Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 17:45

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 06 kwi 2021, 14:15 
Offline

Dołączył(a): 22 mar 2014, 19:16
Posty: 400
Lokalizacja: Puszczykowo
Witam,
Chciałbym prosić o pomoc w rozwikłaniu lub chociaż rozjaśnieniu zagadek dotyczących mojej praprababci Michaliny Skotarczyk zd. Skiera.

1)
W roku 1873 Michalnia w wieku 22 lat bierze w parafii Mądre ślub z wdowcem Bartłomiejem Skotarczykiem z Chociczy – w księdze została wpisana jako "filia N.N. de Mądre”. Nie wiem dlaczego nie ma wpisanych rodziców – czy ich nie znała, czy nie podała, czy też nie zapisano ich z innego powodu? Mniej bym się zdziwił gdyby po prostu nie wpisali tam nic. To pierwsze pytanie, ale nie jedyne.

2)
Drugie pytanie dotyczy miejsca urodzenia. Najpierw myślałem że będzie to Mądre, ale przejrzałem przedział od 1845 do 1855 i jej nie znalazłem. Co więcej, w tym okresie nie trafiłem na rodzinę Skiera mieszkającą w tej wsi. Owszem trafiłem na to nazwisko w tej parafii, ale wszystkie dzieci tych par rodzą są w innych miejscach.

Drugie potencjalne miejsce urodzenia znalazłem w kartotece ewidencji ludności m. Poznania. Wpisano tam miejsce urodzenia – Wolica Pusta i rok 1850. Co prawda nie miałem bezpośrednio okazji przejrzenia akt z parafii Mieszków, do której należała ta wieś, ale jeden z forumowiczów przejrzał już wpisy dotyczące urodzin w tej parafii na przestrzeni dziesięciu lat (1847-1856) i też jej nie znalazł.

Gdzie może być wpis dotyczący jej urodzenia skoro nie ma go ani w parafii Mądre, ani Mieszków? Oczywiście zakładam że przynajmniej okolica się zgadza…

Uprzedzając odpowiedź, że miejsce urodzenia można sprawdzić w akcie zgonu to niestety nie wiem gdzie i kiedy zmarła Michalina…


Oto wszystkie informacje jakie mam o Michalinie poza wymienionymi wyżej:

W latach 1876-1885 Bartłomiejowi i Michalinie rodzi się 6 dzieci (Bartłomiej umiera pod koniec 1885 roku).

Jak wynika ze wspomnianej kartoteki ewidencji ludności, w lipcu roku 1887 Michalina pojawia się w Poznaniu (a dokładniej w ówczesnych Jerzycach) razem z szóstką dzieci (w tym z pierwszego małżeństwa Bartłomieja), a w maju 1888 rodzi córkę Michalinę/Magdalenę (to moja prababcia, a kwestia jej imienia to już osobna historia). W akcie jej urodzenia Michalina (matka) jest określona jako „żona zmarłego przed 3½ roku w Chociczy robotnika Bartłomieja Skotarczyka” (ojca nie ma podanego, córka otrzymała nazwisko panieńskie matki – Skiera).

Później Michalina wraca do Chociczy, a następnie w kolejnych latach pojawia sie w różnych aktach – urodzenia lub zgonu – jako zgłaszająca (wynika z nich że w latach 1891-98 mieszkała we wsi Komorze), a dotyczą one nie tylko rodziny.

Ostatni ślad to rok 1912, kiedy to Michalina jest wymieniona jako matka panny młodej – czyli wspomnianej już Michaliny/Magdaleny – w akcie ślubu moich pradziadków.

Przez cały ten czas pojawia się w dokumentach jako Michalina Skotarczyk zd. Skiera, więc przypuszczam że nie wyszła ponownie za mąż.

_________________
Pozdrawiam
Grzegorz

Poszukuję: Bartczak (Mchy, Sebastianowo, Nowe Miasto), Pietruszyński (Dąbrowa, Skórzewo), Filipiak (Śmiełów, Międzychód), Pawlak (Sierniki), Stachowiak (Kotusz, Karśnice, Wąbiewo), Dolata (Parzęczewo), Taciak (Sierniki), Nyczak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 kwi 2021, 12:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
.
Dwie pobieżne uwagi:

1. "filia N.N. de Mądre” - zapewne w momencie ślubu Michalina mieszkała we wsi Mądre

2. "Wpisano tam miejsce urodzenia – Wolica Pusta i rok 1850." - Miejsce urodzenia to jedno, a miejsce chrztu to inna rzecz. Po urodzeniu mogła być ochrzczona "z wody", a ceremonia chrztu (i wpis do ksiąg) mogła odbyć się nawet dużo później we wsi, gdzie był kościół parafialny. Jeśli rodzina przeniosła się w tym czasie w inne miejsce, mogła to być całkiem inna okolica, nawet odległa.

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 kwi 2021, 18:46 
Offline

Dołączył(a): 22 mar 2014, 19:16
Posty: 400
Lokalizacja: Puszczykowo
Dziękuję za uwagi. Co do pierwszej to po części też tak przypuszczam, ale i tak zastanawia mnie powód wpisania rodziców jako NN. Co do miejsca urodzenia i chrztu Michaliny to na razie nie mam koncepcji jak się zabrać do poszukiwań i jaki obszar wziąć pod uwagę…

_________________
Pozdrawiam
Grzegorz

Poszukuję: Bartczak (Mchy, Sebastianowo, Nowe Miasto), Pietruszyński (Dąbrowa, Skórzewo), Filipiak (Śmiełów, Międzychód), Pawlak (Sierniki), Stachowiak (Kotusz, Karśnice, Wąbiewo), Dolata (Parzęczewo), Taciak (Sierniki), Nyczak


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: henryk walczak i 93 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL