Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 21:09

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 sty 2007, 18:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sty 2007, 16:29
Posty: 583
Lokalizacja: Nowa Ruda dolnośląskie
Witam :)

Poszukuję kontaktu z osobami o nazwisku Krenc,Zieleziński,Januszkiewicz i Kopczyński których przodkowie wywodzą się ze Sulmierzyc k/Krotoszyna.

Wdzięczna będę za wszelkie informacje i kontakt.

Pozdrawiam Jola Mazur


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sty 2015, 19:56 
Offline

Dołączył(a): 11 lis 2014, 15:16
Posty: 343
Witam,

Moja babcia pochodziła od Januszkiewiczów, jej ojciec to Ignacy Januszkiewicz ( rodzice : Franciszek Januszkiewicz i Marcianna z domu Duczmal ) ur. w Sulmierzycach. Poźniej przenieśli się do Gniezna i tam moja babcia urodziła się. Ignacy brał udział w Powstaniu Wielkopolskim . Informacje jakie zebrałam to te z Poznań Projekt i szukaj w archiwum .

Pozdrawiam

Justyna

_________________
Knychała ( Poznań, Chojnica-nie istniejąca wieś), Seichert-Zajchert( Bnin, Poznań),Ganowicz (Poznań), Pachocki(gm.Mogilno), Bańkowski-Bonkowski (gm.Mogilno)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sty 2015, 20:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sty 2007, 16:29
Posty: 583
Lokalizacja: Nowa Ruda dolnośląskie
Tak dawno napisałam ten post :D Jestem pewna, że mamy wspólnych krewnych. Mam sporo notatek o Januszkiewiczach, poszukam.
Masz jeszcze jakieś dodatkowe informacje?

_________________
pozdrawiam
Jola Mazur

Włodarczyk Suśnia Mokronos, par Kobierno, Orla - Koźmin, Wielowieś
Wachowiak Frankowiak par Wyganów
Jończak Błaszczyk/Błaszak Mokronos
Zieleziński Krenc Sulmierzyce
Dymek Połajewo
Narożyński par. Objezierze/Oborniki


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 sty 2015, 13:58 
Offline

Dołączył(a): 11 lis 2014, 15:16
Posty: 343
Moi rodzice maja książkę o Januszkiewiczach, ale dopiero będę ją widziała jak przyjadę do Polski w lipcu,. Tak nic nie mam tyle co znalazłam tutaj ......:(

_________________
Knychała ( Poznań, Chojnica-nie istniejąca wieś), Seichert-Zajchert( Bnin, Poznań),Ganowicz (Poznań), Pachocki(gm.Mogilno), Bańkowski-Bonkowski (gm.Mogilno)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 sty 2015, 18:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 gru 2010, 11:56
Posty: 304
Lokalizacja: Poznań
Witam
Co to za książka - czy istnieje możliwość jej "zdobycia"?
Moja babcia wywodziła się z Januszkiewiczów - tyle, że jej ojciec ur. się w 1823 w Mosinie, a jej dziadek przy ślubie w Konarzewie w 1816 r. jest opisany jako "l. 30 - obywatel ze Stęszewa" - przeszukanie ksiąg stęszewskich nic mi nie dało, są tam Januszkiewicze, ale po moim 2xpradziadku Andrzeju Januszkiewiczu ani śladu.
Na ślad łączący z innymi Januszkiewiczami też nie trafiłam. Może ktoś mi podpowie gdzie dalej szukać.

_________________
Pozdrawiam
Janina
_______________________
Szukam:
- miejsca zgonu Stanisława Filipowicza (s.Karola) - w latach pomiędzy 1845 a 1853
- miejsca urodzenia Elżbiety, Karola i Stanisława Filipowiczów - dzieci Andrzeja i Marianny (lata ok.1770-1785)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 sty 2015, 18:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sty 2007, 16:29
Posty: 583
Lokalizacja: Nowa Ruda dolnośląskie
Janino :D myślę, że chodzi tutaj o kronikę rodzinną. Justyny Januszkiewicze i moi wywodzą się ze Sulmierzyc a nazwisko w tym regionie jest dosyć popularne. Andrzej Januszkiewicz mógł mieszkać w Stęszewie a niekoniecznie urodzić się. Tak zapisano mojego pradziada. Urodził się w innej parafii niż mieszkał. W księdze ślubów zapisano stan obecny. Przeszukałaś sąsiednie parafie?

_________________
pozdrawiam
Jola Mazur

Włodarczyk Suśnia Mokronos, par Kobierno, Orla - Koźmin, Wielowieś
Wachowiak Frankowiak par Wyganów
Jończak Błaszczyk/Błaszak Mokronos
Zieleziński Krenc Sulmierzyce
Dymek Połajewo
Narożyński par. Objezierze/Oborniki


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 sty 2015, 19:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 gru 2010, 11:56
Posty: 304
Lokalizacja: Poznań
Witaj Jolu!
Ktoś mi kiedyś powiedział, że zapis "civis" dotyczył osób, które zamieszkiwały w danym miejscu przynajmniej 10 lat.
Nie wiem czy to prawda.
Ponieważ "moi" Januszkiewicze to rzemieślnicy zdaję sobie sprawę, że mogli do Stęszewa przywędrować po urodzeniu Andrzeja.
Przeszukałam na razie Stęszew, Komorniki i Konarzewo, jak znajdę trochę czasu chcę sprawdzić Łódź i Wiry.
Dalszej koncepcji brak.

_________________
Pozdrawiam
Janina
_______________________
Szukam:
- miejsca zgonu Stanisława Filipowicza (s.Karola) - w latach pomiędzy 1845 a 1853
- miejsca urodzenia Elżbiety, Karola i Stanisława Filipowiczów - dzieci Andrzeja i Marianny (lata ok.1770-1785)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 sty 2015, 01:36 
Offline

Dołączył(a): 11 lis 2014, 15:16
Posty: 343
Witam,

Tak jak pani Jola napisała, to kronika rodzinna :) o Januszkiewiczach z Sulmierzyc .....;)

_________________
Knychała ( Poznań, Chojnica-nie istniejąca wieś), Seichert-Zajchert( Bnin, Poznań),Ganowicz (Poznań), Pachocki(gm.Mogilno), Bańkowski-Bonkowski (gm.Mogilno)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 kwi 2018, 20:51 
Offline

Dołączył(a): 16 kwi 2018, 18:10
Posty: 4
SILAM napisał(a):
Witam
Co to za książka - czy istnieje możliwość jej "zdobycia"?
Moja babcia wywodziła się z Januszkiewiczów - tyle, że jej ojciec ur. się w 1823 w Mosinie, a jej dziadek przy ślubie w Konarzewie w 1816 r. jest opisany jako "l. 30 - obywatel ze Stęszewa" - przeszukanie ksiąg stęszewskich nic mi nie dało, są tam Januszkiewicze, ale po moim 2xpradziadku Andrzeju Januszkiewiczu ani śladu.
Na ślad łączący z innymi Januszkiewiczami też nie trafiłam. Może ktoś mi podpowie gdzie dalej szukać.


wysłałam Pani informację na pw


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 kwi 2018, 23:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
SILAM napisał(a):
Witaj Jolu!
Ktoś mi kiedyś powiedział, że zapis "civis" dotyczył osób, które zamieszkiwały w danym miejscu przynajmniej 10 lat.
Nie wiem czy to prawda.
Ponieważ "moi" Januszkiewicze to rzemieślnicy zdaję sobie sprawę, że mogli do Stęszewa przywędrować po urodzeniu Andrzeja.
Przeszukałam na razie Stęszew, Komorniki i Konarzewo, jak znajdę trochę czasu chcę sprawdzić Łódź i Wiry.
Dalszej koncepcji brak.

Janino,
z aktu małżeństwa Andrzeja wynika, że nie był przeciętnym mieszkańcem Stęszewa, w którym mieszkał jeszcze przed ślubem z Stefanowiczowną.
Czy nie warto sprawdzić gdzie zdobył wykształcenie?
Myślę, że ta droga może być wskazówką do dalszych poszukiwań, musiał mieć raczej zamożnych rodziców, których stać było na wykształcenie syna.
Warto chyba sprawdzić w AP Poznań księgi cechów Stęszewa

https://searcharchives.pl/53/1374/2/?q= ... #tabZespol

https://searcharchives.pl/53/1374/1/?q= ... #tabZespol

Na hasło "Stęszew" jest 58 str. do wyszukania ewentualnych materiałów do sprawdzenia.

Januszkiewicze mieszkali w Stęszewie w XVIII w.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 kwi 2018, 08:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 gru 2010, 11:56
Posty: 304
Lokalizacja: Poznań
Witam
Pięknie dziękuję. Jestem wdzięczna za każdą sugestię.

_________________
Pozdrawiam
Janina
_______________________
Szukam:
- miejsca zgonu Stanisława Filipowicza (s.Karola) - w latach pomiędzy 1845 a 1853
- miejsca urodzenia Elżbiety, Karola i Stanisława Filipowiczów - dzieci Andrzeja i Marianny (lata ok.1770-1785)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 98 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL