Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 18:00

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 13 lip 2018, 13:17 
Offline

Dołączył(a): 09 lut 2016, 19:45
Posty: 57
Witajcie Kochani,
mam pewną zagadkę genealogiczną, której nie mogę rozwiązać (albo raczej nie mam pewności prawidłowości jej rozwiązania) dlatego poszukuję aktu urodzenia Feliksa Komicz.

A zagadka brzmi:
Andrzej Komicz w 1816 roku poślubił Karolinę Elżbietę Cichocką
Pierworodnym synem tej pary był Ksawery Józef Komicz (ur. 1817 roku, właściciel wsi Lipnica, wójt gminy Gostków, Ner i Lipnica) który w 1839 roku poślubił Juliannę Kamińską
Córką była Anna Melania Komicz (ur. ok 1820 roku) która w 1838 roku poślubiła Mateusza Chrzanowskiego (nauczyciela szkoły elementarnej w Górze Bałdrzychowskiej)
W akcie ślubu Feliksa Komicz z Teofilą Ammer z 1843 roku z parafii Lutomiersk pojawia się zapis, iż Feliks jest synem Józefa (już nieżyjącego) i Julii (mieszkającej w Gostkowie) małżonków Komiczów, urodzonym we wsi Marszewo w Wielkim Księstwie Poznańskim, a w Lutomierzu zamieszkałym, lat 26.
W akcie jest też zapis, iż świadkiem jest Mateusz Chrzanowski, nauczyciel szkoły elementarnej w Górze Bałdrzychowskiej, szwagier Feliksa Komicz.

Feliks w dniu ślubu miał 26 lat więc musiał urodzić się ok. 1817 roku.
Był niby synem Józefa i Julii (zbieżność z bratem i jego żoną - Ksawery Józef i Julianna), ale Ksawery Józef urodził się w 1817 roku i nie miał brata bliźniaka i nie może też być ojcem Feliksa.
Jeśli szwagrem Feliksa był Mateusz Chrzanowski, a ten był mężem Anny Melanii, to Feliks mógłby być bratem Anny Melanii i synem Andrzeja i Karoliny.
W akcie jest informacja, że ojciec Feliksa już nie żyje - w 1843 roku żył jeszcze i Andrzej Komicz i Ksawery Józef Komicz.
Feliks teoretycznie urodził się we wsi Marszewo. Zarówno Andrzej, jak i Ksawery z Żychlina, przez Uniejów, osiedli w Lipnicy i Gostkowie.

Pierwsze z dzieci Feliksa i Teofili rodzi się w Gostkowie. Gdzie mieszkał i Andrzej, i Ksawery.
Feliks jest wówczas gorzelanym. Ojciec Andrzeja - Jan Henryk Komicz był gorzelanym, a także Antoni Romuald Komicz (syn Andrzeja), a sam Andrzej był właścicielem gorzelni wódki i piwa w Lipnicy.
Feliks w aktach swoich dzieci podpisywał się "Józef Komicz".

Czyim synem jest Feliks?

Pozdrawiam
Agnieszka Komicz - Muszyńska

_________________
Pozdrawiam
Agnieszka Komicz - Muszyńska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lip 2018, 07:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lut 2011, 20:14
Posty: 204
Lokalizacja: Poznań
Witaj Agnieszko,

Ksawery Józef, o którym piszesz, miał na pierwsze imię Ksawery. Już to, oprócz niezgodności dat, wskazuje, że nie mógł być Józefem z aktu.

Nie sądzę, żeby Feliks podpisywał się innym imieniem i nazwiskiem. Musiał to być ktoś z rodziny.

Być może w rodzinie lub okolicy zamieszkania imię Józef ma szczególne znaczenie, dlatego nosiło je lub nosi (jako pierwsze lub drugie) wielu mężczyzn.

Ślad związany z gorzelnią wydaje się właściwy.

Niestety, bez aktu urodzenia nie wiemy niczego na pewno.

_________________
Pozdrawiam

Katarzyna

Poszukuję : Szawelski, Jurgowski (Jórgowski), Lindner (Lintner), Karpiński, Biały, Duczmal (Pogrzybów, Ligota, Janków Zaleśny)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lip 2018, 19:51 
Offline

Dołączył(a): 09 lut 2016, 19:45
Posty: 57
Witam,
dziękuję za podpowiedź.
Ostatnio odkryłam, że Ksawery Józef, z jeszcze niewiadomych mi przyczyn zmienił imię na Ksawery Franciszek (przypuszczam, że przyjął nowe imię po przejściu z wiary ewangelickiej na katolicką, ale to tylko przypuszczenia).
Niestety w aktach, gdzie Feliks podpisuje się Józef, żaden inny Józef nie występuje.
Samo imię Józef rzadko występuje w moim drzewie.

Przyjmuje jeszcze wersję, że Andrzej (ojciec Ksawerego) i Józef (ojciec Feliksa) to bracia i po prostu jeszcze nie trafiłam na żaden inny ślad Józefa i Julii.

_________________
Pozdrawiam
Agnieszka Komicz - Muszyńska


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 128 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL