Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 19:46

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 06 mar 2009, 13:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 mar 2009, 13:12
Posty: 5
Lokalizacja: Szczecin
Poszukuję krewnych płk. Edwarda Banaszaka (jestem jego wnukiem), ur. 07.01.1892r. w Samostrzelu (zm. Szczecin, 23.11.1977.),
- syna Jana, ur. 20.05.1841 w Manieczkach pow. Śrem z matki Tekli Jankowiak i ojca też Jan Banaszak, zm. 18.09.1910r. (pochowany w Sadkach)
i
Marianny Kuplerskiej (nazwisko ma kilka wersji), urodzonej 13.08.1852r, w Chaławach, parafia Brodnica - zm. 15.06.1929r. w Bydgoszczy.
Dziadek miał 6 rodzeństwa: Stanisława, Helenę, Ludwika, Kazimierę, Bolesława i Marię (Edward był ostatnim dzieckiem).
Walczył w Powstaniu Wielkopolskim, wraz ze swoim szwagrem Maksymilianem Nowakiem, mężem Ludwiki. M.Nowak był komisarzem NRL w Chodzieży; walczyli m.in. pod Margoninem, Witkowicami... Edward walczył w wojnie 20-22; w 1939r. dowodził 81 pp piechoty w Grodnie.
Dodatkowe informacje m.in. tu.
---
Mój Ojciec - Andrzej - utrzymywał słabe kontakty z najbliższymi siostry Edwarda - Marii Wiśniewskiej (Bydgoszcz). Edward przekazał mu nieco informacji o innych krewnych, ale w większości "przypadków" nie doszlo do spotkania...
Wiemy, że Stanisław Banaszak zginął w 27.11.1916r. w Macedonii. Miał żonę Kazimierę zd. Smętkowska (?). Zamieszkiwali w okolicy Wolsztyna i Wągrowca, mieli synów Witolda, Jana, Filipa oraz wnuków Mieczysława i Marka.
Nie posiadamy żadnych informacji o Bolesławie Banaszaku (ur. 1874-87), poza tym, że mógł mieć córkę Barbarę i że On mógł być inwalidą.
Są także pogłoski. że kogoś z "naszych" Banaszaków Niemcy w 1939r. rozstrzelali za Powstanie Wielkopolskie.
---------------
Nie wykluczam, że tu także będą ukazywały się wyniki poszukiwań.
Kontakt bezpośrednio ze mną:
    wojciechbanaszak@o2.pl

_________________
AbsolwentAR zbliża :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 mar 2009, 17:03 
Offline

Dołączył(a): 13 gru 2008, 12:59
Posty: 27
Lokalizacja: Poznań
Witam
Znałam kiedyś pana Janusza Banaszaka który mieszkał w Poznaniu ale miał rodzeństwo w Manieczkach (niestety nie wiem czy siostrę czy brata). Śp. Pan Janusz był mniej więcej ,,rocznikiem" mojego dziadka tzn. urodził się na poczatku lat 30-tych.Miał syna Roberta i córkę Iwonę wszyscy mieszkają w Poznaniu.
Pozdrawiam
Olga

_________________
Szukam: Koch, Luther, Masztalerz, Sierszulski, Kłonkowski, Leśniewicz, Tomala, Stasiński


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 mar 2009, 18:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 mar 2009, 13:12
Posty: 5
Lokalizacja: Szczecin
"Twój" Janusz Banaszak jest z pokolenia mojego Ojca. Najprawdopodobniej NIE jest z "tych" Banaszaków, gdyż takie imię w rodzinie nie jest nam znane. Z drugiej jednak strony w Manieczkach i okolicy Banaszaków istne zatrzęsienie. Ciekawe było by wiedzieć, jak powstało nazwisko "Banaszak".
---------------
Nie wykluczam, że tu także będą ukazywały się wyniki poszukiwań.
Kontakt bezpośrednio ze mną:
    wojciechbanaszak@o2.pl

_________________
AbsolwentAR zbliża :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 mar 2009, 22:02 
Offline

Dołączył(a): 13 gru 2008, 12:59
Posty: 27
Lokalizacja: Poznań
Trudno. a tak nawiasem to wszyscy wołali na niego Jasiu.
Pozdrawiam
Ola

_________________
Szukam: Koch, Luther, Masztalerz, Sierszulski, Kłonkowski, Leśniewicz, Tomala, Stasiński


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 mar 2009, 09:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 mar 2009, 13:12
Posty: 5
Lokalizacja: Szczecin
Nie chcąc przeciążać tutejszego serwera wstawiłem tu szerszą informację (szkic drzewa genealogicznego) do swojego portalu. Jeśli Ty lub ktoś inny ma kontakt z Banaszakami - proszę przekazać. Z góry dziękuję.
To w oparciu o powyższe dane napisałem, że Janusz Banaszak nie jest nam znany. Może dalszy kuzyn?

_________________
AbsolwentAR zbliża :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 mar 2009, 23:25 
Offline

Dołączył(a): 16 lut 2008, 21:42
Posty: 33
Lokalizacja: Śrem
Witam!Żona brata mojego ojca Antoniego Toboły (1894-1964) powst.wlkp.Cecylia zd. Banaszak pochodziła z Brodnicy jej siostra wyszła za mąż za Łagockiego wł. mleczarni w Książu Wlkp.,który został rozstrzelany 20.10.1939r. w Książu.Z przekazów rodzinnych wiem, że Antoni często bywał w kasynie wojskowym w Śremie z kolegami z czasów powstania prawdopodobnie znał Twego dziadka Edwarda.
Pozdrowienia
Paweł


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 mar 2009, 12:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 mar 2009, 13:12
Posty: 5
Lokalizacja: Szczecin
W drzewie geneal. występuje Cecylia Nowak, c. Ludwiki Banaszak i Maksymiliana Nowaka, żona Wojciecha Cukały (jeśli dobrze odczytałem), zam. Jabłonowo (??? - niewyraźne); wnuczka Jana i Marii z Kuplerskich Banaszaków.
Cecylii Banaszak nie stwierdziłem (ale na pewno nie mam wszystkich danych!) :(
Dziadek Edward w Śremie owszem, spędził kilka miłych lat. Mogli się spotkać.
------
PS. Brat ojca = stryj, jego żona = stryjna lub stryjenka (ale kiedyś to chyba były różne znaczenia, a ja nie wiem...).

_________________
AbsolwentAR zbliża :)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 105 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL