieważ tylko wtedy będzie można ustalić,czy Jego Bociańscy są powiązani z przodkami Ludwika Bociańskiego.W linii Andrzeja nie ma takiego powiązania.
Jeżeli Benedykt i Marcin przeżyli dzieciństwo i ożenili się w swojej parafii, to być może w aktach par. Grodzisko są ich akty małżeństwa.
Ja przeglądałam osobiście akta metrykalne sąsiednich parafii: Brzezie i Lenartowice, ale nie znalazłam wtedy śladów po Benedykcie i Marcinie Bociańskich.

Pozdrawiam serdecznie.
Ania S.

_________________
Pozdrawiam.
Anna S.

Poszukuję:
- aktu urodzenia Stefana Rudnickiego, ok. 1780 r. - okolice: Kalisza, Pleszewa, Ostrowa Wlkp., a może Ostrzeszowa...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 lip 2012, 19:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5182
Cześć Aniu. :)

Wszystko się zgadza.

Ja chciałam tylko zasugerować Markowi, że Bociańscy z Otorowa, mogli wcześniej nosić nazwisko Bocianek - tak jak pisze Tadeusz.

Nasi przodkowie, Twoi Aniu i moi pochodzą z Zawidowic, które w XVII w. należały do parafii Lenatrowice, ponieważ w Grodzisku nie było kościoła.
Pierwszy Bocian w księgach metrykalnych Lenartowic – chrzty – występuje już w 1668 roku.
Paweł Bocian był chrzestnym dziewczynki, której nadano imię Agnieszka i była córką krawca z Lenartowic Idziego i jego małżonki Reginy.

Pierwszy chrzest w parafii Lenartowice dziecka, którego ojciec nosił nazwisko Bocian, miał miejsce w 1681 r.
Rodzina ta zamieszkiwała w Brzeziu i był to chłopiec Szymon, syn Błażeja i Jadwigi.
Ale te informacje zapewne posiadasz.

Księgi metrykalne parafii Grodzisko n/Prosną rozpoczynają się 100 lat później, a najstarsze dot. małżeństw od 1777r., urodzenia rozpoczynają się o rok później.
Wówczas to Zawidowice przeniesiono z parafii Lenartowice do Grodziska, choć wiele chrztów i ślubów mieszkańców Zawidowic odbywało się jeszcze w starej parafii.

Myślę, że z czasem odnajdziecie wspólne korzenie.
Powodzenia.

Pozdrawiam serdecznie
Danka

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lip 2012, 13:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 maja 2008, 20:01
Posty: 164
Lokalizacja: Łódź
Witaj Danusiu.

Dzięki za przypomnienie, jaka jest historia par. Lenartowice i Grodziska. Już od 2 lat nie zajmuję się genealogią tak często, jak bym chciała, więc niektóre fakty mi uleciały.

Też mam nadzieję, że być może odnajdziemy z Markiem wspólne korzenie, choć niewykluczone, że Jego Bociańscy to zupełnie inna rodzina.


Pozdrawiam serdecznie.

Ania.

_________________
Pozdrawiam.
Anna S.

Poszukuję:
- aktu urodzenia Stefana Rudnickiego, ok. 1780 r. - okolice: Kalisza, Pleszewa, Ostrowa Wlkp., a może Ostrzeszowa...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lip 2012, 16:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lip 2012, 14:52
Posty: 13
Lokalizacja: Poznań
Witam wszystkich!!
Dzięki za odpowiedzi- Izabello za podpowiedź o Ruxsach – sprawdzę na pewno i tu podsunę odpowiedź, już wiem, że muszę się skontaktować z rodzinami pochodzenia „ Bamberskiego” na sto procę wiem, że Ruksowie przybyli z Bambergii.

Aga sprawdzałem te strony pozostaje mi tylko spisać odpowiednie nr. akt i do Archiwum Państwowego.

Tadeuszu dzięki bardzo, ale jak mogłeś doczytać mój pradziad urodził się w Ruchocicach i wywędrował dalej do Otorowa a jak legenda głosi, iż moi pradziadowie są z pod Koźmina, a tego nie wiedziałeś, ale zdaje mi się, iż mój pradziad przywędrował do Otorowa, jako Bociański.

Anno i Danusiu dzięki za informacje sądzę jednak, że muszę iść dwutorowo, na razie pozostawić linię Bociańskich z Brzezia, a zacząć od mojego pradziadka, ustalić jego rodziców, sprawdzić legę de o Koźminie i wtedy, jeżeli utknę będę zmuszony wasz prosić o pomoc i ustalić, co się działo z braćmi Andrzeja.
Danusi, jeżeli się nie mylę to na pewno bracia Andrzeja, mogli wywędrować dalej za chlebem a o ich potomkach nic nie wiem sądzę, że jeśli przeżyli to mieli większą ilość potomstwa???
Mam nadzieję, że idę dobrym tropem jak myślicie Anno I Danuto??

Zastanawia mnie brak, jakich kol wiek wiadomości o rodzinie Matysiaków myślałem, że jest to na tyle popularne nazwisko, iż zostanę zasypany wiadomościami a tu nic.
Dzięki wszystkim i proszę o jeszcze pozdrawiam wszystkich.
Marek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lip 2012, 17:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 gru 2009, 15:20
Posty: 87
Lokalizacja: Sławno/Słupsk
Marku.
Matysiaki też są. Może niewiele,ale..
Matysiak Bartłomiej 1822 poznańskie
Matysiak dziecko - ur. w Otorowo
Matysiak Maryanna ur. sierpień 1846 w Otorowo, zgon. listopad 1846 w Otorowo córka Bartłomieja(1822) i Jadwigi z d. Budych (ur.29.09.1821 Kamionka -Otorowo, chrzest 7.10.1821 Otorowo)

_________________
Tadeusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lip 2012, 21:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lip 2012, 14:52
Posty: 13
Lokalizacja: Poznań
Kochani okazało się, iż łatwo udało mi się ustalić od strony Matysiaków moich przodków. Doszukałem się od strony dziadka Matysiaka podwójnych pradziadków a od strony mojej babci Ruks potrójnych pradziadków. Wszystkie śluby zarejestrowane są w rejonie Otorowo, Szamotuły, Zajączkowo. Przewijają się takie nazwiska jak; Ruks (Rux), Musiał-(Musielak, Musiat), Zastawny(Zastawna), Skorwider (Skierwider), Pieczyńska (Piasczyńska), Banos (Banosz, Banach), Migoś (Migas). Tadeuszu ów Bartłomiej Matysiak to brat mojego prapradziadka Stanisława, dzięki ci za informacje.
Okazuje się, że niema śladu po moim pradziadku Marcelim Bociańskim (w dowodzie osobistym Marcin). Przeszukałem wszystkie archiwa internetowe i nic !!!!
Pozdrawiam Marek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 wrz 2012, 15:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lip 2012, 14:52
Posty: 13
Lokalizacja: Poznań
Witam wszystkich!!! Udało mi się dzięki „Forumowiczą „ ustalić, co następuje :
Jak już pisałem mój pradziadek Marceli (Marcel) urodził się w Ruchocicach w 1863 r. a także jego siostra Magdalena (1865) idąc dalej ustaliłem ich rodzeństwo i ich rodziców, czyli moich pradziadków Jana Bociańskiego (Boriański – błędnie zapisany w PP) i jego żonę Nepomucenę Adamczewską, co pozwoliło mi ustalić moich prapradziadków Jana Bociańskiego i Mariannę Chwalisz i tyle mogłem ustalić przez Internet?. Dalej już tylko archiwa, ponieważ niema skanów z Opalenicy to jest miejsca z zaślubin moich prapradziadków.
Dodam tylko, iż poszukuje krewnych „Bocianów”, którzy wiedzą, że ich rodzinka pochodzi z takich miejscowości jak: Grodzisk Wlkp., Urbanowo!!!, Grąblewo!!!, Ruchocice, Gaj, Buk, Sieraków, Błociszewo. Proszę o kontakt.
Pozdrawiam i serdeczne dzięki za dotychczasową pomoc.
Marek Bociański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 wrz 2012, 17:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lip 2012, 14:52
Posty: 13
Lokalizacja: Poznań
Informuje, że poszukiwania „Bociańskich, Matysiaków z Otorowa, Buszewka, Szamotuł, Dębiny” można by rzec były trochę błędne, być może żyją tam Bociańscy, którzy nie wiedzą, iż początek ich rodziny to przede wszystkim Grodzisk Wlkp., Grąblewo, Urbanowo, Ptaszkowo, Opalenica. Potem miejscowości Błociszewo, Bnin, Śrem, Gaj, Sieraków, Buk, Ruchocice, Dębina i Poznań – w tych miejscowościach rodzili się i żyli moi krewni.
Dlatego też uruchamiam nowy temat na forum gdzie chcę poszukać „krewnych” z już ustalonych dotychczas wiadomości. Zamieszczę tam opis członków rodziny z datami, być może to pozwoli na zebranie brakujących ogniw, tytuł prosty „ Bociańscy – Grodzisk Wlkp., Grąblewo, Urbanowo, Ptaszkowo, Opalenica, Buk.”

Dzięki Anno, Izabello, Ago, Danuto, Tadeuszu i Jerzy.

Dzięki wam udało mi się „przyłatać” mojego Marcelego do jakiegoś :D drzewa i ustalić moich prapradziadków.
Do informacji ANNY i DANUTY, - Udało mi się stworzyć, na razie mapkę występowania nazwiska Bocion, Bocian, Bocianiak, Bocianek, Bocianowski, Bociański, …… w datach najstarszych to jest, 1690-1830 r. Rozciąga się ona od Grodziska koło Pleszewa po przez Brzezie, Kowalew, Dobrzycę, Borek Wlkp., Krzywiń, Gryżyna, Kamieniec, Grodzisk Wlkp., Ptaszkowo, Dakowy Mokre, Buk, Brody, Ceradz Kościelny. Połączywszy te miejscowości liniami to tak naprawdę odległości między nimi nie przekraczają ok. 20-30 km., co być może jest linię emigracji „Bocianów” z rejonu Pleszewa.

Pozdrawiam
Marek.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 wrz 2012, 20:15 
Offline

Dołączył(a): 04 maja 2008, 17:33
Posty: 409
Lokalizacja: Zielona Góra
Witam
Odnośnie nazwiska Bocian dodam jeszcze miejscowości gdzie te nazwisko widziałam. Parafia Babimost wczesne lata, np:
chrzest 1701 : Matthiam, syn Alberti Bocian i Hedvigis.
ślub 1698 : Jacobum i Catharina Bocząnowa.
oraz sporo zapisów z parafii w Trzcielu lub Międzyrzeczu.
Pozdrawiam Marianna.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 wrz 2012, 07:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sie 2011, 02:50
Posty: 1075
Lokalizacja: Poznań
Witam
W moim drzewie:
JADWIGA (*18.9.1836 - + Konarzewo) rodzice Bartłomiej Szajkowski i Małgorzata Jagodzińska
+ I mąż Walenty Mądry wdowiec (* ok. 1817 - +)
Małżeństwo 13.05.1855 Konarzewo
Dzieci:
1.Marianna Mądra (*1855 - +) + Jan Paluszkiewicz syn Sebastiana Paluszkiewicz i Marianny Halankiewicz ślub 1875 w Konarzewie
2.Magdalena Mądra (* 1863 - +) + Jan Derda (*1861 - +) ślub 1886 Konarzewo
+ II mąż Józef Bocian (*1838 - +1899) syn Mateusza Bocian i Barbary Kaczmarek
Małżeństwo 1864 Konarzewo
Dzieci:
1.Jadwiga Bocian (* 1873 - + Konarzewo) + Bartłomiej Kaczmarek (*1869 - + ) syn Jakuba i Józefiny Szajek ślub Konarzewo USC wpis 36/1896
2.Stefan Bocian (* 1871 - + Konarzewo) + Jadwiga Byczyk (*1878 - +) córka Jakuba i Agnieszki Urbaniak
3. Apolonia Bocian (* 1875 - + 1875 [3 miesiące] Konarzewo)
4.Bartłomiej Bocian (* 1876 - + 1877 [10 miesięcy] Konarzewo)

_________________
Pozdrawiam
Izabela
Poszukuję:Mańczak Kacper+Agnieszka Bernacik/Bernad (Komorniki, Rudnicze), Zgoła (Lusowo, Luboń), Hadyniak Tomasz + Barbara Frąszczak (Wiry), Kozłowski Szczepan+Julianna Jakubiak (Żabikowo)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 wrz 2012, 21:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2012, 22:11
Posty: 879
Lokalizacja: Poznań
Podsyłam link dot.Marii Bocianskiej z Pleszewa
viewtopic.php?f=5&t=4294

_________________
Magdalena Blumczynska
-----------------------------
Kessel,Hubert,Vietz RudalCiastowski, Lorkiewicz- Sarnowa,Szymanowo,Bojanowo,Rawicz
Czekalscy, Stacheccy - Dąbrówka Kościelna,Pobiedziska Poznań
Staniewscy - Dubin,Jutrosin, Kórnik,Poznań,Pobiedziska


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 108 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL