Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 18 kwi 2024, 05:06

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 09 mar 2007, 16:54 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Hej,

Szukam informacji o rodzinie Thamm (pisane także Tamm, Tham, a nawet Thramm)

Józef Thamm, posiadacz lub dzierżawca ziemi
jego żona Jadwiga
córka Józefa Thamm ur. 1780, zmarła w Kostrzynie (Wlkp) 1852
ślub z Gabrielem Zajączkiem na przełomie XVIII i XIX wieku. Mieszkali w Kostrzynie.

Szukam śladu rodziców Józefy (Józefa i Jadwigi Thammów) lub ich krewnych, jak równiez związków z rodziną Zajączków.

Rodzina: Gabriel Zajączek i Józefa Thamm mieszkali w Kostrzynie od mniej więcej początku XIX wieku. W latach wcześniejszych nie ma w Kostrzynie ani ślubu ani żadnych wzmianek o tej rodzinie.

Oba nazwiska są na tyle rzadkie, że jeśli gdzieś się trafi, to proszę o kontakt.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 17 mar 2007, 16:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 16:04
Posty: 618
Lokalizacja: Turek
Witaj Maćku.
Przeglądając monografię Uniejowa trafiłem na krótkie wzmianki o Teodorze Zajączku.
Wymieniony jest jako "obywatel i sędzia".
Uniejów to wschodnia Wielkopolska, dziś woj. łódzkie.
Zrobiłem foto tych stron w książce, jeśli jesteś zainteresowany to prześlę.

Pozdrawiam
Darek

_________________
Pozdrawiam
Darek 100

Uzyskałeś darmową pomoc na naszym forum? Znalazłeś przodków w naszych projektach? Wspomóż nas, nic Cię to nie kosztuje:
https://fanimani.pl/wtggniazdo/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 17 mar 2007, 23:53 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Witaj Darku,

Dzięki. Oczywiście jestem zainteresowany zdjęciami. Ten Teodor to prawdopodobnie syn Wincentego, kpt. pułku lekkokonnego gwardii Napoleona, a brat Stanisława, sędziego pokoju właśnie w Uniejowie oraz Romana (1846-1905) właściciela Ruszkowa w gm.Kościelec. Tego ostatniego mam dosyć dokładne drzewo potomków. To dalsi krewni generała Zajączka. Niestety, raczej nie moi, ale szukam dalej. :)

Obecnie najcenniejszym śladem byłoby równoczesne występowanie nazwisk Thamm i Zajączek...

M.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Zajączek
PostNapisane: 06 paź 2007, 19:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2007, 11:03
Posty: 201
Lokalizacja: Zwierzyn k/ Strzelc Kraj.
Znalazłam to na stronie
http://www.aap.poznan.pl/bazy/inwentarzes.php :
0078 Konsystorz i Kuria Arcybiskupia KA 6108 KA 6108 Kostrzyn - Ołtarz różańcowy :50 zł.- Gabriel Zajączek 1833-1839
Pozdrawiam

_________________
Tatarzynska Ewa


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 06 paź 2007, 19:32 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Hej Ewo,

Dzięki, chociaż to już znam. Gabriel Zajączek to właśnie mój (4xpra)-dziadek czyli innymi słowy dziadek babci mojej babci :) i zarazem najstarsze ogniwo gałęzi Zajączków, do których dotarłem. Niestety, dalej brak ksiąg w Kostrzynie, zresztą Zajączkowie pojawiają się w Kostrzynie dopiero w I poł XIX wieku, nawet najstarsze dzieci Gabriela tam się nie rodzą, choć spędziają później na pewno dzieciństwo.

Czy wiadomo coś o tych aktach konsystorza? Co to za akta i co w nich się znajduje?

Pozdrawiam

Maciej


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Zajączek
PostNapisane: 06 paź 2007, 19:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2007, 11:03
Posty: 201
Lokalizacja: Zwierzyn k/ Strzelc Kraj.
Interesuje mnie nazwisko Mizgajski i oni pochodzą z terenów Kamionna,Łowyń,Sieraków, Miedzychód. ZajączekTo nazwisko które spotkałam przeglądając historie tych terenów .Nie pamiętam gdzie .W niedzielę bedę na cmentarzu w Międzychodzie.Wiem że interesujesz sie nazwiskiem Tadrzyński. Zwróce uwage na twoje nazwiska.

_________________
Tatarzynska Ewa


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 06 paź 2007, 20:12 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Tereny o których piszesz mogłby być ciekawe w kontekście Zajączków, bo spotykałem tam nazwisko Thamm.

Co do Tadrzyńskich, to nawiązałem kontakt z żyjącymi przedstawicielami tego rodu i okazało się, że to bardzo daleka rodzina. Nasze linie rozchodzą się na początku XIX wieku, ale mimo wszystko mamy wspólnego przodka.

Pozdrawiam

Maciej


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 08 sty 2008, 18:45 
Offline

Dołączył(a): 08 sty 2008, 17:56
Posty: 39
Lokalizacja: Zduny
Mój prapradziadek Nazywał się Franciszek Zajączek.Urodził się w 1818 roku w Perzycach k.Krotoszyna i był synem Macieja Zajączka i jego żony Urszuli.Dotychczas Mam pewne informacje o jego dwóch synach Macieju Zajączku (24.01.1857-16.11.1934) i Janie Zajaczku.WiEkszość osób noszących nazwisko Zajączek mieszkajacych w byłym woj. kaliskim to potomkowie Macieja.Z lini Jana pozostał jego bezdzietny wnuk Stanisław mieszkający nadal w Perzycach.Znalazłam też informację że w Kobiernie k. Krotoszyna w 1750 roku brała ślub Kobieta nosząca to nazwisko.Ponieważ dopiero zaczynam swoje poszukiwania nie wiem jak się to ma do Zajączków z Perzyc.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 09 sty 2008, 12:54 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Witam,

Dziękuję za informacje o Zajączkach. Niestety, nie mam żadnych informacji o Franciszku s.Macieja Zajączka ani o jego synach Macieju i Janie. Wygląda na to, że moi Zajączkowie przybyli do Kostrzyna na początku XIX wieku. W okolicach Kostrzyna mieszkali jeszcze inni Zajączkowie, ale prawdopodobnie niespokrewnieni (często używający nazwisk Zając lub Zajączkowski).

Nie wiem dokładnie ilu Zajączków mieszka obecnie w Kaliszu, ale gniazdem rodowym Zajączków są tereny położone na południe od Kalisza, w stronę Sieradza. Są to głównie wsi Wrząca oraz kilka innych okolicznych jak, Kakawa, Raduchów a także Zajączki! Stamtąd wywodzi się ród Zajączków. Widać to dobrze chociażby w Tekach Dworzaczka.

Mi niestety brakuje danych na powiązanie mojego przodka Gabriela Zajączka, o którym pisałem wyżej z tym rodem spod Kalisza, jak również z innymi Zajączkami.

Pozdrawiam
Maciej


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 15 sty 2008, 02:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lis 2007, 20:19
Posty: 170
Lokalizacja: Kostrzyn / Czachurki k. Pobiedzisk / Poznań
Witam! Macieju, odnalazłem jakiś ślad Zajączków w księgach metrykalnych Targowej Górki bądź Opatówka. Na razie nie podam Ci dokładnie danych, muszę zajrzeć do notatek, do których na razie nie mam dostępu. A być może masz już ten trop?
Pozdrawiam, Kuba


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 15 sty 2008, 11:14 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Witaj,

Jeśli to Targowa Górka, to mam ten ślad - jest to prawdopodobnie ślad Andrzeja Zajączka - więcej tutaj: http://glowiak.com/documents/Andrzej_Za ... grafia.pdf
Natomiast oczywiście jeśli odnajdziesz coś więcej to daj znać. Nie do końca wiem, co się stało ze wszystkimi potomkami Andrzeja Z. Wiem, że w większości mieszkali w Neki, przewijali się też przez Poznań.
O Opatówku nic nie wiem.

Pozdrawiam
Maciej


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 15 sty 2008, 13:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lis 2007, 20:19
Posty: 170
Lokalizacja: Kostrzyn / Czachurki k. Pobiedzisk / Poznań
Pomyliłem się - chodziło o Targową Górkę, a nie o Opatówko (są blisko siebie i zawsze przeglądam te dwie miejscowości). Chodziło o ślub Karoliny Zajączek i Ignacego Krantza. Ale te informacje już masz na swojej stronie.
Pozdrawiam, Kuba


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 15 sty 2008, 13:53 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Hej,

Dzięki. Faktycznie już to miałem. Karolina była siostrą Andrzeja i pewnie sprowadził ją do siebie.

Pozdrawiam, M.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 63 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL