Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 23 maja 2024, 08:07

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Wall (Wahl)
PostNapisane: 19 sty 2011, 09:14 
Offline

Dołączył(a): 10 wrz 2007, 15:03
Posty: 224
Lokalizacja: Gliwice
Bardzo tajemnicze pozostają wciąż dla mnie losy pewnych osób o nazwisku Wall, występujący w XVII wieku na terenie Wielkopolski jako "nobiles" (czyli szlachcice). Wiem, że nazwisko to jest nawet bardzo powszechne, ale szczególnie poszukuję wiadomości o osobach o nazwisku Wahl, o których to co już wiem, tu poniżej przedstawię

Ludwik Wall w 1634 zawiera kontrakt z Janem Dameckim (być może Damecki dał mu w dzierżawę swoje właśnie nowo nabyte dobra Kuszkowo w powiecie kościanskim?); x 16(34) Katarzyna z Gwiazdowa (Gwaizdowska? nie wiem czy z Gwiazdowa w gn? chociaż pewien drobny szczegół sugeruje, że faktycznie z tego Gwiazdowa gnieźnieńskiego, o czym niżej)
NN Wall >>
--- 1) Aleksander Wall (zm. 16(79)) dzierżawca Dzięczyny (w par. Krobia) w 1651 (Dzięczyna była to wtedy wł. Chojeńskich, została mu ona oddana w dzierzawę z uwagę na zawartą koligację), w 1651 Aleksandrowi Wahl jest winien 1400 złp Wojciech Moraczewski; w 1654 Aleksander był dzierżawcą Kowalewa w gn. (Kowalewo od 1651 należało do Marcina Tolibowskiego, i co akurat ciekawe wcześniej Kowalewo należało do Zofii z Gwiazdowskich 1v. Modrzewskiej 2v. Gniewkowskiej, stąd wnoszę, że był on krewnym, moze synem Ludwika Wahla ożenionego z panną pisząca się właśnie z Gwiazdowa); w 1663 Aleksander Wahl był dzierżawcą Seroczyna w gnieźnieńskim; był żonaty dwukrotnie - x 1* 16(51) Zofia Chojeńska h. Abdank (zm. 1654/57) (Zofia w 1651 jest świadkiem chrztu w Pudliszkach u Jana Chojeńskiego); 2* 1658 Anna Cerekwicka (h. Leszczyc) (zm. 16(79)) (Anna otrzymuje 1000 złp posagu); zdaje się Aleksander był bezdzietny, ale brak pewności
--- 2) Konstancja Wall (zm. 16(66)) x 1* Andrzej Podłęski (ol. 1665) (taż Konstancja jako wdowa w 1665 kwituje Wojciecha Kobierzyckiego ze sprawy o jakieś gwałty); 2* 16(66) Wacław Mietelski towarzysz chorągwi pancernej hetmana polnego Lubomirskiego
Władysław Wall (ol. 1679) >> panna Katarzyna Wall 1674 (taż panna w 1674 otrzymuje zapis 1000 złp od Anny z Cerekwickich Wall, stąd zdaje się jej ojciec Władysław był bratem Aleksandra Wall)

Jak widać, moim zdaniem te wyżej wymienione osoby pochodzą z tej samej rodziny, z tego samego kręgu rodzinnego. Ale niestety zupełnie nie wiem, z jakich Wallów? Skąd oni się wzięli na terenie Wielkopolski? Najpewniej byli oni tu przybyszami. Ale nie wiem, czy wiązać ich z rodziną Wahl herbu Topór (ze Ślaska, ale potem związała się ta rodzina z Pomorzem i Gdańskiem, wydając słynnego burmistrza i rajców), czy też wiązać ich z rodziną inflancką (kurlandzką) Wahl herbu Trzy Lilie?
W każdym bądź razie mam tylko takie przedstawione powyżej skromne ślady i nic więcej.
Jeśliby zatem ktoś z Państwa natrafił na informacje o tych osobach, to bardzo proszę o odzew.
Roman Knap-Kurowski


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL