Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 08 maja 2024, 01:44

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 02 kwi 2011, 12:54 
Offline

Dołączył(a): 25 wrz 2009, 18:38
Posty: 51
Lokalizacja: Śrem
Poszukuję danych dotyczących daty urodzin Józefy Staniewskiej (ur. 1842 Zaorle) - oraz danych o rodzicach bo prowadzący księgi małżeństw w Dubinie musiał być osobą na wskroś leniwą, gdyż nigdzie niema danych dotyczących rodziców śubujących.
Parafia katolicka Dubin wpis 1/1861.
Prośbę kieruję do osoby mającej dostęp do ksiąg urodzin tej parafii.

Z góry dziękuje i pozdrawiam
Andrzej


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 kwi 2011, 13:25 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2457
Z tego, co mi wiadomo, ani prawo diecezjalne, ani zaborcze nie wymagało odnotowywania danych rodziców ślubujących. Popularne w tym okresie drukowane księgi metrykalne oraz formularze sądownej zgody na zawarcie małżeństwa w swoim układzie również nie przewidywały wprowadzania tych danych.

Jak rozumiem, lekturę cywilnego aktu zgonu Józefy już masz za sobą i stąd miejsce urodzenia?

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 kwi 2011, 13:49 
Offline

Dołączył(a): 25 wrz 2009, 18:38
Posty: 51
Lokalizacja: Śrem
Niestety nie.
Wiem to z przekazów rodzinnych i z aktu zgonu mojej prababci Marianny Stachowiak urodzonej 1872 a zmarłej w 1970 roku(z domu Nowak) córki Jakuba i Józefy Nowak ( z domu Staniewskiej).
Rodzina moja wywodzi sie w linii męskiej i żeńskiej z okolic Miejskiej Górki (Dłoń, Smolice, Zaorle, Góry Pakosławskie itd)

Pozdrawiam
Andrzej

Co do Twojej uwagi nt prowadzenia ksiąg - nie neguje tego , ale jest to dla mnie co najmniej dziwne i to w rejonie (Wielkopolska) słynącym z dokładności i porządku. W tym temacie nasi przodkowie sie nie popisali w przeciwieństwie do np zaboru rosyjskiego czy austro-węgierskiego, gdzie sprawy te wygladaja znacznie lepiej.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 kwi 2011, 14:18 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2457
Cóż, genealogia uczy rewizji stereotypów :)

Najbezpieczniej zacząć od aktu USC zgonu Józefy. Powinien zawierać dane jej rodziców oraz miejsce urodzenia. Dopiero potem zabrać się za kwerendę po księgach ochrzczonych.

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 kwi 2011, 14:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 maja 2008, 21:51
Posty: 348
Lokalizacja: Brzeg Dolny
Andiza napisał(a):
Co do Twojej uwagi nt prowadzenia ksiąg - nie neguje tego , ale jest to dla mnie co najmniej dziwne i to w rejonie (Wielkopolska) słynącym z dokładności i porządku. W tym temacie nasi przodkowie sie nie popisali w przeciwieństwie do np zaboru rosyjskiego czy austro-węgierskiego, gdzie sprawy te wygladaja znacznie lepiej.


Andrzeju księgi były prowadzone dokładnie. Księga zaślubionych miała stwierdzić jedno - że małżeństwo zostało zawarte zgodnie z obowiązującymi normami prawnymi.
I zawarte w nich dane to zawierają: Kiedy i gdzie odbył się ślub, imiona i nazwiska ślubujących, kiedy i gdzie ogłoszono zapowiedzi, ewentualna zgoda rodziców lub sądu. Podani są też świadkowie ceremonii i kapłan biorący udział w udzieleniu sakramentu. Wszystko ponad to była zbyteczna.
Księgi nie miały na celu dokumentowania powiązań rodzinnych. Jako że w większości byli znani w swoim środowisku nie było potrzeby podawać danych rodziców. I nikt wówczas nie brał tego pod uwagę że znajdą się po paru pokoleniach potomkowie tych małżonków chcący wiedzieć jak najwięcej o swoich przodkach.

Pozdrawiam
Roman


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 kwi 2011, 14:39 
Offline

Dołączył(a): 25 wrz 2009, 18:38
Posty: 51
Lokalizacja: Śrem
Romanie - a jednak jedni pisali a inni nie.
Reasumując - jak natrafisz na parafie gdzie nie pisali , to nie mając dostępu do aktów chrztu i zgonów nic nie wskórasz.
Z PP mam pięć młodych panien urodzonych od 1842 do 1851 wparafii Dubin o nazwisku Staniewska ale nie pasują do nic zadni rodzice ze swoim slubem
W Kołaczkowicach księża pisali więc doszedłem aż do Adama.


Pozdrawiam
Andrzej


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 kwi 2011, 14:50 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2457
Sprawdziłeś, czy przy ślubie Józefy świadkował jej ojciec lub brat? Niektórzy księża przy świadkach i chrzestnych zaznaczali stopień pokrewieństwa z narzeczonymi/rodzicami. W Poznań Project z zasady nie indeksuje się takich informacji.

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 kwi 2011, 15:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 maja 2008, 21:51
Posty: 348
Lokalizacja: Brzeg Dolny
Andiza napisał(a):
a jednak jedni pisali a inni nie.


I dlatego chwalimy tych którzy pomimo braku obowiązku pisali interesujące nas dane o rodzicach!
W moim poprzednim poście chciałem tylko zwrócić uwagę na fakt że brak zapisu o rodzicach w księdze ślubów nie świadczy o braku rzetelności w prowadzeniu ksiąg. Sam boleję nad tym że nie zawsze wpisywano rodziców gdyż moje i jak sądzę drzewka genealogiczne większości z nas byłyby bardziej rozbudowane. A tak musimy rozwiązywać zagadki nie mając pewności czy rozwiązanie jej jest prawdziwe.

Roman


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 kwi 2011, 18:37 
Offline

Dołączył(a): 25 wrz 2009, 18:38
Posty: 51
Lokalizacja: Śrem
Wiem - tylko czytając podobne fora dotyczące innych regionów kraju zauważyłem , że na terenach innych zaborów akta parafialne zawierają więcej szczegółów na interesujące nas tematy.

Jeszcze raz kieruję apel do osoby mającej dostęp do danych dotyczących urodzin i zgonów z parafii Dubin o kontakt na PW.

Pozostanie mi jeszcze wizyta w USC w Miejskiej Górce - tylko problem jest taki ,że nie wiem w którym roku zmarła moja prapra babcia. W chwili jej urodzin nie istniały jeszcze w zaborze pruskim USC i zostaja tylko akta kościelne.

Pozdrawiam
Andrzej


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lut 2012, 20:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2012, 22:11
Posty: 879
Lokalizacja: Poznań
Witam, jestem nowa ,więc pozdrawiam serdecznie wszystkich.
Mój prapradziadek Adalbert Staniewski pochodzi z Dubina, ożenił sie z Brygidą Cegalrz.jego syn ,a mój pradziadek Stefan ożenił sie z Jozefa Zeidler .Po ślubie przeniósł się do Kórnika.

_________________
Magdalena Blumczynska
-----------------------------
Kessel,Hubert,Vietz RudalCiastowski, Lorkiewicz- Sarnowa,Szymanowo,Bojanowo,Rawicz
Czekalscy, Stacheccy - Dąbrówka Kościelna,Pobiedziska Poznań
Staniewscy - Dubin,Jutrosin, Kórnik,Poznań,Pobiedziska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lut 2012, 21:51 
Offline

Dołączył(a): 25 wrz 2009, 18:38
Posty: 51
Lokalizacja: Śrem
Tylko nic nie piszesz w jakich latach. Moja praprababcia Józefa Nowak (z d. Staniewska) urodziła sie w Zaorle (parafia Dubin) około 1842 roku. Związek małżeński zawarła w 1861 r. z Jakubem Nowakiem ur. 1941 w Sowach (parafia Pakosław.) Wpis 1/1861 w PP.


Pozdrawiam

Andrzej


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lut 2012, 12:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2012, 22:11
Posty: 879
Lokalizacja: Poznań
Nie pisałam w jakich latach,bo zrobiłam te notke na szybko.teraz szczegóły:
Prapradziadek Adalbert Staniewski urodził się w Dubinie w 1821 r.ożenił sie z Brygida Ceglarek rocznik 1824.Slub odbył sie w Jutrosinie(wniosek wprost - panna młoda z Jutrosina)w 1848 r , zapisany jako 11/1848.
Pradziadek Stefan urodził się w 1861 roku w Jutrosinie i ożenił sie z Jozefą Zaidler(Seidler) w 1887 roku.
Miał brata Augustyna ur w 1864 r., który ożenił sie z Clementyną Wolną ur.1855.Slub w 1880 (11/1880) w Rawiczu.
Podejrzewam,że dzieci było więcej, ale brak mi danych ,miedzy innymi dlatego,że nie ma podanych rodzicow przy ślubach z np Dubina .
Dane o rodzicach pradziadka Stefana znalazłam w liscie pisanym przez Stefana ,do brata mojego ojca.
Stefan przeniósł się do Kórnika .Miał na pewno 6 dzieci(tych które przezyły)

_________________
Magdalena Blumczynska
-----------------------------
Kessel,Hubert,Vietz RudalCiastowski, Lorkiewicz- Sarnowa,Szymanowo,Bojanowo,Rawicz
Czekalscy, Stacheccy - Dąbrówka Kościelna,Pobiedziska Poznań
Staniewscy - Dubin,Jutrosin, Kórnik,Poznań,Pobiedziska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2012, 20:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2012, 22:11
Posty: 879
Lokalizacja: Poznań
Z opowiesci rodzinnych wiem,że Staniewscy mieli pochodzić ze Staniewa (okolice Jutrosina i Dubina) Była to zubożała szlachta herbu starykoń.Ojciec mój posiadał sygnet z herbem, który otrzymał od brata swego Bogdana Karola, przed jego smiercią.Bogdan otrzymał go od ich dziadka Stefana.

_________________
Magdalena Blumczynska
-----------------------------
Kessel,Hubert,Vietz RudalCiastowski, Lorkiewicz- Sarnowa,Szymanowo,Bojanowo,Rawicz
Czekalscy, Stacheccy - Dąbrówka Kościelna,Pobiedziska Poznań
Staniewscy - Dubin,Jutrosin, Kórnik,Poznań,Pobiedziska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lip 2012, 20:53 
Offline

Dołączył(a): 28 sty 2011, 11:59
Posty: 172
Dzisiaj i moje poszukiwania idą tym tropem,mój dziadek Antoni Misiek(ur 18910 miał siostrę x Misiek i wyszła za Stanieckiego z Dubina.Oboje mieli córkę ,która wyszła za Giezka i przwdopodobnie pochowana jest w miejscowości Borek .Są to świeże wiadomości ,może ktoś wie na ten temat , lub ma w swoim drzewie.
Miśkowa pochodziła ze Słupi kapitulnej.
Pozdrawiam Wojtek.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 39 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL