Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 25 kwi 2024, 08:42

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 18 lut 2008, 17:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 wrz 2007, 08:46
Posty: 725
Lokalizacja: Poznań
Bardzo proszę o pomoc w ustaleniu parafii.
Gdzie powinnam szukać aktu urodzenia, jeśli w kartotece UM Poznania zapisano, że osoba urodziła się w Chwałowie? Reszta rodzeństwa rodziła się w okolicach Książa Wlk. i Dolska oraz w Noskowie więc obstawiam tę właśnie okolicę. Sprawdziłam już Chwałkowo Kościelne i Chwałkowo koło Krobi. Niestety to nie te miejsowości :(
Wiem, że jest jeszcze Chwałkowo koło Środy Wlkp. Jaka to mogła być parafia w 1862 roku?

Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 18 lut 2008, 20:45 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Chwałkowo koło Środy to parafia Mądre (niem.Mondre). Z tego co pamiętam szukałem tam z powodzeniem rodziny Kruk (Krug) - http://glowiak.com/person.php?id=387&lang=pl

Pozdrawiam
Maciej


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 18 lut 2008, 21:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 wrz 2007, 08:46
Posty: 725
Lokalizacja: Poznań
Maćku, bardzo dziękuję!
A czy może pamiętasz, czy w tamtejszej parafii spotkałeś się z nazwiskiem Danielak lub podobnie brzmiącym?

_________________
pozdrawiam
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 18 lut 2008, 21:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 paź 2007, 21:45
Posty: 1713
Lokalizacja: Gdańsk
Jeżeli dobrze zrozumiałam, szukamy parafii dla miejscowości CHWAŁOWO, a nie Chwałkowo?
Czy nie chodzi czasem o Chwałowo (dziś: Chwałów) koło Żerkowa (pow. jarociński)?
W Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego czytamy:

"Chwałowo-wieś, pow. wrzesiński, 18 dm., 163 mk., wszyscy kat., 70 analf. Stacyja pocztowa najbliższa Żerków, st. kol. żel. Jarocin."

Była to parafia Pogorzelica. Niestety, w AP Poznań nie znajdziesz ksiąg z interesującego Cię roku. Nie znalazłam ich też w wykazie ksiąg AA Poznań.
Prawdopodobnie są w parafii.
Może ktoś ma dokładniejsze informacje ode mnie?
:D

_________________
Pozdrawiam
Lila Molenda

http://www.molendowie.eu
http://www.rychwiccy.eu

Szukam:
1.Skąd przybył do par. Komorniki JAN MOLENDA (*ok.1759,+29.10.1839 Kotowo) z żoną FRANCISZKĄ (*ok.1774,+1.09.1859 Sapowice)? Gdzie i kiedy wzięli ślub?
2.Gdzie urodził się ok.1806 r. ich syn, ANDRZEJ MOLENDA?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 18 lut 2008, 21:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 wrz 2007, 08:46
Posty: 725
Lokalizacja: Poznań
Młynarko, to Chwałowo już sprawdzałam. Pewna dobra duszyczka sprawdziła w parafii w Pogorzelicy i niestety brak tam moich krewniaków, a poszukiwane przeze mnie nazwisko w ogóle tam nie występuje.
Z tego co się orientuję Niemcy pisali Chwałowo, również w przypadku Chwałkowa, poza tym w kartotece roi się od błędów i literówek i dlatego muszę sprawdzić wszystkie opcje.
Mimo wszystko dziękuję za zainteresowanie i jeśli się pojawią, także na inne pomysły.

_________________
pozdrawiam
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 20 lut 2008, 18:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lis 2007, 20:19
Posty: 170
Lokalizacja: Kostrzyn / Czachurki k. Pobiedzisk / Poznań
Witam! Może to nie te okolice, ale jest jeszcze Fałkowo koło Łubowa w okolicach Gniezna. To co prawda nie "Chwałkowo", ale w pobliżu tego Fałkowa jest miejscowość Chwałkówko. Może w XIX wieku nazwa inaczej brzmiała. Pozdrawiam!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 20 lut 2008, 19:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 wrz 2007, 08:46
Posty: 725
Lokalizacja: Poznań
Kuba, dziękuję za nowy trop. Jak wyczerpią się wszystkie możliwości w interesującej mnie części Wielkopolski, na pewno sprawdzę Fałkowo i Chwałkówko.

_________________
pozdrawiam
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 27 lut 2008, 10:32 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Daj później znać, czy znalazłaś w końcu tę miejscowość, bo sam jestem ciekaw...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 27 lut 2008, 11:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 wrz 2007, 08:46
Posty: 725
Lokalizacja: Poznań
Wczoraj niespodziewanie miałam możliwość odwiedzić AA :)
Niestety w parafii Mądre nic nie znalazłam, a więc to nie to Chwałkowo :(
A zatem sprawdziłam już:
- Chwałkowo koło Krobi
- Chwałkowo Kościelne
- Chwałkowo par. Pogorzelica
- Chwałkowo par. Mądre...
Zaczynam się zastanawiać, czy do kartoteki nie wkradł się jakiś błąd...
Poza tym ta rodzina sprawia mi wciąż jakieś kłopoty, bo wiecznie wędrowali.
Jak dotąd naliczyłam 14 adresów w 7 miejscowościach, pod jakimi zamieszkiwał mój prapradziadek.
Może powinnam zacząć sprawdzić sąsiednie parafie...

_________________
pozdrawiam
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 27 lut 2008, 13:18 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Nie wiem w jakiej dokładnie kartotece sprawdzałaś.
Na przykład w aktach pruskich (np. USC, albo kartoteka meldunkowa Poznania) jest wiele błędów.
Mam wiele przypadków, że np. w akcie zgonu USC z końca XIX wieku zanotowano jako miejsce urodzenia daną miejscowość, a tak naprawdę aktu urodzenia tam nie ma. Miałem już kilkanaście takich przypadków i przy większości z nich pozostaję bezsilny - nie wiem gdzie dalej szukać.

W każdym razie życzę szczęścia. Okoliczne parafie to dobry wybór na początek.

Sprawdzałaś miejscowość w: Słowniku geograficznym Król.Polskiego? Pewnie tak... Możesz jeszcze spróbować przeszukać cały powiat w opracowaniach książkowych:

Zobacz te pod hasłem "Spisy miejscowości":
http://wtg-gniazdo.org/wiki.php?page=Ge ... ejscowosci

Być może w XIX wieku była jakaś wieś lub osada, która została wchłonięta przez inną.

Maciej


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 27 lut 2008, 16:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 wrz 2007, 08:46
Posty: 725
Lokalizacja: Poznań
Dzięki Maćku za namiary. Będę jednak musiała pofatygować się do AP ponownie i jeszcze raz sprawdzić zapis w kartotece meldunkowej.
Pozostaje mi jeszcze w zanadrzu wizyta w parafii, do której należy cmentarz, na którym mój poszukiwany został pochowany.

_________________
pozdrawiam
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 09 mar 2008, 23:43 
Offline

Dołączył(a): 28 lip 2007, 13:23
Posty: 248
Lokalizacja: Pokrzywno
jlabedzki napisał(a):
Witam! Może to nie te okolice, ale jest jeszcze Fałkowo koło Łubowa w okolicach Gniezna. To co prawda nie "Chwałkowo", ale w pobliżu tego Fałkowa jest miejscowość Chwałkówko. Może w XIX wieku nazwa inaczej brzmiała.
Miejscowość Fałkowo w powiecie gnieźnieńskim nazywała się kiedyś "Chwałkowo".

_________________
Pozdrawiam
Maria Jaś


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 kwi 2008, 20:06 
Offline

Dołączył(a): 28 kwi 2008, 19:59
Posty: 2
Lokalizacja: Poznań
Witam wszystkich serdecznie

Dzieciństwo spędziłam w Fałkowie - tym koło Gniezna właśnie, wiec gdyby co, może w czymś pomogę...

Pozdrawiam i życze powodzenia!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 kwi 2008, 21:41 
Offline

Dołączył(a): 23 kwi 2008, 11:51
Posty: 7
Lokalizacja: Lubin
kura napisał(a):
Witam wszystkich serdecznie

Dzieciństwo spędziłam w Fałkowie - tym koło Gniezna właśnie, wiec gdyby co, może w czymś pomogę...


Zgłaszam sie zatem!

Moja babcia i jej brat urodzili się w Fałkowie "tym koło Gniezna" wiem na pewno - sprawdziłem w USC i sa tam ich akty urodzenia czekam teraz na kopie. Miałbym jednak prośbę i pytanie czy nie wpadło Ci w ucho nazwisko Bisiorek lub Ludwiczak to raz a dwa czy ksiądz w tutejszej parafii to ludzki człowiek? Pytam oczywiście w kontekście zajrzenia w księgi kościelne.

_________________
Bisiorek - Fałkowo gmina Łubowo
Bisiorek - Pyzdry
Ludwiczak lub Ludwiczuk - Ląd gmina Lądek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 maja 2008, 11:23 
Offline

Dołączył(a): 28 kwi 2008, 19:59
Posty: 2
Lokalizacja: Poznań
Przykro mi, ale ani ja, ani rodzice nie pamietają nikogo o tym nazwisku. Może mieszkali bardziej w głąb wioski...
W Łubowie - bo tam jest parafia Fałkowa - twoja babcia i brat najpewniej byli ochrzczeni w kościele św. Mikołaja. Drugi, murowany, został po wojnie odebrany ewangelikom, zamieniony na magazyn zbożowy i dopiero w latach 70 przekazany katolikom. My nie mieszkamy tam już od 15 lat, a wiem, że proboszcz się zmienił. Na zdjęciu wygląda dosyć młodo, a z wypowiedzi wnioskuję, że jest miły :) To wywiad z nim: http://www.przk.pl/przewodnik.php?id_art=17563

Powodzenia!

PS Jakby co, osoby zmarłe w Fałkowie/Chwałkowie najpewniej były chowane w Łubowie - tam jest najbliższy cmentarz jaki istnieje do dzisiaj.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 maja 2008, 15:57 
Offline

Dołączył(a): 28 lip 2007, 13:23
Posty: 248
Lokalizacja: Pokrzywno
JasioJasio napisał(a):
czy ksiądz w tutejszej parafii to ludzki człowiek? Pytam oczywiście w kontekście zajrzenia w księgi kościelne.
Co to znaczy "ludzki człowiek"?. Bo przepisy kościelne o archiwach zobowiązują proboszcza do zabezpieczenia ksiąg. Nie może on wobec tego pozostawić nieznanej mu osoby z księgami. Musi być przy prowadzącym poszukiwania. Wobec tego "ludzki" to ten, który może poświęcić swój czas, czy ten, który nie przestrzega reguł odpowiedzialnego za archiwum parafialne (często dlatego, że nie do końca zna te reguły).

_________________
Pozdrawiam
Maria Jaś


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 maja 2008, 16:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1360
Lokalizacja: Strzelno
Jaś napisał(a):
"ludzki" to ten, który może poświęcić swój czas

chyba o to dokładnie chodzi pytającemu i ... nam wszystkim, nieprawdaż?

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 maja 2008, 21:12 
Offline

Dołączył(a): 23 kwi 2008, 11:51
Posty: 7
Lokalizacja: Lubin
Dokładnie, nie mam zamiaru namawiac jakiegokolwiek księdza do łamania obowiązujących go zasad :)

_________________
Bisiorek - Fałkowo gmina Łubowo
Bisiorek - Pyzdry
Ludwiczak lub Ludwiczuk - Ląd gmina Lądek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 sie 2008, 19:47 
Offline

Dołączył(a): 22 sie 2008, 18:38
Posty: 1
Witam , jest jeszcze Chwałowo koło Mogilna. Kościół parafialny w Niestronnie. Zyczę powodzenia
Pozdrawiam Ania


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 sie 2008, 21:09 
Offline

Dołączył(a): 17 sie 2008, 09:33
Posty: 33
Mam inny typ-Fiałkowo koło Dopiewa.W bazie Poznań-Project pojawia się w 1871 roku ślub zawarty pomiędzy Joanesem Danielak a Franciską Szczepaniak w nieodległym Konarzewie.Do dziś nazwisko pojawia się w okolicy np.w Skórzewie-ale to
tylko poszlaki.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sie 2008, 20:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 wrz 2007, 08:46
Posty: 725
Lokalizacja: Poznań
Darek napisał(a):
Mam inny typ-Fiałkowo koło Dopiewa.W bazie Poznań-Project pojawia się w 1871 roku ślub zawarty pomiędzy Joanesem Danielak a Franciską Szczepaniak w nieodległym Konarzewie.Do dziś nazwisko pojawia się w okolicy np.w Skórzewie-ale to
tylko poszlaki.


Dziękuję Wam za śledzenie tego wątku i dalsze pomysły, jak ugryźć Chwałkowo.
Niestety okazuje się, że do kartoteki wkradł się błąd. Nazwisko panieńskie matki brzmiało jednak DEMBNIAK, a nie DANIELAK...
No i nadal nie trafiłam na poszukiwany akt urodzenia. Zaczynam myśleć, że musiała to być jednak zupełnie inna miejscowość.

_________________
pozdrawiam
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 185 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL