Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 18:14

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 sty 2009, 22:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lis 2008, 01:32
Posty: 214
Lokalizacja: Kościan
Mam mały problem w poszukiwaniach grobu pradziadków. Otóż urodzony w 1867 roku w Gryżynie (powiat Kościan) Adam Kochner, z zawodu kowal wywędrował prawdopodobnie wraz z żoną Józefą zd. Burlaga (mniemam, że pochodziła ona z Iłówca lub Grzybna w powiecie śremskim, gdzie nazwisko to licznie występuje bazując na księgach USC Żabno 1874-1905; niestety księgi metrykalne parafii Iłówiec nie są dostępne w APP, a do wizyty w AAP daleko) do miejcowości Nożyczyn (powiat Mogilno).

Nie wiem jaki mógł być powód tej "emigracji", a jest to jakby nie patrzeć ponad 150km.
Co prawda pierwsze dziecko (Marianna) urodziło się w 1898 w Słabęcinie (parafia Polanowice), ale kolejne rodzą się już w Nożyczynie (parafia Siedlimowo):

- 1901 Kazimiera
- 1903 Teofila
- 1908 Nikodem

Z relacji mojego dziadka Nikodema wiem, że stracił rodziców w wieku 8 i 12 lat, jednakże nie wiem z jakiej przyczyny i gdzie zostali pochowani. Poszukiwane daty zatem to 1916 i 1920. Ja rozszerzyłem zakres poszukiwań na lata 1910 - 1930, jednakże:

- ani w księgach parafialnych parafii Siedlimowo (znajdujących się w AA Gniezno)
- ani w księgach USC dla Nożyczyna (teraz USC Strzelno)

nie ma żadnej wzmianki dot. zgonów osób o nazwisku Kochner.

Pytanie do historyków, regionalistów no i oczywiście genealogów, czy na tym terenie miały wtedy miejsce jakieś wydarzanie mające wpływ na dalszą migrację? Gdzie ewentualnie możnaby jeszcze spróbować szukać śladu?
Każde podpowiedzi mile widziane!

Szymon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 sty 2009, 23:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 paź 2007, 21:45
Posty: 1713
Lokalizacja: Gdańsk
Witaj, Szymku!

Odpowiem na przykładzie mojej rodziny - robotników folwarcznych. Wywędrowali oni ok. 1881 r. ze Strykowa koło Stęszewa. Najpierw zatrzymali się na 10 lat w powiecie wągrowieckim, a by w końcu osiąść na stałe w Pakości i Radłowie w powiecie mogielnickim.
Przypuszczam, że skłoniła ich do tego chęć polepszenia sobie życia. Wiele powiatów wielkopolskich cierpiało wtedy na nadmiar/dostatek rąk do pracy, co wiązało się ściśle z wysokością wynagrodzenia. Najlepiej wynagradzano wtedy w powiatach: inowrocławskim, mogileńskim i wągrowieckim, gdzie tych rąk właśnie brakowało (źródło: „Dzieje wsi wielkopolskiej” pod red. Władysława Rusińskiego, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 1959, str. 178).

Jeśli chodzi o datę i miejsce śmierci Twoich pradziadków, rok 1916 kojarzy mi się jednoznacznie z I wojną światową, ale pradziadek miałby wtedy 49 lat, więc chyba Prusacy już nie powołali go do wojska. O ile wiem, pobór odbywał się do 45 roku życia (w 1914 miałby 47 lat). Jeżeli się mylę, mam nadzieję, że mnie poprawicie. :)
Brat mojego pradziadka, Stanisław Rychwicki, zginął pod Verdun właśnie w 1916 r., a mieszkał w Sukowych, parafia Polanowice.
Pozostaje chyba systematyczne przeszukiwanie okolicznych parafii lub USC, co na pewno jest utrudnione, bo zakres lat nie jest malutki, a akta są jeszcze w urzędach lub parafiach...
Poza tym groby z tego okresu niekoniecznie mogły się zachować do dnia dzisiejszego.
Ale to wszystko na pewno sam wiesz, więc chyba nie pomogłam wiele :wink:

_________________
Pozdrawiam
Lila Molenda

http://www.molendowie.eu
http://www.rychwiccy.eu

Szukam:
1.Skąd przybył do par. Komorniki JAN MOLENDA (*ok.1759,+29.10.1839 Kotowo) z żoną FRANCISZKĄ (*ok.1774,+1.09.1859 Sapowice)? Gdzie i kiedy wzięli ślub?
2.Gdzie urodził się ok.1806 r. ich syn, ANDRZEJ MOLENDA?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 sty 2009, 02:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1359
Lokalizacja: Strzelno
Siedlimowo, to parafia i moich przodków :) Mój pradziad osiedlił się w tej parafii ok. roku 1904, urodził się w parafii Kościeszki.
W latach 1906-29 proboszczem był ks. Romuald Sołtysiński.
W II poł. XIX ludności w tej parafii zaczęło "ubywać", a od początku XX w. wyraźnie zaczęło przybywać i tak: rok 1869 - 1273 parafian, rok 1873 - 1243, rok 1887 - 1143, rok 1893 - 1074, rok 1924 - 1458 parafian. Powody ubywania katolików: silna akcja kolonizacyjna połączona z przenikaniem protestantyzmu (cmentarz i zbór ewangelicki i w Jeziorach Wielkich),emigracja zarobkowa rodzimej ludności do Westfalii. Skok demograficzny po I wojnie spowodowany był osiedlaniem się ludności z Kongresówki.
Cmentarz siedlimowski założony w XIX w., stare groby nieliczne, jeśli nie było pomnika, to grobu już nie ma, jest to dość mały cmentarz, więc i ilość miejsc ograniczona. Jeśli nie byłeś na tym cmentarzu, to mogę jechać się rozejrzeć (jak się ociepli).
Skoro nie ma śladu zgonów w parafii i w USC, to a) nie zmarli w tej parafii (czy jesteś pewien, że zmarli w Nożyczynie?) b) podczas nieobecności proboszcza siedlimoskiego zastępował go proboszcz wójciński, istnieje więc możliwość, że zapisał zgony w swoich księgach, ale to nie tłumaczy braku zapisu w księgach USC.

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 sty 2009, 20:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2008, 17:03
Posty: 306
Lokalizacja: Strzelno
Szanowny Panie Szymonie!

Pozwoliłem sobie na przejrzenie ksiąg zgonów USC w Jeziorach Wielkich (Grosssee) założonych dla gmin wiejskich wchodzących w skład tegoż urzędu, w tym Nożyczyna (Nozyczyn, Nozyschyn post. Krumknie – poczta Krzywe Kolano), a przynależnych do gminy zbiorowej Strzelno Południe (Distrikt Strzelno I) – zdeponowane w USC Strzelno. Nożyczyn z początkiem XX w. był jeszcze gminą dworską. Właścicielem majątku o powierzchni 256 ha był Niemiec Arnold Lober. Proboszczem w Siedlimowie był ks. Antoni Kolczewski – przed ks. R. Sołtysińskim. I oczywiście nie znalazłem Pańskich przodków.

Pisze Pan, że pierwsze dziecko urodziło się w Słabencinie. Oto dane o tej wsi z tego okresu:
I tak, co do Słabencina (Słabenzin) to leżało ono w powiecie inowrocławskim (Hohensalza – 5 km od Inowrocławia) w parafii Kościelec, a nie Polanowice w powiecie strzeleńskim. Były to grunty rycerskie należące do Niemca Ludwiga Grzimka. Druga miejscowość Słabencinek – sąsiadowała z Słabencinem - była wsią dworską i chłopską, w której w 1902 r. zamieszkiwali m.in.: Bronicki, Kośnikowski, Kwiatkowski, Pilachowski i dziedzic Niemiec Hans Kohnert – 132 ha. Również była to parafia Kościelec (obecnie Kościelec Kujawski).

Zatem proponuję Panu dotrzeć do metrykali kościeleckich: AA Gniezno parafia Kościelec Kujawski lub w samej parafii oraz do aktów USC Inowrocław zdeponowanych w AP Bydgoszcz Oddział Inowrocław.

Skąd ta pewność, że chodzi o Nożyczyn w parafii Siedlimowo? Czy ma Pan na potwierdzenie swojego sądu jakieś dokumenty?

Marian


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 sty 2009, 23:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1359
Lokalizacja: Strzelno
Szymonowi wyraźnie chodzi o ten Słabęcin w parafii Polanowice, a nie ten koło Ina.

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 sty 2009, 09:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lis 2008, 01:32
Posty: 214
Lokalizacja: Kościan
Dziękuję wszystkim za informacje.

Jeśli chodzi o Nożyczyn, to na wszystkich dokumentach związanych z moim dziadkiem w adnotacji miejsca urodzenia znajduje się zawsze wpis "Nożyczyn powiat Mogilno".
Miałem okazję być tam przejazdem i swoje kroki skierowałem również na parafię w Siedlimowie. Cmentarz rzeczywiście malutki, stare groby częściowo zastąpiono nowymi, część bez tablic. Udałem się na parafię, tam poinformowano mnie, że księgi zostały przekazane do archiwum - i tym sposobem skierowałem zapytanie do AA Gniezno.

Jeżeli chodzi o Słabęcin, to również osobiście umówiłem się z księdzem proboszczem parafii Polanowice, gdzie przeglądając księgi znalazłem wpis dot. urodzenia w roku 1898 Marianny. Sam się zdziwiłem, że na parafii znajdują się takie stare księgi siegające połowy XIX w. Muszę dodatkowo przyznać, że ksiądz bardzo miły i uprzejmy zwłaszcza, że spotkałem się z nim przed 6 rano.

Szymon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 sty 2009, 13:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1359
Lokalizacja: Strzelno
Księgi siedlimowskie, te które były na parafii, zostały w 1939 roku spalone przez niemców przed budynkiem plebanii.

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sty 2009, 15:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lis 2008, 01:32
Posty: 214
Lokalizacja: Kościan
Czy wiadomo z jakich lat były spalone księgi? Wiem, że księgi urodzin od 1901, bo na tej dacie została zakończona moja kwerenda...

Szymon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sty 2009, 17:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1359
Lokalizacja: Strzelno
Niestety z jakich lat nie wiem, proboszcz Galicz mówił tylko, że wszystkie, które były na parafii zostały wrzucone do ognia. W księgach USC dla Nożyczyna też są luki (księgi zaginione), na pewno dotyczy to Twoich poszukiwanych lat, ale nie wiem dokładnie których.

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sty 2009, 17:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2008, 17:03
Posty: 306
Lokalizacja: Strzelno
Szanowny Panie Szymonie!

W piątek spotkałem się z „menką”, która wyprowadziła mnie z błędnego, bądź co bądź śladu, jaki Panu zasugerowałem, kierując na Kościelec Kujawski. Przepraszam, ale zaintrygowało mnie nazwisko ‘Kohnert’. Wracając do Nożyczyna, a szczególnie do USC Jeziora Wielkie – akty przechowywane w USC Strzelno – stwierdziłem brak ksiąg zgonu z 1910 i 1915 roku, natomiast księgi z 1916 i 1917 znajdują się w odpisach – brak oryginałów. Odpisy zawierają jakieś luki – czyste strony, które mogą odnosić się do anulowanych wpisów lub do takich, których nie odpisano, z powodu braku danych. Należałoby kontynuować poszukiwania opierając je o zasoby AP Bydgoszcz oddział Inowrocław. Szukać w aktach powiatu ‘strzelińskiego’ i gminy zbiorowej Strzelno Południe w: spisach ludności, w zestawieniach płatników podatków, spisach wyborców i wśród członków stowarzyszeń.

Jeśli chodzi o Słabencin w parafii Polanowie, była to majętność należąca do Jana Gawrońskiego. W spisie mieszkańców powiatów inowrocławskiego, strzeleńskiego i miast w tych powiatach leżących oraz Mogilna i Pakości z 1903 r. nie znalazłem nazwiska Kochner. Za to występują nazwiska: Kochler, Kohnert. Wykaz ten obejmuje osoby o raczej wysokim statusie podatkowym: ziemiaństwo, inteligencje, urzędników, rzemieślników, kupców i włościan. Poniżej podaję link do tej pozycji, proszę przejrzeć może Pan na coś trafi:

http://kpbc.umk.pl/dlibra/doccontent?id ... 09BE4F3-33

Marian


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 sty 2009, 18:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lis 2008, 01:32
Posty: 214
Lokalizacja: Kościan
Dziękuję za odpowiedzi!

Niestety mój pra był tylko kowalem (przynajmniej tyle wiem z przekazów) i we wspomnianym spisie nie występuje.
Co do archiwum w Inowrocławiu to być może, że pojawię się tam lecz tylko przejazdem, z tego powodu chciałbym spytać jakie źródła wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności?

W bazie ELA znalazłem tylko:
Strzelno miasto i powiat - Spis poległych w I wojnie światowej 1914-1915
Być może ktoś juz pracował z tymi archiwaliami?


Szymon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 kwi 2009, 16:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lis 2008, 01:32
Posty: 214
Lokalizacja: Kościan
Mam pytanie jaki był zasięg powiatu Strzelno w powyższych latach?
a dokładnie czy należały do niego wsie Nożyczyn i Słabęcin...

Szymon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 kwi 2009, 18:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1359
Lokalizacja: Strzelno
Nożyczyn par. Siedlimowo i Słabęcin par. Polanowice to powiat Strzelno w całym okresie istnienia tego powiatu, a mieszczą się tu lata o jakie Ci chodzi.

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 kwi 2009, 18:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1359
Lokalizacja: Strzelno
...

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Ostatnio edytowano 12 maja 2009, 19:39 przez menka, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 kwi 2009, 20:37 
Offline

Dołączył(a): 26 mar 2009, 22:03
Posty: 41
Kościeszki k/Siedlimowa bardzo mnie interesuję z racji tej , że tam urodził się mój ojciec Antoni Molenda, jego siostra Sabina jak również ich matka, a moja babcia Kazimiera Molenda z d. Tomaszewska. Z tego co się orientuję teraz ta wioska nazywa się Wtórek. Jak na razie jeszcze nigdy w tych terenie nie byłem. Wybieram się tam w maju. Z cmentarzy w tej okolicy to jest tylko w Siedlimowie czy może jest jeszcze gdzieś w pobliżu. Pozdrawiam. Jacek Molenda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 kwi 2009, 22:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1359
Lokalizacja: Strzelno
Jacku, nie wiem czy Wtórek i Kościeszki to ta sama miejscowość, gdyż do parafii Siedlimowo należały obydwie te miejscowości. Należało też Rakowo - rodzinna wieś moich przodków Andrzejczaków :)
Po rozbiorach do parafii Siedlimowo (zabór pruski) nadal należały wsie, które znalazły się w Królestwie Polskim, ale ostatecznie odpadły od parafii po uregulowaniu granic diecezji w latach 1818-1821 (chodzi o wsie: Radwańczewo, Rakowo, Dzierżysław, Kościeszki, Biel i Wtórek). Z tych wsi Rakowo dołączyło do parafii Skulsk, bo tu są akta moich przodków, dodam raczej - niektórych przodków, bo znając datę śmierci mojej prababci Anny Jankowskiej z Andrzejczaków nie mogę znaleźć zapisu zgonu i nie chodzi o odległe lata, a o październik 1913 roku!
Dla innych forumowiczów: nie chodzi w tym poście o Kościeszki koło Gopła.

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 kwi 2009, 23:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1359
Lokalizacja: Strzelno
Mam mapę turystyczną Pojezierza Gnieźnieńskiego skala 1:150 000 wydanie IV z 1979 r i są zaznaczone Kościeszki między Wtórkiem a Radwańczewem (+- w połowie drogi), blisko Dzierżysławia.
Jeśli chodzi o cmentarze to w grę może wchodzić cmentarz Wilczogóra, bo Wtórek i Kościeszki należą/należały? do parafii Wilczyn (a to też parafia moich przodków Jankowskich :) ). Informacje o przynależności wsi do parafii w Guberni Kaliskiej znajdują się na stronie http://www.tpa_kalisz.republika.pl/indexee6d.html
W pobliżu jest też cmentarz w Skulsku (bardzo duży).

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 kwi 2009, 19:50 
Offline

Dołączył(a): 26 mar 2009, 22:03
Posty: 41
Marzeno !
Dziękuję za każdą informację o tych terenach, gdyż przed tą wycieczką w rodzinne strony chcę się trochę przygotować. Mam starą mapę tych terenów, na której jest również Twoje rodzinne Rakowo. Jeżeli by Cię ta mapa interesowała to Ci ją prześlę. Nasze wioski rodzinne leżą kilka kilometrów od siebie i należy przypuszczać, że nasi przodkowie się znali. Jeżeli chodzi o Twoją rodzinę to w Kłecku jest rodzina Andrzejczaków. Pozdrawiam. Jacek Molenda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 kwi 2009, 22:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1359
Lokalizacja: Strzelno
Szczerze mówiąc to z rodzinami z byłej Kongresówki mam problem przez tę prababcię, która zmarła wiadomo gdzie (w Rakowie) wiadomo kiedy (5/18.10.1913), a zgonu nie ma ani w Skulsku, ani w Wilczynie. Do tego dochodzą nazwiska: Jankowski, Andrzejczak/Andrzejewski i Grzeszkiewicz, wszystkie odojcowskie, choć lubię myśleć, że to ostatnie nazwisko może nie od Grzegorza, a od grzechu :D .
Mapę bardzo chętnie obejrzę, najlepiej by był na niej obszar Skulsk/Wilczyn/Kopydłowo, mój e-mail jest w profilu.

Ps. Odnalazłam ten akt zgonu w Skulsku, hura :D

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Ostatnio edytowano 13 maja 2009, 19:30 przez menka, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 kwi 2009, 06:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
Jeśli Was zainteresuje to obecnie można zakupić
Powiat Gnieżnieński jest w skali 1:75 000 ( wydanie trzecie i chyba czwarte) - z tej serii wydawane są wszytkie okoliczne powiaty.
Oraz bardzo ciekawa seria, mapa topograficzna Polski 1:100 000 wydanie turystyczne.
Widzialem 1:50 000 - ale inne skale (1:25 000) stają się zbyt uciążliwe w "czytaniu" w terenie.
Mapy topograficzne są dostępne w internecie - cz-b i kolorowe.
Niestety formy sciągania i pisanie o nich, pisze o P2P, a to jest jak wiecie.....

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 kwi 2009, 10:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1359
Lokalizacja: Strzelno
Leszku, akurat te wsie to powiat koniński, a przedtem słupecki, o ile mnie pamięć nie myli.

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 kwi 2009, 18:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
Wiem
Miałem zamiar pokazać że są dostępne do kupna inne skale map, wydawanych dla wszystkich powiatów.
Z tych terenów mam takie nazwiska
Salomea Rachwalska d. Wódkiewicz połączone genealogicznie z moimi Kabacińskimi
Mieczysław Rachwalski i Lucyna Rachwalska d. Polska i innie

oraz z internetu ciekawa informacja z tego ternu
Bardzo dobrym źródłem zarobku były dewocjonalia, dlatego mieszkańcy Skulska postanowili zająć się ich produkcją. Pojawiła się też nowa grupa wędrownych handlarzy sprzedających obrazy, modlitewniki i różańce zwana ochweśnikami.
W Skulsku pojawiły się pierwsze pracownie, w których produkowano obrazy świętych. Nazywano ich maystrami kunsztu Malarza papierowego" lub "malarzami papierowymi". W 1818 r. W Skulsku pracowało czterech takich malarzy. Znanych jest kilka nazwisk skulskich malarzy z tego okresu: Jan Kabaciński, Szymon Wilamowski, Piotr Maciejowski i Paweł Kurkiewicz, Feliks Sczodrowski, Wojciech Krajewski, Michał Piotrowski, Leon Słownikowski, Marcin Pilarski Obrazy te wykonywane były ręcznie. Malarze ze Skulska bardziej niż o artystyczne walory swoich dzieł dbali o wydajność pracy- dlatego opracowali metodę seryjnej produkcji obrazów. Opis takiego procesu podaje S. Górka w pracy zatytułowanej " Skulscy ochweśnicy" opublikowanej w 1901 r.

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 kwi 2009, 19:34 
Offline

Dołączył(a): 26 mar 2009, 22:03
Posty: 41
Marzeno !
Na Twoim profilu nie znalazłem e-maila, a na PW nie udało mi się wkleić tej mapy. Nie wiem czy w ogóle można to w ten sposób zrobić. Może podpowiesz jak mam postąpić, żeby przesłać Ci tę mapę. Pozdrawiam. Jacek Molenda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 kwi 2009, 19:47 
Offline

Dołączył(a): 26 mar 2009, 22:03
Posty: 41
Leszku !
Interesuje mnie nazwisko Polska, gdyż moja praprababcia nazywała się Wiktoria Polska ur. 5.11.1827r. zm. 28.05.1978r.
wyszła za mąż za Franciszka Niewiadomskiego i mieszkali gdzieś w tym regionie. Córka ich a moja prababcia Bronisława Niewiadomska mieszkała w Siedlimowie. Pozdrawiam. Jacek Molenda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 kwi 2009, 08:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lis 2008, 01:32
Posty: 214
Lokalizacja: Kościan
Wracając do głównego wątku tematu będąc w Archiwum w Inowrocławiu dotarłem do poniżeszego źródła:

Strzelno miasto i powiat - Spis poległych w I wojnie światowej 1914-1915

jednakże nie znalazłem szukanych osób - podany spis wymienia tylko kilkanaście osób i jest z pewnością niepełny.

I tutaj pytanie chyba do menki... Wg informacji pani w archiwum nie ma akt gminy Strzelno dla szukanych przeze mnie lat (1910-1930). Czy jest szansa gdzieś je odnaleźć czy też "przepadły"?

Szymon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 kwi 2009, 18:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1359
Lokalizacja: Strzelno
To są bardzo młode lata, może są jeszcze w Urzędzie w Strzelnie? Mam nadzieję, że Słowianin coś na ten temat doda.

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 kwi 2009, 18:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2008, 17:03
Posty: 306
Lokalizacja: Strzelno
Ślady rodziny Polskich

Szanowny Jacku!

Polskich znajduję w Strzelnie, a dokładniej w podmiejskim mająteczku Zofijówka ( nazwa pisana obecnie przez „i” i „j”), który w okresie zaborów przezwany został na Sopienhof, a w okresie międzywojennym nosił również nazwę Zofinowo. Była to niewielka podmiejska rezydencja licząca sobie 67 ha i według ówczesnego podziału administracyjnego powiatu strzeleńskiego wchodziła w granice miasta Strzelna. Posiadłość ta powstała tuż po kasacie klasztoru sióstr norbertanek, z zabranych przez rząd pruski gruntów klasztornych (po 1837 r.). Wówczas powstały też przyległe do Zofijówki inne posiadłości podmiejskie: Tomaszewo, Wilamowo-Wilhelmowo-Ziemowity i Laskowo. Zofijówka należała do niemieckiej rodziny Dehnke, następnie (1910 r.) do Polaka Antoniego Kubskiego. Z kolei w 1928 r. właścicielem mająteczku był Andrzej Polski, po którym w latach trzydziestych posiadłość nabyli Stelmachowscy – bliscy krewni zmarłego niedawno prof. Andrzeja Stelmachowskiego, I marszałka odrodzonego Senatu RP. Ostatnią właścicielką mająteczku z tej rodziny była Stefania z Stelmachowskich Malak [1876-1965], żona Andrzeja i córka Ksawerego i Ludwiki z Hundtów Stelmachowskich. Po niej od początku lat 60. po dzień dzisiejszy siedzą tutaj Kaszlikowscy – Zowczakakowie.

Gdybyś uściślił dane swej praprababci Wiktorii Polskiej, gdyż zamieszanie robi podana przez Ciebie jej data urodzin lub śmierci (1827?-1978?), wówczas mógłbym poszperać w dostępnych mi archiwaliach. I jeszcze jedno czy Wiktoria posługiwała się tym nazwiskiem, jako panna, cz jako mężatka.

Słowianin


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 kwi 2009, 19:41 
Offline

Dołączył(a): 26 mar 2009, 22:03
Posty: 41
Z moich danych , które posiadam Wiktoria Polska ur. 5.11.1827r zm. 28.5.1878r. była żoną Franciszka Niewiadomskiego ur. 15.07.1821r. zm. 10.10.1888r. Ich córka a moja prababcia Bronisława Niewiadomska ur.1860r. w Połajewie zmarła 1935r. Niewiadomskich z tego wynika trzeba by łączyć z Połajewem, a później z Mogilnem i daty które podałem, a które otrzymałem od wuja, który kilka lat temu dość intensywnie zajmował się rodziną Tomaszewskich, z których wywodzi się z kolei maja babcia należałoby uznać za wiarygodne. Spróbuję się skontaktować z wujem, być może coś nowego jeszcze się dowiem. Pozdrawiam. Jacek Molenda.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 maja 2009, 19:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1359
Lokalizacja: Strzelno
Jack napisał(a):
Marzeno !
Na Twoim profilu nie znalazłem e-maila, a na PW nie udało mi się wkleić tej mapy. Nie wiem czy w ogóle można to w ten sposób zrobić. Może podpowiesz jak mam postąpić, żeby przesłać Ci tę mapę. Pozdrawiam. Jacek Molenda

26 kwietnia przesłałam Ci wiadomość na priv, jeszcze jej nieodebrałeś!?
Prywatne wiadomości są po lewej u góry, a wyglądają tak: nowych wiadomości: 0 0 jest u mnie, u Ciebie co najmniej 1

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 maja 2009, 21:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lis 2008, 01:32
Posty: 214
Lokalizacja: Kościan
Ponawiam pytanie o akta gminy Strzelno, która jest jedną z nielicznych w AP Inowrocław, gdzie data początkowa akt to rok 1945:

Akta gminy Chełmce [1818]1919-1939[1943]
Akta gminy Gniewkowo [1874]1919-1939[1945]
Akta gminy Inowrocław - Wschód [1852]1919-1939
Akta gminy Inowrocław - Zachód [1868]1919-1939[1944]
Akta gminy Kruszwica [1833]1919-1939[1944]
Akta gminy Złotniki Kujawskie [1838]1919-1939[1945]
Akta gminy Rojewo [1869]1919-1939[1940]
Akta gminy Strzelno - Północ [1931]1945-1954 [1956]


Czy akta te zostały zniszczone podczas 2. wojny światowej?

Szymon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 maja 2009, 00:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1359
Lokalizacja: Strzelno
W APIno powinny być akta:
Landratura Strzelno 1816-1916
Starostwo powiatowe Strzelińskie w Strzelnie 1919-1932
Urząd Katastralny w Strzelnie 1865-1895

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 maja 2009, 05:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
ciekawy fragment
Cytuj:
Ludwiki z Hundtów Stelmachowskich.

jak uścislić z jakiej lini Hunt Hundt wywodzi się Pani Ludwika, zwłaszcza, że na naszych "forach" o Hundt już trochę pisano.

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 maja 2009, 07:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lis 2008, 01:32
Posty: 214
Lokalizacja: Kościan
menka napisał(a):
W APIno powinny być akta:
Landratura Strzelno 1816-1916
Starostwo powiatowe Strzelińskie w Strzelnie 1919-1932
Urząd Katastralny w Strzelnie 1865-1895


A czy jestem w stanie dowiedzieć się jakie dokumenty znajdują się w powyższych zespołach akt?
Być może ktoś je już przeglądał...

Szymon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 maja 2009, 19:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1359
Lokalizacja: Strzelno
Do Szymona, z tych akt nie korzystałam, o tym, że są wiem ze skanów które kiedyś Leszek umieścił na forum w wątku AP Inowrocław.

Do Jacka, na cmentarzu w Wilczynie są dwa grobowce Tomaszewskich i trochę pojedyńczych i podwójnych grobów, Molendów nie zauważyłam (ale pewnie są), Polscy są.

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 99 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL