Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 kwi 2024, 13:17

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 47 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 11 lut 2012, 17:31 
Offline

Dołączył(a): 26 lis 2011, 15:29
Posty: 101
Poszukuje zdjęć z lat trzydziestych: ulica Gwarna-zakład Kuśnierski Bruno Schultza-Specjalny Magazyn Futer Nr domu 16
ulica Strzelecka Nr domu 7.
Na ulicy Gwarnej zmieniono numeracje domów.Pytając obecnych mieszkańców nie potrafiono mi wskazać.Ulica Strzelecka została przebudowana - Dom Handlowy i pobliskie.Proszę o pomoc.Pozdrawiam.
Henryk K.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2012, 22:56 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Poszukuję zdjęć domów na ul. Andrzejewskego12, osiedle Baraki za Brama Warszawską i ul.Warszawska 1, 2.3 z lat 1920-1938 Poznań.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 mar 2012, 16:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2009, 18:32
Posty: 739
Lokalizacja: Nowy Tomyśl\Łagwy
W książce "Dawny Poznań" M.Warkoczewskiej znajduje się zdjęcie opisane jako rodzina bezrobotnego przy ulicy Za Bramą Warszawską,fot z roku 1935,na tej samej stronie są zdjęcia baraków przy ulicy Głównej.

_________________
Aga
Dyderski,Pierzyński-Opalenica,Grodzisk
Drzymała,Koza-Grodzisk,Bukowiec
Piotrowski-Granowo
Dota,Dotka-Modrze,Buk,Słupia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 mar 2012, 21:22 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Niestety, nie posiadam tej książki, a wśród wielu udostępnionych w internecie skanów ilustracji z niej nie ma poszukiwanych przeze mnie
link do skanów dla zainteresowanych
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=355439
i tutaj wiele zdjęć Poznania
http://www.poznan.walkowiak.pl/

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 mar 2012, 22:07 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1411
Lokalizacja: Poznań
Niezła galeria jest jeszcze tu:
http://www.poznanczyk.com/galeria01.html

_________________
Asiek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 mar 2012, 21:49 
Offline

Dołączył(a): 13 lis 2011, 09:33
Posty: 294
Chciałam coś poszukać dla Bożeny i trafiłam na bardzo ciekawą stronę:http://www.mars.slupsk.pl/fort/tpbr_00.htm "Bramy twierdzy Poznań" - na drugiej stronie po kliknięciu w aparat fot. na dole są zdjęcia bram.
Naturalnie polecam też moją ulubioną stronę:http://wielkopolskie.fotopolska.eu/1p.
Genowefa napisał(a):
Niestety, nie posiadam tej książki, a wśród wielu udostępnionych w internecie skanów ilustracji z niej nie ma

Bożenko! Jutro wyślę Ci na pw te zdjęcia.Same zdjęcia nie są najlepszej jakości i przy sztucznym świetle wyszły słabo. Spróbuję jutro rano.
Pozdrawiam
Ela


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 kwi 2012, 19:55 
Offline

Dołączył(a): 10 mar 2009, 13:09
Posty: 619
Genowefa napisał(a):
Poszukuję zdjęć domów na ul. Andrzejewskego12, osiedle Baraki za Brama Warszawską i ul.Warszawska 1, 2.3 z lat 1920-1938 Poznań.


Witam.
Ulica Warszawska z widoczną na pierwszym planie kamienicą nr.10 z 1928 roku. Nie są to poszukiwane przez Ciebie numery domów, ale można poczuć klimat tej ulicy i tamtych lat...
Tyle na tą chwilę.

Obrazek

Pozdrawiam.
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 kwi 2012, 10:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3727
Na powyższym zdjęciu pokazano kamienice po stronie południowej, czy północnej?

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 kwi 2012, 11:00 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Dziękuję, Grzegorzu. :) Mam to zdjęcie ...i niestety jest to JEDYNE z tej ulicy. Klimat ulicy-pamiętam jeszcze z dzieciństwa kiedy bywałam tam z Tatą , ale nie mieliśmy w tamtych czasach aparatu fotograficznego :(
A Łukasz zadał dobre pytanie, bo rzeczywiście to ważne jak "idą" dalej numery-a może w kierunki Nr2 -czyli coraz bliżej poszukiwanej przeze mnie kamienicy ze sklepem spożywczym Hoffmanna.
Pozdrawiam
Ps. Rysownik Henryk Kot prawdopodobnie wzorował się na tym zdjęciu, bo jego piękny rysunek jet niemal identyczny-nawet te sanki tam umieścił...a ja zawsze wyobrażam sobie, że na nich siedzi Gienia -siostra Taty.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 kwi 2012, 13:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3727
Już wiem. Zdjęcie przedstawia niewątpliwie stronę południową. Budynek nr 10 stał mniej więcej w pół drogi między dawną bramą Warszawską, a Rynkiem Śródeckim (ku któremu zmierza osoba ciągnąca sanki). Budynek narożnikowy przy Rynku miał numer 16, a na zdjęciu widzimy numery 10-14. Strona północna obejmowała budynki o numerach or 1-5. Z całej tej zabudowy nie pozostało dziś nic, a miejsce które widać na zdjęciu mniej więcej odpowiada okolicy przystanku, który widać pod poniższym linkiem na pierwszym planie:
http://g.co/maps/4s4jx

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 kwi 2012, 19:28 
Offline

Dołączył(a): 10 mar 2009, 13:09
Posty: 619
Witam.
Obecnie strona północna ma numery nieparzyste. Przed wojną np. kościół był pod nr. 23 a fabryka luster po drugiej stronie pod nr.38 dzisiaj 37 A.
Pozdrawiam.
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 kwi 2012, 20:45 
Offline

Dołączył(a): 30 cze 2007, 18:14
Posty: 85
Lokalizacja: Koszalin
Mili Państwo !
A co sądzicie o poniższej akwareli ? To chyba ten sam fyrtel. Autorem jest (Aleksander ?) Serdjukow - Rosjanin z "białej" emigracji. Została namalowana w 1931 r. Moja Mama nabyła ją bezpośrednio od artysty. Obrazek przetrwał okupację w mieszkaniu na Marcelińskiej 49 mimo, iż zamieszkali tam Niemcy (Baltendeutsche).

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 kwi 2012, 21:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 wrz 2007, 08:46
Posty: 725
Lokalizacja: Poznań
Jakiś czas temu odkryłam na NK świetny profil "Sołacz sentymentalny", który współtworzą dawni i obecni mieszkańcy Sołacza, ale także i Winiar. W galerii jest już ponad 1000 unikalnych fotografii z domowych archiwów, które prezentują często nieistniejące już elementy krajobrazu. W tej galerii znalazłam m. in. fotografię domu, w którym mieszkali moi pradziadkowie, a także Becia ze swoją rodzinką. Przy zdjęciu jest adnotacja, że pochodzi ono ze zbiorów Miejskiego Konserwatora Zabytków. Wydaje mi się wielce prawdopodobnym, że dla budynków, które przeznaczone były np. do wyburzeń sporządzana była dokumentacja i można odnaleźć ich fotografie właśnie u Miejskiego Konserwatora Zabytków. Nie wiem jednak, jak można do nich dotrzeć i czy w ogóle praktykuje się udostępnianie takich dokumentów.

_________________
pozdrawiam
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 kwi 2012, 21:44 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Magda, pisałam do Konserwatora Zabytków w Poznaniu-co prawda w sprawie młyna pana Pawlaka-ale dostałam wtedy odpowiedź, że nie posiadają dokumentacji wyburzanych obiektów... bo nie wyburzają zabytków. Jakiś sens to ma, chociaż nie do końca jest prawdą, że zabytki są tak szanowane. Domy na Warszawskiej nie były zabytkowe ani nawet nie były zbyt ładne...
A to kawałeczek Śródki jak byłam tam przed całkowitymi wyburzeniami.To stare zdjęcie z moich zbiorów i na 100% nie mogę sobie przypomnieć, czy to o tym domu Tata mówił-tu mieszkałem z rodzicami, czy mówił to o miejscu, którego już na tym zdjęciu tez nie ma a było w pobliżu.Głowię się nad tym od dawna, gdzie to było usytuowane.
Obrazek " Hofmanowa była właścicielką domu przy ulicy Warszawskiej 2 na Śródce i miała w nim sklep spożywczy. Mieszkaliśmy przed wojną w tym domu, na parterze. Wchodziło się z bramy, gdzie w takiej wnęce, po prawej stronie, było wejście do magazynku należącego do sklepu, a po lewej drzwi do pokoju, do kuchni wchodziło się przez podwórze z drugiej strony. Na piętrze mieszkała matka mojego ojca; miała pokój z oknami na ulicę i kuchnię z małym okienkiem w dachu. "-ze wspomnień Taty.

Krzysztofie, to ta sama ulica. :D Mamy teraz drugą stronę.Czy dobrze rozumiem, że od Rynku Śródeckiego? Po lewej zatem nr nieparzyste.Zarówno na rysunku H. Kota jak i na tej akwareli ulica wygląda urokliwie...

_________________
Bożena


Ostatnio edytowano 15 kwi 2012, 21:56 przez Genowefa, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 kwi 2012, 21:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 wrz 2007, 08:46
Posty: 725
Lokalizacja: Poznań
Bożeno, domy z Twojego zdjęcia nadal stoją, wszystkie! W prawdzie co nieco tam dobudowano, ale te akurat budynki stoją i to całkiem ładnie odnowione. To widok na ul. Ostrówek i ul. Cybińską od strony mostu Mieszka I. Wracając jeszcze do miejskiego konserwatora, dom moich pradziadków też nie był zabytkowy, ani zbyt urodziwy, a jednak jego zdjęcie się zachowało...

_________________
pozdrawiam
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 kwi 2012, 22:03 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Beatko, no to jest to ul. Warszawska? Które domy do niej należą?Ten dom w centrum stoi bokiem, przechodziłam tam na przestrzał przez bramę. Czy ten sklep z galanterią to dawny spożywczy Hoffmana, czy ten w budynku po prawej taki oszklony.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 kwi 2012, 01:43 
Offline

Dołączył(a): 11 lip 2008, 13:57
Posty: 34
Lokalizacja: TORONTO
Witaj Genowefo!

23 lutego 2011 odpowiedzialem na twoje pytanie dotyczace zdjecia za Srodki.Domy ktore widac na zdjeciu sa zlokalizowane na ulicy Ostrowek,zdjecie jest zrobione z miejsca gdzie dzisiaj jest ul.S.Wyszynskiego.Widoczny sklep byl do lat 70 sklepem mleczarskim,pootcznie nazywanym "pijalnia" dlatego ze troche wczesniej mozna bylo sie napic kakao lub mleka -cos w rodzaju baru mlecznego.
Jesli chodzi o mlyn Pawlaka znajdowal sie na ul Katarzynki-ulica dzisiaj nie istnieje -zostala zlikwidowana w zwiazku z budowa ul.S.Wyszynskiego.Moj Ojciec prowadzil warsztat slusarski na ul.Katarzynki 4 obok pozostalosci po mlynie.Ulice mozna zlokalizowac w ten sposob: przedluzenie ul.Bydgoskiej w kierunku poludniowym od Ul Warszawskiej do walu przed Cybina.
Pozdrawiam ze sentymentem poniewaz mieszkalem do 1989r Zawady-Srodka
Ryszard


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 kwi 2012, 07:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 wrz 2007, 08:46
Posty: 725
Lokalizacja: Poznań
Już kiedyś temat ten pojawił się w innym wątku, ale warto przypomnieć, bo może nie wszyscy o tym wiedzą.
Na stronie http://maps.google.com/ po wpisaniu nazwy miasta i ulicy można wirtualnie przespacerować się m. in. ulicami dzisiejszego (no może ubiegłorocznego) Poznania. Wystarczy na wybrane miejsce na mapce "przeciągnąć' żółtego pamperka i obejrzeć okolicę z jego perspektywy. Bardzo fajna sprawa!

_________________
pozdrawiam
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 kwi 2012, 08:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3727
Tak, i pod tym linkiem:
http://g.co/maps/c3dqy
jest widoczna perspektywa na te same domy, co na zdjęciu Bożeny. Widać, że nadal stoją, tylko na powyburzeniowym nieużytku, z którego robiono tamto zdjęcie, zdążyły już wyrosnąć spore drzewa i chaszcze.

Jest to ulica Ostrówek, czyli w zasadzie dokładnie drugi koniec Śródki, niż dawna ulica Warszawska (dzisiejsza ulica Warszawska w ogóle nie obejmuje dawnego, śródeckiego odcinka tej ulicy, tylko jej przedłużenie, które do lat 1920-tych w ogóle nie należało do Poznania, była to bowiem Komandoria za bramą Warszawską).

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 kwi 2012, 10:35 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Ja Was bardzo przepraszam, że po raz drugi poruszyłam temat ul. Warszawskiej. Szczególnie proszę o wybaczenie Ryszarda, którego tamte odpowiedzi pamiętam doskonale.Sprawa tego miejsca wciąż nie dawała mi spokoju.Chociaż to wypadło niezręcznie to jednak uzyskałam dodatkowe informacje, które mnie bardzo cieszą. Zachwyca mnie akwarela od Krzysztofa. Łukasz dokładnie określił mi numery domów na zdjęciu od Grzegorza, ale najcenniejsza wypowiedź to ta dotycząca mojego zdjęcia:
Jest to ulica Ostrówek, czyli w zasadzie dokładnie drugi koniec Śródki, niż dawna ulica Warszawska (dzisiejsza ulica Warszawska w ogóle nie obejmuje dawnego, śródeckiego odcinka tej ulicy, tylko jej przedłużenie, które do lat 1920-tych w ogóle nie należało do Poznania, była to bowiem Komandoria za bramą Warszawską).
Teraz wiem, że to wcale nie jest dom Taty ani miejsce po nim-musiałam źle zapamiętać :( , to było ponad 20 lat temu
Dziękuję Wam Wszystkim
Do Ryszarda. Sprawa młyna jest już rozwiązana dawno dzięki Waszej pomocy.
Beatko. Zajrzałam na NK. Strona Sentymentalny Sołacz jest cudowna. Szkoda, że nie ma takowych stron u nas na WTG.
Myślę,że jednak napiszę powtórnie do Konserwatora Zabytków. Może teraz się uda.

Pozdrawiam

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 kwi 2012, 10:49 
Offline

Dołączył(a): 23 maja 2011, 15:43
Posty: 144
O Śródce wydawany jest kwartalnik "Wokół Śródki"
http://www.poznan.pl/mim/s8a/kwartalnik ... 10125.html
Numery od 2003-2011r.w PDF
Kwartalnik Rady Osiedla Ostrów Tumski-Śródka-Zawady "Wokół Śródki" wydawany jest od 1998 r., czyli od początku działalności Rady. Od 2011 r. jest kwartalnikiem RO Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria.
W kwartalniku można przeczytać o najważniejszych wydarzeniach z życia lokalnej społeczności, ale także o historii miejsca i rewitalizacji Śródki.
Poszukuję zdjęć domu(kamienicy) ul.Rynek Śródecki 7/8 przy przystanku trolejbusu.
http://www.rzuwig.user.icpnet.pl/komunikacja_1.htm
fotografia nr 3 z podpisem"Trolejbus na Śródce. W tle widoczna Kadedra oraz umocnienia Ostrowa Tumskiego"
Niestety nie da się skopiować do mojegoalbumu ponieważ jest mniejsza niż 400x400 pikseli.
Za wszelkie informacje i sugestie będę bardzo wdzięczny.

_________________
pozdrawiam
Waldemar


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 kwi 2012, 11:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3727
Z tymi numerami to jednak mam teraz wątpliwość. Numery które podałem, obowiązywały w okresie pruskim. Ul. Warszawska zaczynała się wówczas od Rynku Śródeckiego i kończyła na Bramie Warszawskiej, czyli miała raptem ze 150 metrów. Patrząc od Rynku, narożnikowy budynek po lewej stronie miał wtedy numer 1, dalsza część pierzei północnej miała numery aż do 5, następnie przy Bramie Warszawskiej numeracja "zawracała", domek strażnika Bramy po stronie południowej miał nr 6, i kolejne numery aż do Rynku (czy do Zaułka Katarzyńskiego) kontynuowały numerację aż do 16. Stąd też uznałem, że numer 10 i parę domów widocznych na prawo od niego na zdjęciu, to strona południowa na tym odcinku. Tym bardziej, że można dopatrzyć się cienia, który rzuca osoba ciągnąca sanki ku domom po przeciwnej (niewidocznej na zdjęciu) stronie ulicy, a zatem ta strona, którą widzimy to południowa.

Tym niemniej, gdy w roku 1925 włączono Komandorię do Poznania i szosa wylotowa za Bramą Warszawską stała sie przedłużeniem ul. Warszawskiej, możliwe, że numerację zmieniono. Wtedy dom nr. 10 musiał nadal być blisko Rynku, ale niekoniecznie był to ten sam dom.

Genowefa napisał(a):
Łukasz dokładnie określił mi numery domów na zdjęciu od Grzegorza

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 kwi 2012, 11:12 
Offline

Dołączył(a): 30 cze 2007, 18:14
Posty: 85
Lokalizacja: Koszalin
Bożenko !
A może chcesz sobie wydrukować tą akwarelę ? Czy mam Ci przysłać w pliku ?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 kwi 2012, 11:18 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Waldemarze, może tutaj ściągniesz. Mam trochę lepsze.

Obrazek

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 kwi 2012, 11:24 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Krzysztofie. Wysłałam Ci na PW mój e-mail. Pozdrawiam serdecznie.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 kwi 2012, 12:22 
Offline

Dołączył(a): 23 maja 2011, 15:43
Posty: 144
Genowefa napisał(a):
Waldemarze, może tutaj ściągniesz. Mam trochę lepsze.

Bardzo,bardzo dziękuję,fotografia została zapisana w albumie.Moi rodzice i dziadkowie mieszkali w tej kamienicy.Drugi balkon,mieszkali p.Oleszyńscy(wcześniej moi rodzice w 1941 po wysiedleniu z Al.Marcinkowskiego).

_________________
pozdrawiam
Waldemar


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 kwi 2012, 22:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 cze 2008, 01:48
Posty: 381
Lokalizacja: Stara Górka
Witam,
jestem pełen uznania dla wiedzy Łukasza w kwestii numeracji domów na ulicy Ostrówek, nawet tych , których już nie ma. I pomyślałem sobie, że na pewno równie łatwo poradzi sobie z ulicą Wielką. Dokładnie chodzi o numer 18 na Breitestrasse. Ciekawe czy ten dom jeszcze istnieje. A może znajdzie się jakieś zdjęcie tego domu. W latach 1902-1903 brat mojej babci, Franciszek Anders, miał w tym domu atelier fotograficzne. Proszę o pomoc.

_________________
Pozdrawiam. Andrzej
http://siwinscy.prv.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 kwi 2012, 23:03 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
siwy napisał(a):
Witam,
Dokładnie chodzi o numer 18 na Breitestrasse.


chyba to ten dom http://fotopolska.eu/Poznan/b69822,Wiel ... y_67a.html
http://maps.google.com/maps?q=Polska+Po ... rwfPyGVX1g

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 kwi 2012, 06:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3727
Nie przesadzajmy, moja wiedza pochodzi z tego planu pruskiego:
http://avena.man.poznan.pl/bielecki/1888.jpg

Dom nr 18 to ten narożnikowy do Garbar od strony płd-zach. Czyli istniejąca kamienica na zdjęciu podesłanym przez Bożenę.

siwy napisał(a):
jestem pełen uznania dla wiedzy Łukasza w kwestii numeracji domów na ulicy Ostrówek, nawet tych , których już nie ma. I pomyślałem sobie, że na pewno równie łatwo poradzi sobie z ulicą Wielką. Dokładnie chodzi o numer 18 na Breitestrasse. Ciekawe czy ten dom jeszcze istnieje. A może znajdzie się jakieś zdjęcie tego domu. W latach 1902-1903 brat mojej babci, Franciszek Anders, miał w tym domu atelier fotograficzne. Proszę o pomoc.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 kwi 2012, 08:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 cze 2008, 01:48
Posty: 381
Lokalizacja: Stara Górka
Wielokrotnie przechodząc ulicą Wielką zawsze myślałem o wujku Andersie i mówiłem sobie, że trzeba będzie kiedyś sprawdzić gdzie też ta kamienica z numerem 18 była. Nigdy nie przyszło mi do głowy, że numeracja może być ciągle od lat taka sama. Jakie to proste. Bardzo Wam Bożenko i Łukaszu dziękuję.

_________________
Pozdrawiam. Andrzej
http://siwinscy.prv.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 kwi 2012, 11:09 
Offline

Dołączył(a): 01 gru 2009, 18:03
Posty: 660
Lokalizacja: Poznań
Bardzo, bardzo się cieszę z tego wątku. Bezowocnie jak dotychczas poszukuję fotografii ul. Żurawia (niem. Annestr., Mittelstr.i przez krótki okres miała jeszcze jedną nazwę, której nie zapamiętałam) znajdującej się w Poznaniu (Jeżyce). Może ktoś z Państwa w swoich zbiorach (perełkach archiwalnych) posiada widok tej krótkiej ulicy z okresu do lat 60-tych ubiegłego stulecia. Później rozpoczęły się rozbiórki domów mi. tuż za kamienicą po lewej stronie patrząc od ulicy Dąbrowskiego, dom z nr 9 znajdujący się po prawej stronie. Właśnie tym domem z numerem "9" o konstrukcji szachulcowej jestem zainteresowana. Dzisiaj już nie istnieje. Na jego miejscu pobudowano budynek nowy o zielonej fasadzie. Mój krewny ze strony brata mojego ojca - poznański muzyk pisze swoją biografie (Grzegorz Kupczyk). W tym domu mieszkali jego dziadkowie, mama. Czy ktoś z koleżanek i kolegów z WTG oraz zaglądający na nasze forum może mi (nam) pomóc? Z przykrością patrzą jak znikają kolejne stare budowle w tym rejonie.

Pozdrawiam serdecznie
krysia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 kwi 2012, 10:20 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1411
Lokalizacja: Poznań
Wiem, że zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim zdjęcia dawnego Poznania, tego sprzed I i II wojny, miasta jakie było kiedyś, a jakie już nigdy nie będzie. Chciałam jednak polecić interesujący fotoblog o współczesnym Poznaniu, z mnóstwem ciekawych kategorii i pięknych zdjęć. Może ktoś z Was nie zna jeszcze tego linka, może kogoś innego zaciekawi:
http://fotopoznan.blogspot.com/

Ps. Pojęcia nie miałam, że gdzieś w centrum Poznania, pomiędzy nowymi apartamentowcami i blokami ostał się XVIII-wieczny dworek:
http://fotopoznan.blogspot.com/2011/02/ ... samym.html

_________________
Asiek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 kwi 2012, 18:15 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Asiu, dziękuję za pokazanie tej strony. Cudowne zdjęcia.Suoer układ strony-nie błądzisz tylko idziesz gdzie chcesz :D

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 kwi 2012, 18:49 
Offline

Dołączył(a): 01 gru 2009, 18:03
Posty: 660
Lokalizacja: Poznań
Ten link akurat znam. Wpisując hasło ul. Żurawia w Poznaniu pokazała mi sie ta strona. Na jednym ze zdjęć jest pokazany fragment ulicy Żurawia gdy patrzymy w kier. ul. Dąbrowskiego , w perspektywie widok na ulicę Prusa , z widocznym nowym budynkiem w kolorze zielonym , który pobudowano w miejscu przedwojennej kamienicy z nr 9. Budynek ten przesłania widok na cukiernię HANUSIA (wł. Skarbińscy) słynącą ze wspaniałeych pączków. Miło Asiu, że dla tych którzy tej strony nie znali podałaś ten link.
Kto z państwa pamięta palarnię kawy, która działała w sąsiedztwie oficyny domów pod nr 15/17 ? :wink:

Serdeczności
krysia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 kwi 2012, 19:38 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
[quote="Łukasz Bielecki"]Nie przesadzajmy, moja wiedza pochodzi z tego planu pruskiego:
http://avena.man.poznan.pl/bielecki/1888.jpg


Ten plan "poukładał" mi w głowie uliczki na których Tata spędził młode lata. Czy istnieją podobne plany z lat późniejszych 1915-1939? Mogłabym "zlokalizować" wg nich całą rodzinę, bo mam adresy i lata. Moim ostatnim pomysłem :) jest postawienie na tych ulicach konkretnych domów w których mieszkali moi bliscy. Mam już sporo zdjęć i szykuję sobie albumik tematyczny.
Pozdrawiam

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 kwi 2012, 20:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
Witam!

Pod adresem: https://picasaweb.google.com/roman0612/Czasowe#5732823968860329186
zamiesciłam plan Poznania z lat 1913-14, na którym naniesione są numery budynków.

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 kwi 2012, 21:36 
Offline

Dołączył(a): 30 cze 2007, 18:14
Posty: 85
Lokalizacja: Koszalin
Oto jeszcze jedna fotografia domostwa z Chwaliszewa widocznego na akwareli i zimowym pejzażu z sankami - tym razem widoczne jest katastrofalna powódź wiosną 1888 r.

Obrazek

Pozdrawiam Krzych


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 kwi 2012, 21:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 wrz 2007, 08:46
Posty: 725
Lokalizacja: Poznań
Dzięki Krzysiu za ten widoczek :) Mój pradziadek mieszkał wtedy na Tylnym Chwaliszewie i często wspominał tę powódź. Czy wiesz może, jaka ulica widoczna jest na tej fotografii?

_________________
pozdrawiam
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 kwi 2012, 00:09 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Krzysztofie. Moim zdaniem to jest ul. Chwaliszewo a na akwarelce Warszawska.

Magda A tutaj link do wielkich powodzi; tam jest jeszcze inne zdjęcie z Chwaliszewa
http://150.254.91.236/poznan/katastrofy ... odzie.html

Jolu dziękuję serdecznie za mapkę

Pozdrawiam

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 kwi 2012, 18:18 
Offline

Dołączył(a): 23 maja 2011, 15:43
Posty: 144
W swoich zbiorach odkryłem fotografię z nierozpoznanego wydarzenia w Poznaniu.Czy mogę prosić o pomoc w zidentyfikowaniu?Na pieczątce z tyłu fotografii jest adres zakładu fotograficznego ul.Górna Wilda
Obrazek

_________________
pozdrawiam
Waldemar


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 kwi 2012, 16:46 
Offline

Dołączył(a): 23 maja 2011, 15:43
Posty: 144
Genowefa napisał(a):
a może w kierunki Nr2 -czyli coraz bliżej poszukiwanej przeze mnie kamienicy ze sklepem spożywczym Hoffmanna.

Ulica Warszawska (Warschauer Strasse)
2. Właściciel: Hoffmann Bernh., handel artykułami spożywczymi; Bisier
Silvester, maszynista; Dominiak A., urzędnik kolejowy; Gadziński, szewc; Gra-
biak A., robotnik; Jankiewicz, rzeźnik; Juklewicz Jan, robotnik składowy; Ko-
zanecki Józef, kowal; Przywojski Kazimierz, piekarz; Rolińska Katarzyna, go-
spodyni; Salkiewicz Wł., prasowaczka; Stoliński L, murarz; Tuliński Jan,
emerytowany urzędnik.
źródło:
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... ublication
str.196

_________________
pozdrawiam
Waldemar


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 kwi 2012, 21:08 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Dziękuję.
Znam to-dotyczy roku 1913. Interesują mnie lata od1919 do 1933. Potwierdzenie mam w księgach adresowych. Wiem też, że po śmierci pana Hoffmanna jego rodzina zamieszkała w domu pod nr3, a był też czas, że zajmowali dom-a może raczej tylko pomieszczenia na sklep pod nr 1. ....Zdjęć tych domów nie mam nadal, ale już napisałam do Konserwatora Zabytków z nadzieją, że znajdą je w dokumentacji.
PS.Kilku lokatorów z 1913 mieszkało tam nadal także w latach mnie interesujących: Bisier, Gadziński, Sałkiewicz

Pozdrawiam

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 maja 2012, 10:39 
Offline

Dołączył(a): 16 lip 2011, 09:05
Posty: 31
Lokalizacja: Poznań
Ładne zdjęcia "brzydkich" miejsc...
http://www.opuszczone.com/lista_woj.php?miejsce=poznan

_________________
Pozdrawiam, Joanna Michalska
Poszukuję nazwiska: Bugaj, Szukała, Moliszewski, Lorkowski (Wronki, Nowa Wieś, Wróblewo, Szamotuły, Ostroróg...i okolice) Vogt, Pętek, Maćkowiak, Schmidt (Żabno, Baranowo, Luboń, Wiry, Czapury, Daszewice,Wiórek...i okolice).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lip 2012, 20:52 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1411
Lokalizacja: Poznań
Dla miłośników podróży do przeszłości - proponuję półgodzinny spacer po Poznaniu w 1970 roku:
http://poznan.gazeta.pl/poznan/1,36001, ... wizji.html

Przy okazji mam pytanie: jak to ściągnąć na dysk? Da się?

_________________
Asiek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lip 2012, 21:32 
Offline

Dołączył(a): 23 maja 2011, 15:43
Posty: 144
Asiek napisał(a):
Przy okazji mam pytanie: jak to ściągnąć na dysk? Da się?

Oczywiście,że się da.
z tej strony http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... hjlwutl2Zw
posiadając np.Ashampoo ClipFinder HD
https://www.ashampoo.com/pl/pln/pin/015 ... pFinder-HD

_________________
pozdrawiam
Waldemar


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lip 2012, 22:37 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1411
Lokalizacja: Poznań
Wow :!: :!: :!:
Bardzo Ci dziękuję za odpowiedź.
Nie jestem zbyt mocna w tych internetowych kwestiach a dzięki temu co napisałeś znowu nauczyłam się czegoś nowego.
I to jak pożytecznego!
A przy okazji obejrzałam sobie "Sen o Poznaniu" i po prostu wpadłam w zachwyt!

Dziękuję raz jeszcze!

_________________
Asiek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lip 2012, 23:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 kwi 2011, 18:28
Posty: 789
Lokalizacja: Pleszew
Może komuś się przyda, niektórzy znają, nazwy ulic na przestrzeni lat
http://www.poznanczyk.com/ulice.html

_________________
Pozdrawiam
Liliana Komorowska

--------------------------------------
Komorowski Antoni akt ur. II poł. XVIIIw.(Czerniejewo i okolice) Brzostowski Antoni zgon poł.XIXw. (?) Brzostowski Kazimierz XVIIIw.(kuj.pom.)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 47 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 137 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL