Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 18 kwi 2024, 01:24

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 19 cze 2020, 18:13 
Offline

Dołączył(a): 10 cze 2020, 16:32
Posty: 11
Dzień dobry,

rodzina mojej mamy pochodzi z Poznania i okolic, dziadkowie poznali się już na Śląsku, ale obie rodziny pochodziły z Wielkopolski. Moją przygodę z genealogią rozpoczęłam niedawno i mam kilka pytań

Tworzę swoje drzewo na myheritage. Jak należy postąpić w przypadku kiedy na myheritage "wyskakuje" kolejna osoba z rodzeństwa, jednak w basi nie ma akt na potwierdzenie pokrewieństwa. Jedyne potwierdzanie znalazłam u Minakowskiego. Do tej pory dodawałam osoby tylko z XXw, których siłą rzeczy nie ma w aktach. Czy w takim przypadku należy zaufać czyimś poszukiwaniom?
Czy oprócz Basi, poznan project i ekartotek są jeszcze jakieś źródła, z których mogłabym skorzystać? Wycieczka do Poznania obecnie z wiadomych względów odpada.

Dziękuję bardzo za pomoc
Kamilla Cybulska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 cze 2020, 20:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3726
W genealogii nie ma odpowiedzi uniwersalnych. Jak potrzebujesz pomocy, musisz opisać konkretny przypadek. Imiona, nazwiska, miejsca, daty.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 cze 2020, 09:08 
Offline

Dołączył(a): 08 sie 2015, 16:47
Posty: 298
Witam

Preferują tworzenie drzewa w bardziej niezależny sposób, to znaczy dostępne dla wszystkich bez konieczności logowania. Minusy są takie, że trzeba chociażby na jakimś darmowym serwerze zainstalować sobie np. Webtrees. Plusy są takie, że każdy bez wykupywania konta zobaczy co jest w drzewie, może znajdzie swoją rodzinę i może się zgłosi, a wtedy są szanse, na powiększenie drzewa.
Jeśli chodzi o zaufanie do czyichś poszukiwań, to uważam, że dobrze z nich korzystać, ale również dobrze samodzielnie sprawdzić źródła.
Ze źródeł w postaci baz danych można wskazać Straty, wszelkie bazy cmentarzy, grobów, pochowanych, zmarłych (zestawienie może nie być aktualne), ale tu nie znajdziemy raczej powiązań rodzinnych, a daty urodzeń i zgonów poszczególnych osób.
Jest też ogólnopolska baza indeksów metrykalnych.
Poza tym źródła w postaci ksiąg metrykalnych i USC, które częściowo są w formie cyfrowej np. na Genealogia w archiwach jak również na Szukaj w archiwach.

_________________
Theofilos


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 cze 2020, 12:06 
Offline

Dołączył(a): 09 sty 2019, 11:08
Posty: 451
Lokalizacja: ok. Poznania, ok. Koła-Kościelca-Brudzewa
Theofilos napisał(a):
Witam

Preferują tworzenie drzewa w bardziej niezależny sposób, to znaczy dostępne dla wszystkich bez konieczności logowania. Minusy są takie, że trzeba chociażby na jakimś darmowym serwerze zainstalować sobie np. Webtrees. Plusy są takie, że każdy bez wykupywania konta zobaczy co jest w drzewie, może znajdzie swoją rodzinę i może się zgłosi, a wtedy są szanse, na powiększenie drzewa.


Jest lepsze miejsce, gdzie wszyscy widzą to samo w całym drzewie globalnym - geni.com. Zalogowani mogą tworzyć to drzewo i edytować profile już utworzone. Na geni.com może się nam szybko okazać, że ... niewiele musimy sami szukać z kilku nawet gałęzi drzewa, bo zrobili to już inni wcześniej. No i największy plus - co jakiś czas poznajemy żyjących potomków mających te same osoby w drzewie - naszych krewnych.

_________________
Jak edytować czy scalać dodane przez innych profile publiczne na DARMOWYM koncie w Geni?
Wyszukać w drugiej przeglądarce będąc niezalogowanym, skopiować link do profilu i "odpalić" w przeglądarce, gdzie jesteś zalogowany/a.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 cze 2020, 17:45 
Offline

Dołączył(a): 08 maja 2015, 21:15
Posty: 61
Witam

Nie wiem czy to najlepsze miejsce, ale na pewno trzeba płacić abonament, żeby mieć do wszystkiego dostęp.
W przeciwnym razie ludzie nie prosiliby o sprawdzanie różnych rzeczy, np. tak jak tu.

_________________
Pozdrawiam
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 53 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL