Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 29 mar 2024, 06:24

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 01 kwi 2008, 18:16 
Offline

Dołączył(a): 01 kwi 2008, 18:06
Posty: 144
Lokalizacja: Poznań
Poszukuję informacji o dwóch osobach.
Joanna Maria z Suszczyńskich Lewandowska ur. 1888 w Poznaniu, mieszkała w latach 1910-1936 w Inowrocławiu. Jej mąż Czesław Lewandowski zmarł w 1923 roku i Joanna prowadziła po nim drogerię "F.Kurowski Nast." przy Rynku 2. Joanna adoptowała? córkę Annę (Anielę) urodzoną 26 lipca 1919 roku w Harbinie w Mongolii. Ania jakiś czas mieszkała w Poznaniu (do 1933 r. na pewno) w pensjonacie dla dziewcząt swojej ciotki Ireny Suszczyńskiej. Wiem też, że bywała w Wągrowcu, gdzie jej wuj - Karol Suszczyński - był proboszczem. Joanna zaś opuściła Inowrocław w 1936 r. Nie wiem co się z nimi dalej działo. Pomocy!!! :?:


Ostatnio edytowano 03 kwi 2008, 14:45 przez pawelek87, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 02 kwi 2008, 07:23 
Offline

Dołączył(a): 06 mar 2007, 14:53
Posty: 85
Lokalizacja: Inowrocław
Nie mogę pomóc w sprawie w/w osób, a czy interesują Pana może Julian Suszczyński i jego żona Aniela (urodzeni w połowie XIXw) oraz ks.Karol Suszczyński.Mam trochę danych.
Grażyna


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: suszczyńscy
PostNapisane: 03 kwi 2008, 14:22 
Offline

Dołączył(a): 01 kwi 2008, 18:06
Posty: 144
Lokalizacja: Poznań
Interesują! Ksiądz Karol Suszczyński to brat tej mojej Joanny Lewandowskiej, a Julian i Aniela to ich rodzice. Coż ciekawego masz na ich temat?
Pozdrawiam
Paweł


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 03 kwi 2008, 18:10 
Offline

Dołączył(a): 06 mar 2007, 14:53
Posty: 85
Lokalizacja: Inowrocław
Na cmentarzu przykościelnym w Lisewie Kościelnym gm.Złotniki Kujawskie pochowani są rodzice ks. Karola Suszczyńskiego.
Napis na nagrobku:

Tu spoczywają zwłoki Małżonków

Juliana Suszczyńskiego
um.18 czerwca 1901
w 65 roku życia

Aniela Suszczyńska
um.3 listopada 1915
71 roku życia
O modlitwę za ich duszę proszą wdzięczne dzieci

Ks. Karol Suszczyński był proboszczem w Lisewie Kościelnym od 1.1.1899r. Po 17 latachna własną prośbę został przeniesiony i przydzielono mu beneficjum w Gorzycach od 1.4.1916r
W pażdzierniku 1939r aresztowany i wywiezionydo Dachau .
Zmarł 2.2.1942r.
Ks.K.Suszczyński zbudował w latach 1905-1907 Kościół(poprzedni spłonął).W grudniu 2007 roku parafia odchodziła uroczyście 100-lecie kościóła . Z tej okazji wydano publikację dotyczącą historii kościoła była i myślę ,że jeszcze jest do nabycia w parafii. Jest sporo informacji o ks.Karolu i zdjęcia archiwalne.

Jeżeli się nie mylę,to spotkaliśmy się rok temu w AP Ino(ja przeglądałam wtedy mikrofilmy).Rozmawialiśmy o ks. ale mi pomyliło się nazwisko z ks.Subczyńskim z Orłowa. Po powrocie do domu sprawdziłam dane i próbowałam się z Tobą kontaktować przez AP.Nie mogą podawać danych,więc zostawiłam info i kontakt do mnie.Miałam nadzieję,że wiadomośc dotrze na czas i będzie rodzina ks.mogła uczestniczyć w uroczystościach. Nie wiem czy byłeś jeszcze raz w AP i czy przekazano te dane ode mnie.
Już drugi raz takie coś mi się zdarzyło.Też trafiłam na rodzinę ale po uroczystościach odsłonięcia pomnika ku czci małego patrioty (członka ich rodziny).
No ,ale cieszę się,że wogóle udało mi się skontaktować :)
Jeżeli podasz mi na pw swój adres email to prześlę zdjęcie tej tabliczki z napisem na nagrobku(mam),a całego nagrobka to zrobię zdjęcie przy okazji i doślę potem.
Pozdrawiam
Grażyna


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 06 kwi 2008, 23:13 
Offline

Dołączył(a): 01 kwi 2008, 18:06
Posty: 144
Lokalizacja: Poznań
Dziękuję za info. Nie wiem, czy to my się spotkaliśmy w AP w Ino. Małe sprostowanie - ksiądz Karol Suszczyński miał siostrę Joannę po mężu Lewandowską, o którą pytałem w moim ogłoszeniu. I ja jestem z rodziny Lewandowskich. Natomiast Suszczyńskimi zająłem się, by odnaleźć ślady Joanny i jej córki, bo u nas w rodzinie słuch o nich zaginął. Odnalazłem w Warszawie bratanka Joanny i ks. Karola. który ma 80 lat i w tej chwili głównie dla niego odnajduje mu rodzinę Suszczyńskich (z kilkanaściorga dzieci Juliana i Anieli właściwie żadne nie miało potomstwa). Muszę dotrzeć do tej monografii o 100-leciu parafii. Chociaż w poszukiwaniu Joanny i jej córki nie pomoże mi to za dużo :( Pomysłów już nie mam, gdzie mogę ich szukać...
Pozdrawiam
Paweł


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 07 kwi 2008, 06:48 
Offline

Dołączył(a): 06 mar 2007, 14:53
Posty: 85
Lokalizacja: Inowrocław
Niewiele to pomoże w poszukiwaniach ,ale jako ciekawostkę dodam,że część monografii na Stulecie Kościoła W Lisewie Kościelnym( wg bibliografii) opracowano na podstawie opisu zawartego w
"Panieńskim Dzienniczku" z 1907r. Joanny Suszczyńskiej.

Grażyna


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 07 kwi 2008, 15:32 
Offline

Dołączył(a): 01 kwi 2008, 18:06
Posty: 144
Lokalizacja: Poznań
Tak??? To może to dzienniczek tej mojej Joanny?! W końcu wtedy jeszcze się nazywała Suszczyńska. A gdzie ten dzienniczek można znaleźć?
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 07 kwi 2008, 17:10 
Offline

Dołączył(a): 06 mar 2007, 14:53
Posty: 85
Lokalizacja: Inowrocław
Joanna napewno ta sama :)
O "Dzienniczek" najlepiej zapytać w parafii, w bibliografii podano jako źródło rękopiśmienne;
kontakt przekazałam na pw.
Grażyna


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 68 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL