Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 29 mar 2024, 01:37

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 06 lip 2015, 20:29 
Offline

Dołączył(a): 05 lip 2015, 20:05
Posty: 33
Witam.
Jestem osobą nową na forum, ale liczę na pomoc, którą tak chętnie okazujecie

Poszukuję informacji o przodkach z rodziny KRÓLIKOWSKICH

Na cmentarzu parafialnym w Szymanowicach znajduje się grób mojego pradziadka Stanisława Królikowskiego (ur. 1878, zm. 1961)
Kolejnych przodków odszukałem na stronie:

http://www.geneteka.genealodzy.pl/index ... t&lang=pol

Odszukałem tam informację, że Stanisław był najmłodszym z dzieci Franciszka Królikowskiego (ur. 1835 w Ciemierowie, zm. ???; w chwili zawarcia ślubu zamieszkiwał z rodzicami w Wierzchach, potem - jak wynika z aktów urodzenia jego dzieci w Świerczynie - Swierczonce, gospodarstwo żony???) i Elżbiety z Wojciechowskich.

Oprócz niego rodzice, którzy zawarli związek małżeński w 1856 r., doczekali się jeszcze innych dzieci:
Antoniego (ur. 1857, zm. ???)
Nepomucena (ur. 1860, zm. 1862)
Apolonię (ur. 1862, zm. ???)
Nepomucenę (ur. 1864; w 1882 r. wyszła za mąż za Jana Sznycera)
Jana (ur. ???, zm. 1878)
Stanisława (ur. 1878, zm. 1961)

Jak wynika z opublikowanych tam ksiąg (1824 - 1895) Franciszek był synem Tomasza Królikowskiego (ur. 1809, zm. w 1854 r.) i Józefy (Jozefaty) - i tu problem, gdyż występują trzy nazwiska: z Grzymińskich, Brzezińskich lub Rogozińskich
Doczekali się co najmniej trójki dzieci:
Franciszka (ur. 1835, zm. ???)
Michała (ur. 1835, zm. ???)
Jana (ur.1849, zm. ???)

Z opublikowanego tam aktu zgonu Tomasza wynika, że był ratajem (komornikiem - w jednym z metryk ur. jego dziecka) z "rodziców oraz miejsca urodzenia NIEZNANYCH"), zamieszkiwał w Ciemierowicach (Ciemierowie), a potem w Wierzchach (zapewne k. Gizałek)

I tu ślad się urywa...
Jeżeli ktoś w swoich poszukiwaniach natknął się gdzieś na osoby z rodziny Królikowskich, miejsce zamieszkania parafia Szymanowice, bardzo proszę o pomoc. Będę wdzięczny za każdą informację


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lip 2015, 22:25 
Offline

Dołączył(a): 13 lis 2011, 09:33
Posty: 294
Miło powitać Cię na forum – proszę podpisuj swoje posty chociaż imieniem, taki mamy zwyczaj.
Jesteś wyjątkowym szczęśliwcem, bowiem trafiłeś na parafię doskonale zindeksowaną przez Mariusza /naszego forumowicza /. Przeglądnij jednak dokładniej podane przez niego zapisy, zarówno na portalu Genealodzy.pl jak i również u nas w Poznań Projekt /zakładka po lewej na głównej stronie/. I tu i tam znajdziesz ślub Tomasza Królikowskiego – jeden w 1832 roku a drugi w 1850 roku.
http://poznan-project.psnc.pl/#prettyPhoto
Na portalu genealodzy.pl jest przywołany nawet skan ślubu z 1850 roku:
http://szukajwarchiwach.pl/53/3717/0/6.1/31/skan/full/TDq-ZPkV34DdrvisxIldFA
Ślub ten winien wyjaśnić wiele Twoich wątpliwości odnośnie nazwisk małżonek Tomasza, podaje dane jego rodziców oraz miejsce urodzenia Tomasza. Ja odczytuję tę miejscowość Osłodziny/Usłodziny – wg Słownika Geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskichhttp://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geograficzny/Tom_XII/839 podlegała ona pod parafię Nowe Miasto koło Mieszkowa. Dlatego też aktu chrztu Tomasza ok. 1809 roku należy szukać w tej parafii. Akta chrztów z tego okresu i wcześniejsze znajdują się w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu pod sygnaturą 509/186/0 Nowe Miasto nad Wartą.
Życzę powodzenia i satysfakcji z dokonywanych odkryć. W przypadku wątpliwości proszę pytaj.
Pozdrawiam
Ela


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lip 2015, 10:30 
Offline

Dołączył(a): 05 lip 2015, 20:05
Posty: 33
Witaj Ela
Dziękuję za niezwykle cenne informację, tym samym posunąłem się w swoich poszukiwaniach krok dalej :)
Okazuje się zatem, że mój przodek był dwukrotnie żonaty.

Mam pytanie, czas na razie nie pozwala mi na osobiste wizyty w archiwach, mieszkam bowiem kilkaset kilometrów od Poznania i innych miejscowości, w których akta metrykalne zostały zdeponowane i stąd muszę ograniczyć się do informacji zbieranych z innych źródeł, np. internet - dopiero rozpoczynam swoje poszukiwania

Czy znane są Ci jakieś inne bazy internetowe, w których mógłbym odszukać informacje, np. o dzieciach, które narodziły się ze związków małżeńskich, etc. (oczywiście oprócz genealodzy.pl - która ogranicza się tylko do lat 1824 - 1899, niestety z wieloma brakami w datacji - nie wszystkie metryki, daty zostały tam ujęte), czy też moje rozpoczęte poszukiwania utkną w miejscu, gdyż bez osobistej wizyty w archiwach się nie obędzie?

Czy indeksacja "Mariusza", o której wspomniałaś to opublikowane akta na stronie genealodzy.pl, czy też powinien przeszukać jego posty na WTG Gniazdo?

Pozdrawiam
Marek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lip 2015, 19:24 
Offline

Dołączył(a): 05 lip 2015, 20:05
Posty: 33
Czy ktoś z forumowiczów przeglądał może kiedyś księgę urodzeń z parafii Nowe Miasto nad Wartą (dzisiejszy powiat średzki) w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu pod sygnaturą 509/186/0 Nowe Miasto nad Wartą??
Chodzi mi o niewielką miejscowość Osłodziny (zapis mógł brzmieć Usłodziny), a konkretnie, czy nie natknął się na dokument, w którym wzmiankowany był Tomasz Królikowski, urodzony ok. 1809 r.???
Będę wdzięczny za wszelkie informacje
Marek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lip 2015, 06:21 
Offline

Dołączył(a): 13 lis 2011, 09:33
Posty: 294
Marcus Aurelius napisał(a):

Czy znane są Ci jakieś inne bazy internetowe, w których mógłbym odszukać informacje, np. o dzieciach, które narodziły się ze związków małżeńskich, etc. (oczywiście oprócz genealodzy.pl - która ogranicza się tylko do lat 1824 - 1899, niestety z wieloma brakami w datacji - nie wszystkie metryki, daty zostały tam ujęte), czy też moje rozpoczęte poszukiwania utkną w miejscu, gdyż bez osobistej wizyty w archiwach się nie obędzie?

Pozdrawiam
Marek


Marku,
akta parafii Szymanowice znajdują się między innymi w AP Poznań i AP Kalisz i w większości są zdygitalizowane a ich skany zamieszczone na portalu http://www.szukajwarchiwach.pl/. Dotyczą one XIX wieku i tylko lat z których akta USC zachowały się. Zatem możesz je sam również przeglądnąć w internecie, dla potwierdzenia danych uzyskanych dzięki pracy Mariusza. Akta kościelne zawierają o wiele większy zakres lat. W tym również akta XVII i XVIII wieku. W tym wypadku konieczne są wizyty w archiwach diecezjalnych. Każdy z nas odwiedzał te archiwa wielokrotnie. Pojedynczy akt może ktoś Ci poszuka, ale resztę musisz zrobić sam. Jeżeli pozwolisz, mogę Ci zaproponować inne rozwiązanie. Z parafią Nowe Miasto wkraczasz już w XVIII /akta w archiwach państwowych to dopiero XIX wiek/. Akta kościelne zostały zmikrofilmowane przez Mormonów. Można je zamawiać i przeglądać w Centrach Historii Rodziny w Warszawie i we Wrocławiu. Do Wrocławia masz chyba blisko. Jak je zamawiać - temat szeroko omawiany na Forgen.pl i genealodzy.pl. Podaję linki do zasobów Mormonów dla parafii Szymanowice i Nowe Miasto nad Wartą :https://familysearch.org/search/catalog/results?count=20&placeId=69605&query=%2Bplace%3A%22Poland%2C%20Pozna%C5%84%2C%20Szymanowice%20(Pleszew)%22&subjectsOpen=571222-50 i https://familysearch.org/search/catalog/results?count=20&placeId=69386&query=%2Bplace%3A%22Poland%2C%20Pozna%C5%84%2C%20Nowe%20Miasto%20n.%20Wart%C4%85%20(Jarocin)%22&subjectsOpen=479202-50.
Tyle mogę Ci pomóc.
Pozdrawiam
Ela


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lip 2015, 17:22 
Offline

Dołączył(a): 20 kwi 2008, 09:18
Posty: 120
Witam,
Mój przodek Walenty Królikowski ur. około 1817 roku, ślub w Bieganowie koło Wrześni. Marku może to jakiś krewny twoich Królikowskich ?
pozdrawiam

_________________
pozdrawiam serdecznie
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lip 2015, 18:45 
Offline

Dołączył(a): 05 lip 2015, 20:05
Posty: 33
Ela bardzo dziękuję za informacje.
Pozdrawiam
Marek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lip 2015, 18:53 
Offline

Dołączył(a): 05 lip 2015, 20:05
Posty: 33
Witam

Chciałbym zapytać, czy któryś z forumowiczów przeglądając "kiedyś" akta metrykalne Nowego Miasta nad Wartą nie natknął się na nazwisko KRÓLIKOWSKI.

Poszukuję informacji o Tomaszu Królikowskim, ur. w 1809 r. w Usłodzinach/Osłodzinach koło Mieszkowa, dawny powiat pleszewski dziś średzki oraz jego rodzicach: Wojciechu i Annie z Wytargalskich, ur. w 1809 r.

Czy ktoś jest aktualnie na etapie przeglądania akt metrykalnych z tej parafii w Centrum Historii Rodziny w Warszawie lub we Wrocławiu lub Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu???

Marek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lip 2015, 21:25 
Offline

Dołączył(a): 05 lip 2015, 20:05
Posty: 33
jarekf napisał(a):
Witam,
Mój przodek Walenty Królikowski ur. około 1817 roku, ślub w Bieganowie koło Wrześni. Marku może to jakiś krewny twoich Królikowskich ?
pozdrawiam
Witam
A czy masz jakieś bliższe informacje o Walentym, imiona rodziców, miejsce urodzenia?
Z moich dotychczasowych poszukiwań wynika, ze rodzina przemieszczala się po Wielkopolsce, więc niewykluczone, ze to któryś z przodków
Marek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lip 2015, 20:06 
Offline

Dołączył(a): 12 paź 2012, 19:34
Posty: 23
Lokalizacja: Jaworzno
jarekf napisał(a):
Witam,
Mój przodek Walenty Królikowski ur. około 1817 roku, ślub w Bieganowie koło Wrześni. Marku może to jakiś krewny twoich Królikowskich ?
pozdrawiam

Mój prapra dziadek Józef Królikowski ożenił się w Witkowie z Franciszką Kowalską, a mieszkali w Mielżynie. Może to również wspólni krewni? Pozdrawiam Ula


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lip 2015, 16:56 
Offline

Dołączył(a): 13 lip 2015, 15:11
Posty: 1
Witaj, Urszulo,
Józef i Franciszka Królikowscy to również moi prapradziadkowie. Z tego co mi wiadomo mieli oni ośmioro dzieci, w tym Mieczysława (ur. 1876), mojego pradziadka. Z której linii Ty się wywodzisz?
Pozdrawiam serdecznie,
Tomek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lip 2015, 20:45 
Offline

Dołączył(a): 12 paź 2012, 19:34
Posty: 23
Lokalizacja: Jaworzno
Witam Tomku. Ja znalazłam tylko 7-ro dzieci Józefa i Franciszki Kowalskiej Królikowskich z Mielżyna. Ślub brali w Witkowie. Moja prababcia to ta najstarsza (1871) Jadwiga. Mieszkała we Wrześni i tam spoczywa na Starym Cmentarzu. Wszystko co wiem o Królikowskich to informacje na BASI i PP. Jeśli masz jakieś rodzinne wiadomości pisz proszę na priv. Serdecznie pozdrawiam Ula


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lip 2015, 20:15 
Offline

Dołączył(a): 13 lis 2011, 09:33
Posty: 294
Marcus Aurelius napisał(a):
Witam

Chciałbym zapytać, czy któryś z forumowiczów przeglądając "kiedyś" akta metrykalne Nowego Miasta nad Wartą nie natknął się na nazwisko KRÓLIKOWSKI.

Marek


Marku,
może nie zwróciłeś uwagi na wpis :http://www.wtg-gniazdo.org/forum/viewtopic.php?p=96374#p96374 jest tam przywołany burmistrz Jarocina:53. Walenty Królikowski................... 1717. Prawdopodobnie Twój krewny -Jarocin i Osłodziny to "rzut beretem".
Trafiłam również na następującą informację: Osłodziny

Osłodziny (część miejscowości Szypłów)
województwo: wielkopolskie
powiat: średzki
gmina wiejska: Nowe Miasto nad Wartą

Pozdrawiam :D
Ela


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 gru 2016, 11:28 
Offline

Dołączył(a): 05 lip 2015, 20:05
Posty: 33
Udało mi się odszukać kolejnych przodków. Być może ktoś z życzliwych forumowiczów w swoich badaniach genealogicznych natknął się na te osoby.

Są to dzieci Wojciecha i Anny (z Wytargalskich) Królikowskich:

1) Józef Królikowski, ur. Usłodziny, ochrzczony w 1811 r. w parafii Nowe Miasto
2) Mikołaj Królikowski, tamże 1812
3) Michał Królikowski, tamże 1814

mieli jeszcze co najmniej jednego syna: Tomasza, z którego linii się wywodzę, lecz nie udało mi się jak dotąd odszukać jego metryki chrztu

Czy któryś z forumowiczów zidentyfikował wśród swoich przodków wymienione wyżej osoby??

Marek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 134 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL