Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 kwi 2024, 00:05

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 17 gru 2023, 06:32 
Offline

Dołączył(a): 28 sie 2023, 08:08
Posty: 50
Dzień dobry,
Poszukuję poniższych metryk,
Czy ktoś z Państwa posiada je w swoich zasobach i byłby gotów się podzielić?
z góry dziękuję za pomoc.
indeksy z Geneteki.

1799 3 Victoria Antoniewicz Simon Francisca Pigłaszewiczewa Wiry Puszczykowo
1799 3 Victoria Georgia Antoniewicz Simon Francisca Pigłaszewiczewa Wiry Puszczykowo
1801 4 Stephanus Michael Antoniewicz Simon Francisca Pigłaszewiczowna Wiry Puszczykowo

Pozdrawiam
Tomasz Gawrysiak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 gru 2023, 08:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5127
Lokalizacja: Poznań
Witam,
W Basi masz to samo, ale więcej widocznych informacji.

Chrzest z wody.


Wiry (par. rzymskokatolicka) - akt urodzenia/chrztu, rok 1799 , wpis nr 3,

Victoria, rodzice: Simon Antoniewicz - ekonom puszczykowski , Francisca Pigłaszewiczewa ,

Inne osoby występujące w dokumencie:
Jacobus Mucha - półkmieć wirski
Francisca Wroniecka - nobilisa panna

Komentarz indeksującego:
Puszczykowo

Ceremonia chrztu.


Wiry (par. rzymskokatolicka) - akt urodzenia/chrztu, rok 1799 , wpis nr 3a,

Victoria Georgia (ceremonia), rodzice: Simon Antoniewicz - ekonom puszczykowski , Francisca Pigłaszewiczewa ,

Inne osoby występujące w dokumencie:
Georgius Briger - magnificus - intendens dystryktu kościańskiego
Francisca Wroniecka - nobilisa panna

Komentarz indeksującego:
Puszczykowo


Wiry (par. rzymskokatolicka) - akt urodzenia/chrztu, rok 1801 , wpis nr 4,

Stephanus Michael, rodzice: Simon Antoniewicz - posesor , Francisca Pigłaszewiczowna ,

Inne osoby występujące w dokumencie:
Michael Cichocki - kupiec i mieszczanin poznański
Victoria Wroniecka - z gruntu plebańskiego

Komentarz indeksującego:
Puszczykowo

Posesor = dzierżawca

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 gru 2023, 08:32 
Offline

Dołączył(a): 28 sie 2023, 08:08
Posty: 50
Panie Henryku,
Dziękuję bardzo. Dotarłem do tych wpisów. Natomiast poszukuję skanów.
W kwestii Szymona Antoniewicza mam informacje (z drzewa p. Tomaszewskiego), że urodził się w 1770 roku i że był kapitanem w Legionach Dąbrowskiego. Natomiast znowu nie mam żadnych na to dowodów. Przychodzi Panu do głowy gdzie tego szukać?
I jeszcze jedno pytanie nt. samego rytuału chrztu. Czy zapis , że to był chrzest z wody oznacza coś konkretnego? Czy bywały różne rytuały?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 gru 2023, 12:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5127
Lokalizacja: Poznań
Jeśli jest zagrożenie życia dziecka, to zaraz po urodzeniu chrzci np. akuszerka i chrzest oczywiście jest ważny. Jeśli dziecko przeżyje trzeba dopełnić chrztu w kościele - ceremonia chrztu.

To też widziałeś?


Kościan (par. rzymskokatolicka) - akt urodzenia/chrztu, rok 1797 , wpis nr 28, -

Joseph Augustinus , rodzice: Simon Antoniewicz, Christina Pigłaszewicz ,

Imię matki się nie zgadza, ale inne dane tak.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 gru 2023, 13:21 
Offline

Dołączył(a): 28 sie 2023, 08:08
Posty: 50
Czyli w kwestii obrządku, jeśli pojawia się informacja o chrzcie z wody, to znaczy, że to niejako potwierdzenie wcześniejszego sakramentu, który miał miejsce zaraz po urodzeniu dziecka.

Jeśli chodzi o akt urodzenia Józefa - tak mam te dane. Nawet dzięki uprzejmości koleżanki z forum udało się mi zdobyć skan.
w kwestii imienia matki - zakładam, że to musi być ta sama osoba. Myślę, że miała więcej niż jedno imię. Podobnie miałem z innym przodkiem.
A w kwestii Józefa, to ten , który był kuchmistrzem.

Dzięki raz jeszcze. Gdyby miał Pan pomysł na jakiś trop, to chętnie skorzystam.
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 gru 2023, 22:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5127
Lokalizacja: Poznań
Ciekawe jest to, że w akcie zgonu Wiktorii wyraźnie napisano, że rodzice byli karczmarzami, więc albo się spisujący akt pomylił, albo dodatkowo dzierżawili karczmę.

Wiry (par. rzymskokatolicka) - akt zgonu, rok 1800 , wpis nr 27 ,

Victoria (1 lat) , rodzice: Simon Antoniewicz - karczmarz, Francisca ,

Komentarz indeksującego:
Puszczykowo

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 gru 2023, 10:45 
Offline

Dołączył(a): 28 sie 2023, 08:08
Posty: 50
Dziękuję za tę informację. Akurat do tego aktu zgonu nie dotarłem.
Wątek karczmy wydaje się prawdopodobny. Być może właśnie w tej karczmie ich ich syn Józef nauczył się kucharzenia :).
Natomiast Victoria dwa razy chrzczona i nie pomogło. Zmarła w wieku niemowlęcym.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 gru 2023, 13:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5127
Lokalizacja: Poznań
Chrzest był tylko raz, druga była ceremonia.
https://www.przewodnik-katolicki.pl/Arc ... cie-z-wody

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 gru 2023, 19:17 
Offline

Dołączył(a): 28 sie 2023, 08:08
Posty: 50
Dziękuję za wyjaśnienie.
Ciekawa sprawa z tymi imionami żon. w 1797 była Krystyna w Kurzej Górze (Kościan), dwa lata później mamy watek w Wirach i pojawia się Franciszka. Następnie mamy Poznań i znów Krystyna.
Ciekawe to jest bo nie zgadza się tylko imię - nazwiska się zgadzają. Czy jest szansa, że w tych aktach jest podany wiek stawających?
Gdyby doszło do zmiany imienia, to chyba raczej na stałe. A tutaj mamy zmiany. Być może to są zupełnie inne osoby a taki zbieg okoliczności o ile nazwisko Antoniewicz jest dość powszechne, to Pigłaszewicz już nie.

Widzę, że to Pan indeksował :).
Nie posiada Pan czasem dostępu do skanów?

Poznań - Archikatedra (par. rzymskokatolicka) - akt zgonu, rok 1807 , wpis nr 25 ,

chłopiec (2 dni) , rodzice: Simon Antoniewicz - komornik
, Christina ,

Komentarz indeksującego:
Śródka
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu
PM 228/4
indeksacja: Henryk Krzyżan
dodano: 2021-05-14
ID 6435360
0
Poznań - Kolegiata św. Marii Magdaleny (par. rzymskokatolicka) - akt urodzenia/chrztu, rok 1809 , wpis nr 79,

Carolina Marianna , rodzice: Simon Antoniewicz
, Christina ,

Inne osoby występujące w dokumencie:
Mathias Antonius Kwilecki - nobilis
? Kąsinowska - nobilisa

Pozdrawiam niezmiennie :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 gru 2023, 22:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5127
Lokalizacja: Poznań
W aktach chrztu nie podawano wieku rodziców.
Wiry też przez przypadek indeksowałem, dlatego zabrałem głos w tym wątku ;-)
W XVII wieku Szymon Antoniewicz był rzeźnikiem i mieszczaninem z Ostrówka, potem z Chwaliszewa, a może nawet był obywatelem obu miast. Może to jakiś przodek tego Szymona, bo raczej ten ekonom/karczmarz nie wywodził się ze szlachty, bo w aktach by to zaznaczono.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 gru 2023, 10:03 
Offline

Dołączył(a): 28 sie 2023, 08:08
Posty: 50
tak zwróciłem uwagę na Antoniewiczów z Poznania z końcówki XVII wieku. Wysoce prawdopodobne , że to właśnie Ci. Znów przywołam Pana Tomaszewskiego, u niego Szymon, to kapitan w legionach Henryka Dąbrowskiego. Wydaje mi się, że to prawdopodobny motyw. Między urodzeniami dzieci jest wyraźna luka. Kończy się czas w Wirach, gdzie wiódł dobre życie, jako dzierżawca i karczmarz a pojawia się po kilku latach w Poznaniu, zupełnie bez niczego - jako komornik. Potem zapewne zostaje służącym. Tak zakładam, ponieważ chrzestnym jego dziecka zostaje Kwilecki. Potem ten watek służby przewija się u Józefa (jego syna).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 gru 2023, 14:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5127
Lokalizacja: Poznań
Ekonomowie/administratorzy majątków też byli służbą lub inaczej byli na służbie, tak jak np. nauczyciele dzieci jaśnie wielmożnych.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 gru 2023, 08:57 
Offline

Dołączył(a): 28 sie 2023, 08:08
Posty: 50
Tak przyznaje. Ekonom/Administrator to służba. Akurat jestem po lekturze książki Kacpra Pobłockiego pt. Chamstwo. Ta grupa służebna najgorzej zapisała się w historii pańszczyzny. Ekonom ciemiężca, z batem w ręku to powszechny widok w XVIII/XIX wiecznej Polsce. Oczywiście nie wszędzie wyglądało tak samo. Nasza Wielkopolska była cywilizacyjnie zupełnie w innym miejscu niż inne części dawnej Polski. Dlatego łudzę się, że mój przodek tego bata nie podnosił.
W kwestii jego pozycji społecznej - w Wirach pojawia się także jako posesor - dzierżawca. Tutaj nie było już relacji służebnej. Widać awans i postęp w karierze. By po kilku latach spaść na sam dół drabiny społecznej. Zostaje komornikiem. Nie ma nic. Zaczyna wspinać się od nowa. Dalej jego dzieci robią karierę. Jak wspominałem Kuchmistrz Józef ale nie tylko. Udało mi się znaleźć dużo ciekawych informacji nt. innego z jego synów - Franciszka. Oprócz tego, że bierze udział w zrywie niepodległościowym w 1846 roku, za co zostaje skazany. Sąd 1 instancji orzeka karę wiecznego pozbawienia wolności i osadzenie w twierdzy a także pozbawienie kokardy.
Czy wie Pan czym była ta kokarda? Nie mogę się doszukać informacji. Bez względnie nie był szlachcicem (inni skazani, jeśli byli szlachetnie urodzeni byli pozbawiani szlachectwa). Później zostaje lekarzem i żeni się ze szlachetnie urodzoną. Jeden z Synów Józefa zostaje księdzem, Powstańcem Styczniowym, działaczem politycznym , Dziekanem - Bolesław Antoniewicz.
Szukam dalej informacji o Antoniewiczach.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 gru 2023, 14:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5127
Lokalizacja: Poznań
Jaśnie wielmożni też byli komornikami, bo komornik to po prostu lokator wynajmujący u kogoś lokum - być u kogoś na komorze.
Jak indeksowałem archikatedrę/par. św. Małgorzaty (wspólne księgi), to w Śródce mieszkało kilka osób szlachetnie urodzonych, którzy byli komornikami, tak więc nie zawsze komornik to ktoś z nizin społecznych.
Nie słyszałem o kokardzie.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 gru 2023, 08:35 
Offline

Dołączył(a): 28 sie 2023, 08:08
Posty: 50
W sumie nie wiedziałem, zakładałem, że komornik, to ten, który mieszka u kogoś kątem. Natomiast nie założyłem, że to mógł być najnormalniejszy najem. Chociaż nie wiem jak ta instytucja funkcjonowała na początku XIX wieku. Znaczy wiem, że był wiem, że mieszkano na pokojach, często po kilka osób w jednej izbie, wiem, że budownictwo było różne, często substandardowe, ale jak wyglądała struktura tego najmu, nie wiem.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 sty 2024, 17:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2011, 08:15
Posty: 157
Lokalizacja: Wrocław
Kokarda przy wojskowym nakryciu głowy?

http://atohistoria.org/z-kokarda-do-niepodleglosci/

Pozdrawiam,
Ewelina


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot], Majestic-12 [Bot] i 180 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL