Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 19:18

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 24 paź 2017, 13:24 
Offline

Dołączył(a): 07 mar 2015, 17:10
Posty: 63
Spory fragment mojego drzewa genealogicznego stanowi rodzina Kozielczyków, której dzieje zostały opisane przez członków tej rodziny w latach 60-tych poprzedniego wieku.
Znalazłem tam następujący fragment dotyczący prawdopodobnie Jakuba Polowczyka lub ewentualnie jego ojca, ponieważ nieco nie zgadzają mi się daty, o czym wspomnę za chwilę:
"O Polowczyku, dziadku matki mojej, zachowała sę w rodzinie legenda, że nazywał się poprzednio Piasecki, był szlachcicem i miał majątek ziemski gdzieś w Kongresówce. Brał udział w powstaniu /prawdopodobnie kościuszkowskim/ i musiał po jego upadku uchodzić. Przedostał się do Prus, a będąc bez środków do życia, zgodził się na jakimś majątku w Poznańskim do pracy. Został polowym, a że był młody więc mówili do niego Polowczyk. Nazwisko to przylgnęło do niego i nim też w metrykach posługiwał".

Ostatnią osobą zidentyfikowaną w tej gałęzi jest wspomniany Jakub Polowczyk, o którym wiem tyle że ślubował w 1828 (wpis nr 36/1828 w Śremie ślubował z Klarą Dudczanką) mając lat 26, zatem rodził się około 1802 roku.

Wynika z tego, że on w powstaniu Kościuszkowskim nie miał szansy uczestniczyć więc być może jednak jego ojciec, niestety nie wiem o nim nic, aktu chrztu Jakuba nie udało mi się niestety odnaleźć.

Być może ktoś będzie w stanie pomóc w rozwikłaniu tej zagadki która jak widać nurtowała już moich przodków ponad 50 lat temu.

Kim był wcześniej Polowczyk i w jakim powstaniu uczestniczył?

Pozdrawiam,
Błażej

_________________
Poszukuję informacji o nastepujących rodzinach:
Obremscy (Rubinkowo, Toruń) Najstarszy przodek Franciszek Obremski
Aumuller (Swarzędz)
Smentek, Kobyłka (Lwówek)
Grześ, Bulczyński (okolice Wrześni)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 paź 2017, 11:58 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Proponuję zajrzeć do tego aktu i sprawdzić skąd był Jakub, kim byli świadkowie itp. Istotne informacje na temat rodziny wniosą też chrzestni dzieci Jakuba. Zmarł on przed rokiem 1878 w Pyszącej, trzeba więc odszukać też jego akt zgonu.

Jakub Polowczyk (troszkę młodszy) był też w Nochowie. To natomiast najprawdopodobniej krewny mojej żony.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 paź 2017, 18:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2013, 07:54
Posty: 659
Lokalizacja: Koszuty / Środa / Śrem
Jakub Polowczyk zmarł 22 kwietnia 1874 r. w Pyszącej, jak podano, w wieku 75 lat. Niestety nie podano imion rodziców, a i niestety jest to na pół roku przed wprowadzeniem ksiąg USC...
Z kolei jeśli chodzi o jego ślub, to miało to miejsce 9 listopada 1828 r. Został zapisany jako kawaler, owczarz z Szymanowa, co nie oznacza na 100%, że tam się urodził. Świadkami byli Błażej Karolczyk z Szymanowa i Antoni Nowaczyk z Pyszącej.
Warto zajrzeć do ksiąg meldunkowych Pyszącej w AP Poznań (Akta gminy Śrem, sygn. 372-377). Może tam będzie podana bliższa informacja na temat miejsca urodzenia Jakuba, co pozwoli ruszyć dalej z poszukiwaniami.

_________________
Pozdrawiam
Wojciech

***


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 119 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL