Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 11:19

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 sty 2018, 20:10 
Offline

Dołączył(a): 26 paź 2015, 20:49
Posty: 51
Witam,czy posiada może ktoś informację na temat traktu przebiegającego pomiędzy dwoma miejscowościami:Kleszczewem i Czerlejnem?Prawdopodobnie przecinał ww teren wiodąc od Kostrzyna (przez Wróblewo) do Markowic,Krerowa i dalej do Środy Wlkp.Szukałem na mapach ale niestety nie mogę nic odnaleźć,mapy są jeśli dokładne to zbyt "nowożytne" a jeśli stare to tak ogólne że niestety nic z nich nie można wywnioskować...Myślę,że o ile trakt ów istniał mógł funkcjonować do XV może XVI w.
Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 sty 2018, 22:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2013, 07:54
Posty: 659
Lokalizacja: Koszuty / Środa / Śrem
Witaj!
Temat, który poruszyłeś, jest ciekawy, jednakże z powodu braku materiału kartograficznego z epoki, bardzo trudno jest coś konkretnego powiedzieć i wiele faktów należy brać na domysł.
Pierwszą mapą kartograficzną, która pokazuje w miarę szczegółowo (jednak nie bez błędów) nasz region, to Palatinatus Posnaniensis In Maiori Polonia Primarii Nova Delineatio z 1645 r. Przez wiele lat była to jedyna mapa dla województwa poznańskiego i fragmentu województwa kaliskiego w I Rzeczypospolitej. Niestety nie zaznaczono na niej traktów... Zmianę przyniosły dopiero pruskie mapy z XVIII w. O tym, jakie mapy w tym okresie powstały, można przeczytać w tym artykule:
https://repozytorium.amu.edu.pl/bitstream/10593/10839/1/Medynska-Gulij_Lorek.pdf
Minusem jest to, że wszystkie te mapy (poza ostatnią, Gilly'ego z lat 1802-1803) nie są dostępne on-line i znajdują się w Dziale Kartograficznym Biblioteki Państwowej w Berlinie.
Na wspomnianej mapie Gilly'ego z początku XIX w. znaleźć można dwa trakty wychodzące ze Środy w kierunku Kostrzyna. Pierwszy z nich pokrywa się praktycznie w całości z obecną główną drogą Środa-Kostrzyn. Drugi natomiast na początku biegnie równolegle z prawej strony (zaczyna się on, odnosząc do współczesnych realiów, od ul. Za Strzelnicą w Środzie), dochodząc do miejscowości Babin, gdzie następnie skręca w lewo, przecinając pierwszy trakt, by następnie obok Podgaju, przez las i Zmysłowo biegł przez Markowice do Kleszczewa, dochodząc do traktu Kostrzyn-Kórnik, który istotnie biegnie przez dzisiejsze Wróblewo. Niestety droga między Kleszczewem a Czerlejnem, o której wspomniałeś, jest zaznaczona jako droga o mniejszym znaczeniu.
http://maps.mapywig.org/m/German_maps/series/150K_Gilly_SKvSudpreussen/Gilly_Spezialkarte_von_Suedpreussen_150k_BCUL_05_B2.jpg
Być może ten drugi trakt, który został uwzględniony przez Gilly'ego, jest faktycznie jakąś pozostałością po starym trakcie, sięgającym jeszcze czasów jagiellońskich... Niestety stuprocentowej odpowiedzi nie udzielę, ponieważ jak powiedziałem, nie ma dostatecznych źródeł z epoki.

_________________
Pozdrawiam
Wojciech

***


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sty 2018, 00:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 wrz 2009, 10:03
Posty: 130
Znając dobrze teren da się do dziś przejechać, obecnie polnymi dróżkami, od byłego traktu ze Środy do Kleszczewa(tzn od drogi Kleszczewo Poklatki)do obecnego wiaduktu nad S5 w ciągu drogi Czerlejno Trzek (Wydzierżewice)i jadąc dalej przez Wróblewo do Kostrzyna. Jest t trudne ale nie niemożliwe choć napewno nie samochodem. Być może tam przebiegał trakt a być może łączył się w Kleszczewie z traktem Kostrzyn Kórnik. Obawiam się że to pozostanie już zagadką.

_________________
Pozdrawiam Tadeusz Koszarek

Poszukiwane nazwiska: Koszarek, Grala, Tomaszewski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sty 2018, 23:35 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 510
Lokalizacja: Poznań
Ponieważ byłem proboszczem w Kleszczewie i nieraz jechałem do Czerlejna to trochę poznałem teren.
Ale zacznę od archiwaliów: moim ulubionym dokumentem, prezentowanym wielu grupom odwiedzającym Archiwum jest pergamin wymieniający Krerowo a podpisany w Kleszczewie w roku 1277. Można więc się spodziewać, że istniała droga łącząca te dwie wsie.
Patrząc na mapę: widzimy drogi z Markowic do Kleszczewa i z Kleszczewa do Czerlejna. Ta z Kleszczewa do Czerlejna (poza drogą przez Poklatki) to droga rzeczywiście na poziomie XV wieku. Drogą z Kleszczewa do Markowic nie jechałem nigdy, ale na wjeździe nie prezentuje się lepiej. Być może tędy szedł trakt. Rzecz w tym, że trakt szedłby zygzakiem. Gdyby pominąć Markowice trakt szedłby o wiele prościej. Omijałby on Trzek i Wróblewo (droga Trzek - Wróblewo omija Czerlejno), prowadząc przez Czerlejenko do Kostrzyna.
Mój typ: Krerowo - Lipowiec lub Nagradowice - Kleszczewo - Czerlejno - Czerlejnko - Kostrzyn.

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sty 2018, 00:06 
Offline

Dołączył(a): 26 paź 2015, 20:49
Posty: 51
Witam,dziękuję serdecznie za zainteresowanie i odpowiedzi...Gwoli ścisłości,chodzi mi o lokalizację traktu między Kleszczewem a Czerlejnem,a dokładniej droga ta miałaby przecinać ul Topolową w K-wie,wiodąc od Wróblewa obok lasu w Trzeku,poprzez pole (były PGR) a dalej trasą obecnej ul Polnej...i dalej w kierunku Markowic bądź Krerowa...
Nie jest to w żaden sposób, mi przynajmniej znany, udokumentowane ale śmiem przypuszczać iż jest to wielce prawdopodobne...Obawiam się jednak,że pozostanie to już raczej tajemnicą naszych przodków...
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sty 2018, 23:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lis 2007, 20:19
Posty: 170
Lokalizacja: Kostrzyn / Czachurki k. Pobiedzisk / Poznań
Niedawno ruszyła nowa, bardzo ciekawa strona poświęcona historii Kostrzyna i okolicznych wsi. Autor strony szczególną uwagę poświęca starym mapom i rozplanowaniu sieci drogowej na przestrzeni wieków. Poniżej link do podstrony na temat zmian sieci drogowej. Co prawda Kleszczewo nie jest ujęte na mapie, ponieważ nie należy do gminy Kostrzyn, ale być może strona okaże się dla Was przydatna.

http://historianamapie.wixsite.com/kost ... i-drogowej

Pozdrawiam,
Jakub

_________________
Łabędzcy (Opatówko, Września, Kleszczewo, Kostrzyn), Wilkowscy (Kostrzyn, Poznań), Klimas (Iwno, Wiktorowo, Chorzałki), Wesołek (Krerowo, Mączniki, Czerlejno), Stacheccy (Kostrzyn, Pobiedziska), Nijaki, Dopiera, Dokowicz,Banach (powiat Grodzisk, Wolsztyn)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 sty 2018, 12:00 
Offline

Dołączył(a): 26 paź 2015, 20:49
Posty: 51
Dzięki Kuba,może być bardzo pomocne... ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 81 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL