Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 23:50

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 23 wrz 2018, 22:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2013, 22:28
Posty: 672
Lokalizacja: Wrocław
Poszukuję informacji o rodzinie Szczęsnowicz (Sczęsnowicz, czasami w zapisach także jako Szczęśniewicz i Szczeszniewicz).

W 1824 roku w parafii św. Piotra i Pawła w Gnieźnie wzięli ślub honestus Konstanty Szczęsnowicz (według zapisu - lat 28, wpis ze Zdziechowej) i Michalina Manowska (ur. 1794 w Chobienicach). Potem zniknęli z Gniezna - przeszukałem wiele parafii od Słupcy (gniazdo rodziny Szcześniewicz) do Opalenicy i Zbąszynia. Ale jest to szukanie po omacku, bo żadnych śladów nie znajduję.

Konstanty i Michalina na pewno mieli dwie córki - Honoratę i Ludwikę.
Szukam więc:
1. aktu chrztu Honoraty Szczęsnowicz (ok. 1825?), która wyszła za mąż za Jana Bukowieckiego w 1849 w Czerwonej Wsi,
2. aktu chrztu Ludwiki Szczęsnowicz (ok. 1829), która wyszła za mąż za Ludwika Kudlińskiego w 1857 roku w Opalenicy,
3. aktu zgonu Konstantego Szczęsnowicza (przed 1833).

W 1833 roku wdowa Michalina Szczęsnowiczowa z domu Manowska w Opalenicy wyszła za mąż za Antoniego Liszyńskiego (akt nr 6/1833) i w Opalenicy zmarła w 1872 roku. W akcie zgonu Honoraty (†1897 w Jurkowie) podana jest właśnie Opalenica jako miejsce jej urodzenia, ale jej aktu chrztu w tej parafii nie ma.
Podobnie w Opalenicy nie ma aktu zgonu Konstantego.

Pozostał mi do odnalezienia akt zgonu Ludwiki Kudlińskiej z domu Szczęsnowicz, która zmarła prawdopodobnie w Buku po 1886 roku.
Może w nim będzie jej miejsce urodzenia.

Może siostry Szczęsnowicz urodziły się w Poznaniu? Parafie poznańskie to dla mnie terra incognita.
Szukam więc brakującego ogniwa.

_________________
Piotr Lis

Burzyński i Kotecki (Kociałkowa Górka, Czerlejno)
Błażejewski (Krzywiń), Dubisz (Strzyżew, Bieżyń)
Baranowski (Jurkowo, Rąbiń), Bukowiecki (Jurkowo)
Szuleta (Wrząca i Racławice), Kurzawa (par. Goszcz i Giżyce)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 gru 2019, 10:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2013, 22:28
Posty: 672
Lokalizacja: Wrocław
Nieustająco poszukuję:
1. aktu chrztu Honoraty Szczęsnowicz/Szcześniewicz (ur. ok. 1825?), która wyszła za mąż za Jana Bukowieckiego w 1849 w Czerwonej Wsi;
2. aktu chrztu Ludwiki Szczęsnowicz (ur. ok. 1829), która wyszła za mąż za Ludwika Kudlińskiego w 1857 roku w Opalenicy;
3. aktu zgonu Konstantego Szczęsnowicza (zm. przed październikiem 1830).

Kilka nowych informacji odnalazłem, ale ciągle mam dziurę. Obszukałem już kilkadziesiąt parafii z okolic Gniezna, Poznania i Opalenicy, ale wciąż nie mogę znaleźć tej właściwej.

Oto, czego się dowiedziałem dodatkowo:
-- 10 października 1825 roku, parafia Kłecko
Konstanty Szczętnowicz? był świadkiem na ślubie Andrzeja Kaszaka (młodzian prof. mularskiej) i Joanny Małgorzaty Wierzbickiej, oboje ze Świniar
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=766718
-- 20 października 1830, parafia Opalenica
Michalina Szczesnowiczowa, (famata vidua mercenaria de Opalenica), chrzestna Franciszka Braniewicza, syna Marcina i Agnieszki Manoskiej
-- w akcie zgonu Ludwiki Kudlińskiej z domu Szczęsnowicz (zm. 1896 w Wielkiej Wsi koło Buku) widnieje, że urodziła się w Świniarach (par. Kłecko) - faktycznie jej ojciec w tej parafii przebywał, ale zapisu aktu chrztu w Kłecku brak, dodatkowo jej ojciec wymieniony jest jako ogrodowy; w księgach meldunkowych z Wielkiej Wsi miejsce urodzenia Ludwiki to Opalenica.

Być może chodzi o jedną niezindeksowaną zupełnie parafię, ale z racji rozstrzału (Opalenica - Gniezno - Kłecko) ciężko dociec o jaką parafię chodzi :) Prawdopodobnie rodzina ta była bardzo mobilna, więc to także utrudnia poszukiwania.
Niestety, ani w Kłecku, ani w Opalenicy nie ma więcej śladów ich bytności. Honorata i Ludwika urodziły się zapewne pomiędzy 1825 a 1830 rokiem, ale gdzie - nie wiadomo.

***

W parafii Objezierze pojawia się taka para:
Parafia katolicka Objezierze, wpis 10 / 1824
Joseph Sczesnowicz (27 lat)
Anna Floryszczanka (24 lat)
Józef Szczesnowicz, młodzieniec służący za ogrodowego w Pawłowie w parafii Żońskiej, syn Walentego i Barbary Szczesnowiczów, ogrodowych, zamieszkałych we wsi Górce w parafii Objezierze
Od 1826 roku powyższa para mieszkała w parafii Żydowo (dzisiejsza gm. Rokietnica), później w parafii Szamotuły. Od 1826 roku posługiwali się nazwiskiem Szczęsny.
Nie dowiodłem pokrewieństwa, ale kilka podobieństw rzuca się w oczy.

Gdyby komuś wpadli w oko Szczęsnowiczowie - proszę o informację.

_________________
Piotr Lis

Burzyński i Kotecki (Kociałkowa Górka, Czerlejno)
Błażejewski (Krzywiń), Dubisz (Strzyżew, Bieżyń)
Baranowski (Jurkowo, Rąbiń), Bukowiecki (Jurkowo)
Szuleta (Wrząca i Racławice), Kurzawa (par. Goszcz i Giżyce)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 125 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL