Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 13:17

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Wysławice
PostNapisane: 15 lut 2012, 12:24 
Offline

Dołączył(a): 22 kwi 2011, 10:55
Posty: 28
Witam
Moi pradziadowie w okresie od końca XVIII do początku XX w. mieszkali i pracowali w Wysławicach gmina Dominowo. Wieś dość dobrze prosperowała w XIX w. W ostatnich dziesięcioleciach stopniowo wyludniała się i obecnie wg mojej wiedzy mieszka tam tylko jedna rodzina.
Z przyczyn oczywistych szukam w internecie informacji z nią związanych. To co do tej pory odnalazłem mnie nie satysfakcjonuje mnie.

Z góry dziękuję za wszelkie informacje o:
historii wsi, właścicielach i administratorach majątku, życiu i pracy ich mieszkańców, przyczynach upadku wsi.

_________________
Pozdrawiam
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wysławice
PostNapisane: 15 lut 2012, 21:23 
Offline

Dołączył(a): 09 gru 2010, 18:52
Posty: 9
Lokalizacja: Poznań
Cieszę się , że ktoś interesuje się moimi stronami. Urodziłem się i mieszkałem wiele lat w pobliżu Wysławic. Mogę Ci udzielić tylko subiektywnej oceny na ostatnią część pytania dotyczącą upadku wsi. Jeszcze na przełomie lat 60 i 70 wzdłuż drogi stały czworaki dla robotników rolnych. Stan ich i warunki mieszkaniowe pozostawiały wiele do życzenia, nikt tam po prostu nie chciał mieszkać. Poza tym sama miejscowość znajdowała się na uboczu szlaków komunikacyjnych. Do najbliższego PKS-u było kilka kilometrów a do miasta kilkanaście. Samochodów to nie miał wtedy nikt, a i droga często była mało przejezdna. Okoliczne grunty po wojnie przejął KPGR Gułtowy, który w to miejsce nie inwestował. Nowe bloki dla pracowników powstawały w innych miejscowościach. Z czasem stare czworaki i pojedyńcze domy całkowicie zostały zburzone a teren po nich zaorany. Ze starych budowli zostały tylko ruiny gorzelni o solidnych murach i jakieś zaniedbane budynki gospodarcze.
Jedyni aktualni mieszkańcy wybudowali zupełnie nowy dom i nie ma on nic wspólnego ze starą wsią.
Wysławice znajdują niedaleko Janowa, miejsca znanego z akcji zrzutu broni dla oddziałów AK. Z tej miejscowości również wywodziły się osoby zaangażowane w to przedsięwzięcie.


Pozdrawiam Leon


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wysławice
PostNapisane: 15 lut 2012, 23:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
W latach sześćdziesiątych bywałam w Wysławicach. Pamiętam piękny dworek, w którym znajdowało się mieszkanie i wiejska świetkica.
Możecie sobie wyobrazić tłok jaki w niej panował, był tam wówczas jedyny we wsi telewizor.
Ja jeździłam tam rowerem, przez Borzejewo - prawdziwie polną drogą (latówką) pośród pól. Cudowne wspomnienia :D
Jednym z PRL-lowskich zarządców w tym majątku był śp. Władysław Klauza.
Być może Jego syn Waldemar ma jakieś zdjęcia ze swojego dzieciństwa, które spędził w tej miejscowości.
Tutaj kontakt.
http://www.teleadreson.pl/lakiernia-i-b ... e7c95.html

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wysławice
PostNapisane: 17 lut 2012, 08:04 
Offline

Dołączył(a): 22 kwi 2011, 10:55
Posty: 28
Danko, Leonie.

Dzięki za Wasz odzew i wspomnienia. To bardzo cenne informacje.
Być może jeszcze ktoś ma wiedzę o dziejach wsi zwłaszcza w XIX w.

_________________
Pozdrawiam
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wysławice
PostNapisane: 09 wrz 2014, 17:12 
Offline

Dołączył(a): 08 wrz 2014, 12:58
Posty: 2
Witam
Ja obecnie mieszkam w Wysławicach. Nazwa wsi wzięła się z tego że w dawnych czasach gdy w Gułtowy rządzili Bnińscy nieposłusznych mieszkańców/pracowników wysyłano za karę do Wysławic. Wysławice były kiedyś jedną z największych wsi w okolicy. Były prawdopodobnie większe od Gułtowy. Za czasów komuny i PGR-ów uruchomiono taki program zgodnie z którym wszyscy mieszkańcy takich wsi byli przesiedlani do bloków. W przypadku wsi Wysławice było podobnie z tym że działała tutaj grupa po komunistyczna, która przejęła (rzekomo upadające) gospodarstwo w Drzązgowie w skład którego wchodziły również Wysławice. Mieszkańcy byli więc nie na rękę. Pewnie takich sytuacji było w Polsce więcej. Pamiętam, że jak chciałem dawno temu w latach 90-tych na ten temat rozmawiać z byłym Wójtem gm. Dominowo, ten uparcie zmieniał temat.
W czasie wojny we wsi Wysławice chowało się wielu ludzi przed Niemcami. Wynikało to z tego, że Niemcy do tej wsi praktycznie nie zaglądali. Był to teren podmokły i dojazd różnymi pojazdami był niemożliwy. Niemcy zaś pieszo się tutaj nie wybierali.
Większość mieszkańców Wysławic została przeniesiona do Gułtowy. Natomiast stare archiwa dokumentów można znaleźć między innymi w Nekli.
Pozdrawiam
SL


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wysławice
PostNapisane: 09 wrz 2014, 20:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Szanowny suficie0.

W Twoim przypadku nie chwaliłabym się znajomością historii miejscowości Wysławice, ponieważ nie jest ona … - ach, resztę myśli tego zdania przemilczę.
Odsyłam Cię jednak do WBC, wyszukaj tam po autorze:
Stanisław Kozierowski
pozycję
„Badania nazw topograficznych dzisiejszej Archidyecezyi Poznańskiej”.
Dowiesz się z niej, kiedy były odnotowane pierwsze wzmianki o Wysławicach i do kogo należały. Poniżej zamieszczam opis Wisławic (tak brzmiała pierwotna nazwa Wysławic).

Obrazek

W książce „Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce” M. i P. Libickich poczytaj o Gułtowach. Dowiesz się wówczas o kolejnych właścicielach majętności Gułtowy.
Zapewniam Cię, że Wysławice istniały kilka wieków wcześniej, niż w Gułtowach rządzili Bnińscy.
Jako mieszkaniec tej miejscowości, poszperaj najpierw w historycznych publikacjach, dowiedz się prawdziwej historii Wysławic i wówczas zamieść ją na Forum WTG. Mnie osobiście jest wstyd za Ciebie i za Twój brak znajomości historii Wysławic. Pół wieku mieszkałam parę kilometrów od tej miejscowości. Wielokrotnie bywałam w pięknym dziś już nie istniejącym dworku, w którym mieściła się wiejska świetlica wypełniona młodzieżą i starszymi mieszkańcami Wysławic, oglądającymi wszystko „jak leciało” w jedynym w całej wsi telewizorze.
Nie uważaj za historię niczym nie udokumentowanych "plotkarskich" opowieści.
Jeśli chodzi o archiwalia dot. Wysławic, to odsyłam Cię do AP Poznań.

Poza tym panuje na tym Forum miły zwyczaj podpisywania swoich postów, łatwiej wówczas wirtualnie rozmawiać.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wysławice
PostNapisane: 09 wrz 2014, 20:23 
Offline

Dołączył(a): 08 wrz 2014, 12:58
Posty: 2
Nie jestem historykiem i nie interesuje mnie szperanie w publikacjach historycznych a informacje, które przekazałem zostały pozyskane od byłych mieszkańców Wysławic. Nie rozumiem więc dlaczego mnie Pani atakuje. Szkoda, że nie odniosła się Pani do dalszej części mojego postu. Być może informacja o nieuczciwych obywatelach i dziwnych sposobach przejmowania państwowych majątków spowodowała narastającą frustrację?
Udzieliłem informacji zgodnie z tym co usłyszałem od byłych mieszkańców miejscowości i nikogo nie chciałem obrażać. Pani jednak poczuła się urażona. Trudno. Proszę więcej nie zwracać się do mnie w żaden sposób, również w tym Forum. Nie zamierzam tolerować ataków na moją osobę. I to bez szczególnego powodu.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wysławice
PostNapisane: 09 wrz 2014, 20:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
To jest Forum genealogiczne, wymieniamy tutaj informacje o przodkach, o prawdziwej historii naszych małych ojczyzn.
Polityczne dyskusje należy prowadzić na forach o tej tematyce.
Jedyny mieszkaniec Wysławic powinien pielęgnować historię tej miejscowości a nie wypaczać.
Amen.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wysławice
PostNapisane: 09 wrz 2014, 21:10 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
W I wojnie światowej poległy Marian Wieszczeciński lat 31 z Wysławic. Zginął 27.04.1915 we Francji.
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wysławice
PostNapisane: 13 wrz 2014, 21:51 
Offline

Dołączył(a): 12 wrz 2010, 19:05
Posty: 82
Lokalizacja: Warszawa
Witam
Dorzucę garść informacji dotyczących wcześniejszych właścicieli Wysławic. Zapewne już przed 1788r były one w posiadaniu Łukomskich h.Szeliga bo z zapisów w tekach Dworzaczka wynika, że dopiero w roku 1788 Stanisław Świnarski sprzedaje Wysławice Walentynowi Godzimirskiemu klanowi elbląskiemu za 70.000 tys.złp.
Stanisław Świnarski to II mąż Wirydianny Łakińskiej I v.Łukomskiej żony Adama Łukomskiego. Zapewne na podstawie działów rodzinnych Wysławice w roku 1791 są ponownie w posiadaniu Łukomskich i wtedy ich właścicielem zostaje Franciszek Ksawery Łukomski mój 4xpradziadek o czym pisze Dworzaczek oraz wspomina o tym mój prapradziadek w opisie znajdującym się w dokumencie rodzinnym.

17649 (Nr. 1365) 1788
Stanisław Swinarski, s o. Ignac. z ol. Barbary Jezierskiej, były dziedzic Wysławic w p. pyzdr. wedle kontr. z 26/6 r. b., Wysławice w p. pyzdr. Walentynowi Gozimirskiemu klanowi elbl. za 70. 000 złp. sprzed. (f. 562) ol. Wirydjannę Łakińską ż. zezn.

17882 (Nr. 1368) 1791
Xawery Łukomski dz. Wysławic i Drzązgowa, w im. sw. i ż. Kunegundy Sokolnickiej; ona, Piotr S. poseł na sejm warsz., Marjanna wd. po Wład. Suchorzewskim brat i siostry rodzeni, ol. Teresa z Trąmpczyńskich Sokoln. (f. 67)

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/5c2 ... 1f4c5.html
pozdrawiam Zofia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wysławice
PostNapisane: 18 sty 2016, 21:42 
Offline

Dołączył(a): 17 sty 2016, 21:32
Posty: 33
W Wysławicach mieszkał dziadek mojej cioci, żony brata mojej mamy - Walenty Wichlacz. Urodził się 16.01.1865 r. Żoną jego była Pelegia Sandecka. Wyemigrowali do USA, niestety nie wiem w którym roku. Ich syn, ojciec mojej cioci Christine urodził się już w Buffalo w stanie Nowy York w 1902 roku.
stmarkowska


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wysławice
PostNapisane: 28 lis 2023, 19:57 
Offline

Dołączył(a): 17 sty 2016, 21:32
Posty: 33
Z ciekawością czytam o Wysławicach. Do znawców tematu mam pytanie. Czy jest możliwe aby mieszkaniec Wysławic w 1810 roku ozenił się z panną z parafii w Winnej Górze?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wysławice
PostNapisane: 28 lis 2023, 20:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2013, 07:54
Posty: 659
Lokalizacja: Koszuty / Środa / Śrem
Między Wysławicami a Winną Górą jest trochę ponad 20 kilometrów, co na tamte czasy nie było żadną przeszkodą do ślubu.

_________________
Pozdrawiam
Wojciech

***


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: henryk walczak i 139 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL