Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 18 kwi 2024, 17:01

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 23 paź 2016, 22:51 
Offline

Dołączył(a): 28 gru 2015, 23:53
Posty: 34
Dobry wieczór

Poszukuję przodków z okolic Inowrocławia, Kruszwicy oraz Bronisławia / Nieszawa / z przełomu XVIII/XIX wieku, noszących nazwiska : Stawicki / prawdopodobnie Kruszwica /, Konieczka / prawdopodobnie Inowrocław - Szymborze / oraz Żak / prawdopodobnie Bronisław /.
Ponadto jestem zainteresowany wszelkiego rodzaju mapami Inowrocławia z tego okresu / w archiwum inowrocławskim jest tylko mapa Szymborza - obecnie dzielnica Inowrocławia - z XVIII wieku.

Pozdrawiam

Jarosław Pietrzak z Inowrocławia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 paź 2016, 21:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1360
Lokalizacja: Strzelno
Mam w swoim drzewie rodzinę Marcina Stawickiego (1869-1951), ślubował w Strzelnie w 1893 r., miał 11-cioro dzieci, Marcin był synem Szymona (ur w Witkowie powiat Witkowo, zm Kuśnierz gm Jeziora Wielkie w 1889 r.) i Franciszki Stefańskiej, Szymon był synem Józefa i Anny Paszklińskiej.

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 paź 2016, 22:35 
Offline

Dołączył(a): 28 gru 2015, 23:53
Posty: 34
Dobry wieczór

Dziękuję za szybką odpowiedź. W chwili obecnej mam za mało informacji, aby połączyć Pani przodków z moimi. Zleciłem badania w AAG, ale brak kontaktu z osobą która podjęła się zindeksować interesujące mnie księgi metrykalne.
Przypuszczam, że moi " Stawiccy " pochodzą z Kruszwicy / do 1788 roku, na terenie Inowrocławia, brak zapisów na ich temat /
Nie posiadam żadnych informacji na temat poszukiwanych przez Panią przodków.
W przypadku uzyskania jakichkolwiek informacji na ich temat napiszę.

Pozdrawiam


Jarosław Pietrzak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 paź 2016, 09:04 
Offline

Dołączył(a): 08 wrz 2012, 14:55
Posty: 394
Lokalizacja: Toruń
Jarku,
Ja również posiadam w swoim drzewie Stawickich. Zamieszkiwali oni Zagórów, ale najstarszy odnaleziony przeze mnie - Łukasz Stawicki, żyjący w Zagórowie, urodził się ok. 1747 r. w parafii Góra, tzn. tak ma zapisane w akcie ślubu. Nie szukałam jeszcze jego aktu urodzenia, więc nie wiem o którą Górę chodzi. Domyślam się jednak, że to może być ta koło Inowrocławia, bo na stronie szukajwarchiwach.pl są opublikowane skany z parafii Góra koło Inowrocławia z lat 1818 - 1839 i występują tam Stawiccy. Nie znalazłam co prawda powiązania z moim Łukaszem, ale jest prawdopodobne, że nawet jeśli jego rodzice: Wojciech Stawicki i Magdalena z d. Prusinowska lub Ptaśniewska pozostali w parafii Góra to zmarli przed 1818 r.

Może zatem Twoi Stawiccy też pochodzą z parafii Góra? Oto link do skanów:
http://szukajwarchiwach.pl/7/485/0/?q=p ... bJednostki

Pozdrawiam
Agnieszka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 paź 2016, 19:54 
Offline

Dołączył(a): 28 gru 2015, 23:53
Posty: 34
Szanowna Agnieszko

Dziekuję za odpowiedź. Daleko zaszłaś w poszukiwaniach przodków. Gratuluję.
Dopóki nie będę miał sprawdzeń XVIII metryk z parafii Kruszwica nie będę niczego pewny.
Na podstawie "Księgi Dusz " Inowrocławia, z 1824 roku ustaliłem, że Walenty Stawicki urodził się około 1788 roku. Razem z nim, jego żoną Marianną zd. Żak / pochodziła z Szymborza dzisiaj dzielnica Inowrocławia / oraz dziećmi mieszkała Agnieszka Stawicka, urodzona w 1742 roku. Być może była to jego matka / chociaz musiałaby urodzić Walentego w wieku około 46 lat /, babcia lub ciotka. Stawiccy mieszkali równiez w Tucznie oraz Lisewie koło Inowrocławia. Mam odpis ślubu Walentego i Marianny z roku 1811, który sie odbył na Przedmieściu Staromiejskim Inowrocławia / dzisiaj jest to Stare Miasto /. W Tucznie odbył się chrzest gdzie występował jako chrzestny Józef Stawicki - brat ojca dziecka - właśnie z Przedmieścia Staromiejskiego. Jego brat miał na imię Stanisław. Do roku 1778, w zachowanych księgach metrykalnych Inowrocławia nie występuje nazwisko Stawicki.
Poczekam na zindeksowanie / zleciłem prywatnie, ale nie otrzymałem jeszcze odpowiedźi / parafii w Kruszwicy.
Nie mam danych dotyczących rodziców oraz miejsca urodzenia Walentego Stawickiego co uniemożliwia mi dalsze sprawdzeniania.
Notabene dawno temu studiowałem w Toruniu - było O.K.

Pozdrawiam

Jarosław Pietrzak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 paź 2016, 23:27 
Offline

Dołączył(a): 08 wrz 2012, 14:55
Posty: 394
Lokalizacja: Toruń
Jarku,
W takim razie życzę powodzenia w poszukiwaniach. Podziel się później swoimi odkryciami.
Pozdrawiam
Agnieszka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 paź 2016, 07:06 
Offline

Dołączył(a): 22 mar 2007, 10:40
Posty: 8
Lokalizacja: Września
Witajcie!
Do Agnieszki
Mam troche wiadomości o Stawickich z Zagórowa
tel 660058535
Pozdrawiam
Tadeusz Stawicki


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 sty 2017, 23:34 
Offline

Dołączył(a): 04 sty 2017, 15:09
Posty: 8
Witam, mam w swoim drzewie Konieczków z Szymborza - wielu. Bo i w Szymborzu w XIX i XX wieku dużo ich tam mieszkało.
Może będę mogła pomóc w poszukiwaniach :)
Pozdrawiam
Ania Sak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 sty 2017, 23:53 
Offline

Dołączył(a): 28 gru 2015, 23:53
Posty: 34
Dobry wieczór

Nazywam sie Jarosław Pietrzak, mieszkam w Inowrocławiu. Poszukuję danych personalnych o rodzinie Żak z Inowrocławia. W 1792 roku, w Szymbborzu, urodziła się moja 5 prababcia Marianna Żak, córka Tomasza Żaka i Julianny / nie znam nazwiska /. Jednym z chrzestnych był Józef Konieczka z Szymborza, chrzestną Jadwiga Żak z Bronisława. Przypuszczam, że mogła to być siostra lub kuzynka Tomasza Żaka / zmarł do roku 1797 /.
Nie moge ustalić nazwiska panienskiego Julianny Żak - żony Tomasza. Być może nosiła nazwisko Konieczka.
Przeglądałem XVIII wieczna mapę Szymborza i wiem,że w tej miejscowości mieszkało bardzo dużo osób o nazwisku Konieczka. Nadmienię, że Marianna Żak wyszła za mąż, w 1811 roku za Walentego Stawickiego. Na metryce ślubu zapisano - Staromiejskie Przedmieście / dzisiaj Stare Miasto /.
Byłbym wdzięczny za wszelkie informacje w tej sprawie.

Jarosław Pietrzak


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 113 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL