Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 23:23

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 07 sty 2017, 18:30 
Offline

Dołączył(a): 04 sty 2017, 20:55
Posty: 19
Witam!
Poszukuję informacji dotyczących moich przodków - staram się odnaleźć rodziców Wojciecha Bronickiego (rocznik około 1790) i jego żony, Wiktorii z Bogusławskich Bronickiej (także rocznik około 1790). Problem polega na tym, że na księgi metrykalne nie mam co liczyć...

Oto informacje na temat Wojciecha i Wiktorii Bronickich, które udało mi się zdobyć:
Mieszkali oni na terenie parafii Kościelec Kujawski (k. Inowrocławia), a najwcześniejsze zachowane księgi z owej parafii, dostępne Inowrocławskim Oddziale Archiwum Państwowego w Bydgoszczy pochodzą z 1818 roku (podczas wojny ze Szwedami spaliła się plebania parafii, gdzie przechowywano wcześniejsze księgi - info od tamtejszego proboszcza). Nie ma też co liczyć na Archiwum Diecezjalne w Gnieźnie, gdyż tam najwcześniejsze księgi są z 1836 roku...
Z pomocą nie przychodzi też (niestety) poznan-projekt.pl...
Jedyne info o Wojciechu Bronickim pochodzi z aktów zgonu jego (1840, miał lat 50) i jego syna z Wiktorią z Bogusławskich Bronicką, Jana (1829, miał lat 17).
O Wiktorii Bronickiej mowa także przy ślubach trójki ich dzieci: Jakuba (1850, miał wtedy 26 lat), Magdaleny (po mężu Gołębiewskiej, 1853, miała wtedy 24 lata) i mojego bezpośredniego przodka Antoniego (1855, miał wtedy 40 lat), który to był ojcem ok 10 dzieci, m.in. sławnego inowrocławskiego kupca Franciszka Bronickiego (którego synem był znany i ceniony lekarz, oznaczony Krzyżem Kawalerskim OOP, dr Florian Bronicki). Nie udało mi się natomiast dotrzeć do zgonu Wiktorii z Bogusławskich Bronickiej, do aktu jej małżeństwa z Wojciechem (ślubowali zapewne około roku 1810, i mieli oboje około 20 lat), ani do ich aktów narodzin/chrztów. Podejrzewam, że owe akty mogły spłonąć w wyżej opisanym pożarze, a tym samym nie znalazłem informacji ani o rodzicach Wojciecha Bronickiego, ani o rodzicach Wiktorii z Bogusławskich Bronickiej.

Czy ktoś z Państwa posiada jakiekolwiek informacje na temat rodziców opisanych tu Wojciecha i Wiktorii Bronickich? A może ktoś z Państwa ma pomysł gdzie jeszcze takie informacje udałoby mi się pozyskać (chodzi o konkretne księgi i miejsce ich przechowywania).

Będę wdzięczny za jakiekolwiek informacje, wartościowe wskazówki, a także za pomoc w odszukaniu moich przodków.
Pozdrawiam!
Karol Dziuba


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lut 2017, 15:38 
Offline

Dołączył(a): 04 sty 2017, 20:55
Posty: 19
Odnalazłem dziś akt zgonu Antoniego Bronickiego z 1881 roku (USC Inowrocław-wieś, nr 127, podano, że miał 67 lat, co się pokrywa z wcześniejszym postem).
Podani są w nim jego rodzice, czyli Wojciech i Wiktoria Broniccy (ich rodziców szukam).
Jest tam bardzo ważna wskazówka - Antoni urodził się w Szczepanowie!

Zatem Wojciech Bronicki i Wiktoria Bronicka z d. Bogusławska musieli początkowo mieszkać w Szczepanowie. Być może z tamtych okolic pochodzili (oby!). Ślub powinni brać w roku (plus/minus) 1810, ale nie odnotowany jest on na Poznań Projekt (gdzie zatem mógł być, skoro go tam nie ma?)...

Może ktoś ma jakieś informacje o Wojciechu i Wiktorii (z Bogusławskich) Bronickich z czasów, gdy mieszkali w Szczepanowie? Może Ktoś z Państwa wie, bądź pomoże mi ustalić ich rodziców?

Pozdrawiam!
Karol Dziuba


Ostatnio edytowano 15 lut 2017, 08:03 przez obywatel, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lut 2017, 17:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Przejrzyj Księgi z parafii Szczepanowo - od księgi 3 - może na coś trafisz. Tutaj zgony z tej parafii, nieco późniejsze

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lut 2017, 08:03 
Offline

Dołączył(a): 04 sty 2017, 20:55
Posty: 19
Dziękuję za podpowiedź. Niestety, już jakiś czas temu przeglądałem tamtejsze (bardzo niekompletne) skany. Choć nazwisko Bronicki pada w nich przy czterech osobach, a Bogusławski przy jednej, nie znalazłem potwierdzenia, że mogą to być moi krewni.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 cze 2017, 12:09 
Offline

Dołączył(a): 04 sty 2017, 20:55
Posty: 19
Wczoraj odnalazłem akt zgonu Wiktorii Bronickiej (po niemal rocznych poszukiwaniach...).

Okazuje się, że duplikaty ksiąg metrykalnych nie są wcale tak dokładne, jak oryginały... Przy metryce zgonu Wojciecha Bronickiego (30 listopada 1840, miejscowość Sławęcin, parafia Kościelec Kujawski, miał 50 lat) widnieje dopisek, że zostawił owdowiałą żonę - Wiktorię i czwórkę (a nie trójkę, jak dotąd sądziłem) dzieci - Antoniego, Jakuba, Magdalenę i ... Juliannę (miała ona czterech mężów) - pierwszy ślub brała w Kościelcu, ale po tym ślubie zamieszkała w Brudni (trzy kolejne odbyły się właśnie w Brudni) - i właśnie ta informacja naprowadziła mnie na właściwy trop.

Wiktoria Bronicka (z d. Bogusławska) zmarła w Ośniszewku (parafia Brudnia) 18 grudnia 1855 roku (a nie w Sławęcinku -jak mógłby sugerować akt zgonu jej syna, Antoniego Bronickiego, o którym pisałem w poprzednim poście), mając 65 lat. Niestety na akcie jej zgonu (podobnie jak i u jej męża Wojciecha Bronickiego) nie podano rodziców...

Aktu ślubu Wojciecha i Wiktorii Bronickich do tej pory nie odnalazłem. Nie mam też pojęcia, gdzie ów ślub mógł się odbyć (podejrzewałem Szczepanowo i Kościelec, ale metryki z tych parafii przed rokiem 1815, przed którym zapewne odbył się ich ślub, nie zachowały się do obecnych czasów)... Jedyna nadzieja to odnalezienie ich metryk narodzin/chrztów, jeśli zachowały się takowe (zakładając, że nie rodzili się oni na terenach parafii Szczepanowo i Kościelec...).

Jeśli ktoś z Państwa trafił, bądź trafi kiedyś na metryki narodzin/chrztu z około 1790 roku Wojciecha Bronickiego i/lub Wiktorii Bogusławskiej, to bardzo proszę o kontakt w tej sprawie.

Pozdrawiam!
Karol Dziuba


Ostatnio edytowano 09 cze 2017, 15:35 przez obywatel, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 cze 2017, 14:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Witam,
Wszystkie te osoby występują w drzewie Henryka Bronickiego. Niestety informacje kończą się na Wojciechu i Wiktorii, brak też dat i miejscowości, ale może warto skontaktować się z administratorem strony.
https://www.myheritage.pl/research?form ... zczepanowo

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 cze 2017, 15:32 
Offline

Dołączył(a): 04 sty 2017, 20:55
Posty: 19
Panie Henryku, dochodzimy do absurdu... To ja jestem administratorem tej strony, o czym napisałem nawet w nazwie drzewa, które widnieje jako pierwsza pozycja w Pana wyszukiwaniu na myheritaheł - zapewne Pan tego nie doczytał niestety... Henryk Bronicki, którego drzewo genealogiczne tworzę to mój dziadek - o czym także można wnioskować z nazwy owego drzewa...
Ale dziękuję za próbę pomocy.

Pozdrawiam!
Karol Dziuba


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 134 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL