Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 27 kwi 2024, 20:58

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 22 mar 2011, 22:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, 20:49
Posty: 322
Lokalizacja: Skoczów n.Wisłą
Szukam chętnego na zrobienie mi aktualnej fotografii budynku w Nowym Mieście przy ul, Poznańskiej - obecnie znajduje się tam Restauracja Laskówka (dawniej Oberża Browarowa, a przed 1909 Gasthof zur Brauerei). Jest bowiem wysoce prawdopodobne, że w tym budynku urodził się mój ojciec Stefan Lipoński ( Dziadek Stanisław w latach 1909-1912 prowadził w Nowym Mieście gospodę.
Posiadam album Edwarda Czarnego " Nowe Miasto nad Wartą i okolice na dawnych pocztówkach, gdzie znajdują się widokówki z tym budynkiem z roku 1899,1905 i 1919 , z radością bym jednak powitał gdyby ktoś uszczęśliwił mnie zdjęciem tego budynku z lat 1909-1912.
Chętnie zrobię zdjęcie ze Śląska Cieszyńskiego.

Bolesław Lipoński
www.liponscy.pl

_________________
Bolesław Lipoński


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 mar 2011, 13:25 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Zdjęcia nie mam, ale zapewne mój pra-pradziadek czyścił kominy w oberży, o której mówisz ;)
Mało osób ma przodków związanych z Nowym Miastem, więc pozwalam sobie napisać. Moi przodkowie to Blasele - najstarszy Carl Blasel przybył z Opola w latach 30-tych XIX w. Na Lipońskich nie natrafiłem (fakt, że nie szukałem nigdy tego nazwiska).
Oprócz publikacji E. Czarnego, o której wspominasz jest też monografia A. Ciesielskiej "Dzieje Nowego Miasta nad Wartą" - do nabycia chyba tylko w bibliotece w Nowym Mieście (jeśli jeszcze mają).
Jeśli chodzi o zdjęcie to jedyne, co mogę podpowiedzieć, że jest portal www.nowe-miasto.ovh.org/ a tam, w zakładce kontakt znajdziesz namiary na autora. Może on będzie mógł coś pstryknąć. Inna możliwość to poprosić u źródła - może w restauracji mają jakiś folder reklamowy bądź mogą zrobić zdjęcie:
http://www.sredzki.informacja-lokalna.p ... 0/wpis.php

Przy okazji, jest parę ciekawych zdjęć Nowego Miasta n. Wartą z lotu ptaka (a raczej lotni):
http://www.gmina-nowe-miasto.pl/asp/pl_ ... 4&strona=1

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 mar 2011, 13:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, 20:49
Posty: 322
Lokalizacja: Skoczów n.Wisłą
Przede wszystkim cieszę się z tego, że inne osoby na tym portalu wykazują duże zainteresowanie i nie wykluczam, że za jakiś czas okaże się, że jesteśmy krewni.Chociaż na pewno nie będzie to bardzo bliskie pokrewieństwo - mój najstarszy przodek Lipoński ( Kajetan) co najmniej w 1806 był już w Szamotułach, ale jak twierdzi mój braciszek ( filolog), to wywodzimy się z Serbołużyczan z miejscowości Lipoj ( niemiecka nazwa Leippe) i początkowo nazwisko brzmiało Lipojski a potem zostało przekształcone w Lipoński - podobno takie przejścia z " oj" na " oń" w 17 i 18 wieku były częste.Papierowych dowodów na to pochodzenie od Serbołużyczan jednak nie ma.
Co do zdjęć, to ja nawiązałem kontakt z Panem Eugeniuszem Czarnym i otrzymałem od niego (gratisowo) 2 albumy ("Nowe Miasto nad Wartą i okolice na dawnych pocztówkach" oraz "Gmina Jaraczewo na dawnych pocztówkach") z obszernym komentarzem. Jaraczewem też się interesuje, gdyż tam w Rynku pod nr 3 brat mojego dziadka Tadeusz prowadził do 1917 wytwórnie likierów.
Co do współczesnego interesującej mnie restauracji Laskówka, to chyba wyślę pisemne zapytanie, gdyż restauracja nie ma internetowego adresu, a ja do poczty mam prawie 2 km a w mieście nie ma komunikacji publicznej a zaparkować w pobliżu poczty samochodem w godzinach jej otwarcia to jest bardzo trudna sprawa. Jeśli to nie wyjdzie, to ja raz po raz bywam w Poznaniu i jadąc po drodze się zatrzymam może na obiedzie w tej restauracji, ale to będzie późną wiosną albo w lecie. A może w międzyczasie ktoś akurat będzie też w Nowym Mieście?

Bolesław Lipoński
www.liponscy.pl

_________________
Bolesław Lipoński


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 mar 2011, 17:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sty 2009, 21:34
Posty: 53
Lokalizacja: Żerków
Postaram się zrobić zdjęcie "Laskówki" w sobotę lub niedzielę. Jeżeli interesuje Ciebie jeszcze zdjęcie jakiegoś innego obiektu - napisz.

_________________
Pozdrawiam - Andrzej

http://genus.boo.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 mar 2011, 18:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, 20:49
Posty: 322
Lokalizacja: Skoczów n.Wisłą
Bardzo chętnie skorzystam z takiej oferty. Ja w zeszłym roku w lecie, jadąc z Poznania do Skoczowa gdzie mieszkam, wstąpiłem na chwilę do Nowego Miasta robiąc sobie sporo zdjęć z Rynku oraz kościoła z zewnątrz. Nie miałem jednak lokalizacji gdzie ta gospoda prowadzona przez mojego dziadka się znajdowała., dlatego na moich zdjęciach jej nie mam.Ojciec mój był na pewno chrzczony w kościele parafialnym ale nie mam zdjęcia wewnątrz. Interesowała by mnie szczególnie chrzcielnica no i ołtarz. Bo jak byłem w Nowym Mieście to akurat tam była jakaś msza lub nabożeństwo no i nie wypadało robić fotografii.
Ewentualnie interesowało by mnie wnętrze kościoła w Czeszewie (ołtarz, chrzcielnica) - gdzie z kolei ja byłem chrzczony dawno,dawno temu, jak ojciec pracował w Fabryce Sklejek w Orzechowie, a wtedy tam nie było kościoła.Przejeżdżając w zeszłym roku zrobiłem zdjęcia z zewnątrz, ale wnętrze było zamknięte. Koszący przy kościele mężczyzna poinformował mnie, że nawet nie mam po co iść do księdza, bo i tak nie pozwoli mi sfotografować wnętrza.
To byłoby na razie wszystko jeśli chodzi o moje potrzeby w zakresie fotografii - najlepiej je posłać na liponski@gmail.com - oczywiście to drugie nie musi być wykonane, gdyż nie wiem jakie możliwości masz w zakresie przemieszczania.

Bolesław Lipoński
www.liponscy.pl

_________________
Bolesław Lipoński


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 mar 2011, 19:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
Witam!
Zdjęcia z Czeszewa http://www.polskaniezwykla.pl/attrimages/1633516352.html
(miejsce chrztu mojego prapradziadka).
Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 mar 2011, 20:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, 20:49
Posty: 322
Lokalizacja: Skoczów n.Wisłą
Jolu!
Bardzo dziękuje za link - już skopiowałem na komputer. W zasadzie o to mi chodziło - widać nawet tę chrzcielnicę do której musiałem iść w 1947 pieszo z pobliskiego Orzechowa (miałem 2 lata).Przydałoby się jednak jakieś zbliżenie na chrzcielnicę.

Bolesław Lipoński
www.liponscy.pl

_________________
Bolesław Lipoński


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 mar 2011, 19:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, 20:49
Posty: 322
Lokalizacja: Skoczów n.Wisłą
No to wątek zakończony sukcesem - dzięki szybkiej i precyzyjnej akcji Andrzeja. Mam zdjęcia i to wysokiej jakości - a jakość fotografii zależy od 3 czynników : fotografa, oświetlenia no i aparatu. Fotograf był dobry, słońce w sposób odpowiedni świeciło a aparat też dobry, więc mam znakomity produkt końcowy, czyli fotografie Restauracji Laskówka w Nowym Mieście, o co w pierwszym poście prosiłem. Może i mnie też kiedyś uda się zrobić jakąś ładną fotkę? Na co dzień siedzę w Skoczowie nad Wisłą, ale często bywam w innych rejonach Śląska i Polski.

Bolesław Lipoński
www.liponscy.pl

_________________
Bolesław Lipoński


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 192 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL