Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 27 kwi 2024, 20:55

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 17 cze 2012, 21:15 
Offline

Dołączył(a): 17 cze 2012, 20:46
Posty: 12
Lokalizacja: Bydgoszcz
Będę wdzięczny za wszelkie informacje dotyczące członków rodziny Zamroczyńskich.

_________________
Marek.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 cze 2012, 20:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1360
Lokalizacja: Strzelno
Markus48, źle sformułowałeś zapytanie. "Wszelkie" to właściwie jakie? Podaj rejon jaki Ciebie interesuje, +/- zakres lat, imiona przodków do których danych już dotarłeś.
Na początek proponuję przeszukanie bazy małżeństw http://poznan-project.psnc.pl/ która ma szukane przez Ciebie nazwisko w parafiach: Bydgoszcz, Ostrowite Prymasowskie, Września i Trzemeszno (a podobne lub zniekształcone nazwisko w wielu innych parafiach).
Ps. Na naszym forum obowiązuje zwyczaj podpisywania postów, wystarczy podpisać się imieniem.

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 cze 2012, 22:43 
Offline

Dołączył(a): 17 cze 2012, 20:46
Posty: 12
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wybacz Menko, pewne niedociągnięcia nowicjuszowi.
Informację o rodzinie zbieram od prawie trzech lat. Mam trochę informacji, min. z bazy małżeństw którą podałaś. Prosząc o wszelkie informacje dotyczące rodziny, liczyłem na to, że jeśli ktoś z szanownych użytkowników tego forum, przy poszukiwaniu swoich krewnych, natknie się na informację o Zamroczyńskich to przekaże mi tę informację. Pisząc, wszelkie mam również na myśli takie informacje jak np. członkostwo Bronisława w oddziale Kołowników Sokoła Poznańskiego w 1908r , lub przyjęcie do oddziału pływackiego Janiny i Bronisławy w 1929r, albo datek 100zł. Zamroczyńskiego z Wroniaw na Pożyczkę Obrony Narodowej w kwietniu 1939r. Informacje te zebrałem wertując stare gazety.
Wszystko co mam to wyrywkowe dane i trudno mi sklecić to w całość. Pewnie koleżanka Menka ma rację że powinienem pytać bardziej konkretnie. Obecnie próbuję wyjaśnić dwa tematy, małżeństwo Waldemara i Franciszki Woźniak zawarte w 1919 w Ostrowite Prymasowskim, ich ewentualne potomstwo, oraz Wincentego i Katarzynę Mazur, mieli piątkę dzieci, a najstarsza Halina urodziła się w 1930r. w Mariampolu koło Bydgoszczy, i tyle o nich wiem chociaż to byli moi dziadkowie. Szukam rodziców Wincentego, oraz miejsca jego urodzenia.

_________________
Marek.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 cze 2012, 19:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1360
Lokalizacja: Strzelno
Poszukujesz w XX w., więc akta nie mają jeszcze stu lat i nie są w archiwum. Proponuję odszukać we właściwym USC akty zgonów dziadków, powinny być tam zawarte poszukiwane przez Ciebie informacje.

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 cze 2012, 20:55 
Offline

Dołączył(a): 17 cze 2012, 20:46
Posty: 12
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wincenty został aresztowany przez Niemców w 1941r. i osadzony w Bydgoszczy. Wiem że zginął w czasie wojny, ale nie wiem gdzie i kiedy. Czy w tym wypadku jego akt zgonu też będzie w USC ?
Pozdrawiam.

_________________
Marek.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 cze 2012, 19:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1360
Lokalizacja: Strzelno
Zginął czy zaginął? Skoro zginął, to rodzina zapewne była poinformowana o tym fakcie i zgłosiła śmierć w USC (USC mogło dostać informację np. drogą urzędową), jeśli zaginął, to zapewne były prowadzone poszukiwania np. poprzez PCK.
Można też dotrzeć do Wincentego poprzez jego żonę. Skoro najstarsza ich córka urodziła się w 1930 r, to Wincenty i Katarzyna ślubowali po roku 1907, a to jest o tyle istotne, że proboszczowie od 1907 roku byli zobowiązani do adnotacji o ślubie przy zapisie chrztu młodych małżonków. Jeśli odszukasz akt zgonu Katarzyny w USC, zapewne dowiesz się gdzie i kiedy się urodziła, następnie dotrzesz do aktu chrztu Katarzyny (w parafii lub archiwum kościelnym) i zobaczysz, czy przy jej chrzcie jest adnotacja o jej późniejszym ślubie, mając datę ślubu dotrzesz do aktu małżeństwa w USC i masz dane Wincentego. Powodzenia!

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 cze 2012, 16:16 
Offline

Dołączył(a): 17 cze 2012, 20:46
Posty: 12
Lokalizacja: Bydgoszcz
Dziękuję Ci Marzenko za cenne wskazówki.

_________________
Marek.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lip 2012, 23:36 
Offline

Dołączył(a): 17 cze 2012, 20:46
Posty: 12
Lokalizacja: Bydgoszcz
W księdze adresowej Poznania z 1902r. znalazłem wpis" Zamroczyński Bronislaus. Barbier. Friseur und Masseur. Kramerstr. 23 III. GL. Alter Markt 91 ".
Barbier to fryzjer a Friseur und Masseur to fryzjer i masażysta, to prawie to samo to po co wpisano jedno i drugie określenie?. Adresy też są chyba dwa, czy to możliwe że jeden jest domowy a drugi to zakład fryzjerski? A jak dzisiaj nazywają się te ulice? Czy ktoś z szanownych kolegów lub koleżanek wie jak należy to interpretować?
W księdze z 1897 wpisano tylko Zamroczyński Bronislaus. Barbier. Posenerstrasse 5 pł. J. [chodzi chyba o Jersitz czyli Jeżyce].

Udało mi się znaleźć dzisiejsze nazwy ulic, Kramerstrasse to Kramarska, Alter Markt to Stary Rynek, a Posenerstrasse to Poznańska.

_________________
Marek.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 paź 2012, 12:58 
Offline

Dołączył(a): 17 cze 2012, 20:46
Posty: 12
Lokalizacja: Bydgoszcz
http://www.szukajwarchiwach.pl/53/884/0 ... sy_osobowe
Czy ktoś z szanownych forumowiczów może mi podpowiedzieć jak dobrać się do danych Zamroczyńskiego z tego indeksu. Dziadek jest na str. 221 . Jestem z Bydgoszczy więc osobista wizyta w archiwum raczej nie wchodzi w grę.

_________________
Marek.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 198 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL