Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 20 kwi 2024, 16:18

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 18 mar 2007, 13:41 
Offline

Dołączył(a): 09 lut 2007, 19:27
Posty: 104
Lokalizacja: Poznań
We wspomnieniach mojej nieżyjącej już Mamy dotyczących okresu II wojny światowej znajduje się zapis:

„Z Wioski dojeżdżałam do pracy pod Grodzisk do budującego się w lesie sanatorium (przy linii kolejowej Opalenica – Grodzisk). Pracowałam w biurze kierownika budowy, Niemca pochodzącego z Magdeburga, bardzo solidnego i porządnego człowieka. Pracowałam tam do 1944 roku, tj. do czasu gdy Niemcy przerwali budowę i likwidowali się.”

Do znawców tego regionu mam prośbę. Czy na podstawie tego dość lakonicznego opisu można dziś ustalić:
1.W jakiej miejscowości (lub w pobliżu jakiej) znajdowała się ta budowa?
2.Czy po II wojnie światowej budowa została dokończona i co w niej się znajdowało (lub znajduje)? A jeśli nie to…
3.Czy pozostały do dziś jakieś materialne ślady tej budowy (np. fundamenty, pozostałości zabudowań itp.)?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi, podpowiedzi i sugestie
Pozdrawiam
Paweł


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 18 mar 2007, 17:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2538
Lokalizacja: Mnichowo
Witam!
Może chodzi o Sielinko. Jest tam wiele osrodków wypoczynkowych, ale czy sanatorium to nie pomnę?
:oops:
POzdrawiam
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 18 mar 2007, 17:31 
Offline

Dołączył(a): 09 lut 2007, 19:27
Posty: 104
Lokalizacja: Poznań
Dziękuję Wojtku za sugestię. Właśnie Sielinko brałem pod uwagę jako najbardziej prawdopodobne. Nie chciałem sugerować, bo to tylko moj domysł nie poparty niczym konkretnym. Nie znam dobrze tego rejonu Wielkopolski, ale liczę, że znajdzie się ktoś kto będzie mógł to uprawdopodobnić lub zanegować.
Pozdrawiam
Paweł


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 05 kwi 2007, 18:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 kwi 2007, 21:05
Posty: 417
Lokalizacja: Poznań
Witaj,
nie wiem czy jeszcze Cie interesuje temat "sanatorium". Otoz nie jest to na pewno Sielinko. Z Sielinka wywodzi sie moja rodzina, i nic nigdy nie slyszalam o czyms podobnym. Najstarsza wieksza budowla jest tam dom/dworek w parku.
Chcac jednak Ci pomoc zadzwonilam do cioci z Sielinka (rocznik 1919) i spytalam o to sanatorium. Na trasie Opalenica-Grodzisk wedlug niej nic nie bydowano, chyba zeby w Woznikach przy klasztorze, ale to jest z boku tej linii.
Wspomniala tez, ze przed wojna cos zaczeto budowac w Michorzewie (ta sama linia kolejowa tylko w przeciwnym kierunku.

Pozdrawiam
Slawa

_________________
poszukuje osób o nazwisku
GUCIA (Ceradz. Kośc./Opalenica), KALISZAN, BURKIET i WOJTASZ (powiat Poznań), DZIURLA (Słocin/Opalenica), DRZYMAŁA (Słocin), BĄCZKOWSKI (Chojnica)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 05 kwi 2007, 18:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 kwi 2007, 21:05
Posty: 417
Lokalizacja: Poznań
Zapomnialam napisac, ze w Sielinku nie ma osrodkow wypoczynkowych. jest tam dawny Osrodek Doradztwa Rolniczego, ale obecnie przerobiono go na obiekt wystawowy, gdzie pokazuje sie zwierzeta podczas wystawy zwierzat hodowlanych.

_________________
poszukuje osób o nazwisku
GUCIA (Ceradz. Kośc./Opalenica), KALISZAN, BURKIET i WOJTASZ (powiat Poznań), DZIURLA (Słocin/Opalenica), DRZYMAŁA (Słocin), BĄCZKOWSKI (Chojnica)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 10 kwi 2007, 17:25 
Offline

Dołączył(a): 09 lut 2007, 19:27
Posty: 104
Lokalizacja: Poznań
Witam.
Przepraszam za tak późny odzew, ale okres świąteczny wyłączył mnie z internetowej działalności. Poświęciłem go na pełne pobycie z rodziną.
Dzięki za informacje. Temat ten dalej mnie interesuje, ponieważ nadal jest nierozwiązany. Rzeczywiście w coraz mniejszym stopniu uważam, że było to Sielinko, choć w międzyczasie ustaliłem, że moja Mama zaraz po wojnie mieszkała krótko w Sielinku (na pewno w sierpniu 1945r.). Ale to o niczym nie musi jeszcze świadczyć.
Analizując dokładny zapis mojej Mamy zaczynam przypuszczać, że budowany obiekt znajdował się bliżej Grodziska Wlkp. („…dojeżdżałam pod Grodzisk …”) a nie Opalenicy. Ponieważ jednak nie przytacza konkretnej nazwy miejscowości być może budowa ta położona była z dala od położonych tam wiosek.
Wspomniane przez Ciebie Michorzewo na pierwszy rzut oka nie wydaje mi się prawdopodobne, choć póki sprawa niewyjaśniona wykluczyć tego nie można. Tym bardziej, że nie wiem czy była to kontynuacja budowy przedwojennej, czy też zaczęta dopiero w czasie wojny.
Ale Woźniki – bardzo obiecujące.
Dziękuję bardzo za wszystkie informacje, podziękuj również swojej Cioci.
Uzbroję się w więcej informacji o tym rejonie i chyba ruszę na poszukiwania w terenie.
Pozdrawiam
Paweł


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lip 2008, 14:41 
Offline

Dołączył(a): 04 mar 2008, 20:53
Posty: 107
Lokalizacja: Poznań
Przeglądając forum trafilem na Pańskie pytanie. Nie wiem czy to ma jakikolwiek sens i nie jest to musztarda po obiedzie ale koło Grodziska jest Zdrój. Skąd ta nazwa nie mam pojęcia lecz poza wodą Grodziską, której źródła znajdują się w okolicy o żadnych "zdrojowych" obiektach nigdy nie słyszałem.
Pozdrawiam
JS


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lip 2008, 00:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Witam Pawle -
Zainteresowalam sie tematem bo moja cala rodzina ze strony mojej Mamy pochodzi z Buku, Grodziska i okolic, i ja sama bywalam w tym regione bardzo czesto. Nie slyszalam o sanatorium w lesie kolo Grodziska Wlkp.
Jedyne co wiem napewno, ze w okresie okupacji niemieckiej w 1943 roku zaraz na obrzezu Grodziska, za torami kolejowymi, Niemcy zaczeli budowe dzielnicy mieszkaniowej.
Zakonczono budowe tylko jednej ulicy Nowe Osiedle, z okolo 40 mieszkaniami.
Wracajac do tematu, wierze, ze to sanatorium bylo w budowie. Niemcy budowali nowe sanatoria /oczywiscie polskimi rekoma/ i przeksztalcali istniejace juz dworki, palacyki, domy na sanatoria dla zranionych zolnierzy niemieckich, wlasnie na wsiach i w malych miasteczkach. Byc moze budowa nie zostala zakonczona, moze sie spalilo, moze nie zostalo sladu.
Co moge tobie poradzic to napisz list czy wyslij maila lub zadzwon do Urzedu Miejskiego w Grodzisku Wlkp. z twoim zapytaniem. Oni maja napewno takie informacje lub pokieruja cie w dobrym kierunku. Przekonalam sie niejednokrotnie, ze urzednicy w urzedach miejskich mniejszych miejscowosci sa bardzo pomocni.

Hania

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 57 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL