Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 20:36

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 17 lip 2022, 22:39 
Offline

Dołączył(a): 16 lip 2022, 18:37
Posty: 2
Witam serdecznie,
Od jakiegoś czasu zacząłem się zastanawiać kim był mój pradziadek Franciszek Wojtalewicz (ur. 18.11.1903 w Witkowie powiat sępoleński, zm. 19.01.1958 w Witkowie). Na podstawie tego co jest już w Internecie (ptg, geneteka, poznan project, pomerscher-grief itd.) udało mi się znaleźć trochę jego przodków oraz rodzeństwo. Jego rodzicami byli Anna Wojtalewicz z domu Beller (z Witkowa) oraz Józef Wojtalewicz (z Małej Cerekwicy). Natomiast ojcem Józefa był tytułowy Andres Wojtalewicz (również z Małej Cerekwicy urodzony w latach 1818-1819). Wracając do mojego pradziadka oraz jego rodzeństwa. Bardzo wcześnie stracili oni obojga swoich rodziców. Pierwszy zmarł Józef Wojtalewicz w 1905r. więc pradziadek Franek miał wtedy 2 lata, a potem zmarła matka Anna Wojtalewicz w 1912r. Zatem Franciszek wraz ze swoim rodzeństwem zostali sierotami (młodsza siostra miała 7 lat, on 9, a starsza 11). I teraz jest pierwsze pytanie. Kto ich potem przygarnął? Czy można to jakoś wywnioskować np. z aktu bierzmowania, albo może z jakichś archiwalnych wniosków o adopcje/opiekę nad tymi dziećmi? W Witkowie znalazłem jeszcze inną rodzinę o nazwisku Wojtalewicz. Mianowicie Jakoba Wojtalewicz oraz Rozalię (z domu Piekarz) (ur. w latach 1821-1822), który miał 5 dzieci (3 synów i 2 córki). Najstarszy z nich Paul został w Witkowie. I tutaj moje podejrzenie pada nie tyle na jego samego (bo zmarł w 1908r. w Jerzmionkach) tylko na jednego z jego synów (Franz albo Paul "junior"). Tutaj rodzi się kolejne pytanie. Czy Jacob oraz Andresa byli braćmi? Żeby o tym się przekonać potrzebowałbym dostęp do aktu ślubu (a jeszcze lepiej aktu chrztu, ale chrzty w Kamieniu Krajeńskim chyba nie są jeszcze tak daleko zindeksowane) Jacoba Wojtalewicz. Czy ktoś kto tworzył wpis na Poznań Project odnośnie ślubu Jacoba Wojtalewicza i Rosali Piekarz (Parafia katolicka Kamień Krajeński, wpis 41 / 1850) ma jeszcze dostęp do skanu tego aktu, żeby sprawdzić rodziców Jacoba? Jeżeli byli to Veronica Marzanek oraz Franciscous Wojtalewicz to Andres i Jacob byli braćmi.

Pozdrawiam,
Radek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 110 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL