Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 27 kwi 2024, 21:00

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 07 lut 2024, 22:39 
Offline

Dołączył(a): 31 sty 2024, 14:38
Posty: 12
Poszukuję niepublikowanych wspomnień więźniów niemieckiego obozu w Żabikowie k/ Poznania.
Obóz powstał jako kontynuacja Fortu VII. Nie był dużą placówką, ale był potworną katownią. Dlatego wielu więźniów, którzy przeżyli wojnę o tym co działo się w Żabikowie przez wiele lat milczało.
Liczę na to, że nie wszyscy milczeli, a część tych wspomnień ocalało w rodzinnej pamięci pamięci kolejnego pokolenia.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lut 2024, 11:45 
Offline

Dołączył(a): 14 lut 2024, 19:40
Posty: 2
Moja prababcia tam była przez miesiąc (wrzesień - październik 1944) za "sabotaż pracy" (nie przyszła do pracy, bo jej wtedy 10-miesięczna córka, a moja babcia, była chora) z opowieści babci (która nadal żyje, więc jeśli jest potrzeba to mogę ją też podpytać) wiem, że prababcia dużo narzekała, jeśli dobrze pamiętam to nabawiła się tam tyfusu i wesz.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lut 2024, 21:14 
Offline

Dołączył(a): 31 sty 2024, 14:38
Posty: 12
Interesują mnie wszelkie autentyczne wspomnienia. Opis obozu, warunki życia, tortury, współwięźniowie. W szczególności szukam śladów po księdzu zamordowanym 4.10.1944 - w dniu aresztowania komendanta obozu.
Proszę (najlepiej nagrać) spisać co Pani babcia pamięta - z datą i podpisem. Jeśli będzie taka wola właścicielki to przekażę ten tekst do Muzeum w Żabikowie.
Interesują mnie także wspomnienia osób już zmarłych, które są przechowywane w pamięci rodzinnej.
Materiał zbieram do biografii księdza.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2024, 11:26 
Offline

Dołączył(a): 29 paź 2012, 23:08
Posty: 37
Warto przyjrzeć się i rozpocząć pracę z zespołem numer 1415 w APP. Jest to ogromny zespół po ZBoWiD, choć już po kilku minutach poszukiwań znalazłem jednostkę numer 2.30/539, w której można odnaleźć siedem relacji. Wizyta w archiwum i analiza materiałów ujawnią, czy ww. materiały odpowiedzą na Pana pytania :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lut 2024, 20:32 
Offline

Dołączył(a): 31 sty 2024, 14:38
Posty: 12
Bardzo dziękuję za podpowiedź. Te 7 (faktycznie 6 i Dom Żołnierza) jest mi znanych. Logicznym się wydaje, że w zasobach ZBOWiD-u takie wspomnienia powinny się znajdować, a w poznańskiej placówce powinny być szczególnie akcentowane. Sugeruje to jednostka: 53/1415/0/1.19/198 - Przyjmowanie i przekazywanie materiałów archiwalnych przez Komisję Historyczną przy Zarządzie Okręgu Związku Bojowników o Wolność i Demokrację w Poznaniu. Zawiera ona pismo #Poznań 26.06.1965 Karola Marii Pospieszalskiego do Zarządu Okręgowego ZBOWiD w Poznaniu, w sprawie gromadzenia materiałów dotyczących obozów w Forcie VII i w Żabikowie (…)
Jak do tej pory nie odnalazłem niczego więcej.
Dlatego szukam wspomnień, które zachowały się w domach prywatnych.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 195 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL